Grijs circuit dreigt door Wet Diergeneesmiddelen Nieuwe EG-regeling betekent in feite einde enten varkens tegen varkenspest Landbouwschap: Onduidelijkheid vergroot acceptatie mestwetgeving niet Goede perspektieven voor verbe tering vruchtbaarheid Texelaar Gebruik van kuiltoevoegmiddelen kan sterk beperkt worden Bestrijding schapevlieg Struktuurverbetering varkenshouderij absolute noodzaak Binnen kringen van goedwillende dierenartsen wordt gevreesd dat de handel in niet-geregistreerde diergeneesmiddelen nog wel enkele ja ren zal voortduren. De soms verhitte diskussies die op verschillende bijeenkomsten in het land zijn gevoerd, maken volgens vooraanstaande veterinair deskundigen duidelijk dat kontrole op het boerenbedrijf het enige middel is om werkelijk vaart te zetten achter de doelstelling van de Wet Diergeneesmiddelen. Nederland was tot 1 mei jl. het enige EG-land waar diergeneesmiddelen vrij verkoopbaar waren. Voor de far maceutische industrie was ons land (met zelf nog wel wat chemische kon- cerns in huis die aktief zijn op dit ter rein) een dankbare proeftuin. De overheid zal nu haar handen vol krijgen aan de rij van diergeneesmid delen die met een (heel) summier re gistratiedossier voor het alsnog verkrijgen van een officiële toelating worden aangeboden door de in dustrie. Totdat de definitieve beslis sing hierover zal vallen, blijft de verkoop van deze al op de markt ver schenen middelen geoorloofd. Het Centraal Diergeneeskundig Instituut heeft de opdracht al deze nog niet ge registreerde middelen die voor 1 mei jl. in de handel zijn gebracht, te testen vóórdat ze op de lijst komen met goedgekeurde diergeneesmiddelen. Tot die tijd bestaat er onzekerheid voor de gebruiker, maar niet voor de leverancier. De producent zal proberen ook de In EG-verband zal naar verwachting over niet al te lange tijd een regeling van kracht worden, waardoor de eksport van geënte dieren of vlees van geënte dieren zeer bemoeilijkt wordt. Deze regeling houdt in dat le vende varkens en niet-gesteriliseerd vlees een entgebied niet uitmogen tot 6 maanden na beëindiging van de laatste enting, tenzij het naar een an der entgebied binnen dezelfde lidstaat gaat. Voor onze varkenshouderij met een eksport van ongeveer 70% betekent dit in feite dat bestrijding van var kenspest op basis van entingen niet meer mogelijk is. Volgens de heer Van der Lely moet dan ook alles in het werk worden gesteld om het uit breken van varkenspest te voorko men zonder dat gevaccineerd wordt. Verbetering struktuur Een van de mogelijkheden is het zo veel mogelijk beperken van de kon takten tussen varkens van verschil lende herkomst, door vervoer recht streeks van het ene bedrijf naar het andere te laten plaatsvinden, dus zonder bijladen onderweg. Dit heeft uiteraard gevolgen voor onder meer de handel, die veel meer dan voor heen de verhandeling van varkens op de transportkapaciteit moet af stemmen. Als andere mogelijkheid wordt ge dacht aan de afschaffing van be staande markten en verzamelplaat sen voor varkens. De heer Van der Lely benadrukte dat erkende eksportverzamelplaatsen van deze eventuele maatregel uitgezonderd moeten worden. Overigens is het wél zo dat dieren die geweigerd worden 10 niet zo bonafide middelen tot het laatst toe te slijten aan iemand die er nog brood in ziet. Zo dreigt er een grijs circuit te ontstaan dat de eerst komende jaren maar moeilijk te zui veren zal zijn. Testperioden duren in het algemeen vrij lang. De weg tot de finitieve registratie van een dierge neesmiddel is nu eenmaal niet zonder horden. Dit gegeven bemoeilijkt het in tijd begrenzen van een over gangsperiode na het in werking treden van de kanalisatieregeling zoals deze in de Wet Diergeneesmiddelen staat omschreven. Er wordt