Wat is en betekent een administratieve ruilverkaveling? Minister Braks: Ook de landbouwwerktuigenindustrie moet meer aandacht besteden aan kwaliteit In het werkgebied van de ZLM zijn veel her- en ruilverkavelingen uit gevoerd, in uitvoering of in voorbereiding. Het is een uiterst gelukki ge omstandigheid dat hierdoor veel gebieden mede om "de Landbouw" te bedrijven optimaal zijn ingericht of dit worden. Het betekent immers dat die bedrijven, met een optimale waterbeheersing, een goede ontsluiting, gemakkelijk bewerkbare kavels qua vorm en grootte kunnen produceren tegen een lagere kostprijs mede vanwege een optimale groei van de gewassen en lagere kosten. Ook nu, doch in de toekomst zal dit nog steeds belangrijker worden. Vooral in Zeeland vindt de ruilverka veling met een administratief karak ter ingang. Gezien de aanvragen uit West en Oost Zeeuws Vlaanderen, Tholen en St. Philipsland. Voor welke gebieden dient een ruil verkaveling met een administratief karakter? Voor die gebieden, waar de ontslui ting en waterbeheersing in het alge meen voldoende is, maar waar een behoefte is aan een verbetering van de verkavelingssituatie. Hoe zijn de spelregels bij een derge lijke verkaveling? De spelregels zijn vastgelegd in de Landinrichtingswet en zijn in grote lijnen het zelfde als bij een gewone ruilverkaveling. De rechten en de plichten zijn in de wet vastgelegd. Ook wanneer en op welke wijze be zwaren tegen de maatregelen kunnen worden gemaakt. Het verloop van de procedure is er in beschreven, van de voorbereiding van de plannen tot de lijst van geldelijke regelingen toe. Het is een groot geluk dat een ruilverka veling, zoals deze, aanmerkelijk snel ler afgewerkt moet kunnen worden dan een gewone ruilverkaveling. Wat zijn de kosten van zo een admi nistratieve ruilverkaveling? Het rijksaandeel van de overheid be draagt ƒ1.100 per ha waarvan 2/3 als subsidie en 1/3 als voorfinan ciering, wat betekent dat men gemid deld als eigenaar niet meer moet betalen dan ƒ366. Dit bedrag kan door de gezamenlijke eigenaren in 26 jaar worden betaald tegen een annuïteit van 6% ƒ22 per ha waarvan de rente aftrekbaar is voor de belasting. We dienen er hier bij van uit te gaan dat de hoogte van de te betalen landinrichtingsrente af hangt van het nut dat men van de ruil verkaveling heeft. Iemand met veel nut van de ruilverkaveling betaalt meer dan diegene die minder nut heeft. Het kan zelfs voorkomen dat een bedrijf die geen nut heeft ook niets betaalt. Kunnen er ook kosten gemaakt wor den die niet ten laste van de eigenaar komen in het blok buiten de ƒ1.100 rijksbijdragen? Dit zal van ruilverkaveling tot ruilver kaveling uiteenlopen maar het kan wel. Hierbij kan gedacht worden aan bijdragen van waterschappen, van ge meenten, van de provincie. Denk eens aan rekonstruktie bestaande wegen, de aanpassing van waterlopentrace's; de aanleg van paden e.d. Wordt er ook een grondpot gevormd? Jazeker: Ook voor de ruilverkaveling met een administratief karakter is een grondpot noodzakelijk. Iedere ruil verkaveling heeft een taakstelling wat betekent dat er een aantal ha mag worden verworven. De BBL koopt de grond of verwerft de pachtrechten op de volgende manier: a. door aan te kopen op de vrije markt. b. door middel van de regeling af koop toedelingsrechten. c. in het kader van de bestaande be drijfsbeëindigingsregelingen. d. door het op vrijwillige basis ver plaatsen van bedrijven naar Zuidelijk Flevoland. Is er ook een korting die rust op de ingebrachte grondeigendommen? De oppervlakte die nodig is voor het verbeteren van wegen en het aanpas sen van de trace's van waterlopen wordt verkregen via korting. Deze kortingen zijn bij ruilverkavelingen met een administratief karakter zeer gering omdat de hoofdzaak is het ver beteren van de verkavelingssituatie. De korting wordt in geld vergoed aan de eigenaren