CVZ-nieuws Lagere groenteprijzen CVZ NOTERINGEN Eierprijs weer in een dal WEEK 18 Door het mooiere weer is de aanvoer van groenten in West-Europa toege nomen. Als gevolg daarvan brachten veel prijzen, van zowel glasgroenten als vollegrondsgroenten, op de veilin gen een lagere prijs op. Glasgroenten De aanvoer van tomaten was vorige week stabiel. Dat kon niet van de op brengst gezegd worden, want zowel de ronde- als de vleestomaten gingen in opbrengstprijs flink achteruit. De aanvoer van komkommers liep terug, maar desondanks moesten de kom kommers een prijsverlies accepteren. De aanvoer van sla gaf geen grote ver andering te zien, maar net als bij de tomaten en de komkommers was er sprake van een lagere veilingprijs. De glasaardbeien moesten op de veiling in prijs omlaag. De aanvoer nam met 40% toe. Vollegrondsgroenten Rond half april daalden de veiling- prijzen van rode en witte kool, na een korte opleving in begin april. Groe ne kool - waarvan de aanvoer inmid dels wel heel klein geworden is - bracht iets meer op. De spinazie- aanvoer neemt nu iets toe. Voor de vierde achtereenvolgende week bracht spinazie een lagere prijs op. De aan voer van peen daarentegen liep terug. Breekpeen werd veel minder ge vraagd, met alle gevolgen van dien voor de prijs. Witlof leed een flink prijsverlies, ondanks een daling van de aanvoer. Prei halveerde bijna in opbrengstprijs, mede omdat de aan voer met bijna 50% toenam. De vei lingprijs van kroten bleef bijna onveranderd en dat terwijl de aanvoer tot 1/3 terugliep, vergeleken met de week daarvoor. Radijs bracht vorige week minder op en zit al vier weken in de prijsspiraal naar beneden. Fruit Op de fruitveilingen was de appelaan- voer klein. In het algemeen had dat een gunstig effekt op de prijs. Ook de aanvoer van peren was kleiner. De prijsontwikkeling was wisselend. Een kleinere perenvoorraad was er in Nederland (2 miljoen kg) en in Groot- Brittannië (3 miljoen kg). Bloemen en planten In de week na Pasen was er een afna me in het aanbod van snijbloemen van 27%. Vorige week werd slechts vier dagen geveild, wat een groot ge deelte van de aanvoerdaling verklaart. Ten opzichte van dezelfde week vo rig jaar is het aanbod met 6% geste gen. De gemiddelde prijs is vorige week met drie cent gedaald. Vooral roos, standaardanjer, Gerbera, Al?- troemeria en bolbloemen uitgezon derd narcis zijn in prijs gedaald. Ten opzichte van dezelfde week vorig jaar zien we een prijsdaling van vier cent. De aanvoer van kamerplanten is even eens gedaald en wel met 29%. Ten opzichte van dezelfde week vorig jaar is er een aanbodstijging van 19%. De prijs van kamerplanten is ten opzichte van vorig jaar gedaald met bijna twee kwartjes. Doordat in de week vóór Pasen de exportwaarde van bloem- kwekerijprodukten 50% hoger lag dan in dezelfde week een jaar eerder zijn de negatieve cijfers flink bijge trokken. Voor het eerst staat de ba lans - na 16 weken - nu op positief, met een plus van 0,3%. De min voor snijbloemen van 8,3% veranderde in een achterstand van 3,9%. De plus in de exportwaarde van de planten liep op van 9,9% naar 10%. Het weer moge dan de laatste weken zonniger zijn geweest, voor de eier markt is dat beslist niet het geval ge weest. De eierprijs ging fors omlaag. Meer daarover verderop. Runderen Op de veemarkt was vorige week de aanvoer van runderen ruim. Daar door kwamen de prijzen van het slachtvee onder druk te staan. De ver wachting is dat dit beeld zich ook de ze week zal doorzetten, al lijken prijsdalingen beperkt te zullen blij ven. De slachtstieren noteerden een onveranderde prijs. De handel in het gebruiksvee was kalm. Alleen voor de beste dieren kon een iets hogere prijs worden gehaald. Het weidevee bracht deze goede prijzen op. Hier en daar werden meer pinken en graskalveren aangeboden. Het aanbod is overigens het hele voorjaar al beperkt geweest, hetgeen het peil van de prijzen ver hoogde. Uit een in december 1986 ge houden telling blijkt dat de rundveestapel in de Europese Ge meenschap (exklusief Spanje en Por tugal) 2'/2% kleiner was dan in december 1985. De kleinste daling vond plaats in Griekenland (-1,6%) en de grootste in Nederland (-3%). De daling van de melkveestapel bedroeg 2%. In West-Duitsland bedroeg de daling 1% en in Griekenland 6%. Kalveren en schapen Op de kalvermarkt brachten alle soor ten en kwaliteiten jonge kalveren een iets hogere prijs op. Ook de meeste vleeskalveren wisten het prijspeil vast te houden. Op de wolveemarkt wer den de slachtschapen iets beter be taald. De handel in de zuiglammeren verliep iets rustiger, hetgeen een nor maal beeld is na Pasen. Het aanbod van schapen met lammeren - zoge- rfaamde stellen - was iets kleiner. Varkens Op de varkensmarkt is er deze week sprake van een ruim aanbod. Boven dien heeft 30 april in ons land en 1 mei in het buitenland invloed op het aantal slachtdagen, de transport en het konsumptiepatroon in deze week. De beurs in Vleuten voorspelde voor deze week weinig prijsverandering. Vanuit de slachterijen kan gemeld worden dat bij de afzet van karkas sen de vraag in Frankrijk zeer beperkt is met onveranderde prijzen. In Grie kenland is de vraag normaal met prij zen tot 5 cent per kg hoger. In Italië is de vraag redelijk met eveneens prijsverbeteringen tot 5 cent. In Duitsland is de prijsverbetering 5 tot 8 cent, maar de markt in Spanje is niet interessant, zowel voor karkas sen als voor onderdelen. Wat dat laat ste betreft: de hammen noteren in Duitsland en Italië onveranderd, maar in Frankrijk 10 tot 15 cent ho ger. Naar schouders is niet veel vraag. Wat de ribben aangaat vraagt Duits land meer, maar is de afzet naar Ras/soort Maat Hoeveelheid Middenprijs x 1000 kg. week 17 week 18 week 17 week 18 Golden D. 1 70/80 27 41 0,64 0,69 tot. kl. 1 58 98 0,51 0,52 II 70/80 14 30 0,44 0,40 tot. kl. II 38 93 0,42 0,35 Winston 1 70-80 2 17 0,78 0,56 tot. kl. 1 18 43 0,42 0,43 Gloster 1 70/80 17 0,91 tot. kl. 1 51 0,81 tot. kl. II 1 0,34 Jonagold 1 80/85 3 3 1,48 1,38 tot. kl. 1 28 53 1,34 1,44 tot. kl. II 17 2 0,92 0,87 Lombarts 1 70-80 15 7 0,44 0,46 tot. kl. 1 17 13 0,42 0,39 II 70/80 2 0,39 tot. kl. II 4 0,34 Conference 1 55/65 16 16 1,36 1,36 tot. kl. 1 18 21 1,39 1,42 II 55/65 11 21 0,97 1,09 tot. kl. II 25 39 0,74 0,89 Frankrijk slecht. In december 1986 was de varkensstapel in de Europese Gemeenschap (exkl. Spanje en Por tugal) 3/2 groter dan in december 1985. De grootste stijgingen deden zich voor in Frankrijk (91/2%). De sterke stijging in Nederland is waar schijnlijk mede veroorzaakt door het aanhouden van extra varkens door de regels van de mestwetgeving. Slachtpluimvee en eieren Op de slachtpluimveemarkt verloopt de afzet naar hoeveelheden gerekend gunstig, maar de opbrengstprijzen staan onder druk, mede omdat de ver wachte verbetering op de Duitse markt nog niet te realiseren is. In de afgelopen week gingen dan ook de uitbetalingsprijzen van verschillende integraties omlaag. Ook de VHVP heeft haar kontraktnotering aange past. Door twee opeenvolgende slachtdagen minder is het aanbod ruim, hetgeen de noteringen in Bar- neveld fors drukt. Broedeieren note ren iets meer dan het integratieniveau en de notering van ééndagskuikens zit tegen die notering aan. In de eerste drie maanden van dit jaar is de geëx porteerde hoeveelheid geslacht pluim vee (inkl. delen) gestegen met 13 '/2% t.o.v. de eerste drie maanden in 1986. De waarde van die export nam slechts toe met ruim 1 Vi waaruit blijkt dat tegen lagere prijzen geëxporteerd werd. Aan levend slachtpluimvee ging 4% minder de grens over. De waar de hiervan daalde met 9%. Op de ei ermarkt heeft zich weer eens een forse prijsdaling voorgedaan. Sinds begin april is de eierprijs gedaald met 85 cent per kg. Het wordt in handels kringen niet onmogelijk geacht dat er door dit lage prijspeil zaken met der de landen kunnen worden gedaan, omdat er voor weinig geld altijd ko pers zijn voor produkten, maar dit is geen goede oplossing om de rentabi liteit van de pluimveebedrijven te ver beteren. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn er 2% minder konsumptie-eieren geëxporteerd dan in de eerste drie maanden van 1986. De waarde van de geëxporteerde eie ren lag WA hoger, zodat de geëx porteerde eieren dit jaar wel een hogere prijs opbrachten. Zuivel Op de zuivelmarkt ging de prijs van de aanvullingsmelk - de zogenaamde Apeldoornse melknotering - omlaag. De kaasmarkt blijft een vriendelijke ondertoon houden, hetgeen voor veel kaasproducenten aanleiding is de pro- duktie te vergroten (tot 11.245 ton in één week). Jonge belegen en belegen kaas zijn goed gevraagd. In West- Duitsland is het kaasverbruik vorig jaar gestegen met 1 Vi en Duitsland heeft vorig jaar 3% meer kaas geëx porteerd. Op de melkpoedermarkt is de interventie veel beperkter dan ver wacht was. Het schijnt dat in de EG gewacht wordt om mager melkpoeder mgt behulp van Brussel partikulier op te slaan. "De botermarkt is nauwe lijks in beweging te krijgen", zo oor delen de boterhandelaren. De boterkonsumptie is vorig jaar in Duitsland opnieuw gestegen. In de tweede week van april hebben de Ne derlandse melkveehouders 11 min der melk geleverd aan zuivelondernemingen, dan in dezelf de week vorig jaar. Volgens PZ- berekeningen zijn de melkveehouders ruim 180 miljoen gulden superheffing aan Brussel schuldig, omdat ze te veel melk hebben afgeleverd in het melk prijsjaar april 1986 t/april 1987. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt wordt de handel in tarwe als rustig omschreven. De vraag is beperkt, maar het aanbod ook, zo dat de prijzen stabiel zijn. De prijs van gerst zit zo ongeveer op het in terventieprijsniveau. In Noord- en Noordoost-Frankrijk heeft de tarwe oogst geleden van het koude voorjaar. De Nederlandse maalindustrie mocht graag gebruik maken van deze bete re kwaliteit tarwe. Dit jaar wordt in de EG een hogere tarweoogst ver wacht dan vorig jaar. Op de zaden- markt deden zich geen nieuwe ontwikkelingen voor. In Frankrijk, in België en in ons land is nu bijna alle vlas gezaaid. De vr^g naar grondstoffen voor de vezels is klein en de iijnzaadmarkt is onveranderd. De handel in peulvruchten blijft zich kenmerken door weinig belang stelling. Aardappelen en uien Op de aardappelmarkt is de stemming flauw, met jl. maandag in Rotterdam wat lagere prijzen. De termijnmarkt sloot vorige week prijshoudend af. Binnenkort komen voor de 80e keer Malta-aardappelen naar Nederland. Al in de jaren '20 werden deze aard appelen naar Nederland geëx porteerd. Veevoeders Op de grondstoffenmarkt noteerde Noord-Amerikaanse mais onveran derd. In Amerika zal - naar schatting - het maisareaal dit jaar 27 miljoen ha omvatten, tegen 31 miljoen ha vorig jaar. EG-mais noteerde voor levering t/m september lager, voor latere le veringen onveranderd. Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de paardenmarkt van Den Bosch werden 22 april 189 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: luxe paar den van ƒ2.825,tot ƒ3.525,oude paarden van ƒ2.125,tot ƒ2.825, 3-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ2.825,2-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ2.675,veulens van ƒ625,— tot ƒ1.250,—; hitten van ƒ775,tot ƒ1.525,pony's van ƒ525,tot ƒ1.325,Shetland po ny's van ƒ375,tot ƒ725,oude slachtpaarden van ƒ4,40 tot ƒ6,15 per kg.gesl.gew.; jonge slachtpaarden van ƒ4,65 tot ƒ6,25 per kg.gesl.gew. De handel verliep traag, prijzen gelijk. Malta's eind april in Nederland Binnenkort zullen de eerste vracht auto's met Malta's ons land binnen komen, meldt de in Tuitjenhorn en Beverwijk gevestigde importeur Daalimpex BV. Begin mei zullen in de haven van Beverwijk de scheeps- verladingen aankomen, van waaruit de distributie naar de groothandel zal plaatsvinden. Het is de zeventigste keer dat de Malta aardappelen naar Nederland komen. Reeds in de twintiger jaren werden deze aardappelen naar Ne derland geëksporteerd in grote va ten. Toen nog afkomstig uit Neder landse Eigenheimer pootaardappe- len, thans uit Nederlandse Alpha's. De bloei van de peren is in volle gang; het bloeit overvloedig, het bloeiweer is uitstekend. Ook bij de meeste ap pelrassen is de bloemknopbezetting goed, een uitzondering moet gemaakt worden voor de Boskoop. Bij dit ras zijn er veel percelen die in een beurt jaar zitten. Ook de ontwikkeling van de kleinfruitgewassen verloopt in snel tempo. De vorstschade aan de bra men valt mee. Op het afzetfront zijn er weinig nieuwe ontwikkelingen te melden. De afzet van Golden Delici ous