geen eindda tum genoemd, zodat niemand precies weet wanneer die overgangsperiode voorbij zal zijn. Een fikse boete op het onoordeelkun dig gebruik en het toepassen van op de zwarte lijst staande middelen, zou het grijze circuit kunnen indammen. Zowel de dierenarts als de veehouder zullen door een kontrole, uitgevoerd door de AID, de juiste weg eerder we ten te vinden, menen ingewijden. Jan Landeweer voor eksport niet opnieuw op Neder landse bedrijven terecht mogen ko men, maar direkt afgevoerd moeten worden naar het slachthuis. Ook moet het aantal bedrijven, waarvan de mester zijn biggen be trekt, beperkt worden. De hoogte van de schadeloosstelling na uit braak van ziekte zal mogelijk geba seerd worden op het aantal toeleve rende bedrijven. De heer Van der Lely onderkende dat een en ander voor kleine zeugen- bedrijven afzetproblemen kan ople veren. Een oplossing ligt hierbij in een betere afstemming van deze be drijven op de kleinere mestvarkens- bedrijven in de regio. I- en R-regeling Om tot een sluitende identifikatie- en registratieregeling voor varkens te komen worden ook de invoering van de chip of tatoeage onderzocht. Van der Lely: 'Het is duidelijk dat, zodra er adekwate chips voor een akseptabele prijs beschikbaar ko men, dit vele nieuwe mogelijkheden zal geven. Bovendien zullen hier door zowel veehouder als handelaar een aanzienlijke verlichting van ad ministratieve verplichtingen onder vinden. In dit systeem verdienen zo genaamde unieke bedrijfsnummers de voorkeur boven de huidige indivi duele nummers bij de identifikatie. Als blijkt dat varkens ten onrechte geen oormerk bezitten en de her komst van de varkens niet kan wor den aangetoond, moeten deze naar de destruktor worden afgevoerd'. Ook de rundveehouderij heeft in toenemende mate behoefte aan een volledig sluitende I- en R-regeling. Bescherming kuilvoer tegen broei en schimmel Ter bescherming van kuilhopen, zo wel van gras als van mais, tegen schimmelvorming en broei, heeft Ba- renbrug een konserveringsmiddel op de markt gebracht. Het nieuwe mid del, Topform, beschermt de randen, scheidingsvlakken en toplaag van kuilhopen. Topform werkt niet zozeer tegen boterzuurbakteriën, het is dus geen 'inkuilmiddel'. Het middel moet goed in de bovenste laag van de kuil worden verdeeld. Het beste resultaat wordt bereikt met een doseerapparaat tijdens het laden, aldus Barenbrug. Voor meer informatie tel.nr. 08818-1545. Shell introduceert het kuiltoevoegmiddel Silagest-L Silagest-L is een bakteriepreparaat waarmee op doelmatige wijze het in kuilen van gras vereenvoudigd kan worden. Het principe van Silagest-L berust op de werking van bepaalde zeer aktieve melkzuurbakteriestam- men, welke een snelle pH-daling be werkstelligen waardoor de schadelijke boterzuurbakteriën geen kans krijgen. Tevens bevat Silagest-L enzymen en fermentatie stimulatoren om de groei van de melkzuurbakteriën te bevor deren en de nodige voedingsstoffen voor deze bakteriën vrij te maken. Verdere inl. bij Shell Nederland Che mie B.V., tel. 010-4 69 69150. Niet alleen met'het oog op de dier- ziektenbestrijding, maar ook uit het oogpunt van bijvoorbeeld vleeskeu ring en importbegeleiding is het een vereiste dat deze regeling er op korte termijn komt. Konkluderend zei de heer Van der Lely dat de veehandel de komende jaren een aantal ingrijpende veran deringen wacht, maar dat deze met de nodige flexibiliteit een waardevol le schakel in de produktieketen zal kunnen blijven. Het gebruik van toevoegmiddelen bij het inkuilen kan sterk worden be perkt. Dit blijkt uit onderzoek gedaan door ing. G. Asbreuk, Bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewason- derzoek en ing. J. Corporaal, Proefstation voor de Rundvee houderij. De konklusies die uit dit