nieuws uit brussel Geen smeerolie voor eenvoudige belasting Onderhandelingsronde prijsvoorstellen gestart Werkzaamheden verlopen vlot Voorstellen Cie. Oort in kamer Geen smeerolie Zelfstandigen: geen zekerheid Invoering 1990 De Europese ministers van Landbouw zijn deze week in Luxemburg begonnen aan de eerste echte onderhandelingsronde over het prijspak ket 1987/1988. De Belgische staatssekretaris Paul De Keersmaeker, die de Raad voorzit, is vastbesloten om deze week al flinke vooruit gang te boeken, aldus zijn woordvoerder maandag. Maar de beslis sende onderhandelingsmarathon wordt pas half mei verwacht. De Keersmaeker is maandag begon nen met een uitgebreide "biechtstoel procedure". Alle ministers krijgen de gelegenheid hun standpunt in een per soonlijk gesprek met De Keersmaeker en landbouwkommissaris Frans An- driessen toe te lichten. Het is de be doeling dat deze bilaterale gesprekken aanknopingspunten opleveren voor al dan niet officiële compromis voorstellen, die later in de week op ta fel zouden moeten komen. Minister Braks heeft zijn "biecht" maandag gebruikt om nog eens ste vig te onderstrepen dat de voorstellen van de kommissie volgens hem de steun van de raad verdienen. Wat Ne derland betreft kunnen de prijzen van sommige produkten zelfs nog verder omlaag, gezien de gunstige ontwikke ling van de kostenfaktor in de afge lopen jaren. "In de dierlijke sektor zijn de kosten gigantisch gedaald, de interventieprijzen voor melk- en rund vlees kunnen dus best omlaag", aldus de bewindsman. Met zijn verklaring lijkt Braks echter vooral aan te stu ren op de aanvaarding van de voor stellen van de kommissie, die voor zuivel en rundvlees op de nullijn zit en voor enkele andere produkten, zo als granen, naar een verlaging met en kele procenten streeft. "Het moment is nu aangebroken om het beleid te veranderen en meer marktgerichte prijzen te hanteren", zo zei Braks. MCB-afbraak Braks steunt ook de voorgestelde af braak van het mcb-stelsel, maar hij voelt zeer weinig voor de toepassing van ruimere franchises, zolang het stelsel nog in zijn huidige vorm funk- tioneert. Als de kommissie de vrijheid zou krijgen om op bepaalde produk ten een franchise tot tien procent toe te passen, ontstaat een ernstige ver storing van de konkurrentieverhou- dingen, zo vreest Braks. De landen met een sterke munt, zoals Nederland en Duitsland, worden daar het slacht offer van. De mcb-voorstellen van de kommis sie zijn maandag overigens nog eens vierkant van de hand gewezen door de Westduitse minister Ignaz Kiech le. West-Duitsland moet niets weten van een ontmanteling van de bestaan de positieve mcb's en Kiechle liet zijn kollega's zelfs per brief weten dat een "vertrouwenkrisis" tussen de EG en de Duitse regering dreigt als de Duit sers in de Raad zouden worden over stemd. Het bezoek van de voltallige kommissie aan Bonn, enkele weken geleden, heeft de lucht kennelijk nog niet opgeklaard. In Raadskringen cirkuleren overigens al cijfers, waaruit blijkt dat de Duit se boeren er wat hun inkomen betreft heel wat beter af komen dan ove rige boeren in de EG. Van 1985 op De Europese boerenorganisaties, verenigd in het COPA, wijzen de prijsvoorstellen van de hand. De voorzitter van de COPA, de Deen Kjeldsen, zei dinsdag na een ont moeting met De Keersmaeker in Luxemburg dat het lijkt alsof de prijzen worden bevroren, maar dat er via alle begeleidende maat regelen in feite sprake is van een prijsdaling van 10 tot zelfs 45 procent. Deze druk op de inko mens van de Europese boeren is onaanvaardbaar, aldus Kjeldsen. De COPA-voorzitter pleitte dins dag voor meer steun aan de proteïne-produktie in de EG, met name van soja-bonen. De heffing op oliën en vetten is volgens