SIVA, takorganisatie voor de varkenshouderij Varkenshouder werkt met plezier, maar zijn gezondheid staat onder druk Mogelijkheden in de varkensmesterij vaak nog groot De SIVA is de takorganisatie voor de varkenshouderij, die zich bezighoudt met het behartigen van de belangen van de varkens houders op het gebied van auto matisering. In dit artikel wordt ingegaan op de ontwikkeling van SIVA en de huidige werk zaamheden. SIVA tot 1987 De Stichting Informatieverwerking Varkenshouderij (SIVA) is door de regionale organisaties van varkens houders in 1980 opgericht met als doelstelling: - het bevorderen van de uniformiteit van de in de varkenshouderij bere kende bedrijfsgegevens. - het bevorderen van de komputer- matige verwerking van bedrijfsgege vens in de varkenshouderij. - het ontwikkelen en aan derden in gebruik verstrekken van komputer- programmatuur, welke in de var kenshouderij, met behulp van vast gestelde normen, een objektieve on derlinge bedrijfsvergelijking en bijsturing van het produktieproces op bedrijfsnivo mogelijk maakt. Sinds 31 december 1986 heeft de SI VA haar taken ondergebracht in 2 organisaties: 1. Stichting Informatieverwerking Varkenshouderij, afgekort als SIVA. De Stichting Informatieverwerking Varkenshouderij, SIVA, gaat haar aktiviteiten als takorganisatie verder intensiveren en verbreden. Naast de belangenbehartiging van de varkens houders zal de belangenbehartiging Tijdens de CLO-studiedagen die eind februari zijn gehouden heeft dr. J.P.M. van Haaren, van de Bedrijfs gezondheidsdienst in Boxmeer een boekje open gedaan over de (onge zondheid van de varkenshouders. Van Haaren legde uit dat juist 95 pro cent met veel plezier zijn bedrijf uit oefent. Er is dus p reden tot algehele paniek, wel Oi. n tijd tot tijd eens pas op de plaats .e maken en te achterhalen waar dan toch die klachten met de gezondheid vandaan komen. Er zijn al onderzoeken geweest naar de invloed van stof en ammoniak op ademhalingsorganen van mensen. Ge bleken is dat stof voor vervelende kwalen kan zorgen. Ook de invloed van chemische middelen waarmee stallen worden schoongemaakt is niet te onderschatten. Ventilatoren zorgen er als regel wel voor dat deze dampen, ook de ammoniak die nu eenmaal Nu het aantal mestvarkens dat mag worden gehouden aan banden is ge legd komt er meer behoefte om het in komen te verhogen door betere resultaten per dier. Daarvoor zijn op veel bedrijven nog ruim mogelijkhe den aanwezig. Dat blijkt duidelijk uit een analyse door het Konsulentschap voor de Varkens- en Pluimveehoude rij te Zwolle van de zeer grote ver schillen in financieel saldo per mestvarken per jaar. Een gelukkige omstandigheid is, dat voederverbruik, groei en uitval in de praktijk nauw met elkaar samenhan gen. Dat levert risiko's op, maar biedt ook mogelijkheden voor snelle verbe teringen. Daarnaast kan een aan tal varkensmesters hun inkomen nog duidelijk verbeteren door meer oplet tend te zijn ten aanzien van de voer en slachtvarkensprijzen op hun be drijf. Een nauwe samenwerking tus- van de gehele varkenshouderijsektor aandacht krijgen. Dit zal plaatsvin den door het uitwerken van infor matiemodellen en het opstellen en koördineren van proefprojekten op het terrein van de automatisering. 2. Koöperatieve Gebruikersvereni ging Siva produkten b.a., afgekort als Koöperatie Siva-produkten b.a. De huidige leden van deze Koöpera tieve vereniging zijn de regionale or ganisaties van varkenshouders. De Koöperatie Siva-produkten b.a. gaat haar aktiviteiten richten op het aan varkenshouders aanbieden van de programma's T.E.A., B.A.S., (C).B.K. en Siva M.M.S. Informatiemodel Het informatiemodel varkenshoude rij beschrijft de gegevensstromen op het varkenshouderijbedrijf, geeft eksakte definities van begrippen en eenduidige rekenregels voor kenge tallen. Het informatiemodel var kenshouderij wordt opgesteld in sa menwerking met een groot aantal organisaties die op het gebied van de varkenshouderij werkzaam zijn. Al deze organisaties bepalen dus samen hoort bij de afvalstoffen van varkens, uit de ruimte worden afgevoerd. sen vermeerderaar en mester verdient in de naaste toekomst meer dan ooit de aandacht. Het verhoogt de finan ciële resultaten op het individuele mestbedrijf en vermindert de grote ri siko's die de varkenshouderij als ge heel loopt t.a.v. het verspreiden van ziekten. Verbetering van de gezond heidstoestand van de varkens bete kent als regel ook dat ze beter groeien. Voerkosten per kg