VOOR m: VROUW p.j. zuid geluid Aktief in eigen gemeente Mevrouw Niemantsverdriet-Leenheer: Een zeer aktieve burgemeester Redaktie: Roelie Troost NAJK dringt met sukses aan op versoe peling verplaatsingsbesluit meststoffenwet Onder bovenstaande titel startte in januari in Goes een kursus, geor ganiseerd door een kombinatie van een aantal vrouwenorganisaties. De leiding van de kursus was in zeer bekwame handen van twee vrou wen die hun sporen hebben verdiend in het mee-besturen van een ge meente, namelijk: mevr. L. Mol-de Jager, jarenlang fraktie-voorzitter en raadslid van de gemeente Goes, en mevr. A. Vermerris-Feytel, oud wethouder en thans raadslid van de gemeente Kapelle. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse, M.A. Postbus 42, 4424 .ZG Wemeldinge Op 17 maart was mevrouw Nie- mantsverdriet, de burgemeester van Westerschouwen, te gast bij de Plattelandsvrouwen afd. Noordgouwe en omgeving. De eerste vrouwelijke burgemeester van Zeeland was daar om het een en ander te vertellen over haar werk. Sommige mensen denken dat een burgemeester enkel lintjes door knipt en honderdjarigen bezoekt. De dames die mevrouw Niemants- verdriet beluisterd hebben weten wel beter. Aan de hand van één week uit haar agenda vertelde ze over haar werk. De burgemeester begint de week altijd met een gesprek met de po litie, maandagochtend. Een bur gemeester is hoofd van de politie en moet daarom goed op de hoog te zijn van alle politiezaken die in de gemeente spelen. In Wester schouwen moet er 's zomers in verband met de rekreatie altijd een flinke politieversterking komen, zeker gezien de grote aantallen mensen die dan het eiland bezoe ken. Voorwaar een hele verant woordelijkheid voor een burgemeester. Ook de Neeltje Jans is een objekt dat de politie handenvol werk bezorgt, o.a. doordat het veel bezoekers trekt. Hierdoor moeten de wegen er naar toe worden aangepast, wat ook weer veel bestuurlijke voeten in de aarde heeft. Mevrouw Niemants- verdriet vertelde een smakelijk verhaal over hoe de bewaking van allerlei 'vips' tijdens de ingebruik name van de stormvloedkering door H.M. Koningin Beatrix 4 ok tober jl. plaatsvond. "Moeder van een groot gezin" Ik voel me net een moeder van een groot gezin, vertelde mevrouw Niemantsverdriet. Als burgemees ter ben je een soort manager, je moet alles overzien, alle touwtjes in handen hebben, en altijd de be langen van je gemeente in het oog houden. Je moet voor je gemeen te alles over hebben en alles doen. Wat mevrouw Niemantsverdriet allemaal in één week doet is on gelooflijk. Een greep uit haar aktiviteiten in een week: - vergaderen met de politie, - spreekuur houden voor iedereen die wat wil vragen/zeggen, - vergaderen met de PZEM, - B en W vergaderen (elke week), - vergaderen met de reinigings dienst, - overleg over ruimtelijke or dening, - openen van een tuincentrum, - vergaderen over de verbouwing van een school, - vergaderen met de bibliotheek Zierikzee, waar ze voorzitter van is, - naar Den Haag rijden om een staatssekretaris te spreken, - naar Middelburg rijden voor vergadering, - langs de stranden rijden in een jeep om te kijken hoeveel duin afslag er is, - vergaderen over de aanleg van een nieuwe golfbaan, - vergaderen over de bestem mingsplannen die nogal eens ge wijzigd worden - het bijwonen van een toneelstuk door een amateur toneelver eniging, - het openen en bijwonen van een 'straö feest', - vergaderen met de watermaat schappij, waar ze kommissaris van is, en in die week was er ook nog raadsvergadering geweest, dat el ke maand gebeurt. Wat erg leuk is: Mevrouw Nie mantsverdriet is ook plattelands vrouw. Zij is jarenlang sekretaresse van de afdeling in Ro zenburg geweest, en ook nog 2 jaar presidente. Zij draagt de Plat telandsvrouwen een warm hart toe, en was daarom dus ook be reid om de avond te vullen met een interessant betoog over haar werk. Waarschijnlijk heeft ook de le- zer(es) van dit stukje nu weer dui delijker op een rij, wat een burgemeester allemaal doet, en wat een duizendpoot je dan moet kunnen zijn. Mevrouw W. Paauwe-Den Hartog bedankte mevrouw Niemantsver driet heel hartelijk en gaf haar een cadeaubon. Het was een gezellige en leerzame avond. M.T. Vleugel-Mandemaker Het NAJK heeft een suksesje ge boekt. Het verplaatsingsbesluit dat voortkomt uit de meststoffenwet wordt op een paar punten versoe peld, nadat het NAJK hierop had gewezen. Bij trouwen en bij maat schappen zal de regeling op het ver plaatsen van mestreferentie- hoeveelheden worden verbeterd. Het verplaatsingsbesluit gaat op 1 mei in, als alles naar wens van de minis ter verloopt. De laatste keer dat het NAJK een suksesje boekte was met de EG- vestigingspremie die minister Braks eerst niet wilde toepassen, maar uit eindelijk gaf hij toch toe na de bij eenkomst in Barneveld van 3000 agrarische jongeren in januari 1985. Het komende verplaatsingsbesluit is voorlopig. Er staat in onder welke voorwaarden de mestproduktie van de ene plek verplaatst mag worden naar de andere. In de voorlopige re geling zijn er maar weinig moge lijkheden. Volgens de eerste versie mochten, als je ging trouwen, de bedrijven van beide partners wel worden samenge voegd, maar de produktie moest ter plekke worden voortgezet. Een zotte boel natuurlijk. Dat is nu rechtgezet, tenminste als je een boterbriefje hebt; als je gaat samenwonen mag je je kippen of de varkens nog niet Vrijdag 1 mei 1987 \#vr i'jm gKUtnf meenemen. Dat soort maatschappe lijke ontwikkelingen kan het minis terie nog niet bijhouden. Op een veel belangrijker punt heeft Braks aan tweede kamerlid Tazelaar - door ons getipt - de toezegging ge daan de regeling te verbeteren voor maatschappen. In de eerste versie stond dat de mestreferentie- hoeveelheid alleen kon overgaan, als het bedrijf in zijn geheel werd over genomen. Er was dus geen rekening gehouden met die maatschappen, waarbij ook de eigendomsover dracht in fasen verloopt. Het NAJK had de minister in een brief in de cember hier al opmerkzaam op ge maakt, en ook in het overleg tussen ambtenaren van de minister en die van het Landbouwschap was het aan de orde geweest. Pas na een tele foontje aan Tazelaar ('kunnen jullie *niet eerder bellen', mopperde hij nog tegen het NAJK), die er in de kamer een opmerking over maakte, zal het nu dus beter worden gere geld. Je vraagt je natuurlijk wel af, waarom de minister een brief van het NAJK over diezelfde zaak niet beter leest. Het gaat dus om een voorlopig ver plaatsingsbesluit. Het definitieve besluit moet in 1988 van kracht wor den. De diskussie daarover is erg be langrijk. Het is niet onmogelijk dat het de kant opgaat van verhandelba re mestkwota. Als dat zo is, zal de konsentratie in de intensieve veehou derij zich versneld voltrekken. Het zijn de kapitaalkrachtigste bedrijven die mestkwota opkopen, en die hun mestafzet het best hebben kunnen regelen. Een weinig vrolijk vooruit zicht voor jonge boeren. Het NAJK zal zich krachtig verzetten tegen deze richting. Het NAJK wil als alterna tief een vestigingswet. Het NAJK heeft op een paar kleine punten sukses geboekt. Dat is goed. Maar de grote veldslag zal het ko mende jaar gevoerd worden. Gerrit Walstra. Afdeling West Zws.