onderzoek getrokken zijn, zijn de volgende. Bij kuilen met minder dan 35% dro ge stof geven de meeste kategorieën toevoegmiddelen gemiddeld een ver betering van de NH^fraktie en VEM-waarde. Door de verbeterde konservering geven de meeste midde len bij deze droge-stofgehaltes ook nog een geringe verlaging van de droge-stofverliezen, een verlaging van het aantal sporen van boterzuurbak teriën en een verbetering van de voer- opname. Bij kuilen met meer dan 35% droge stof wordt de kuilkwaliteit niet of niet noemenswaardig verbeterd. Men mag aannemen dat de effekten op droge- stofverliezen, aantal sporen van bo terzuurbakteriën en opname dan ook gering zijn. De voordelen zullen daar door vaak niet opwegen tegen de kosten. Zo'n 70% van de toevoegmiddelen wordt ten onrechte gebruikt, name lijk bij gras met meer dan 35% dro ge stof. Het streven naar een zeer korte veld- periode ten koste van het droge stofgehalte is een verkeerde ontwik keling. Het streven naar minimaal De onduidelijkheid bij de mestwetge ving vergroot de acceptatie door het agrarische bedrijfsleven niet. De agra rische bedrijven hebben nooit gezegd niet mee te willen werken aan een oplossing van het mestprobleem. Er is echter steeds gesteld dat de maat regelen geleidelijk en beheersbaar moeten worden ingevoerd. Dit onder meer zei Landbouwschapsvoorzitter Marius Varekamp in een reaktie op de overheidsaanpak van de mestover schotten tijdens de bestuursvergade ring van het Landbouwschap van woensdag 6 mei jl. Van verschillende zijden werd in het bestuur kritiek geuit op de manier waarop de overheid het verplaatsings- besluit en de mestboekhouding aan het bedrijfsleven presenteert. De heer Van Leeuwen liet namens het KNLC weten dat de acceptatie van de mest- maatregelen in de praktijk eerder klei ner dan groter wordt. Als oorzaak hiervoor ziet het KNLC een mest boekhouding die technisch niet vol maakt is en voor producenten, transporteurs en ontvangers van mest Nu het onderzoek naar kruisingspro- dukten dit jaar wordt afgesloten, gaat het Nederlands Texels Schapenstam boek (NTS) een aantal onderzoeks- wensen op tafel leggen bij de Werkgroep Schapenhouderij van het Landbouwschap. De foktechnische kommissie zal zich nog beraden over deze wensen. Dit zei NTS-voorzitter J.C. Geluk tijdens de algemene ver gadering van de NTS op 6 mei jl. in Utrecht. De NTS is van mening dat er vooral op het gebied van de vruchtbaarheid binnen het Texels ras nog veel verbe teren moet. De perspektieven hiertoe zijn goed, "als men bedenkt dat men in Frankrijk met een stringent onder zoek en selektieprogramma in staat is geweest binnen 10 jaar de vruchtbaar heid met 0,3 a 0,4 lam op te voeren". KI Vanwege het in de hand houden van 35-40% moet voorop staan. Wanneer de weersomstandigheden dit toelaten is 40-50% droge stof met een veldpe- riode van 3 dagen te verkiezen boven 25-30% droge stof in 1 of 2 dagen. Wanneer men 40% droge stof kan be reiken in 1 a 2 dagen is dit natuurlijk het meest aantrekkelijk. Vliegenbestrijdingsfolder Bayer "De planmatige aanpak voor een ef- fektieve vliegenbestrijding". Deze be naming geeft de firma Bayer aan een door haar uitgebrachte kleurenfolder met informatie over de tegen vliegen te gebruiken middelen plus een bestrijdingsschema. Volgens Bayer hebben praktijkproeven aangetoond dat het volgen van dit schema tot zeer goede resultaten leidt. Inl. via tel.nr. 085-681111. Eind mei komt van de firma Ligter- moet op de inarkt het middel Vetra- zin, een middel dat schapen en lammeren acht weken vrij kan hou den van myiasis. Vlak voor een infek- tie verwacht wordt moet het middel over de vacht gespoten worden. Ge durende acht weken doodt het alle maden die uit de eitjes van de scha pevlieg komen. Het middel heeft