op basis van de verkeers- waarde via de lijst van geldelijke re gelingen. Wat betekent een ruilverkaveling met een administratief karakter? ahet ruilen van gronden. b. het uitvoeren van kavelverbete- ringswerken. c. samenvoeging en vormverbetering en afstandsverkorting van de veld- kavels. d. vergroting van de huiskavels in dien mogelijk. e. het maken van kavelaanvaardings- werken waar nodig bestaande uit het graven van nieuwe kavelsloten, het dempen van overbodige sloten, het herstel van verstoorde drainage, ega lisatie en verbreding of verbetering van dammen en opritten. f. praktisch of in het geheel geen wij zigingen van wegen en waterlopen dus ook slechts een geringe of geen korting. g. het vormen van een grondpot, die voor het grootste gedeelte bestemd wordt om een zo goed mogelijke nieu we kavelindeling te maken en in som mige gebieden voor uitruil van kavels. h. het rijksaandeel is niet hoger dan ƒ1.100 per ha waarvan 2/3 subsi die en 1/3 voor financiering. i. men betaalt gedurende 26 jaar te gen een annuïteit van 6% de kosten die voor rekening van belanghebben de zijn terug aan het Rijk in de vorm van een landinrichtingsrente. LANDINRICHTINGSPROJECTEN 'i-'' LANDINRICHTING TOT STAND GEKOMEN IHH LANDINRICHTING IN UITVOERING 888889 LANOINRICHTING IN VOORBCREIOING LANDINRICHTING IN VOORBERElOlNG LANOINRICHTING AANGEVRAAG0 En hoe staat het met Natuur en Landschap? Bij dit soort ruilverkavelingen wordt er naar gestreefd de aanwezige land schappelijke natuur en kuituur histo rische waarden zoveel als mogelijk te handhaven. Op sommige dijken of bermen zal of de beplanting hersteld worden of waar nodig opnieuw aan gebracht. De kosten hiervan komen volledig ten laste van het Rijk dus niet van de eigenaren. Op erfbeplanting wordt 70% subsidie gegeven, het overige dient diegene die de erfbe planting aanbrengt zelf te betalen. Kan er uitgeruild worden tussen de verschillende blokken in een bepaald gebied? Omdat de blokken van een admi nistratieve ruilverkaveling niet groter mogen zijn dan 3.000 ha en ver schillende grondgebruikers in meerde re blokken liggen met hun percelen, is een onderlinge uitruil tussen de blokken gewenst om een zo optimaal mogelijk resultaat te bereiken. Hier voor zijn dan wel afzonderlijk nota riële actes noodzakelijk. Indien drie of meer eigenaren bij een ruiling be trokken zijn een zogenaamde kavel ruil, zijn de kosten die drukken op de ruiling voor rekening van het Rijk. Een verzoek aan het beleid Een ruilverkaveling met een admi nistratief karakter brengt geringe kosten met zich mee. Er kan met een betrekkelijk gering bedrag een grote oppervlakte verbeterd worden. Het verzoek is dan ook vriendelijk doch dringend. Overheid, minister, kamerleden stel meer geld beschikbaar voor admi nistratieve ruilverkaveling. Vergroot de toegestane 5.000 ha per jaar naar 10.000 ha. U helpt daar "de Land bouw" mee om kostprijsverlagend te kunnen werken. Dit is in belang van "de Landbouw" maar in niet minde re mate voor de ekonomie van het land, ons land. Een dringend advies aan de agrariërs en ieder die met "de Landbouw" te maken heeft Stel u positief op, ook tën aanzien van de administratieve ruilverkaveling. Het goed inrichten van gebieden is een voorwaarde voor ekonomische ver nieuwing. Probeer in de toekomst te kijken en niet alleen naar vandaag. Besef dat de jongeren u dankbaar zul len zijn dat u als huidige generatie doorpakt om de produktie- omstandigheden zo optimaal moge lijk te maken in die gebieden waar u leeft en werkt. Mede door de ruilver kaveling komen er mogelijkheden voor een andere opzet, soms voor ver nieuwing. Een administratieve ruilverkaveling kun je beschouwen als een grote on derhoudsbeurt voor het gebied. De ze onderhoudsbeurt kun je niet alleen doen, maar moet samen gebeuren. Wat gebeurt er op 1 juni in Sluiskil? Dan zijn de grondgebruikers