Bedrijfsverzorging: stress bij boeren neemt nog toe Bloemenveiling Westland: Ommekeer in Sierteelt maakt bezinning noodzakelijk! Ruime keuze uit de brochure 'Agrarische Studiereizen 1987" Uit is goed voor u Melk wordt nog vetter "Een weekje er tussenuit is goed voor de boer" zegt de baas zelf als hij met een tevreden gezicht in de Oad-bus zit. Thuis wordt zijn vee verzorgd door vakbekwame mensen van de bedrijfsverzorging. Dit is een fragment uit een promotiefilm op video van het Landelijk Con tactorgaan Bedrijfsverzorging (LCB) die de vijf regionale bonden overkoepelt. Maar het lijkt erop dat dit advies "uit is goed voor u" steeds minder door boeren wordt opgevolgd. Be- langerijke oorzaak is de verminde ring van de overheidssubsidie. De vraag naar vervangende hulp bij va kantie en vrije dagen was vorig jaar ongeveer gehalveerd, vergeleken met een paar jaar geleden. Daarentegen hebben de boeren veel vaker een be roep op de bedrijfsverzorging moe ten doen vanwege ziekte en arbeids ongeschiktheid. In 1983 bedroeg het aantal "ziekte-uren" een kwart van de totaal ruim 3,2 miljoen uren ver strekte bedrijfshulp. Vorig jaat was het aantal ziekte-uren al gestegen tot 38 procent. Deze gegevens werden dinsdag j.l. verstrekt door het bestuur van de LCB. De bedrijfsver- zorgers wilen meer aan de weg tim meren. Vandaar de videofilm en een persconferentie ter gelegenheid van de algemene vergadering van de LCB, waarvan Marinus Varekamp sinds kort voorzitter is. Bestuursle den van de LCB zeiden de stellige in druk te hebben dat een toenemend aantal boeren onder zo'n grote druk komt te staan dat er sprake is van stress. De oorzaak wordt gezocht in de maatregelen die in snel tempo op de boerenstand afkomen zoals pro- duktiebeperking en milieumaatrege len. "Wij zien deze situatie met on gerustheid tegemoet", zo werd ge zegd. Men verwacht dat als gevolg daarvan vaker nog een beroep op de bedri j fsverzorglngsdiensten gedaan zal worden. Vrouwen zorgen voor groei De vijf bonden voor bedrijfsverzor ging hebben gezamenlijk 52.500 le den. "En de groei zit er nog steeds in", zei LCB-secretaris ir. H.M. Smets. De financiële omzet over schreed vorig, jaar voor het eerst honderd miljoen gulden. Wel is er geleidelijk aan een verschuiving bin nen het leden-bestand. In het noor den van het land verliest de bedrijfs- verzorgingsbond wat leden, maar in het westen van het land zorgt de tuinbouw voor een forse groei. Daar staat helaas tegenover dat juist in het westen heel moeilijk aan de vraag naar bedrijfsverzorgers voldaan kan worden. Men komt mensen tekort. Binnen het totale ledenbestand is een groep van bijna 5.300 meewerkende gezinsleden, vooral meewerjcende echtgenotes. Dat aantal is groeiende. In 1983 waren het er nog maar 3.000. Het lidmaatschap van de meewerkende vrouw biedt de zeker heid dat in geval van ziekte bijvoor beeld direct hulp kan worden gebo den, zowel in het voorhuis als ook in het bedrijf. Combinatiebaan, goed voor werkgelegenheid Een succesvolle ontwikkeling is door de bedrijfsverzorging in gang gezet met het "combinatieplan". Het plan is gericht op het inschakelen van jongeren op agrarishe bedrijven. De combinatie-baanmedewerker heeft een vast dienstverband maar werkt op meerdere, wel steeds dezelfde be drijven. Boer en tuinder kunnen dus beschikken over een vaste kracht ge durende enkele dagen per week; vrij ook van administratieve rompslomp. In 1983 waren er 64 combinatiebaanmedewerkers en in 1986 was dit aantal gegroeid tot 427. Volgens het LCB zijn er nog veel va catures waarvoor deeltijdmedewer kers worden gevraagd. Voor jonge ren is een combinatiebaan aantrekke lijk omdat zij veel ervaring kunnen opdoen en na een jaar een opleiding tot bedrijfsverzorger kunnen volgen of een andere beroepsopleiding. Overigens maakt het bestuur van het LCB zich wel wat zorgen omdat de overheid het mes wil zetten in de subsidieregeling. Men zou de be langstelling van zowel boeren en tuinders als ook jongeren kunnen