Dyrene plus Bayfidan, vervanger Captafol Koninklijke onderscheidingen Gewijzigde onderzoekprocedures bij importrunderen 40ste Bloemencorso Bollenstreek 1987 Duitse Boerenbond voorkomt voorlopig overdrachtskorting Sinds 2 weken is het nieuwe Bayer- middel Dyrene toegelaten. Met deze toelating is een totaal nieuwe situatie ontstaan bij de bestrijding van blad en aarziekten in granen sinds het plotselinge verbod van captafol in het voorjaar van 1986. Dyrene plus Bayfidan, bestaat uit twee aktieve stoffen. De komponent Bayfidan werkt systemisch tegen dé belangrijkste bladziekten. Dyrene is een totaal nieuw middel en juist niet systemisch. Het kan beschouwd worden als een zogenaamd bedek- kingsfungicide. De naam van de ak tieve stof van Dyrene is anilazine. Eén van de sterke punten van Dyre ne is de werking tegen Septoria zo wel op het blad als op de aar. Juist de kombinatie van het systemische middel met het bedekkingsfungicide leidt tot een lange en ongestoorde korrelvulling en afrijping. Meeldauw Een eerste meeldauwbestrijding is meestal reeds op een vroeger tijdstip aan de orde dan bij het verschijnen van de aren. Maar ook vanaf de bloei is meeldauw nog steeds één van de belangrijkste ziekten. Het zal dui delijk zijn, aldus Bayer, dat de kwa liteiten die Bayfidan als specifiek meeldauwmiddel heeft, ook in de kombinatie Dyrene plus Bayfidan volkomen tot hun recht komen. Bei de hebben, zo is uit proeven geble- De wijziging die de eerste kategorie betreft is dat alle dieren in dit circuit na vijf maanden een herhalingsonder zoek krijgen op Abortus Bang, leu- cose en tuberculose. In de tweede kategorie zijn meerdere wijzigingen aangebracht: Geïmporteerde manne lijke slachtrunderen worden niet meer onderzocht; Vrouwelijke importrun deren worden altijd tweemaal, met een tussenperiode van vijf maanden, onderworpen aan een Abortus Bang-, leucose- en tuberculose-onderzoek; Mannelijke slachtrunderen kunnen uitsluitend worden vervoerd naar de markt of een ander mestbedrijf met een geleide-biljet voor slachtrunderen ken, ook een goed effekt op bladsep- toria, ook wel bladvlekkenziekte genoemd. Bruine roest Juist bij tarwe is bruine roest een be dreiging voor veel rassen, ook bij een aantal nieuwe bakwaardige win- tertarwerassen is de bruine roest ge voeligheid opvallend. Het beste mid del tegen bruine roest, Bayfidan, zit ook voor 100% in de nieuwe kombi natie, aldus Bayer die tevens vol doende bewezen acht dat dit middel ook aan de top staat waar het de bestrijding van gele roest betreft. De aantasting Kafjesbruin veroor zaakt door de schimmel Septoria no- dorum, tast de aarpakjes zodanig aan dat slechts verschrompelde kor rels met een donkere kleur gevormd worden. De komponent Dyrene in de kombinatie is sterk tegen de agressieve schimmel. Bayer: "De ze getocht van Dyrene in landen als Duitsland, België en Frankrijk, waar het middel al twee jaar eerder is toe gelaten, is juist mede door deze ei- I genschap te verklaren. Zwartschimmels Opvallend in de proeven van Baijer was steeds de blanke afrijping van de tarwe wanneer Dyrene plus Bayfi dan werd toegepast. Meestal wordt de zwartverkleuring veroorzaakt door een komplex van sekundaire zonder nader onderzoek. In het alge meen geldt dat runderen uit het slachtcircuit alleen in het gebruikscir- cuit kunnen worden geplaatst nadat de betreffende runderen aan een Abortus Bang, leucose en tuberculo se onderzoek zijn onderworpen en de uitslagen hiervan een gunstig resultaat opleveren. Tevens dienen de over te plaatsen mannelijke dieren dan alsnog door de VVB van een schets te worden voor zien. Verder gelden voor deze dieren dezelfde bepalingen als genoemd bij geïmporteerde gebruiksrunderen, dat wil zeggen herhaald onderzoek na 5 maanden. schimmels die op zichzelf de naam hebben weinig schade te doen. Het is echter wel opvallend dat blank afrij- pend graan kwantitatief en kwalita tief het best uit de bus komt. "De werking die Dyrene in andere gewas sen blijkt te hebben tegen bijvoor beeld Botrytis en Alternaria zijn hier niet vreemd aan. Ze onderstreept des te meer het brede werkingsspek- trum", aldus Baijer. Het opbrengsteffekt In een vergelijking over een periode van vier jaar, blijkt dat naast een be tere werking tegen Septoria met Dy rene plus Bayfidan een hoger op brengsteffekt wordt bereikt dan met captafol plus Bayfidan. De leemte die onstaan is door het verbod van captafol