Onkruidbestrijding in konsumptie-aardappelen Enkele nieuwe ontwikkelingen bij de onkruidbestrijding in suikerbieten na opkomst In de meeste gevallen is bij bieten na het zaaien Goltix of chloradi- zon (o.a. Pyramin) toegepast. De werking daarvan is meestal niet zodanig, dat geen verdere maatre gelen meer nodig zijn. Reeds tij dens en na de opkomst kan met diverse middelen of kombinaties van middelen met succes een bestrijding worden uitgevoerd. Het aantal mogelijkheden wordt de laatste jaren steeds groter. Vaak is één keer spuiten niet af doende. Aan de basis is de toepassing van Gol tix of chloradizon (o.a. Pyramin) al tijd gewenst in verband met de te verwachten kamille. De keuze is af hankelijk van de zwaarte van de grond. Goltix is op kleigronden lich ter dan 25% slib veiliger voor biete plantjes. Op zwaardere gronden heeft chloradizon (o.a. Pyramin) de voor keur o.a. vanwege een goede bestrij ding van zwaluwtong. Ook prijstechnisch is het gebruik van chlo radizon (o.a. Pyramin) op gronden die zich hiervoor lenen aantrekkelijk. Tabel 1 geeft aan de diverse kombi naties van middelen die na de op komst met succes kunnen worden ingezet. Hiernaast kan ongeacht het stadium van de bieteplantjes op zeer klein on kruid worden gespoten met 2 kg Gol tix 2 1 oliocin. In noodgevallen kan vanaf het 4 blad-stadium worden gespoten met 3 1 fenmedifam 2 kg Goltix -I- 1 1 Tramat. Hierbij bestaat kans op schade. In dit artikel worden de nieuwe middelen en kombinaties van middelen nader belicht: fenmedi fam: diverse merken, fenmedifam Avadex BW olie en Betanal Tandem. Fenmedifam Thans zijn er naast Betanal meerde re zgn. fenmedifam's (aktieve stof) op de markt te weten: Alegro, Luxan, fenmedifam en Agrichem fen medifam. Mogelijk zal het aantal middelen op basis van fenmedifam in de toekomst nog worden uitgebreid. Om deze reden wordt thans ook al gemeen de naam fenmedifam gehan teerd. Uit proefveldresultaten is gebleken dat tankmengsels van deze nieuwe fenmedifam-formuleringen qua effektiviteit en gewasveiligheid gelijk zijn te stellen aan de ons van oudsher bekende tankmengsels met Betanal. Fenmedifam Avadex BW olie Het produkt Avadex is uit de markt genomen en vervangen door Avadex BW. Avadex BW is een vluchtig mid del dat voor de bestrijding van een jarige grasachtigen (duist, wilde haver e.a.) voor het zaaien moet worden in gewerkt. Sinds vorig jaar heeft de kombinatie van fenmedifam Ava dex BW olie een toelating ter bestrijding van breedbladigen na op komst van de bieten. De toevoeging van een minerale olie (b.v. Schering 1 IE olie of Ovirex) is voor een goed resultaat onmisbaar in deze kombina tie. Fenmedifam is de bepalende fak- tor om de bespuitingen onder bepaalde weersomstandigheden uit te voeren. Het vervangen van de olie door een uitvloeier moet i.v.m. de kans op gewasschade ten sterkste worden ontraden. In grote lijnen komt de werking van dit mengsel overeen met de kombina tie 3,5 1 fenmedifam 1,5 1 Tramat. De werking op kleefkruid en bingel kruid is gelijkwaardig, veelknopigen (o.a. zwaluwtong, perzikkruid) vrij wel net zo sterk, maar op muur enigs zins wisselvallig. De werking op zwarte nachtschade lijkt in eerste instantie iets beter. Reeds bovenstaande zwarte nacht schade wordt goed meegenomen, maar er is duidelijk ook geen sprake van enige nawerking. Het grote onderscheid dat valt te ma ken is de prijs. Fenmedifam Ava dex BW olie is ongeveer ƒ45,per hektare goedkoper. In de praktijk zal blijken in hoeverre dit prijsvoordeel doorslaggevend is bij de keuze van de ze middelenkombinaties. Betanal Tandem Betanal Tandem is een 'kant en klaar' formulering van fenmedifam en Tra mat. 5 1 Betanal Tandem is qua effek tiviteit te vergelijken met 3 A 1 fenmedifam 1 Vi 1 Tramat. De hoe veelheden aktieve stoffen liggen iets lager hetgeen wordt gekompenseerd door de hogere effektiviteit van deze formulering in vergelijk met de afzon derlijke produkten verspoten als tank mengsel. In hoeverre deze lagere hoeveelheid aktieve stof tot uiting komt in de prijs is op dit moment nog onduidelijk. 