verloopt stroef. Gezien de kwali teit zal het ondanks de tegenvallende prijsontwikkeling, noodzakelijk zijn om met verkoop verder te gaan. Op dinsdag 28 april j.l. hebben we in Krabbendijke de laatste veiling ge houden. Dat is de derde veiling waar de klok stilgezet wordt. Het veilpunt Goes blijft nu nog over. We hopen daar op 31 juli voor de laatste keer te veilen, om dan op 3 augustus te starten in het nieuwe komplex te Ka- pelle. De bouw van de nieuwe veiling verloopt volgens schema. Diverse af delingen zijn reeds gereed, andere worden afgebouwd. Met de inrichting van het pakstation wordt een begin gemaakt. Zij die reeds een bezoek ge bracht hebben aan het komplex, spre ken waardering uit over de opzet en bouwstijl, het past goed in het landschap. Aardappelen in de Gemeenschap Maandag liepen in Rotterdam de no teringen voor de grove aardappelen met 0,50 tot 1,50 per 100 kg te rug, terwijl de lage prijzen voor de kleine maten zich handhaafden. In de korte week van 21 tot 24 april werden toch nog 20.500 ton aardap pelen uitgevoerd, de afzet naar Bel gië niet geheel inbegrepen. In die week konden de noteringen op de termijnmarkt zich ook ongeveer handhaven, behoudens de mei termijn die terugliep van 26,80 tot ƒ25,00. Het uitvallen van een aantal werkda gen in deze weken werkt markt verstorend. Verlaat uitpoten maakt dat het aanbod aan vroege aardap pelen later aan de markt komt. Dat betekent een steun aan het prijspeil van de oude aardappelen. Dat Spanje, Portugal en Italië regel matig nog grote hoeveelheden oude aardappelen uit de Gemeenschap be trekken wijst erop dat ook daar de vroege aardappelen later aan de markt zullen komen. Uit Duitsland zijn de eerste vroege aardappelen eerst in de tweede helft van juni te verwachten. Voor het overige is de Duitse markt kalm gestemd, zoals dat vrijwel overal in de Gemeenschap het geval is. De markten zijn voldoende ruim voorzien en zoals steeds hebben de vroege aardappelen uit de Middel landse Zeelanden en Spanje met de Paasweek een wat groter aandeel in het totale consumptiepakket gehad. Ondanks een vrij ruime export ten deert de Franse markt voor Bintjes toch in neerwaartse richting. In de week tot 19 april werden uit Frankrijk ruim 10.900 ton aardap pelen uitgevoerd, waarvan ongeveer 7100 ton naar Spanje gingen en ruim 3000 ton naar Italië. In de week daarvoor kwamen aan primeurs ruim 1000 ton binnen uit Spanje en bijna 2800 ton uit Marok ko, waarvan een deel bestemd is voor re-export. De Britse markt is vast, wat leidt tot grotere importen. Tot eind maart werden vanaf begin augustus ruim 88.500 ton geïmpor teerd, vergeleken met goed 55.000 ton in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De invoer van vroege aardappelen, de "earlies" bedroeg tot 27 mrt. bijna 52.000 ton, 1500 ton minder dan vorig jaar waaron der 8950 ton (16.750) winteraardap pelen, overwegend uit Cyprus. Schema biggenprijzen In de week van 4-5-1987 tot 11-5-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzenschema voor Zuid-Nederland van 4 mei 1987 met ƒ0,00 te wordenverlaagd/ver hoogd. De kostprijs van 1 kg varkens vlees in deze week is ƒ3,71. Leg/batterijmeel In januari 1984 kostte het leg/batte rijmeel gemiddeld ƒ75,per 100 kg, bij levering van 8 ton in bulk. De prijs daalde in dat jaar tot ƒ68,In 1985 daalde de prijs van ƒ68,naar ca. ƒ63,en vorig jaar van ƒ62,naar rond ƒ56,De redenen zijn: de in vloed van de granenvoorraden en het Brusselse prijsbeleid. De prijs van leg/batterijmeel is daar zeker niet on gevoelig voor, omdat dit veevoer re latief een hoog percentage graan bevat. Daarnaast heeft de daling van 'de dollarkoers een rol gespeeld, waar door de prijzen in de eiwitsektor daal den. Dat gold met name voor soja, die in feite prijsleider is. Een prijsda ling in drie jaar tijds met 19,— bij 50 kg voer per kip, betekent een voer kostenbesparing per leg-hen per jaar van ƒ9,50. Het ziet er naar uit dat de prijs van het leg/batterijmeel nog ver der kan/zal dalen. Marktdeskundigen op het gebied van veevoeder grondstoffen achten een daling tot ƒ52,deze zomer niet onmogelijk. 22 Vrijdag 1 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22