2322 Hk JH i&! w Fruitteelt de komende 5 jaar Snelle opmars Varroa-mijt dreigt ramp te worden voor imker, tuinder en zaadteler Nachtvorst, we zijn er bang voor! Lage maar toch ook nog hoge prijzen Tuinplantenseizoen laat gestart, maar met overweldigende aanvoer K Dat WALCHEREN niet het gebied is waar we direkt te maken hebben met nachtvorst, weten we uit ervaring. Maar in deze tijd met ijsheiligen (11-14 mei) wil het nog weieens voor komen; de weersvoorspelling ziet er dit jaar dan ook weer naar uit. Afge lopen week hadden we ook een mor gen, dat ijskrabben op de autoruit noodzakelijk was. Van noemenswaar dige schade aan de vroege aardappe len is niet direkt sprake, maar het was op het randje. Bij enkele telers die dit jaar heel vroeg sperziebonen hebben gezaaid en die door het warme weer al spoedig bo ven zijn gekomen is het risiko wel heel groot. Meer schade is er jammer genoeg ont staan door een fikse hagelbui die over een gedeelte van ons eiland is getrok ken. Enkele spinazietelers konden hierdoor hun gewas afschrijven. Dit toont weer eens aan dat tuinbouw kwetsbaar is. In tegenstelling tot eer dere berichten dat alle winterbloem kool verloren zou zijn gegaan door de vorst, blijken nu toch nog enkele te lers voor veilingaanvoer van enkele duizenden stuks gezorgd te hebben. Aspergeroute uitgezet in Brabant Ook dit jaar brengen de VVV's Eindhoven en Kempenland in sa menwerking met de Aspergestu- dieklub "Oost-Brabant", het Konsulentschap voor de Tuin bouw Zuid Oost Brabant, de Ra- bobanken in Kempenland en een 36-tal regionale restaurants een aspergefolder uit. In deze folder zijn drie uitvoerig beschreven aspergeroutes opgenomen van ca. 75 km per route. De aspergevelden Kwaliteit en sortering daarover kun nen we kort zijn, die was er gewoon niet. Afgelopen week zijn er weer wat witlofpercelen ingezaaid, het weer was eerst van dien aard dat het zaad geheel droog lag, maar de buien van dinsdag hebben veel goeds gedaan. Nu nog de hogere temperaturen. Bij enkele telers die sla en ijsbergsla onder folie hebben staan, werkt de zonneschijn het gewas in de goede richting. De oogst zal niet lang meer op zich laten wachten. Hopelijk zal de prijs het nog volhouden op het hui dige peil. De glasgroenten hebben het de afgelopen weken zeer goed gedaan in prijs. Met name sla en tomaten zijn erg goed betaald. Gelukkig kan worden gekonkludeerd dat hierin weer eens wat is verdiend. Dat de koopgrage "kinderen" moe der op moederdag graag een bloeme tje geven is dit jaar weer bewezen. Bloemenzaken en tuincentra hebben goede zaken gedaan. De prijzen heb ben er in het algemeen niet zo erg op gereageerd. De bloemenveilingen zijn overvol uit eigen land en door import uit verre landen. We kunnen uit alle berichten vernemen dat de snijbloe- menproduktie aan de grens geraakt. Met name de afbroei van tulpen en de mogelijkheden van vries of ijstulpen zijn de laatste jaren zo sterk uitgebreid dat grote stroppen geleden zijn of gaan worden bij de telers. Zeker zal dit het geval zijn wanneer de dollar koers en de importbeperkingen naar de USA geen wijzigingen ondergaan. Diploma behalen inkoperskursus snijbloemen niet eenvoudig Ondanks de grote tegenstellingen in temperatuur dit voorjaar en de helde re koude nachten is het hier op THO- LEN tot nog toe meegevallen met de nachtvorst. Dit zou toch funest zijn voor de soms al erg mooie percelen vroege aardappelen. Hoewel er een zeker risiko in blijft zitten met afvrie zen is dit toch ons grootste voordeel t.o.v. andere teeltgebieden waar het vorstrisiko dikwijls groter is. De konkurrentie lijkt ook met vroe ge aardappelen steeds groter te wor den zodat we het van onze vroegheid en kwaliteit zullen moeten hebben wil deze laatste pijler van veel onzer be drijven overeind blijven. Om dit te be- De Nederlandse imkers, maar ook fruittelers, tuinders en zaadtelers hangt een ramp boven