doen verminderen. Wat de gevolgen kunnen zijn, blijkt bij de drastische daling van belangstelling voor de va- canticregcling. B.A.B. Agrarische Studiereizen probeert ie der jaar een gevarieerd programma te bieden naar tal van landen in Euro pa en zelfs daarbuiten. De reizen in Europa zijn meestal niet te lang, om dat veel agrariërs niet lang van hun familie èn bedrijf willen zijn. De rei zen buiten Europa zijn natuurlijk wat langer. De keus voor 1987 is: Lake District, Engeland, 25-30 mei, 6-daagse boot/busreis; mooiste ge bied van Engeland!! Sicilië, Italië, 30 mei-6 juni, 8 daagse vliegreis/rond reis per bus; Normandië, Frankrijk, 1-10 juni, 10-daagse rondreis per bus; Ierland, 11-18 juni, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus; Noorwegen- Fjorden, 18-27 juni, 10-daagse vlie greis/rondreis per bus; Kent-Zuid- Engeland, 22-26 juni, 5-daagse boot/busreis; Denemarken, 22-29 ju ni, 8-daagse rondreis per bus; Fin land, 27 juni-4 juli, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus; De Rijn, 4-11 juli, 8-daagse bootreis, exkursies per bus; Luxemburg, 13-18 juli, 6-daagse busreis; Zuid-Zweden, 15-25 juli, 11-daagse bootreis/rondreis per bus; Schwarzwald-Duitsland, 20-25 juli, 6-daagse busreis; Canada- Ontario, 21 juli-5 augustus, 16-daagse vliegreis/rondreis per bus; Schotland, 12-21 augustus, 10-daagse boot reis/rondreis per bus; Harz Duitsland, 24-28 augustus, 5-daagse busreis; Hongarije, 25 augustus-1 sep tember, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus; Californië-V.S., 1-20 septem ber, 20-daagse vliegreis/rondreis per bus; Mallorca, 16-23 september, Het vetgehalte in melk zal in de ko mende tijd stijgen. Jarenlang is op een hoger gehalte gefokt en bovendien zijn de bedrijfsomstandigheden erop aangepast. Deze verwachting werd op 6 mei uitgesproken op de bestuursver gadering van het Landbouwschap in Den Haag. Het aantal bedrijven dat in problemen komt door de superheffing neemt toe, zo bleek verder op de vergadering. Stalplaatsen, investeringen en arbeids kosten blijven gedeeltelijk onbenut. Ook wordt de druk op de vleesmarkt groter, zo konstateert het bestuur van het Landbouwschap. Het bestuur verzette zich tegen de mo gelijkheid in de Europese Gemeen schap om quota voor bedrijven die zelf melk verwerken over te hevelen naar de quota voor levering aan de fa briek. Het fabrieksquotum zal hier door vooral in het buitenland toenemen, wat in heel de Gemeen schap nieuwe kortingen tot gevolg zal hebben. Veehouders bouwen 18 mestsilo's op Texel Een groep veehouders en loonwer kers, die zich het afgelopen jaar in gezamenlijk verband hebben bera den over de mestproblematiek op Texel, hebben het besluit genomen om een achttien-tal mestsilo's op het eiland te gaan bouwen. Hoewel er op Texel geen direkt mestoverschot bestaat, verbiedt de op 1 mei in werking getreden mest wetgeving in de nabije toekomst het uitrijden van mest in de winter maanden. Hierop vooruitlopend worden er in totaal 18 mestsilo's geplaatst met een totale opslagkapaciteit van 14.500 kuub, variërend tussen 525 en 2500 kuub ieder. 'De betere benutting van het gras land gebruik en het voorkomen van grasland-beschadiging in de winter maanden hebben zeker bijgedragen tot de aanschaf van de silo's', aldus een der veehouders. "Het jaar 1986 was voor de interna tionale sierteelt wellicht een jaar van ommekeer. Wellicht, want de toe komst zal leren in hoeverre deze voorzichtige constatering gerecht vaardigd is. De stagnatie die zich in 1986 voordeed in de internationale afzet en de daaraan verbonden ge ringe stijging van de gemiddelde prijzen in Nederland, nopen in ieder geval tot bezinning". Dit stelt secretaris-penningmeester C. Mos- tert van Bloemenveiling Westland in het voorwoord van het jaarverslag van de veiling over 1986. Een ommekeer of niet, de omzet van de bloemenveiling vertoonde in 1986 toch weer een stijgende lijn. De om zet steeg ten opzichte van 1985 met 5,3% en kwam uit op 1.175,6 mil joen