-Vlaanderen: op vrijdag 8 mei wordt om 20.00 uur de algemene ledenvergadering gehouden in Dancing de Ploeg op de Markt in Groede. Om het bestuur weer kompleet te krij gen i.v.m. aftredend bestuurslid heb ben we nog enkele leden nodig die zich daarvoor beschikbaar willen stel len. Je kunt je aanmelden tot 1 mi nuut voor de vergadering. Na afloop van de vergadering is er een gezellige avond met w.s. het spel: De ronde van Biervliet. In de 2e week van juli komen er De nen op bezoek bij de P.J.Z. Afd. Oost en West Zws.Vlaanderen. Het ligt in de bedoeling de Denen onder te brengen in gastgezinnen. Heb je in teresse bel dan zo spoedig mogelijk naar Jacqueline Risseeuw, tel. 01179-1306. (Wild)water kanoën; op 8 juni a.s. gaan we met een bus naar Dinant in de Ardennen waar we een kanotocht willen maken van ongeveer 30 km. Vertrek om 7.30 uur. Thuiskomst om 19.00 uur. Opgeven voor 10 mei bij Jack Buyze, tel.: 01173-1491. Op de eerste kursus-avond gaven zij een overzicht van hun politieke loop baan en gingen zij wat dieper in op de doelstelling van de kursus, name lijk: vrouwen inzicht geven in de ge meentelijke politiek en het funktioneren van een gemeente; daar door meer vrouwen er toe te brengen om politiek aktief te zijn in de eigen gemeente. Daarna vertelden de kur- sisten wat hen ertoe had gebracht aan deze kursus deel te nemen en wat zij ervan verwachten. Daarbij bleek, dat enkelen serieuze plannen hadden zich ooit beschikbaar te stellen voor een plaats in de gemeenteraad. Kijken we naar het aantal vrouwen dat zich op het ogenblik aktief bezig houdt met politiek - ook landelijk - dan blijkt, dat velen hun politieke loopbaan zijn gestart vanuit hun werk binnen een vrouwen-organisatie, dus wie weet wat deze kursus nog voor gevolgen zal hebben. Op de tweede kursus-avond waren als gastsprekers aanwezig de gemeente- sekretaris van Goes, die ons uitlegde hoe het ambtelijk apparaat werkt en de enige vrouwelijke wethouder van Goes die ons duidelijk maakte hoe er in de diverse kommissies van de ge meenteraad gewerkt wordt om de door de raad te nemen besluiten voor te bereiden. We weten nu hoe het komt, dat men op verzoeken en aan vragen niet al de volgende dag ant woord kan hebben. We weten ook, dat alle verzoeken e.d. die bij de ge meente binnenkomen heel serieus worden bekeken en in de daarvoor in gestelde kommissies worden bespro ken voordat er een definitieve beslissing valt. Aansluitend aan deze kursus-avond werd een bezoek ge bracht aan een vergadering van de- kommissie voor maatschappelijke zorg, sport, rekreatie en sociale za ken. Van het spreekrecht voor het pu bliek werd maar schaars gebruik gemaakt. Op de derde kursus-avond waren al le fraktie-voorzitters aanwezig en zij vertelden iets over de doelstellingen van hun eigen partij, waarna de kur- sisten hen vragen konden stellen. Hier bleek, dat ook het stellen van vragen goed voorbereid moet worden. Vragen stellen Hoewel de kursisten tevreden waren met de verstrekte informatie, waren de leidsters niet helemaal tevreden over de manier van vragen stellen, dus aan dat punt moet nog het een en an der worden verbeterd. Op zaterdag 9 mei organiseren afd. Schouwen-Duiveland en Tholen/St. Philipsland het provinciale volleybal toernooi in de sporthal "Onderdak" te Zierikzee. Het wedstrijdprogram ma duurt van 9.00 uur tot 17.00 uur. Opgeven bij Frans Dieleman tel. 01152-1208. Op zondag 31 mei houdt de Draai- brugse sportvereniging een voetbal toernooi. Plaats: het sportveld aan de Langeweg te Draaibrug. Aanvang 14.00 uur. Doe je mee bel dan voor 10 mei naar Jack Buyze, tel. 01173-1491. Afdeling Zevenbergen 29 mei: er staat gepland voor mldget- golven (i.s.m. de K.P.J.). Nadere in formatie volgt nog). 