het hoofd. Een parasiet, de Varroa-mijt, die hele bij envolken kan uitroeien maakt een snelle opmars door ons land. In 1983 werden in Twente de eerste bijenvol ken besmet en nu zijn alleen nog de bijen op de Waddeneilanden vrij van deze parasiet. In West-Duitsland waar de mijt vanaf 1977 de bijenkasten bin nendrong is de schade al zeer groot: in sommige winters gaat meer dan 50% van de bijenvolken dood aan een kombinatie van ziekten en aantasting door de parasiet. Ondanks een start subsidie van de EG kampt het onder zoek thans met geldgebrek en kan men het tempo van de opmars niet bijhouden. Een van de weinige onder zoekers die zich vanaf het begin met de studie van de Varroamijt heeft be ziggehouden is drs. J. Beetsma van de vakgroep Entomologie van de Land bouwuniversiteit in Wageningen. Hij vertelt over de snelle vorderingen van de Varroa-mijt, wat er tegen gedaan is en wat er nu gebeuren moet. Beetsma: "Er is sprake van een ra zendsnelle verspreiding door de mens. De natuurlijke verspreiding gaat veel langzamer omdat de aktieradius van een volk slechts enkele kilometers is. Onlangs verscheen de nota Fruitteelt 1986-1990 van het Ministerie van Landbouw en Visserij waarin de ontwikkelingen worden weergegeven die de eerstkomende jaren in deze sektor worden verwacht. Hoewel het gevaar bestaat dat bij de lezers een aantal zaken als bekend zal worden beschouwd leek het toch nuttig de voornaamste punten uit dit rapport eens op een rijtje te zetten, aangezien hierin toch vele beharti genswaardige zaken naar voren komen. Aandachtspunten Uit recente ontwikkelingen in de fruitteelt is duidelijk geworden dat steeds hogere eisen aan het onderne merschap in de toekomst zullen wor den gesteld. En eigenlijk kan worden vastgesteld dat reeds nu tamelijk veel onderne mers maar met moeite qua onderne merschap mee kunnen komen. Gesteld moet dan ook worden dat in de fruitteelt op dat terrein nog het een en ander gedaan kan worden. Een ander belangrijk punt dat de aandacht dient te krijgen is de be- drijfdsstruktuur. Het bleek dat in 1985 van de bijna 6.000 bedrijven er 4.300 waren met een oppervlakte kleiner dan 5 ha fruit en van de in totaal 3.220 gespe cialiseerde bedrijven hadden er Bovendien kleven er aan de teelt van de paprika nog veel teelttechnische problemen die niet opgelost zijn. Die problemen zoals stip, scheurtjes en neusrot zouden verband kunnen hou den met het kasklimaat, aldus Van der Hoeven. "Het zou interessant zijn als je daar wat aan zou kunnen doen". reiken is er ondanks de niet geringe kosten en andere bezwaren zoals de vele winden die het hier te verduren krijgt weer behoorlijk wat plastik ge legd. Ook de sterke uitbreiding van de liatrisbollenteelt is door die bedekking met plastik extra goed zichtbaar. Er wordt gevreesd dat dit ook weer te veel van het goede is. Er lijkt zowaar geen enkel gewas meer te zijn waar nog vraag of gebrek aan is. Toch is er gelukkig nog altijd wel wat dat gaat. De groenteprijzen zijn dit voor jaar onstabiel maar met een uitschie ter voor de kropsla welke al een hele tijd duur is. Ook de tomaten gaan goed met prijzen van rond de 4 gul den de kilo op dit moment. Dit tikt De Varrao-mijt veroorzaakt beschadigingen. Er komt geen fatsoenlijke bij meer uit de broedcellen. Grote afstanden worden alleen over brugd door de imkers en zij vervoe ren vaak grote aantallen volken. Enkele jaren geleden werden er in de zomer vanuit het hele land wel 5000 volken naar de koolzaadvelden in de Flevopolder gebracht". Maatregelen Er zijn al vroeg maatregelen genomen ter bestrijding van de parasiet. De Stichting Landelijk Proefbedrijf voor Insektenbestuiving en de Bijenhoude- rij in Hilvarenbeek liet al voor 1983 monsters van afval uit bijenkasten 1.780 een oppervlakte van minder dan 5 ha. En heel duidelijk kan een vraagteken worden gezet bij het toekomstig perspektief van bedrijven