Koekje van eigen deeg Taoo zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Uitdagend Kernenergie Tuinders winnen beroep tegen A.S.F. ASF "1 m land- en tuinbouwblad VRIJDAG 1 MEI 1987 75e JAARGANG NO. 3874 Ca. 500 boeren hebben dinsdag 28 april de demonstratie "poten aardappelen in een werk gang" bijge woond. De demonstratie die georganiseerd was door de Konsulentschappen te Barendrecht, Goes en Til burg en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Altena-Biesbosch" vond plaats op een perceel bij de heer D. Burgers te Werkendam. De heer M. de Jager uit Werkendam demonstreerde ook zijn kunnen. Hij vond de grond nog amper droog genoeg maar toonde zich voor het overige zeer tevreden met het bewerken van de grond en het poten van de aardappelen in een werk gang. "Het werk wordt beter en je rijdt weliswaar langzamer maar per saldo kost het minder tijd en arbeid". Door het mooie lenteweer zijn de voorjaarswerkzaam heden in ons werkgebied voor de land- en tuinbouw over het algemeen bijzonder gladjes verlopen. Het is in deze periode werkelijk een lust om door de polders te fietsen en alles wat groeit en bloeit tot ontwikke ling te zien komen als ware het een koninklijk dekor voor het gouden huwelijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het is hen van harte gegund. Ter gele genheid van dit gouden huwelijk heeft de ZLM - mede gezien de hechte band die al vanaf de oprichting van onze maatschappij in 1843 met het Koningshuis bestaat - op passende wijze bijgedragen aan het Na tionaal Geschenk dat de prinses en de prins wordt aan geboden. Zoals bekend zullen de ingezamelde gelden ten goede komen aan het Wereldnatuurfonds en de ge handicapten zorg. steeds aangedrongen op duidelijke taal ten aanzien van de akkerbouwprijsvoorstellen. Dat hebben we vooral gedaan vanwege de zeer vérstrekkende negatieve ef- fekten van deze voorstellen voor onze akkerbouw. He laas heb ik inmiddels uit de kranten vernomen dat de minister de opmerkingen van het Landbouwschap blijk baar volledig aan zijn laars heeft gelapt. De minister schijnt deze week in Brussel zelfs gepleit te hebben voor een nog verdere verlaging van de prijzen dan reeds is voorgesteld door de Europese Commissie. Met de ze uitdagende houding tart de minister de boerenorga- nisaties en wat mij betreft krijgt de minister een koekje van eigen deeg. Op 8 mei a.s. komt het 3-CLO- overlegorgaan in uitgebreide samenstelling bijeen. De ZLM zal daarbij met een delegatie aanwezig zijn. Ook de nieuwe voorzitter van COPA zal de bijeenkomst bij wonen. Het lijkt mij een uitstekende gelegenheid om de houding van de Nederlandse minister van landbouw ter diskussie te stellen. Wellicht dat we ons dan ook al wat kunnen opwarmen voor de COPA-manifestatie die op 19 mei in Brussel wordt gehouden. Vorige week heeft het Landbouwschap aan minister Braks van Landbouw duidelijk gemaakt dat hij zich an ders op moet stellen bij de Brusselse prijsonderhande- lingen. De voorstellen zoals ze er nu liggen zijn voor het Landbouwschap op onderdelen niet aanvaardbaar. Dat geldt vooral voor het verminderen van de markton- dersteuning voor granen en een aantal andere akker- bouwprodukten. Minister Braks moet volgens het Landbouwschap tegengas geven tegen deze voorstel len. Ik moet zeggen dat ik blij ben met deze opstelling van het Landbouwschap. Vanuit de ZLM hebben we Vanwege het feit dat het een jaar is geleden dat de kerncentrale in Tsjernobyl verongelukte is er afgelopen weekend in Borsele een anti-kernenergiedemonstratie gehouden. Los van de vraag of deze manier van de monstreren het Doel heiligt gaat de diskussie ons als organisatie van boeren en tuinders wel degelijk aan. Niet alleen omdat onze persoonlijke veiligheid in het ge ding is maar ook omdat met name de land- en tuinbouw uiterst kwetsbaar is. Wat dat betreft zullen we Tsjer nobyl niet gemakkelijk vergeten. Als ZLM hebben we Over gelegenheidswerk De Raad van Beroep in Rotterdam heeft uitgesproken dat noch in het geval van fruitteler M.P. van Weele te Waarde noch in het geval van witlofteler L. de Kok te Kerkwerve door gelegenheidswerksters arbeid is verricht waarvoor sociale premies moeten worden