vol gens Ligtermoet geen nadelige invloed op schapen. Meer informatie via tel. 01650-32912. onduidelijkheid schept. Over het ver- plaatsingsbesluit, waardoor het vrij wel onmogelijk is een bedrijfsovername te realiseren, zei Van Leeuwen dat dit geen verkapte vestigingswet mag worden. Volgens de KNBTB is er onnodige ir ritatie ontstaan omdat de overheid er niet in is geslaagd duidelijkheid te scheppen bij alle nieuwe regelgeving. Woordvoerder Van Horen weet dit o.a. aan het gebrek aan goede voor lichting, de voorlichtingskampagne van de overheid ten spijt. CBTB-vertegenwoordiger Ter Beest was van mening dat gelet op het gro te aantal mestmaatregelen dat over de agrarische sektor is uitgestort het een goede zaak zou zijn nu pas op de plaats te maken. In een periode van ongeveer driekwart jaar zou volgens de CBTB moeten worden nagegaan hoe de regelgeving in de praktijk uit werkt. Hij pleitte tevens voor een op timale inzet om te komen tot een be en verwerking van mest voor 1991. Dan namelijk loopt de eerste fase van aanpak van de mestoverschotten af en worden de normen aangescherpt. J.C. Geluk de kostenontwikkeling moet de KI vanuit één centraal punt van start gaan. Deze konklusie kan getrokken worden uit onderzoek van een door de Werkgroep Schapenhouderij van het Landbouwschap benoemde kom missie naar de toekomst van de schapen-KI, aldus Geluk. In dat cen trale punt moeten de rammen worden geplaatst, sperma worden opgevan gen, verzonden etc. Men heeft ook als ad.hoe.kommissie geprobeerd bronnen aan te boren om zo de kosten van zo'n aanloopfase wat in de hand te hebben. Men pro beert de RABO Utrecht te interesse ren om voor 5-jaar dit projekt te sponsoren. Ook het N.T.S. heeft ge meend om vanuit het fokkerijfonds, dat men van de Nederlandse Wolfe deratie ter beschikking heeft, voor 1987 ƒ5000,uit te trekken om hoofdinspekteur M. Nijssen in staat te stellen werk t.b.v. de k.i., b.v. het uitzoeken van rammen, te verrichten. Wel moet, aldus de NTS-voorzitter, een ram alvorens hij gebruikt gaat worden als KI-ram eerst onderzocht worden op de recessief overervende blindheidsfaktor. Geluk legde veel na druk op de vereiste hoge kwaliteit van het voor export bestemde lamsvlees. Die eis bleek ook toen het hoofd bestuur van de NTS vorig jaar een be zoek bracht aan Frankrijk. Een Franse lamsvleesimporteur wees er toen bij herhaling op dat hij alleen be langstelling had voor de extra kwali teit van de Texelaar. Mindere kwaliteiten kan hij goedkoper van el ders betrekken. Geluk wees ook op het nog steeds lopende onderzoek naar de mogelijkheden om te komen tot één data-verwerking voor de diver se schapenstamboeken en belangen verenigingen. Hij sprak de hoop uit dat de tweede opzet wat beter haal baar zal blijken dan de eerste Het RIS maakt een studie naar het kosten- aspekt. Vrijdag 15 mei 1987 'In het verleden is herhaaldelijk gebleken dat de huidige struktuur van de bedrijven en van de handel een snelle verspreiding van var kenspest in de hand werkt. Daarom is het absoluut noodzakelijk op korte termijn een aantal maatregelen door te voeren die de struktuur van de varkenshouderij verbeteren. Ik denk hierbij onder meer aan een betere identifikatie- en registratieregeling, minder kontakten Jus- sen varkens van verschillende bedrijven tijdens vervoer en een herbe zinning op de positie van bestaande markten en verzamelplaatsen. Hierover zal op zeer korte termijn indringend overleg met het be drijfsleven plaatsvinden', aldus Van der Lely, plaatsvervangend direkteur-generaal landbouw en voedselvoorziening van het ministe rie van landbouw tijdens een kongres van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee, 8 mei jl. in Slagharen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10