kleiner dan 5 ha. Gevreesd moet dan worden dat het bijzonder moeilijk zal worden om het kennis- en voorzieningsnivo in de toekomst op peil te houden. Daar komt dan nog bij dat ook de verkaveling op vele bedrijven lang niet ideaal is. Kwaliteit en bewaring Bijzonder veel aandacht dienen te krijgen de kwaliteit en de bewaring van het produkt zelf. Zoals reeds eerder gezegd eist de konsument een eerste klas produkt. En dat niet alleen direkt na de pluk, maar ook nadat dat produkt is bewaard. Gekonstateerd wordt dat er dienaan gaande nog witte vlekken in de ken nis hierover bestaan. Gedacht kan worden aan de samenhang tussen de processen in de vrucht afhankelijk van vruchtdracht, seizoen, ras, plantdichtheid, lokatie, e.d., het op timale oogsttijdstip en het optimale afzetseizoen. Sortiment Waar gekonstateerd kan worden dat het sortiment bij de appel belangrijk is uitgebreid en dat daardoor de breedte van het sortiment bij de ap pel geen probleem vormt, zo geheel anders ligt het bij de peer. Eigenlijk bestaat er maar één pereras dat be- drijfsekonomisch met de appel kan konkurreren en dat is de Conferen ce. Een zeer ongewenste situatie. B.J. van der Toom aardig aan. De substraatstookbedrij- ven waar deze tomaten vandaan ko men kunnen deze prijzen best gebruiken na de nodige investeringen die hier gedaan zijn. Voor deze meestal jaarrond tomaten bedrijven komt er nogal wat kijken voor men eenmaal zover is. Het omschakelen op substraat en daarna meestal van hete lucht naar buizen vergt een hele investering. De omschakeling op buizenverwar ming blijkt in een vroege teelt toch echt noodzakelijk te zijn wil men met kwaliteit en produktie mee kunnen komen. Het is dan ook altijd geluk kig wanneer gedane investeringen ren deren en het geheel met een goed ondernemerschap nog een kans van slagen heeft. opsturen om te zien of de parasiet al in ons land gearriveerd was. Zo ont dekte men snel de eerste besmetting in Twente. Toen kwam er een reisver bod in de grensstreek en op de Wad deneilanden en in de Flevopolder werden de bijenvolken, die uit ver schillende plaatsen kwamen, geschei den opgesteld. De maatregelen gelden nu alleen nog voor de Waddenei landen. Volgens Beetsma is het vaak moeilijk vast te stellen of een volk sterft door de Varroa-mijt of door ziekten zoals darmparasieten of amoeben. In de naaste toekomst zullen de on derzoekers aandacht gaan besteden aan levensduur van de volwassen bij en en sterfte in het broed. Voor dat onderzoek beschikken ze over bijen volken waarin 7.000 a 10.000 parasie ten aanwezig zijn. Doel is te achterhalen bij welke besmettings graad naar bestrijdingsmiddelen ge grepen moet worden. Beetsma is niet zo'n voorstander van het gebruik van die middelen, omdat er óf residuen in de honing óf in de was terecht kun nen komen. Voor Zuid-Frankrijk en Israël worden bijzonder hoge sterftepercentages ge noemd. Het is bekend dat bijenvol ken in Israël soms 25 keer per jaar met acaniciden worden behandeld. Dan rijst de vraag of de sterfte alleen aan de Varroa-mijt geweten kan wor den. Die kant wil Beetsma niet op. Er is wel een schone bestrijdingsmetho- de, waarbij een aantal vangramen met broed en mijten vernietigd worden, maar die is voor beroepsimkers eko- nomisch onhaalbaar. Beetsma zegt: "Mijn idee is dat je niet zo hard moet bestrijden. De volken hoeven niet vrij van mijten te zijn. Je moet wel de grens weten en daar zoe ken we naar. Op den duur kan de bij dan aanpassingen gaan vertonen. Bij Indische bijen is al waargenomen dat ze elkaar "vlooien" om de mijten te verwijderen. Er zouden ook bijenvol ken kunnen ontstaan met een kort gesloten broedstadium, waardoor de mijt zich niet zo goed kan voort planten". Meer onderzoek nodig Beetsma betreurt het dat het proefsta tion in Hilvarenbeek zich vrijwel uit sluitend richt op het onderzoek van de bestuiving van gewassen door ho ningbijen