in het gebied Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil opgeroepen om een be slissing te nemen over een aanvraag van een ruilverkaveling met admi nistratief karakter voor hun gebied. Bezoek in ieder geval die vergadering. Ook hier de vraag "Wees positief kri tisch!!". Mijn advies is in ieder geval positief, gesteund door zeer veel kol lega's van u in verkavelde gebieden in Zeeland en Brabant. Zet de trein op de rails. Dan alleen kan zij meerijden. Als een trein naast de rails blijft staan kan ze niet rijden. En stilstand is achteruitgang, ook voor een gebied. J. Markusse De overgang van 'groei-landbouw' naar een 'beheerste-landbouw' heeft ook voor de landbouwwerktuigenin dustrie en -handel grote gevolgth, aldus minister ir. G. Braks op de opening van de landbouwwerktui- gendagen op 11 mei 1987 in Liemp- de. De agrariërs zullen zich in dit be heerste landbouwmodel moeten richten op kwaliteitsverbetering van de produkten en op kostenbespa ring. De landbouwerktuigenin- dustrie zal daar nog meer op moeten inspelen, aldus de bewindsman. Aan vergroting van de kapaciteit van landbouwwerktuigen is dan ook nauwelijks behoefte, tenzij de kwali teit van het landbouwprodukt hier van profiteert. Ergonomische aspekten De bewindsman pleitte voor meer aandacht voor de gezondheid van de boer in de werksituatie bij het ont werpen en produceren van traktoren en landbouwwerktuigen. Boeren en tuinders zitten vaak urenlang op een landbouwmachine. Rugklachten en gehoorschade komen nog altijd te veel voor onder de agrarische be roepsbevolking, aldus minister ir. G. Braks. Hij noemde het een slechte ontwikkeling dat - om kommerciële redenen - goedkope kabines op trak toren worden geherintroduceerd, omdat daarin een belangrijk hoger geluidsnivo valt te konstateren. Mestsilo's De bewindsman waarschuwde de veehouders de noodzakelijke aan schaf van een mestsilo niet te lang uit te stellen. Men loopt dan het risi- ko, dat men straks door tijdsdruk met een mindere kwaliteit genoegen moet nemen of er meer voor moet betalen. Agrarische jongeren vragen de aandacht van minister Braks tijdens de opening van de werktuigendagen in Liempde. Geen nieuwigheden op Liempde De 32e uitvoering van Liempde biedt de bezoeker geen echte nieuwigheden. Wel is de ten toonstellingsruimte van het land goed tot de laatste vierkante me ter benut. Het aantal standhou ders breekt met 685 alle rekords. Opvallend is dat de automatise ring op Liempde een veel zwaar der aksent heeft dan op voor gaande tentoonstellingen. De automatisering dringt nu snel door bij het managements (boek houding, saldoberekeningen, e.d.) en in de techniek (optimali sering mestgift, energiegebruik trekkers, klimaatbeheersing). Er is ook veel ekspositie- en de monstratieruimte voor opslag en verwerking van mest. De voor zichtige indruk van enige stand houders is dat Liempde 1987 meer dan in voorgaande jaren een kijk- en ontspanningsbeurs is en minder een koopbeurs. De or ganisatie verwacht een evengroot aantal bezoekers als in 1985 toen bij de toegangspoorten ca. 122.000 bezoekers werden geteld. Overigens viel het bezoek de tweede dag dinsdag 12 mei iets tegen. Een veldspuit met luchtondersteuning van H.J.S. Autotronic systeem van Massey-Ferguson 3000 serie bekroond De Massey-Ferguson 3000 serie is op de afgelopen Sima te Parijs be kroond met de gouden medaille voor het Autotronic-systeem. Dit Autotronic-systeem, dat toege past wordt in de M-F 3000 serie, re gelt verschillende transmissie- funkties automatisch zonder dat de bestuurder dat zelf hoeft te doen, en beveiligt verschillende komponenten tegen overbelasting. Voordeel van dit systeem is dus dat er minder in spanning van de bestuurder wordt gevraagd en dat onderhoud/repara tie tot een minimum wordt terugge bracht. Vrijdag 15 mei 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13