5 1 Betanal Tandem kan zowel in het 2 bladstadium als in het 4-6 bladstadi um worden toegepast, waardoor ook laat kiemende onkruiden worden bestreden. Als wegens omstandigheden pas laat kan worden gespoten, als de onkrui den aan de grote kant zijn, dan kan de dosering vanaf het 4 bladstadium worden verhoogd. Waar eerder spra ke was van 5 1 Fenmedifam 2,5 1 Tramat kan nu tot 7,5 1 Betanal Tan dem worden toegepast. Kanttekeningen Goltix oliocin is alleen effektief op zeer jonge, net bovenstaande on kruiden. De kombinatie fenmedifam Gol tix is o.a. goed werkzaam op knop- kruid en zwarte nachtschade. De kombinatie fenmedifam Tra mat, fenmedifam Avadex BW olie of Betanal Tandem zijn sterk op De werking van de bodemherbiciden is sterk afhankelijk van de ligging van de grond (te grof) en het vochtgehal te in de bovenlaag. Bij de keuze van de bodemherbiciden kan men kiezen uit middelen zonder of nagenoeg geen èn middelen met een goede kontakt- werking. Middelen met kontaktwer- king dienen kort vóór opkomst te worden toegepast. Wanneer er bij toepassing al een gedeelte van de aard appelplanten boven de grond uit staat, zal dit een flinke reduktie ver tonen met kans op groeiremming. Het spuiten moet worden uitgevoerd bij weinig wind, anders valt het resultaat gedeeltelijk tegen, omdat dan één kant van de rug niet voldoende wordt geraakt. Middelen zonder kontaktwerking Hiervan zijn diverse middelen op de markt. Toepassen op een bezakte rug, welke voldoende fijn is. Dit is ook gunstig voor de vochtvoorziening. Bij deze middelen is het vochtgehalte van de grond over een lange periode de bepalende faktór voor een goede werking. Tussen de werking van de middelen bestaat verschil in doding van de diverse onkruidsoorten. Ban- dur geeft een redelijk goed effekt op kleefkruid, maar is matig op kamille en zwarte nachtschade. Racer heeft een goede werking op kleefkruid. Om de werking op een aantal andere on kruidsoorten te versterken verdient het aanbeveling Racer linuron (Ra cer L) óf een kombinatie van Racer monolinuron toe te passen. Racer en de kombinatie van middelen met Racer liefst zo snel mogelijk na de rug- opbouw toepassen in verband met kleefkruid en veelknopigen. De bespuiting na opkomst, bij voor keur in een vroeg stadium uitvoeren en alleen op gezonde bieten. Het spui ten op beschadigde of verzwakte bie ten kan een uitdunning van het gewas veroorzaken. Kombinaties van fenmedifam bij zon nig en warm weer tegen de avond spuiten. Om schade aan het gewas te voorko men moet tussen een bespuiting tegen breedbladige onkruiden en dé toepas sing van Fervinal of Fusilade minstens 1 week worden aangehouden. Het gelijktijdig bestrijden van breed bladige en grasachtige onkruiden moet in verband met de lage effekti viteit of grote duist worden ontraden. Om kostenbesparend te werken kan de rijenspuit worden ingezet, waarbij bij voorkeur tenminste 20 cm breed moet worden gespoten. Tijdens en na de opkomst kunnen de meest voorkomende onkruiden in bie ten goed worden bestrijden. Spuit zo vroeg mogelijk als toegestaan is, om dat dan de onkruiden het kleinst en dus het gevoeligst zijn, maar dan wel op een gezond gewas bieten. De keu ze en dosering van het middel worden naast de omstandigheden aan de sa menstelling van het onkruidsortiment aangepast. Op korte termijn wordt in bieten de komst van een uitvloeier (Exell) verwacht. De dosering van be staande middelenkombinaties zou dan met ongeveer eenderde kunnen worden teruggebracht zonder dat ver lies van effektiviteit optreedt. De praktijkervaringen in Nederland zijn met deze uitvloeier vrijwel nihil, zo dat voorzichtigheid is geboden. Namens de CAT's in Z.W. Nederland H. Salomons, CAT Goes een eventuele gewasreaktie. In 1986 was de reaktie direkt na opkomst zeer duidelijk. Uit opbrengstproeven bleek