en solitaire bijen. Hij streeft naar voortzetting van de EG-subsidie, die oorspronkelijk het Varroa- onderzoek in de lidstaten een goede start heeft gegeven. En het ministerie zou de mogelijkheden van onderzoek naar biologie en voortplanting van de mijt moeten vergroten. Hij zou het liefst een kijkje nemen in de oor- sprongsgebieden in Azië om te zoeken naar natuurlijke vijanden van de mijt, zoals schimmels en virussen. Als de wintersterfte toeneemt zal het aanbod van bijenvolken teruglopen en de prijs ervan oplopen. Dat zal ook de produkten duurder maken. In kas sen gaat het vooral om bestuiving 'van augurken, aardbeien, perziken, me loenen, courgettes. En buiten de kas vervullen de bijen een belangrijke rol bij de bestuiving van allerlei fruitsoor- ten, pronkbonen, tuinbonen en bij de ekonomisch zeer belangrijke za- denteelt. en de deelnemende restaurants die aan of in de nabijheid van de rou tes liggen zijn herkenbaar aan gro te posters met de tekst "Asperges op z'n Brabants". Speciaal voor diegenen die graag sportief van Kempenland en haar asperges willen genieten hebben de VVV's Eindhoven en Kempenland een 3-daags asperge- fietsarrangement op basis van half-pension samengesteld. De folder "Brabantse Asperges op z'n lekkerst" is gratis verkrijgbaar bij de VVV-kantoren. Nadere in lichtingen via tel. 040-449231. De afgelopen weken zijn op Bloemen veiling Westland massaal tuinplanten aangevoerd en tegen goede prijzen verkocht. Het handelsseizoen van perkplanten en boomkwekerijpro- dukten is dit jaar pas laat op gang ge komen. De omzet was eind april echter 48% hoger dan op hetzelfde moment in 1986. De omzet van tuin planten bedroeg toen 15,2 miljoen gulden. De produktgroep tuinplanten zorgde bij Bloemenveiling Westland over 1986 voor een totaalomzet van 27,5 miljoen gulden. Vooral boomkwekerijprodukten laten dit jaar opzienbarende aanvoeront- wikkelingen zien. Ook de prijzen zijn goed in deze groep. De perkplanten hebben met een omzet van 10,4 mil joen gulden (tot eind april) het groot ste aandeel in het totale assortiment tuinplanten. Tot Pasen legden bij het perkgoed de violen het meeste gewicht in de schaal. Aan deze planten ont stond in de warme piekweken zelfs een tekort wegens de enorme vra.ag. Donderdag 30 april heeft Bloemenvei ling Westland de derde kursus voor inkopers van snijbloemen afgesloten. De heer A.J. van Marrewijk, voorzit ter van Bloemenveiling Westland, heeft aan 20 kursisten een getuig schrift uitgereikt. In zijn toespraak ging voorzitter van Marrewijk in op de stijgende aanvoer van vele nieuwe produkten. "Deskun digheid van inkopers om die produk ten op de juiste waarde in te schatten is van groot belang", zei hij, en hij benadrukte de verantwoordelijkheid die de veiling heeft om de kwaliteit van die groeiende aanvoer zo goed mogelijk te presenteren. Dat deze kursus niet makkelijk is blijkt wel uit de skore. Het praktijk gedeelte van het eindexamen bestaat uit het inkopen van een zevental pro dukten. Slechts 7 kursisten behaalden hierbij een goed niveau. De skore op het theoretische gedeelte was aanzien lijk hoger. Zeven kursisten eindigden met cijfers van een 8 of hoger en er werd slechts 1 onvoldoende behaald op dit onderdeel. Paprika's nieuwe uitdaging voor Denarkas Denarkas in Rijswijk, 's lands groot ste experimenteertuin van het tuin bouwbedrijfsleven zelf, stapt over van bloementeelt naar groenteteelt. Na drie jaar gerbera's zullen nu op een groentesoort energiebesparende syste men worden uitgetest. De paprika is het gewas waarmee De narkas van komend najaar tot 1990 zal werken. De paprika, met de tomaat en de komkommer behorend tot de belang rijkste groenten, is volgens de voor zitter van de kommissie van Advies van Denarkas Van der Hoeven een in teressant gewas: "Het is een energie vreter". Vrijdag 15 mei 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15