IN BRUSSEL LATEN ZE ER GEEN GRAS OVER GROEIEN Oude Lakenvelder runderras met uitsterven bedreigd SNEL EN VEILIG BETROUWBAAR ECONOMISCH Met 2 liter ROUNDUP laat u er geen gras en onkruiden over groeien. Nederlandse populatie nog maar 450 dieren Parkrund Redelijke melkproduktie Lakenvelder fijner gebouwd dan andere koeien De problemen in de Europese landbouw zijn niet gering. Men kan ervan zeggen wat men wil, maar ze laten er in Brussel geen gras over groeien. Met doeltreffende maatregelen. Niet elke.boer praat mee in Brussel; dat zou wat zijn. Maar elke akkerbouwer kan doeltreffende en betrouwbare maatregelen nemen tegen onkruiden in zijn uien, bieten en aardappelen. Met een lage dosering ROUNDUP vóór opkomst van de gewassen. In uw UIEN, AARDAPPELEN en BIETEN is ROUNDUP het aangewezen bestrijdingsmiddel vóór-opkomst, ROUNDUP biedt de zekerheid dat uw gewassen in een schoon veld kunnen beginnen. U kunt ROUNDUP tot een dag voor de opkomst van de gewassen toedienen. Het middel zit dan in de onkruiden en heeft geen effect op de opkomende gewassen. ROUNDUP heeft een betrouwbare werking op de moeilijkste en meest hardnekkige onkruiden zoals kleefkruid, kamille, veelknopigen, grassen (o.a. straatgras en duist) e.d. ROUNDUP werkt effectiever dan de veelal gebruikte middelen. Groeizaam weer geeft de beste resultaten, de werkzame stof dringt dan het snelst tot diep in de onkruiden door. Het onkruid moet liefst goed ontwikkeld zijn en vier tot zes uur na de bespuiting droog blijven. Een bespuiting met ROUNDUP is een economische onkruidbestrijding door de lage dosering: voor kleine zaadonkruiden 2 liter ROUNDUP in 200 liter water per ha. Moet u ook grotere planten bestrijden, dan is 3 liter ROUNDUP per ha. aan te bevelen. Bij een te lage spuitconcentratie (meer dan 300 liter water per ha.) zal de doeltreffendheid zeker minder zijn. In dat geval is het aan te bevelen een V2 procent Genamin T-200 BM toe te voegen. Door het lage watervolume per ha. is het mogelijk om snel en efficiënt te werken. Inteelt bedreigt al enige jaren het voortbestaan van een van de oudste Nederlandse runderrassen: het Lakenvelder rund. Met een populatie van nog geen 450 dieren is het duidelijk, dat dit fraai getekende rund een grote behoefte heeft aan vers bloed van buitenaf. Het feit dat de Lakenvelder een akseptabele melkproduktie heeft kan niet voorko men dat deze rundsoort onverbiddelijk wordt 'weggekonkurreerd' door het talrijke MRIJ-veeslag of het Friese stamboekvee. Een van de grootste populaties La- kenvelders van Zuid-Nederland is te vinden in het Oostbrabantse Sterk- sel, op het bedrijf van de 60-jarige melkveehouder A. Zwetsloot. In zijn 35 melkkoeien omvattende be drijf lopen veertien roodbonte en zwartbonte Lakenvelders rond, in clusief het jongvee en een mooi gete kende rode stier, waarvan Zwetsloot in het komende fokseizoen hoge ver wachtingen heeft. Al zes jaar sieren zijn Lakenvelders het weidegebied rond zijn boerderij. 'Ik ben niet alleen met deze dieren begonnen vanwege die zeldzame en typische patroontekening, maar ook omdat het om een mooie en interes sante koe gaat, die er qua bouw al evenzeer uitspringt. Volgens de laat ste keuring van de inspekteur van de Lakenvelder Club zijn er in heel Ne derland nog maar zo'n twintig per- fekt getekende Lakenvelders te vin den. Daarvan lopen er twee bij mij rond. Bovendien heb ik nog een paar zeer goed getekende dieren'. TBC en toen de abortus-bang. Als je dan telkens tien procent verliest, is dat voor een klein ras erg veel. Het grote probleem is nu de inteelt. We zitten te springen om stieren met nieuw bloed'. De Lakenvelder Club (sekretariaat: W. van Helden, Molenweg 2 in De Lakenvelder is een typisch Ne derlands ras, dat al vanaf de elfde eeuw in ons land voorkomt. In de Middeleeuwen werd het dier als park rund op grote landerijen gehouden. Landschapsschilderingen uit die tijd getuigen daarvan. Een echt grote veestapel heeft dit ras nooit gekend, zeker niet in de laatste eeuw. 16 