groei (gem.) Groei (gr./dag) Kg voer per kg groei uitval Voerprijs Saldo per varken per jaar de inhoud van het informatiemodel. Het informatiemodel kan gebruikt worden voor: het ontwikkelen van nieuwe pro gramma's; eenduidige definities te gebruiken voor onderwijs en voor lichting; definiëren van de uit te wis selen basisgegevens in de varkens houderij; bedrijfsvergelijking op ba sis van vergelijkbare kengetallen. Het informatiemodel is nog niet ge reed, van de negen delen die uitge werkt moeten worden zijn 2 delen ongeveer klaar en met de derde is be gonnen. Projekt 'gegevensuitwisseling varkenshouderij' Alle varkenshouders die van KI ge bruik maken wisselen gegevens uit met de KI-vereniging. Op basis hier van worden de N.R.-cijfers van de beren berekend. Ook een groot aan tal (sub-)fokkers wisselen gegevens uit met hun fokkerij-organisatie(s). Deze gegevensuitwisseling geschiedt nu op papier. Als varkenshouders de juiste gegevens al in een komputer hebben zitten, doordat ze van een management-systeem gebruik ma ken dat die gegevens opslaat, gaat de het Maar dat blijkt niet afdoende te zijn. Varkenshouders zijn ook vaak het Ook wat dat betreft zijn er in de var kenshouderij nog veel mogelijkheden. Ongeveer 30% van alle bedrijven in de praktijk hebben nl. een lage om- zetsnelheid door een lage gemiddelde groei per dier per dag (zie tabel). Verhoging van die groei verbetert niet alleen hun inkomen per dier maar biedt tevens de mogelijkheid om meer varkens af te leveren ondanks de be perkingen van de meststoffenwet. Voerkosten per kg groei ƒ1,75 of lager ƒ1,85 of hoger 1,68 1,94. 703 641 2,91 3,24 1,9 2,9 57,60 59,90 ƒ156,— 78,— komputer, indien dat mogelijk is, die gegevens op papier zetten. De varkenshouder stuurt de gegevens op papier naar de KI-vereniging of naar de fokkerijorganisatie, waar de gegevens weer in een komputer ge bracht worden. Als het management-systeem de gegevens niet op kan slaan of niet overzichte lijk op papier kan zetten, moet de varkenshouder dubbel schrijven om ook met de KI- en fokkerijorganisa ties gegevens uit te kunnen wisselen. Het projekt 'gegevensuitwisseling varkenshouderij' beoogt nu deze ge gevensuitwisseling te automatiseren. De gegevens komen niet meer op pa pier maar worden via een diskette of via de telefoonlijn van de ene kom puter naar de andere komputer gestuurd. Dit heeft als voordeel dat de ge gevens - zonder typefouten - sneller - met veel minder schrijf- en ty pewerk - en goedkoper uitgewisseld kunnen worden. Dit projekt is in april 1987 gestart met een eerste fase waarin de KI- verenigingen, de fokkerijorganisa ties en de beheerders van zeugenma nagementsystemen met elkaar over leggen welke gegevens nu uitgewis seld zullen worden. Als voorwaarde geldt dat de begrippen volgens de de finities van het informatiemodel, ge bruikt zullen worden. Na deze fase wordt bepaald welke techniek bij het uitwisselen gebruikt zal worden, wat te doen bij fouten, etc. Op dit moment wisselt als de monstratie een varkenshouder op de Veluwe gegevens uit met het Cebeve slachtoffer van lawaai-overlast door de vaak schreeuwende varkens. Het gevolg is een toenemend risiko voor doofheid. Heel wat boeren hebben van hun huisarts te horen gekregen dat hun gehoor onherstelbaar is be schadigd. Veel van die klachten kun nen voorkomen worden door goede oorkappen. Er zijn al helmen die zo wel de oren beschermen tegen geluids overlast als de luchtwegen tegen stof en ammoniak. Het is de moeite waard zich over deze helmen te laten voor lichten. Het model is geschikt voor ie dereen, ook voor brildragers. Bij een onderzoek van de Stichting Gezond heidszorg Agrarische Sektor ('Stigas') is gebleken dat armen, benen en rug het vaak moeten ontgelden. Bij elkaar maken klachten in spieren en gewrich ten wel bijna tachtig procent uit. "Mensen worden ook steeds langer" lichtte Van Haaren toe. "En dat er- wijl de stalinrichting eigenlijk niet met die lichaamslengte van degenen die er in moeten werken is meegegroeid. Het zou toe te juichen zijn wanneer erken de instituten daarover eens een studie gingen opzetten. Zorgelijke tijden Dat alles heeft te maken met de licha melijke belasting van mensen die in de intensieve varkenshouderij wer ken. Maar de laatste jaren komen er nog andere problemen bij die kunnen leiden tot hartklachten, maagaandoe ningen, slapeloosheid en overspan nenheid. Het is in de varkenshouderij niet meer wat het geweest is. Men wordt gebonden aan meer