19 juni: Hou deze datum vrij.... want dan organiseren wij een "gemaskerd bal". Dus zoek alvast een leuke of gekke kreatie op. Ook hiervan krijg je nader bericht. Afdeling Oost Zws. Vlaanderen Groot schuurfeest op vrijdag 22 mei bij Fam. Dieleman, Axelsestraat Zaamslag. Aanvang: 20.00 uur. Neem je lidmaatschapskaart mee. Dat gebeurde op de vierde kursus- avond, waar de agenda met de bijbe horende stukken voor de volgende gemeenteraads-vergadering onder de loupe werd genomen. Alle agenda punten en de verslagen van de gehou den kommissie-vergaderingen werden doorgenomen en de vragen die daar bij rezen werden verdeeld over het aantal kursisten, waarbij er ook op werd gelet, dat alle leden van het kol lege van B en W vragen zouden kun nen beantwoorden. Een bezoek aan de raadsvergadering gaf ons een goed beeld van de manier waarop raadsle den het standpunt van hun fraktie verdedigden en daarbij vaak lijnrecht tegenover een vertegenwoordiger van een andere partij kwamen te staan. Deze tegengestelde meningen beletten hen echter niet om na afloop van de vergadering in een vriendschappelij ke sfeer samen een pintje te pakken. Op de vijfde kursus-avond was het voltallige kollege van B en W in ons midden en daar kwamen de goed voorbereide vragen los, nog aange vuld met vragen die tijdens de raads vergadering waren gerezen. Een boeiende avond met heel veel in formatie. Op de zesde en laatste kursus-avond kwam de direkteur van de sociale dienst ons vertellen hoe die dienst werkt; wie er waarom en wanneer mee te maken kan krijgen en ook dit on derdeel van de kursus was weer een stukje van de legpuzzel van de ge meentepolitiek dat op zijn plaats viel. Heel veel vragen werden gesteld en uitvoerig beantwoord. Terugziend op de gehele kursus was de mening van alle deelneemsters dat we nu toch wel met andere ogen het werk van de gemeenteraad bekijken, dat de verslagen van raadvergaderin gen anders en beter worden gelezen, dat we er veel van hebben geleerd en dat dit voor een groot deel te danken is aan de begeleidsters, die deze kur sus bijzonder goed hebben opgezet en voorbereid. Ook de medewerking van het gemeen tebestuur dat de vergaderruimte ter beschikking stelde en de bestuurders die hun vrije tijd beschikbaar stelden om ons te informeren over hun werk hebben er toe bijgedragen, dat we kui>nen terugzien op een zeer geslaag de kursus, die voor de meesten van ons nog wel een vervolg mag krijgen. De interesse van vrouwen in gemeen tepolitiek is in ieder geval gewekt. L. de Bourgraaf-Krombeen Utrecht en Wageningen beginnen beroepsopleiding toxicologie De Landbouwuniversiteit Wagenin gen en de Rijksuniversiteit Utrecht hebben samen een postdoctorale be roepsopleiding toxicologie ontwik keld die 27 april van start gaat. De tweejarige kursus is bedoeld voor universitaire afgestudeerden (drs en ir); in een aantal gevallen worden ook hbo-opgeleiden toegelaten. De opleiding bestaat uit een half jaar cursorisch onderwijs gevolgd door enkele stages van in totaal anderhalf jaar bij onderzoeksinstellingen en bedrijven. Voor de nieuwe toxicologie- opleiding bleek het aantal aanmel dingen veel groter dan het aantal be schikbare plaatsen. De kursus is op gezet in samenwerking met ministe ries en bedrijven die zelf direkt of in- direkt behoefte hebben aan toxicolo gische specialisten. 21 P.J.Z.-agenda

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21