Gewasbeschermingsmiddelen onder de loupe Éénjarige grassen opruimen in elk groeistadium. f® J. GOUD Gewasbeschermings middelen ter voorkoming van koprot korte wenken akkerbouw TE KOOP gestarte PIEM0NTESE KALVEREN voor de stieren- mesterij Tel. 01193-644 b.g.g. 367 Het seizoen voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen op het akkerbouwbedrijf is weer be gonnen. Althans voor de gewas sen op het veld. Gebruikers wor den beleefd, doch indringend op geroepen alle voorzorgsmaat regelen in acht te nemen en de ge bruiksaanwijzing op het etiket nauwgezet na te leven. Eigenlijk is het gebruik van gewas beschermingsmiddelen een doorlo pende zaak gedurende het gehele jaar. In de "winterperiode" wordt vooral aandacht besteed aan het ont smetten van zaaizaad- en pootgoed. Of aan het beschermen van de aar dappelknollen tegen ziekten en kwa len. Of aan het behandelen van aard appel knollen met kiemrem- mingsmiddelen om langere bewaring mogelijk te maken en gunstige marktmomenten te kunnen be nutten. Maar met "seizoen-begonnen", dan denken we vooral aan grond- en ge wasbehandeling. De meeste bietenpercelen, maar ook vele aardappelpercelen zijn reeds be handeld met herbiciden om onge wenst onkruidgroei tegen te gaan en in de hand te kunnen houden. En zo zal weldra een verdere gewasbehandeling zeer aan de orde zijn. Voorzorgsmaatregelen Ondanks het feit dat ik uit de prak tijk weet dat er gewoonweg al veel meer voorzorgsmaatregelen geno men worden dan "vroeger", neem ik toch de vrijheid om daar op dit aktuele moment van het jaar nog eens extra en indringend de aan dacht voor te vragen. Het dragen van speciale kleding, handschoenen enz. moeten tot het meest normale gaan behoren. Het voorkómen van "overwaaien" kan worden bereikt door gewasbehande ling bij windstil weer of met speciale spuitdoppen. Nu ben ik al bijna be zig met een stuk voorlichting, hoe te handelen, hoe te werken. Ik ben geen voorlichter, en ik wil het ook niet zijn. Waar het om gaat is dat men strikt de hand houdt aan al dat gene wat op de gebruiksaanwijzing staat vermeld. Wij werken in het open veld. Ieder een kan ons zien werken. Met vlieg tuigen en met land-machines. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En het zoeklicht bij het gebruik van che mische middelen wordt steeds meer gericht op de land- en tuinbouw. Van de hoek van milieu deskundigen wordt ook steeds scher per naar "ons" gekeken. Ik denk dat het gewoon goed is dat we daar steeds meer rekening mee houden. Als wij vanuit het beleid kunnen re kenen op de discipline van de achter ban is het natuurlijk gemakkelijker onderhandelen over wat wèl en wat niet mag in de toekomst. Beleid Het beleid over de toekomst van het gebruik van gewasbeschermingsmid delen in verband met volksgezond heid en milieu-aanvaardbaarheid, wordt steeds strakker bekeken. Een groot aantal middelen staan op het ogenblik op de tocht ten aanzien van voortgaand gebruik. Als door onoordeelkundig of door ondoordacht gebruik hier of daar vissen doodgaan of sprake is van bij- ensterfte, dan krijgen wij het er in de beleids-sfeer niet gemakkelijker door. En over "op de tocht staande mid delen" worden reeds vele onderhan delingen gevoerd. Maar één iemand kan meer vragen stellen dan tien wij zen kunnen beantwoorden. Men moet weten dat er produkts- gewijs zeer intensieve discussies in gang gezet zijn. De detectie- methoden voor het zoeken naar resi duen in gewas en bodem worden steeds verfijnd. De technieken ne men steeds meer toe. En als we volksgezondheid willen blijven laten prevaleren, dan zal de voornaamste discussie gevoerd moeten worden tussen landbouw en milieu, waarbij