wordt dan ook met de bete re kombinatie Dyrene plus Bayfidan opgevuld. "Zelfs bij vergelijking in het achter ons liggende jaar met een naar verhouding geringe ziektedruk, bleek Dyrene plus Bayfidan een dui delijk betere opbrengst te geven dan twee standaardkombinaties. De Sep- toriawerking en de aarkleur wezen al in die richting bij de beoordeling van de proeven", zo meldt Baijer Ne derland. De afzonderlijke komponenten van het middel zijn gezamenlijk verpakt in een overdoos bestemd voor 2 ha.. D.w.z. 8 Itr. Dyrene en 1 Itr. Bayfi dan. Per ha. is de dosering dus 4 Itr. Dyrene en in kombinatie met 0,5 Itr. Bayfidan. Dyrene plus Bayfidan worden dus altijd als tankmix ver spoten. Het ideale toepas singstijdstip ligt vanaf 50% aren uit tot begin bloei van het gewas. Indien echter dieren uit het slachtcir cuit, zonder de genoemde onderzoe ken te hebben uitgevoerd worden, geplaatst in een Abortus Bang, leuco se en tuberculose vrij rundveebeslag (gebruiksvee) is vanaf dat moment het gehele bedrijf, waar de dieren ge plaatst zijn, geblokkeerd voor het ver krijgen van verklaringen. De regels rond de Mond en Klauwzeer enting blijven uiteraard van kracht en zijn voor beide groepen ongewijzigd. Vragen zoetwatervoorziening Schouwen-Duiveland Het lid van provinciale Staten dr.ir.C.W.C. van Beekom heeft het Kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland in een brief gevraagd wat het Kollege denkt te onderne men nu minister N. Smit-Kroes ge weigerd heeft om de nog resterende 8 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor de aanleg van de zoetwater pijpleiding naar Schouwen- Duiveland. De heer van Beekom wijst er op dat er ten aanzien van de zoetwatervoorziening voor de land bouw op Schouwen-Duiveland in het verleden verwachtingen zijn ge wekt die tenslotte hebben geresul teerd in plannen voor de aanleg van een pijpleiding. Het statenlid stelt dat bij de voorbereiding van dit pro- jekt is gebleken dat zoet water nood zakelijk is voor gespecialiseerde teel ten en dat het projekt op zich renda bel is. Europese Gemeenschap bijna bankroet De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, heeft in een brief aan de twaalf Eu ropese regeringsleiders gewaarschuwd voor het faillissement van de Europe se Gemeenschap. Als niet wordt in gegrepen zal de Europese Commissie in oktober van dit jaar de betalingen moeten stopzetten. In zijn brief aan de lidstaten doet de Franse sociaal- demokraat voorstellen om het bank roet te vermijden. Delors becijfert het gat in de EG- begroting op 11,7 miljard gulden (5,08 miljard ECU). Het ontstaan van dat tekort heeft drie oorzaken. De fi nanciering van de landbouwover schotten kost 6,3 miljard gulden meer dan verwacht. Hare Majesteit de Koningin heeft, ter gelegenheid van Koninginnedag, op voordracht van de minister van Land bouw en Visserij aan een groot aan tal funktionarissen, werkzaam bij het ministerie van landbouw en visserij, dan wel verbonden aan de agrarische sektor, de volgende onderscheidingen verleend. Benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Drs. G. van der Lely te De Meern, ge meente Vleuten-De Meern, plaatsver vangend Direkteur-Generaal Landbouw en Voedselvoorziening van het Ministerie van Landbouw en Visserij; Prof. dr. C.C. Oosterlee te Wagenin- gen, rector-magnificus van de Land bouwuniversiteit Wageningen. Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: Drs. A.M.K. van Beek te Ederveen, gemeente Ede, direkteur van de Tech nische en Fysische Dienst voor de Landbouw te Wageningen; Drs. G.P. van Bergeijk te Baren- drecht, algemeen direkteur van Hooi- meijer B.V., aldaar; Ir. A. Bierma te Rozendaal, direkteur van de hogere en middelbare bos bouw en cultuurtechnische school te Velp; Dr. ir. A.M. van Doorn te Benne- kom, gemeente Ede, direkteur van het Instituut voor Onderzoek van Bestrij dingsmiddelen te Wageningen; Chr. Floris te Rotterdam, internatio naal sekretaris van het Landbouw schap te 's-Gravenhage; Ir. M. Heuver te Wageningen, Direk teur van de Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees van het Ministerie van Landbouw en Visserij; Ir. W.J. Hilbrands te Boxmeer, direk teur van Hendrix' Voeders B.V., aldaar; Duitse melkproducenten die leve ringsrechten willen overnemen van kollega's, hoeven misschien toch geen afstand te doen van 80 procent van de overgedragen quota. Het ministe rie van Landbouw in Bonn heeft