de opbrengst er niet nadelig door beïnvloed te zijn. Patoran Butisan S bestrijdt het kleefkruid goed en heeft een goede werking op de meest voorkomende zaadonkruiden. De middelen Pato ran, monolinuron en linuron mo nolinuron bestrijden de meest voorkomende onkruiden, doch op kleefkruid is het effekt zeer klein. Middelen met kontaktwerking Daar deze middelen bij toepassing de reeds bovenstaande onkruiden doden is de praktijk geneigd een behandeling zo lang mogelijk uit te stellen. Dit is zeer riskant. Bij te veel wind of neerslag kan dan bij opkomst geen behandeling plaatshebben. Wanneer al een aantal planten bij de bespuiting boven staat vertonen deze een flinke reaktie. Dit gaat meestal gepaard met groeivertraging, hetgeen een lagere opbrengst tot gevolg heeft. Sencor is een middel, dat kleefkruid niet bestrijdt en matig werkt op zwar te nachtschade. Het heeft een goede werking op de grassen. Dit middel kan niet in alle aardappelrassen wor den toegepast, Bintje is ongevoelig en Eigenheimer is wel gevoelig. De ras sen die het middel goed verdragen staan op de verpakking vermeld. Igrater bestrijdt geen kleefkruid, maar is redelijk goed op varkensgras en zwaluwtong. De bestrijding van grassen en zwarte nachtschade is goed. Patoran DNOC geeft ook een goed resultaat. De werking op kleefkruid is matig en op duist matig tot slecht. Wel moet, in verband met de gewasreaktie, de laagst aangegeven dosering van Patoran worden aange houden. De middelen Topogard en Camparol werken goed op de meest voorkomen de zaadonkruiden en grassen, doch de werking op kleefkruid valt tegen. Gezien de ervaringen van de laatste jaren hebben de middelen met kon taktwerking de voorkeur, vooral als na de rugopbouw weinig regen is ge vallen. Men moet echter deze midde len kort vóór of bij opkomst toepassen. Onkruiden die om de één of andere reden, zoals te droge grond of geen werking van het middel op bepaalde onkruiden, niet zijn gedood, kunnen na opkomst nog worden bestreden. Meestal zal dan moeten worden ge werkt met onderblad-apparatuur, omdat het gewas een volvelds toepas sing niet verdraagt. A. Mulders (specialist gewasbescherming) Film over aaltjesproblematiek Onlangs is de Shell-film "In goede aarde" in premiere gegaan. Deze film gaat over dé aaltjesproblematiek en aaltjesbestrijding in de land- en tuin bouw. Met name wordt aandacht ge geven aan aardappel- en bietenmoeheid. De film, die ook op videoband be schikbaar is, is bedoeld voor informa tie aan groepen van voorlichters, studenten, loonwerkers en akker bouwers. Belangstellenden kunnen de film gra tis lenen. Hij is beschikbaar op 16 mm (met optisch geluid) en op videocas sette (systemen VHS, Betamax en VCC 2000). Aanvragen bij Shell Ne derland Filmcentrale, Arnhem sestraatweg 17, 6881 NB Velp (Gld.), tel.: 085-629189. Als zo snel mogelijk na het poten de ruggen worden opgebouwd komt de on kruidbestrijding het best tot haar recht. Tabel 1 Stadia gestrekte kiemblad begin tweeblad vierblad tweeblad I 3 1 fenmidifam 3,5 1 fenmidafam 3 kg Goltix 1,5 1 Tramat 5 1 Betanal Tandem II 3 1 fenmedifam 1,5 kg Goltix 3 1 fenmidifam 1,5 kg Goltix III 3,5 1 fenmedifam 3,5 1 fenmedifam 1,5 1 Tramat of 5 1 Betanal 1,5 1 Tramat of Tandem 5 1 Betanal Tandem IV 3 1 fenmedifam 3 1 fenmedifam 1,5 1 Avadex BW 1,5 1 Avadex BW 1 1 olie 1 1 olie "Amac" zelf rijdende spuitmachine uitgerust met raindrop spuitdoppen. Bij de onkruidbestrijding in aardappelen met chemische middelen moet er vanuit worden gegaan, dat zo snel mogelijk na het poten de rug wordt opgebouwd. Deze heeft dan de gelegenheid om goed aan te zak ken. Na regen spoelt het middel niet te diep in de rug, zodat groei- reaktie wordt voorkomen. Tevens is dan reeds, kort vóór opkomst van de aardappelen, een aantal onkruiden gekiemd. De bodemherbi ciden met kontaktwerking doden de reeds boven de grond gekomen onkruiden. Vrijdag 1 mei 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7