De heer A. Zwetsloot uit het Brabantse Sterksel met een van zijn Lakenvel der koeien. Het dier is raszuiver en heeft een onberispelijk wit laken en ver toont ook elders aan voor- en ach ter hand geen afwijkingen. De tegenwoordige populatie bestaat voor tweederde uit zwarte en voor éénderde uit de zeldzame rode La kenvelders. Ondanks de toename van 320 dieren in 1978 tot 450 nu gaat het ras kwalitatief langzaam maar zeker achteruit. Zwetsloot: 'Na de oorlog heeft de rundveestapel flinke klappen gehad, eerst door de Scherpenzeel) verleent waar moge lijk hand- en spandiensten. De vere niging is aangesloten bij de Stichting Zeldzame Huisdierrassen. Zij houdt nauwgezet een stamboekadministra tie bij en weet bij welke K.I.-stations het juiste sperma is te krijgen. Zwetsloot is bestuurslid van de vere niging. 'We doen er alles aan om de Lakenvelder zo mooi getekend als mogelijk voor ons land te behouden en te voorkomen dat het ras een langzame ondergang tegemoet gaat. Kruisen met andere rassen is voor de leden taboe. We zouden graag meer sperma uit de Verenigde Staten heb ben, omdat daar veel gefokte Neder landse Lakenvelders zitten. Helaas krijgen we geen importvergunning. Daarom wordt vreemd bloed hier langzamerhand een zeldzaamheid', aldus de Brabantse melkveehouder, die er overigens vorig jaar wél in is geslaagd om een roodbonte stier met nieuw bloed èn een zuiver laken te bemachtigen. 'Hoe het met dat dier uitpakt is nog maar de vraag. Fok ken is en blijft gokken'. Het houden van Lakenvelder runde ren mag dan een hobby van Zwetsloot zijn, de dieren verdienen zeker ook de kost. Aan de produktie van de MRIJ-koeien (6000 liter per jaar) komen ze niet toe. Zwetsloot komt bij zijn dieren op een jaarge middelde van zo'n 5000 liter, maar er zijn uitschieters tot ruim 5500. Het vetgehalte van de melk varieert van 3,7 tot 4,0 procent en het eiwit gehalte van 3,3 tot 3,4 procent. Naast het ekonomisch nut zijn ech ter de kleur en de variatie die de koeien van het Lakenvelder ras in het omringende landschap brengen, van wezenlijk belang. Zeker in de fraaie omgeving waar het bedrijf van Zwetsloot ligt. Dat blijkt geen toeval. Boerderij en erf maken na melijk deel uit van het voormalige landgoed De Lange Bleek, zoals de oude, statige oprijlaan van de Peel- venweg naar de boerderij al doet vermoeden. Gronden in een wijde omtrek zijn er eigendom van de Stichting Brabants Landschap en sluiten aan bij het Hubertus-bosgebied rond het kasteel van Heeze. De ruilverkaveling, die in de nabijgelegen Peel zoveel lande lijk gebied langs het liniaal heeft ge legd, lijkt aan het vroegere landgoed voorbij te zijn gegaan. De rustig grazende Lakenvelder koeien voegen aan deze rustieke om geving nog een ekstra dimensie toe. Het zou inderdaad bijzonder jam mer zijn, als dit dier voor Nederland verloren gaat. Harry de Bot Het oude Nederlandse Lakenvel der veeras kenmerkt zich door een witte band (het zogenaamde laken) rond de middenhand, en dan een zwarte of rode voor- en achterhand. Er behoren geen wit te aftekeningen voor te komen aan kop en ledematen en zeker geen donkere, losse vlekken in het laken. Tong en hoeven zijn meestal donker gepigmenteerd. In vergelijking met andere Ne derlandse veerassen is de Laken velder een fijn gebouwd rund en wat kleiner en smaller van stuk. De huid is dun met een fijne be haring, op de sprekende kop staan dunne en vluchtige horens. Het achterbeen is vaak wat steil gesteld. Ondanks de kleine populatie van ongeveer 450 dieren komt de La kenvelder in het hele land voor. Bij de fokkersklub voor Laken velders zijn ruim 70 leden aan gesloten. De meeste leden (meer dan 10) zijn te vinden in Gronin gen, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Zuid- Holland. Maar ook in andere provincies - op Limburg na - is dit opmerkelijk getekende rund op een aantal melkveebedrijven aanwezig. Zeeland telt twee be drijven met Lakenvelders. 1 mei 1987 mn I yfibjh/

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16