aan gekondigd de geplande verhoging van de aftrek bij overname van 20 naar 80 procent nogmaals te willen over wegen. Dit is mede het resultaat van protesten van de Duitse Boerenbond tegen deze wijziging van de superhef fingsregeling, die vanaf 1 april van kracht had moeten zijn. Geen succes had de Boerenbond met zijn weerstand tegen de algemene quotumkorting van 8,5 procent. Er is een ruzie ontstaan tussen de Boeren bond en het ministerie, omdat er geen overleg is geweest over de korting. De Boerenbond verwijt de regering een ondoordachte beslissing te hebben ge nomen. Bovendien zou minister van Landbouw, Ignaz Kiechle, zijn belof te tegenover de Boerenbond om he lemaal geen korting toe te passen, niet zijn nagekomen. Kiechle antwoordde op dit verwijt, dat hij slechts voor de Drs. S.P. Koopman te Nijmegen, spe cialist keuring levend vee bij de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees van het Ministerie van Land bouw en Visserij; Ir. J. Minderhoud te Wilhelmina- dorp, gemeente Goes, voormalig di rekteur van de Koninklijke Maatschap tussen eigenaren van Gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Bevelandpolcler; J. de Veer te Schagen, melkveehou der, bestuurslid van agrarische orga nisaties; Dr. ir. J. Wesseling te Wageningen, hoofd van de hoofdafdeling Water huishouding van het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishou ding te Wageningen. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: N.Th. Dol te Lelystad, hoofd algeme ne zaken bij het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond, aldaar; G.M. van Gorp te Berkel-Enschot, voormalig bedrijfstakdeskundige bij het Konsulentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij voor Noord- Brabant en Zeeland; Ing. H.W. Lammers te Ede, mede werker sektie Bemestingszaken bij het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Bodem-, Water- en Bemestings zaken in de Veehouderij te Wage ningen; Ing. C.P. Meijers te Wageningen, technisch hoofdambtenaar voor bij zondere diensten bij het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Land- bouwprodukten, aldaar; S. Moeijes te Berkhout, gemeente Wester-Koggenland, veehouder, bestuurslid van organisaties op het ge bied van de veeverbetering; J.R. Westerhuis te Voorburg, sekre taris onderwijszaken van het Konink lijk Nederlands Landbouw-Comité. door hemzelf te veel uitgegeven leve ringsrechten geen extra korting wilde opleggen. De 8,5 procent is alleen een uitvoering van een EG-besluit, ver klaarde hij. De te veel uitgegeven le veringsrechten tracht hij nu met een nieuwe opkoopregeling weer terug te krijgen. De regeling, die 1 april van start is gegaan, kent dezelfde vergoe ding als vorige opkoopregelingen. Naar keuze krijgt men 79 cent per li ter bij uitkering ineens of 94 cent bij uitkering in zeven termijnen. De Boe renbond wil een hogere vergoeding van 1,57 per liter, maar Kiechle heeft al om het lagere bedrag moeten vech ten bij de minister van Financiën. Bo vendien vreest hij misschien het verwijt van de EG of van niet- landbouwkringen in Duitsland, dat de boeren de te veel toebedeelde melkle- veringsrechten drie jaar hebben kun nen exploiteren en er vervolgens via de opkoopregeling nog een vorstelij ke vergoeding voor ontvangen. Detlef Stachetzki Agra-Europe, Bonn Slechts zelden heeft het Bloemencorso voor de Bollenstreek zulk mooi weer gehad als afgelopen zaterdag 25 april 1987. Langs de route was geen plaatsje onbezet en iedereen kon weer eens van harte genieten van de bloemen en zon. Er reden 20 praalwagens mee die allemaal werden bekroond met resp. bronzen, zilveren en gouden medailles. Natuurlijk was er ook de mooiste wagen van het Corso. Die eer viel dit jaar te beurt aan Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof met praalwagen "1960 - 400 jaar Tulp". De wagen kreeg Ere-prijs en Wisselprijs. Foto Ab Westerbeek Met ingang van 4 mei zal de onderzoekprocedure op importrunderen duidelijk veranderen. Naar anleiding van landelijke afspraken heeft de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant hier toe een aantal besluiten genomen. Er worden twee circuits onderschei den, geïmporteerde gebruiksrunderen en geïmporteerde slachtrunderen. De Goese burgemeester Blankers (r) feliciteert de heer Minderhoud met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. 6 Vrijdag 1 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6