hem een geschikte methode om de kosten van dat beleid op te van gen. De Europese boeren zullen op 19 mei a.s. naar Brussel toe komen, om tijdens de komende landbouwraad blijk te geven van hun ongenoegen over de prijs voorstellen. Er worden voor de demonstratie in Brussel zo'n tien duizend landbouwers verwacht. (R. Winkel, Luxemburg) 1986 steeg hun reële inkomen met 8,7 procent. In Engeland, Nederland en Frankrijk stegen de inkomens met respektievelijk 4, 1,6 en 1 procent, maar in de rest van de Gemeenschap gingen de inkomens stevig achteruit. Minister Braks had vorige maand om de cijfers gevraagd om te kunnen aan tonen dat de Duitse (en Nederlandse) boeren best een stukje van hun inko men kunnen inleveren. Om de bittere pil voor ondermeer de Duitsers te verzachten, heeft de Eu ropese Kommissie twee weken gele den overigens nieuwe voorstellen voor direkte inkomenssteun aan de boeren gelanceerd. Formeel maken die geen deel uit van het prijspakket, maar de kommissie zal toch proberen ze bij de besluitvorming te betrekken. In krin gen rond Kiechle viel maandag over igens te vernemen dat de voorstellen onvoldoende zijn om de inkomens verliezen die de boeren door de prijs daling staat te wachten, te kompenseren. Ook aan Ierse zijde werden de voorstellen als onvoldoen de bestempeld. Granen In zijn gesprek met De Keersmaeker heeft Braks dinsdag vooral de aan dacht gevestigd op enkele punten die speciaal voor Nederland van belang zijn. Zo heeft hij aangedrongen op een wijziging bij de medeverantwoor delijkheidsheffing op granen. Het huidige systeem werkt namelijk zo da nig dat de graanhandel in andere lan den vaak goedkoper uit is. Waar men in Frankrijk ƒ13,50 per ton kwijt is, is dat in Nederland ƒ14,50. Dat komt, aldus Braks omdat de hef fing is gebaseerd op de prijs exklusief mcb's. Aan die praktijk moet volgens hem een einde worden gemaakt. De Nederlandse bewindsman heeft er verder voor gepleit ook boter die uit zoete room wordt gemaakt in de in terventie te nemen. Op het ogenblik is dat alleen mogelijk voor boter op basis van zure room. Nu het technisch mogelijk is de boter in een later sta dium aan te zuren moet die ongelijk heid worden opgeheven, vindt Braks. De boter uit zoete room is over het algemeen meer waard. Van de heffing op oliën en vetten moet Nederland nog steeds niets we ten. Braks vindt de heffing om han delspolitieke redenen ongewenst, maar bovendien in dit stadium hele maal niet nodig. De gevolgen van de toetreding van Spanje en Portugal zullen in deze sektor pas in 1992 vol ledig doorwerken en worden boven dien schromelijk overschat door de kommissie. Braks heeft groter vraag tekens geplaatst bij de bewering van Andriessen dat de sektor ruim vijftien miljard gulden zal opslorpen als er niets wordt ondernomen. Als de kosten al uit de hand lopen, moet de Kommissie maar de produktie aan pakken door lagere garantiedrempels of quota, zo meent Braks, net als dat in de zuivelsektor is gebeurd. Na Nederland, Engeland, Duitsland, Denemarken en Portugal toont ook Spanje zich meer en meer tegenstan der van de heffing. Het land lijkt be vreesd voor handelspolitieke maatregelen van de VS. Bovendien beschikt Spanje over een relatief ef ficiënte olijfkuituur, die de konkur- rentie met Italië en Griekenland vrij gemakkelijk aankan. Ook de land- bouwkommissie van het Europese Parlement heeft het voorstel vorige week verworpen, voornamelijk om dat er verschil van inzicht met de Kommissie bestaat over de vraag of de heffing, zoals die nu wordt voor gesteld wel konform de regels van de GATT is, de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven. Principieel is een meerderheid in het parlement voorstander van de heffing. Het par