regels dan vroeger. De opbrengsten zijn duide lijk achteruit gegaan. Risiko's doen voortdurend een aanslag op de be- drijfsintensiteit. Als er een kleine kans is op ziekte onder het vee dan grijpt dit snel om zich heen. Anders gezegd: weinig mensen in deze sektor ontko men aan situaties die zouden kunnen leiden tot stress. Er is heel wat geeste lijke spankracht voor nodig om toch maar steeds door te gaan. Van Haaren heeft tijdens de CLO- studiedagen duidelijk verklaard geen paniek te willen zaaien, maar wel aan deskundigen de vraag voorgelegd wat voor mogelijkheden er zijn de ge zondheid van de varkenshouder te verhogen. Zijn geestelijk en lichame lijk welzijn moet - net als zijn bedrijf - gezond blijven. via een elektronisch postbussysteem. Als het projekt voorspoedig ver loopt kunnen eind 1987 meer var kenshouders uit Gelderland als proef geautomatiseerde gegevensuit wisseling met de KI-verenigingen in Gelderland of met een fokkerijorga nisatie aangaan. In 1988-1989 zal het projekt uitgebreid worden tot alle belangstellende varkenshouders en organisaties in Gelderland. Als de gegevensuitwisseling aan alle wensen voldoet, d.w.z. dat met een druk op de knop de gegevens uitgewisseld kunnen worden, wordt de uitwisse ling met de KI-vereniging en fokke rijorganisaties uitgebreid naar heel Nederland. Dan kan het projekt op kleine schaal weer beginnen met ge gevensuitwisseling met andere orga nisaties, b.v. de slachterijen, veevoe derfabrikanten, banken, boekhoud- buro's, etc. Toekomstige aktiviteiten Als het projekt 'gegevensuitwisse ling varkenshouderij' goed van start is gegaan, denkt SIVA een projekt te starten omtrent de koppeling van een management-systeem op een be- drijfskomputer met proceskompu- ters. Een management-systeem om vat o.a. gegevens die een proces- komputer goed zou kunnen gebrui ken (b.v. gemiddelde werpdatum in een kraamafdeling ten behoeve van de temperatuur regulatie). Ook de proceskomputer omvat gegevens die in een management-systeem ge bruikt kunnen worden (b.v. het to taal aantal kg voer verstrekt per in dividuele zeug tijdens de dracht). De situatie waar naar gestreefd wordt, is dat een proceskomputer vooral processen bestuurt en een management-systeem vooral gege vens bijhoudt, planningen maakt, ongewenste situaties signaleert en achteraf van alles berekent. Gege- gensuitwisseling tussen beide syste men moet ervoor zorgen dat alles zo goed mogelijk op elkaar .wordt af gestemd. Voor die onderdelen van het infor matiemodel die in 1988 afgerond zijn, zal het mogelijk zijn om op ba sis van vergelijkbare kengetallen, be drijven te gaan vergelijken. SIVA heeft daar een taak om met alle be langhebbenden de te vergelijken kengetallen op te stellen en de be drijfsvergelijking in de startfases te begeleiden, om ook in deze de belan gen van varkenshouders te be hartigen. Meer en meer is er behoefte om de diverse managementprogramma's te vergelijken. Het vergelijken op ge bruiksvriendelijkheid b.v. zal iedere varkenshouder zelf moeten doen, omdat dit een persoonlijke kwestie zal zijn. Voor SIVA is het wel moge lijk om een methode te ontwikkelen waarmee nagegaan kan worden of een managementsysteem bepaalde kengetallen op de juiste manier bere kent. Er zou getoetst kunnen worden: - of de minimaal vereiste kengetallen aanwezig zijn en volgens de juiste re kenregel berekend worden. - of de overige kengetallen ook vol gens de rekenregels uit het informa tiemodel berekend worden. - in hoeverre het programma kan deelnemen aan de gegevensuitwisse ling met KI-verenigingen, fokkerij organisaties, etc. Andere aktiviteiten SIVA heeft als taak de belangen te behartigen van de varkenshouders op het gebied van automatisering. Het opstellen van het informatiemo del en het uitvoeren van projekten passen binnen die taak en hebben hun resultaat op wat langere ter mijn. Daarnaast geeft SIVA op ver zoek voorlichting op dit gebied aan varkenshouders, voorlichters, orga nisaties, etc. Er wordt door SIVA geen antwoord gegeven op de vraag: 'Wat is het beste management systeem?' of 'Wat is de beste kom puter?', omdat dit voor iedereen weer anders kan zijn. SIVA kan wel aangeven wat belangrijk is en waar op gelet moet worden. Met dit doel staat de SIVA ook op beurzen, zoals Liempde, VIV en Agrado. ir. M.G.M. Koek, medewerkster van de SIVA Ondanks alle commotie heeft 95 van de varkenshouders veel plezier in werk. Vrijdag 15 mei 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19