betaald. Vol gens een door beide aangevochten beslissing van het Agrarisch Sociaal Fonds distrikt Tilburg waren de gele genheidswerksters in dienstbetrekking werkzaam en dus verzekerd. De Raad van Beroep heeft het ASF dus in het ongelijk gesteld. Beide beroepsgevallen zijn vrijdag 17 april (zie ZLM blad van 24 april) voor de Raad van Beroep in Middel burg behandeld. Centraal punt daarbij was of er bij het fruitplukken en bij het inzetten van witlofwortelen spra ke was van een gezagsverhouding. In haar uitspraak zegt de Raad dat gezien de vrijblijvendheid van de betrokke nen in komen en gaan, het afwezig zijn van een plicht om op het werk te verschijnen, en het afwezig zijn van toe zicht en het geven van aanwijzingen, er niet gesproken kan worden van een gezagsverhouding. "Daar dit een noodzakelijk element is voor het aannemen van een pri vaatrechtelijke dienstbetrekking kan de beslissing van het ASF niet in stand worden gehouden en moet ze dus vernietigd". Over het feit dat beide werkgevers zo lang in het ongewisse zijn gelaten m.b.t. de beslissing van het ASF ten aanzien van premieplicht, merkt de Raad op dat misschien alleen al om deze schending van de beginselen van behoorlijk bestuur de ASF-besluiten hadden moeten worden vernietigd. De Raad plaatst voorts kanttekenin gen bij de weinig elegante wijze waarop de rapporteur van het ASF bij de werkgevers en de gelegenheids werksters informatie heeft verzameld. Tijdens de zitting hadden zowel de heer van Weele en de Kok als de gele= genheidswerksters zich daarover beklaagd. In een eerste reaktie wijst de direkteur van het distrikt Tilburg van het AFS de heer Th. van der Heyden erop dat het hier om uitspraken gaat over twee op zich staande gevallen waar aan geen algemene konklusies mogen worden verbon den. De uitspraken hoeven ook niet tot beleid te voeren; dat doen alleen uitspraken van de Centrale Raad van Be roep. Wel zijn het signalen - waarmee rekening gehou den wordt. We moeten nog zorgvuldiger te werk gaan bij de vaststelling wat nu wel en wat geen gelegenheidswerk is. Meer aandacht dient uit te gaan naar welke mensen gelegenheidswerk verrichten en voor welke periode. In de fruitteelt is het vrij duidelijk. Hier gaat het veelal om piekperiodes en daar zal inderdaad genuanceerder naar gekeken moeten worden aldus de heer van der Heyden die meent dat nu deze uitspraken er zijn, werkgevers en werknemers om de tafel moeten gaan zitten en konkreet vast moeten stellen wat nu wel en niet acceptabel is. Daarbij dient wel te worden gewaakt voor oneerlijke konkurrentie het mag niet 'zo zijn dat in vergelijkbare omstandigheden de één wel en de ander geen premies hoeft te betalen. De distriktsdirekteur kon nog niet mee delen of het bestuur van ASF tegen de uitspraken in be roep gaat. Klager M.P. van Weele toonde zich zeer ge lukkig met de uitspraak "Niet alleen voor mezelf maar voor de hele sektor, vooral omdat het toch onrechtvaar dig is om ca. 40% premie te betalen voor iets waar toch geen gebruik van wordt gemaakt". uit Tsjernobyl de konsequentie getrokken door ons aan vankelijk positieve standpunt ten opzichte van kern energie op te schorten. Helaas is tot nu toe de ZLM één van de weinige - zo niet de enige - landbouworganisa tie die zo duidelijk een terughoudend standpunt heeft geformuleerd over kernenergie. Wellicht dat door de nu weer opgelaaide diskussie over kernenergie ons goed voorbeeld alsnog wordt gevolgd. Tot slot nog een goed bericht. Vorige week hebben we in ons ZLM-blad melding gemaakt van enkele proce dures voor de Raad van Beroep over gelegenheidsar beid. Inmiddels kan ik melden dat de Raad de betreffende bedrijfsgenoten in het gelijk heeft gesteld, d.w.z. dat door de Raad geen gezagsverhouding is ge- konstateerd en derhalve ook geen verzekeringsplicht aanwezig was. Met deze uitspraken is er weer wat meer duidelijkheid geschapen over de gelegenheids arbeid. Zowel het ASF als de praktijk kunnen daarmee hun voordeel doen. Wellicht dat nu de toch wel wat verstoorde verhouding tussen ASF en praktijk weer ge normaliseerd gaat worden. Dat zou voor alle betrok kenen wel zo plezierig zijn. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1