Rentesubsidie vergrootte moderniteit van de landbouw Onderzoek brengt onvolkomen heden bij bosbouwprojekt aan het licht Veehouder ploegt 40 granaten naar boven De Mijnopruimingsdienst (EOD) heeft vorige week 40 granaten opgehaald bij de Astense veehou der Harry van de Pasch. De ruim veertig jaar oude projectielen kwamen naar boven tijdens het ploegen. Van de Pasch raapte ze stuk voor stuk op en legde ze bij zijn huis op een stapel, die werd afgedekt. Angst om de granaten te hante ren had hij niet; jaren terug heeft hij al eens zo'n ding naar boven geploegd. Hij wist waar het slag hoedje zat en hoe hij ermee om moest gaan. Desondanks was de familie Van de Pasch blij dat de EOD aanzienlijk sneller dan ver wacht, de projectielen kwam op halen. Volgens een deskundige van de dienst betrof het granaten voor een luchtdoelgeschut. Vermoedelijk heeft in de oorlog zo'n geschut op deze plaats in Asten-Heusden (niet ver van de Limburgse grens) gestaan. In de ze contreien is toen langdurig ge vochten. Desondanks is het iedere keer weer wonderlijk dat er, zo lang na de oorlog, weer ergens niet ontplofte munitie opduikt. Ge ploegd wordt er immers ieder jaar. In het geval van veehouder Harry van de Pasch is daar ech ter een goede verklaring voor: hij is juist dit jaar overgestapt van koeien op varkens. Zodoende werd voor het eerst een weiland omgeploegd, dat volgens mevr. Van de Pasch al sinds de oorlog die bestemming heeft. Op de nieuwe akker wordt nu mais en bieten ingezaaid. Minister Braks heeft op 27 april jl. het rapport over de resultaten van het vervolgonderzoek naar de uit voering van het werkgelegen heidsprogramma Bosbouw 1984 -1985 naar de Tweede Kamer gestuurd. De resultaten van dit onderzoek ko men in grote lijnen overeen met de bevindingen van verleden jaar. Bij de totale beoordeling van alle objek- ten blijkt 60% aan de regeling te vol doen en 40% niet. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek overweegt minis ter Braks met betrekking tot de uit voering van subsidieregelingen in ie der geval de regelingen met betrek king tot de bosbouw onder te bren gen bij een speciaal departements onderdeel, waarvoor reeds plannen bestonden. Dat onderdeel zal belast worden met de uitvoering van subsi dieregelingen. Verder wil hij alle bosbouwsubsidieregelingen samen voegen, standaardwerkomschrijvin gen invoeren, de eigen bijdrage van de eigenaar/opdrachtgever vergro ten en alle aanbesteding van werken bij voorkeur openbaar laten ge schieden. De 'Regeling bijdrage werkgelegen heid in de bosbouw 1984/1985' 'maakte deel uit van het werkgelegen heidsprogramma van de overheid. Van de 1 miljard, die het kabinet ter beschikking heeft gesteld voor additionele werkgelegenheidsprojek- ten, kon ƒ35 miljoen worden besteed in de bosbouw, waarvan ƒ26 miljoen voor deze regeling. Op basis van veld onderzoek is thans gekonstateerd, dat bij verreweg het grootste deel (circa 70% van de projekten) de ver richte werkzaamheden bosbouw kundig goed of tenminste verant woord zijn uitgevoerd. Onvolkomenheden In het onderzoek is gebleken, dat in de administratie van de uitvoerende dienst onvolkomenheden voorkwa men. Een en ander vloeide onder meer voort uit de noodzaak om in korte tijd de regeling uit te voeren. Zo was het onder meer door het ont breken van dokumenten slechts bij 53 projekten mogelijk te beoordelen of en in hoeverre werklozen bij de uitvoering waren betrokken. Bij de ze projekten was het percentage van inzet aan werklozen ruim 75%. Daarnaast is duidelijk geworden, dat er sprake is geweest van onvol doende koordinatie en kontrole van de uitvoering. Hierdoor zijn in een aantal provincies