lement brengt over twee weken advies uit over het prijspakket. Het lijkt erop dat zowel het kabinet als de Tweede Kamer vast beslo ten zijn om de hoofdlijnen van het rapport "Zicht op eenvoud" van de Cie. Oort tot uitvoering te brengen. Het rapport beoogt de heffing van inkomstenbelasting, loonbelasting en premieheffing samen te voe gen en te vereenvoudigen. Vereenvoudigen is een oude wens. Staatssekretaris Koning wees de Vaste Kamerkommissie Financiën er deze week op dat het de derde keer is dat er een poging tot een vereenvoudig de regeling wordt gedaan. De beide vorige keren heeft het alleen maar tot een meer ingewikkelde regelgeving ge leid. De voorstellen van prof. Oort bieden een grote kans de vereenvou diging werkelijkheid te doen worden. De voorstellen van Oort passen bij vereenvoudigingen en voorstellen om hoge belastingtarieven te verlagen in andere landen. Dit maakt de kans op doorvoering groter. Pijn Wil men vereenvoudigen dan moet er meer globaal te werk worden gegaan. Allerlei specifieke regels komen daar bij in gedrang. Waar gehakt worden vallen spaanders! Zo is het ook hier. Zowel het kabinet als de Cie. Oort zijn zich vanaf het begin bewust ge weest dat sommigen erop voor- of achteruit zouden gaan. Algemeen werd een marge van 5% voor-1 of ach teruitgang acceptabel gevonden. Bij het verschijnen van het rapport Oort bleek direkt al dat er drie groepen wa ren die in de knel kwamen, nl. de mi nima, de zelfstandigen en de alleenstaanden. Vooral een kombina- tie van deze drie heeft een zeer nega tief resultaat. Bij de bespreking maandag en dins dag in de Vaste Kommissie werd veel aandacht aan de positie van de mini ma besteed. Dezen zouden er door de operatie Oort een half procent op achteruit kunnen gaan. Kamerbreed werd in de vorm van een ingediende motie onderstreept dat dit beslist niet mag gebeuren. Zowel de ministers Ruding en De Graaf als staatssekretaris Koning on derstreepten dat er in principe geen extra geld als smeerolie beschikbaar kan worden gesteld om de operatie Oort uit te voeren. Het geheel moet zogenaamd budgettair neutraal verlo pen. Vanuit de frakties werden vele wensen naar voren gebracht en voor een deel werd daarbij ook aangegeven hoe dit binnen het kader van de Cie. Oort gefinancierd moest worden. Uit inderhaast uitgevoerde berekeningen bleek direkt al dat deze wensen veel verder gingen dan de mogelijkheden. Een belangrijk punt voor verdere dis- kussie zal zijn of eventueel beschik baar geld gebruikt zal worden om de knelpunten op te vangen of dat dit in de eerste plaats zal gaan naar verla ging van de hoogste belastingtarieven. De voorstellen van de Cie. Oort wer ken zeer nadelig uit voor de zelfstan digen en met name voor de land- en tuinbouw. Het Landbouwschap heeft de vorige week de belangrijkste be zwaren, in een brief aan de kamerle den, nog eens duidelijk op een rij gezet. Het betreft de waardering van de vakantiebonnen, de meewerkaftrek- regeling, de mogelijkheid van inko mensmiddeling en en de afschaffing van het bijzondere tarief. Met name de beide laatste regelingen zijn thans van grote betekenis. Daarnaast speelt nog de handhaving van de premie- en reduktieregeling en de wens van ver rekening van WIR-premies met de volledige eerste schijf (40%) en niet alleen met het belastingdeel (10%). Uit de diskussies en de verklaringen van de bewindslieden bleek dat het wel goed zal komen met de premie- en reduktieregeling in een aangepaste vorm. Over de andere knelpunten voor zelfstandigen kon de regering nog geen toezeggingen doen. De Kamer moest volstaan met de mededeling dat de reeds toegezegde studie naar de ge noemde punten en de gevolgen daar van wordt uitgevoerd. Dit gebeurt in samenwerking