ook de factor economie een duidelij ke rol moet spelen. Ik pleit voor een evenwichtige afwe ging bij het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen. Om als partij Land- en Tuinbouw een rol van be tekenis mee te blijven spelen moeten we kunnen rekenen op een discipli naire achterban. Alleen in Nederland toegelaten mid delen en zorgvuldig toegepast; dat vragen we van onze gebruikers! A. Vermeer Uit oriënterend ondrzoek van de S.N.U.i.F. in 1986 is gebleken dat de keuze van het middel dat wordt ge bruikt voor de bestrijding van de bladvlekkenziekte van invloed kan zijn op de mate van koprotaan- tasting. Daar uit het S.N.U.i.F.-onderzoek de kombinatie ROVRAL Maneb als mogelijke mede-oplossing voor het koprot-probleem naar voren kwam, heeft Agriben besloten voor het komende seizoen het navolgende spuitschema te adviseren: Tweede helft juni: eerste bespuiting met DACONIL M; vervolgens we kelijks: afwisselend spuiten, 0,5 liter ROVRAL AQUAFLO 2 kg MA- NEB (80%) en 2 kg DACONIL M. Augustus: laatste bespuiting altijd met ROVRAL/MANEB. Totaal zo'n 7 a 8 bespuitingen, waarvan de laatste steeds met RO VRAL Maneb dient te worden uitgevoerd, aldus Agriben. Voor meer informatie, tel. 01680 - 28920. De Phytophthora-schimmel overwin tert in aangetaste knollen. Veel van deze knollen komen op afvalhopen te recht en vormen een belangrijke in- fektiebron. De schimmelsporen kunnen namelijk naar de aardappel percelen overwaaien en een beginaan- tasting veroorzaken. VOORKOM daarom op deze afvalhopen loofont- wikkeling. Voor de teelt van WITLOF op rug gen is het belangrijk, dat de ruggen tijdig worden gemaakt. De grond krijgt dan kans om te bezakken. Op kleigrond voldoen de hakenfrezen met rugvormers het beste. Op zand grond is de gewone aanaardappara- tuur vaak het meest geschikt. Wilt U de suikerbieten een STIKSTOF-overbemesting geven? Wacht hier dan mee tot het 4- a 6-bladstadium van het gewas. Strooi de stikstof alleen op een droog gewas, dit voorkomt bladverbranding. Strooi nooit te veel stikstof, dit kost twee keer geld. In erwten kan na opkomst dinoseb of bentazon worden gebruikt. Spuit di noseb alleen op een droog en afge hard gewas. Dit geldt zeker ook voor de kombinatie dinoseb bentazon. DOSERING: landbpuwerwten 1,5 - 2 Basagran 3 dinoseb; konserven- erwten 1,5 - 2 Basagran 2 dinoseb. U bereikt met de schoffelmachine het beste resultaat met VLIJMSCHERPE messen, welke goed zijn afgesteld. De parallellogrammen moeten soepel scharnieren zonder dat er veel speling aanwezig is. Begin op tijd, klein on kruid is immers veel gemakkelijker te bestrijden dan wanneer het groter is. Éénjarige grassen zoals duist, hane- poot en graanopslag komen in het cultuur gewas regelmatig voor Met Fusilade, dat nu in de meeste akkerbouwgewassen (behalve maïs en granen) is toegelaten, kunt u dit probleem doeltreffend oplossen. Ongeacht het groei stadium. U kunt deze onkruiden dus bestrijden als 't u uitkomt En dat is een hele zorg minder. Maar er is meer over Fusilade zoals: kort na de bespuitJng regenvast veilig voor het cultuurgewas bestrijdt ook kweek zeer effektief* vormt een optimale gewas- veilige combinatie met Agra! LN uitvloeier nieuwe verpakking, gemakkelijk te hanteren en te vernietigen. Over toepassing en dosering kan uw leverancier u alles vertellen. Raadpleeg vóór gébruik altijd het etiket TE KOOP GEVRAAGD: Al le soorten hooi en stro, voer- aardappels enz. tegen contan te betaling. Wij bieden aan: droge slachtkuiken- en kip penmest. Gerritse Fourage, Ederveen, tel. 08387-1298. Of M. Boonman, tel. 01195-928. 8 Vrijdag 1 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8