gulden. Plantage Brabant (Til burg) zette in 1986 voor een bedrag van 5,8 miljoen gulden om. De om zetstijging ging bij de meeste pro- dukten niet gepaard met een stijging van de gemiddelde prijs. Opvallend bij de afzet van potplanten was de hernieuwde belangstelling voor afzet via de klok. Batig saldo Het batig saldo over 1986 bedraagt ruim 10,8 miljoen gulden. In de op 21 mei aanstaande te houden Alge mene Ledenvergadering stelt het bestuur de leden voor tweederde deel van dit bedrag toe te voegen aan de algemene reserve. Een derde deel wordt dan teruggestort naar de le den. Dit betekent een terugstorting van 0,35% over de omzet van 1986. Het netto veilingpercentage over 1986 komt dan uit op 4,6%. 8-daagse vliegreis; Bourgondië- Frankrijk, 24-30 september, 7-daagse rondreis per bus; Sauerland- Duilsland, 5-9 oktober, 5-daagse bus reis; Kreta-Griekenland, 9-16 okto ber, 8-daagse vliegreis; Israël, 19-29 oktober, 11-daagse vliegreis/rondreis per bus; Australië, 3-27 november, 25-daagse vliegreis/rondreis per vlieg tuig en bus; Wenen, 4-8 november, 5-daagse vliegreis; Brussel, 18-20 no vember, 3-daagse busreis; Londen, 28 november-1 december, 4-daagse trein/boot/busreis. Voor informatie en voor het aanvra gen van de brochure "Agrarische Stu diereizen 1987" kunt u bellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studierei zen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, telefoon: 085-512087 (even tueel 085-427784). In 1986 werd besloten om een samenwerking aan te gaan tussen de veilingen Westland en Berkel. De samenwerking werd bekrachtigd door de oprichting van een rechtspersoon: een topcoöperatie. Het gekozen logo bestaat uit twee gestyleerde veilingklokken. Aldus beeldt het logo zeer suggestief de samenwerking uit van twee vei/punten met ieder hun eigen identiteit. De naam van het samenwerkings luidt: "Westland- Berkel, bloemenveilingen Holland". Met de investering is een totaalbe drag gemoeid van ongeveer ƒ825.000,waarvan een derde door de overheid wordt betaald in de vorm van WIR en Milieu toesla gen. De silo's zullen nog voor de herfst gebouwd worden door Paques Agri Systems BV uit het Friese Balk. Limburgs mestinvoerverbod strijdig met landelijke bepalingen Het provinciaal bestuur van Limburg heeft ten onrechte met ingang van 1 april een mestinvoerverbod afgekon digd voor het Zuidlimburgse Mergel land. Minister Nijpels (milieu) heeft Gedeputeerde Staten van Limburg er op gewezen dat het besluit in strijd is met de landelijke bepalingen. Minis ter Braks van Landbouw heeft daar aan toegevoegd dat hij geen ambtenaren van zijn ministerie ter be schikking zal stellen om het mestin voerverbod te laten kontroleren. Daardoor komt van het verbod niets terecht en wordt gewoon vanuit Noord-Limburg mest ingevoerd in het Mergelland. Zaterdagavond jl. legde Minister De Korte de laatste hand aan een wandgi- gant: een schilderij met een hoogte van 2,15 m en een lengte van maar liefst 76 mü Aan het schilderstuk is door 14 kunstenaars, allen lid van het Schil derkundig Genootschap Pulchri Studio, gewerkt. Tesamen staken zij er 213 artistieke uren in. Het thema 'De droom van de kunstenaar' werd toegespitst op groente en fruit, hetgeen door één der kunstenaars op grootse wijze in beeld werd gebracht. Reden voor het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen om, in het kader van het jubileum 100 jaar veilingen het kunststuk aan te kopen. De organisatoren verwerven zich met dit gigantische schilderij een ver melding in het groot Guinness Book of Records; nog nooit hebben zoveel ar tiesten tesamen zo 'n groot schilderij geproduceerd. De 14 deelnemende kunstenaars waren: Pauline Braat - Koos de Bruyn - Lux Buurman - Marie Antoinette Courtens - Maarten van Dreven - Fer Hakkaart - Irma den Hertog - Jaap Kuijpers - Anton Martineau - Theo Mooyman - Ab van Overdam - Haye Smith - Chris van Tol - Marijke Verhoef. Vrijdag 15 mei 1987 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11