met de ministeries van Ekonomische Zaken en Landbouw. Staatssekretaris Koning benadrukte dat gestreefd wordt naar een even wichtig pakket. Maar ook hier geldt de eis van financieel passen binnen de Cie. Oort Budgettair neutraal bete kent hier dat midden- en klein bedrijf en landbouw er door de wijzigingen niet op vooruit zullen gaan, maar ook niet achteruit. Een toezegging om te onthouden! Staatssekretaris De Graaf stond niet geheel afwijzend tegenover verrekening van de WIR met de ge hele eerste schijf. Maar ook hier weer: dat zal geld kosten en dat zal gevon den moeten worden binnen de eigen sektor. Een sigaar uit eigen doos. In het algemeen een positieve bena dering al zal de zogenaamde brutering en het pensioenprobleem nog veel aandacht vragen. Vertraging is niet onmogelijk. Minister Ruding toonde zich daarover meer optimist dan staatssekretaris Koning. De mening van laatstgenoemde zal echter wel dichter bij de werkelijkheid zijn. Het tijdschema kon maandag al niet ge handhaafd worden. Het zal dan ook wel tot minstens 1990 duren voordat de voorstellen Oort in gewijzigde vorm tot uitvoering komen. De ko mende anderhalf jaar zal de wetge ving dan tot stand moeten komen. De inhoud daarvan verdient wel aan dacht van land- en tuinbouw. A.A.J. Het zaai- en pootwerk is in het zuid westen praktisch gebeurd. De bruine bonen moeten nog' gezaaid worden, de overige gewassen zaten over het algemeen voor Pasen al in de grond. Bovendien konden de werkzaamhe den onder goede omstandigheden plaatsvinden. Na wat vraagtekens begin april blijkt alles zich dus ten goede te hebben gekeerd, al is het groeiseizoen natuurlijk nog maar pas begonnen. Ook de opkomst van de gewassen is goed. Deze optimisti sche woorden tekenden wij op uit de mond van bedrijfsdeskundigen ak kerbouw bij het CAT Goes de heer W. Maljaars en bij het CAT Tilburg de heer P. den Hollander. De akkerbouwers zijn deze week druk bezig geweest met het aanfre- zen van de aardappels. Ook hiervoor hebben de boeren goede omstandig heden getroffen. Maljaars konsta- teert wel dat de na het zaaien toege paste bodemherbiciden een slechte werking hebben gehad, doordat er praktisch geen regen is gevallen. Daar dit voor een goede werking wel noodzakelijk is, staat er al betrekke lijk veel onkruid. De meeste gewas sen zijn nog aan de kleine kant, daarom verwacht Maljaars dat er pas eind deze week-begin volgende week gespoten kan worden. In West- Brabant zijn nog geen abnormale onkruidontwikkeling waargenomen. Verder zijn er dit seizoen al veel schadelijke insekten als bladrandke vers, aardvlooien en trips. "Ze lig gen als het ware al op de loer als er een plantje naar boven komt", aldus Maljaars. Vooral de hoge tempera turen de laatste twee weken zijn daar debet aan. Het blijkt bovendien dat deze insekten niet in die mate lijden onder een strenge winter, zoals wel eens verondersteld wordt. Maljaars: "Wellicht dat ze nog meer door een natte dan door een koude winter in aantal beperkt worden". De blad- randkeverpopulatie is de laatste vijf jaar vooral toegenomen door de uitbreiding van het areaal peul vruchten. Ook de koeien lopen in West-Brabant en Zeeland al voor een flink deel buiten, in ieder geval overdag. Wat betreft het zaaien van snijmais: in Zeeland, waar dit gewas geen grote plaats inneemt, is dit zo goed als gebeurd; in West-Brabant was men daar deze week nog druk mee bezig, aldus bedrijfstakdeskun- dige akkerbouw P. den Hollander, "maar als het weer goed blijft is de koek eind deze week ver gebakken". Op de vroeg gezaaide gerst (begin maart over de vorst gezaaid) kon al wel een onkruidbestrijding worden uitgevoerd. Vrijdag 1 mei 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5