werkzaamheden, die op zich zelf korrekt zijn uitge voerd, ten onrechte onder de wer king van de regeling gebracht, zoals herbebossing en de aanleg van wandel- en fietspaden. Tevens is bij kontrole van bestekken en begrotingen gebleken, dat een aantal projekten te duur was. Daar naast is in een aantal gevallen duide lijk te weinig werk uitgevoerd. Ten onrechte betaalde subsidiebedragen zullen worden teruggevorderd. Uit het rapport komt tenslotte naar voren dat, hoewel nergens sprake is van persoonlijke bevoordeling, in een aantal gevallen door betrokken ambtenaren fouten zijn gemaakt. Nader wordt bezien of hier maatre gelen dienen te worden getroffen. Van de Nederlandse land- en tuinbouwbedrijven heeft in de periode 1972-1985 een vijfde een z.g. ontwikkelingsplan uitgevoerd. Boeren en tuinders investeerden in het kader van deze plannen, met financië le steun van de overheid, omvangrijke bedragen in de melkveehoude rij en in de glastuinbouw. De omvang van de soms kleinere en mid delgrote bedrijven werd daarbij met gemiddeld een vierde vergroot. Via rentesubsidie droeg de overheid tot nu toe bijna 700 miljoen gul den bij tot de modernisering van de landbouw. Kweek is een geduchte concurrent van uw gewas. Met Fusilade, dat nu in de meeste akkerbouwgewassen (behalve maïs en granen) is toegelaten, kunt u dit probleem doeltreffend oplossen. Het middel kan na opkomst van het gewas worden toegepast Door z 'n systemische werking dringt Fusilade via de wortels door tot in de nieuwe uitlopers en draagt dus zorg voor een optimale bestrtjding En dat is een hele zorg minder. men modernisering van de melkvee houderij door middel van de bouw van ligboxstallen en de vernieuwing van glasopstanden in verband met de overgang op verwarmde teelt van bloemen en groenten. Grote investeringen Voor hun ontwikkelingsplannen in vesteerden de boeren en tuinders in de genoemde periode in totaal 7,8 miljard gulden. Dit bedrag kwam overeen met 16% van de totale in vesteringen in de betreffende sekto ren. Gemiddeld investeerde men 350.000 gulden per bedrijf, waarvan het overgrote deel moest worden ge leend bij de banken. Over ruim 60% van het leningsbedrag werd rente subsidie ontvangen. Afhankelijk van de grootte van het leningsbedrag en de geldende rentevoet varieerde de subsidie van 1-5%. Van de verleende steun - tot nu toe bijna 700 miljoen - wordt 25% ver goed door het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds. Bij het aangaan van de leningen deed 25% van de ondernemers, meest de jongere, een beroep op het Borgstellingsfonds voor de Land bouw. De overheid was langs die weg garant voor 11 van het le ningsbedrag. A/laar er is meer over Fusilade zoals: kod na de bespuiting regenvast vormt een gewasveilige combinatie met Agral LN uitvloeierm heeft een positieve invloed op volggewas bestrijdt ook éénjarige grassen ongeacht het groeistadium een nieuwe verpakking gemakkelijk te hanteren en te vernietigen. Over toepassing en dosering kan uw leverancier u alles vertellen. Raadpleeg vóór gebruik altijd het etiket Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Ekonomisch Instituut in samenwerking met het Ministerie van Landbouw naar de uitvoering en het effekt van de rentesubsidie regeling op de land- en tuinbouwbe drijven. Op grond van Europese richtlijn voor de ontwikkeling van landbouwbedrijven werd aan ruim 22.000 ondernemers rentesubsidie verleend. Vooral jongere boeren en tuinders met kleinere en middelgrote bedrijven voerden een ontwikke lingsplan uit. Daarbij werd aan gesloten bij de reeds op gang geko ICI Holland BV Vrijdag 1 mei 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19