Schade aan fruit door spuiten in buurpercelen Onkruid kan u zeker bieten schelen. Onkruid groeit ten koste van uw op brengst. Zet daarom na opkomst Liro-Herbifam (fenmedifam) in. Tegen één jarige breedbladige onkruiden. En met uniek veel toegelaten tankmengingen. Liro-Herbifam, dat scheelt! Onderzoek naar effekt bestrijdingsmiddelen in bloembollenteelt Vakblad Zaadbelangen krijgt naam 'Prophyta' Op veel fruitteeltbedrijven wordt min of meer schade ondervonden van sproeimiddelen, die voor andere gewassen bestemd zijn. De scha de is soms niet groot, maar dat is dikwijls een kwestie van geluk. De schade wordt in de meeste gevallen veroorzaakt door groeistoffen. De meest beruchte groeistoffen Anitop en Brominal MEP zijn wegens de dampwerking nu uit de handel genomen. Vooral tijdens de bloei zijn fruitbomen gevoelig voor kleine hoeveelheden groeistof! Verder zijn ook de verbrandingsmid delen nogal eens schadeveroorza kers. Deze middelen worden vooral gespoten vlak voor opkomst van de gewassen. Zeer grote schade kan aangericht worden door Roundup, gespoten in stoppelland. In veel gevallen wordt genoemd dat de hoofdoorzaak is het spuiten met veel wind of dat er anderszins on achtzaam gewerkt wordt. Een en an der is gebleken uit een enquête door het Konsulentschap voor de Akker en de Tuinbouw onder de leden van de NFO in Zeeland en West-Brabant. In totaal werden op 4 februari 750 formulieren verzonden. Hiervan kwamen er 140 terug. De antwoor den kunnen als volgt worden sa mengevat: geen schade in 1985 en 1986: 114; schade gehad in 1985: 11; schade ge had in 1986: 11; schade gehad in 1985 en 1986: 4. Totaal 140. Van de inzenders had dus 22% in 1985 en/of in 1986 wel eens schade gehad van voor andere gewassen be doelde sproeimiddelen. Enkelen dus zelfs in beide jaren of tweemaal in hetzelfde jaar. Bovenstaande wil niet zeggen, dat ruim 20% van alle fruittelers wel eens schade ondervindt, maar de uit komsten geven wel aan dat het pro bleem zich toch regelmatig voordoet. Welke middelen doen schade? N In totaal werden 31 gevallen van schade vermeld. Het grootste aantal doet zich voor in april-juni. Er is daarbij weinig verschil tussen 1985 en 1986. De schade veroorzakende middelen kunnen als volgt ingedeeld worden: groeistoffen 17; verbran dingsmiddelen of middelen met kon- taktwerking 10; maneb-tin 2; onbe kend 2. De groeistoffen blijken dus in de meeste gevallen de boosdoeners te zijn. Deze middelen worden vooral in de granen gebruikt, maar ook worden genoemd: weiland en gras- groenbemester. De verbrandingsmiddelen die ge noemd worden zijn: Roundup 2 (in herfst op stoppelland); Gramoxo- ne/Reglone 2 (voor opkomst uien); Sencor 1; Pyramin 1; Racer 1; Chloor-IPC 1; loofdood 1; onbekend 1. Als oorzaken, dat de middelen op de windschermen of op de fruitbomen terechtkomen, worden genoemd: - spuiten met veel wind: 11; - verdam ping: 2; - nonchalant werken: 3. De ervaringen van de laatste jaren geven aan, dat er met name door twee groeistofbevattende middelen veel schade is veroorzaakt, omdat deze na het spuiten sterk verdampen. Dit zijn de middelen Anitop en Bro minal MEP. Op grond van deze slechte eigenschap worden deze mid delen dit jaar niet meer in de handel gebracht. Het is aan te bevelen om eens rond te kijken om te zien welke gewassen er in de buurt liggen en eens met de buurman te spreken en te wijzen op de gevoeligheid van de fruitbomen. .ing. F. Vader Is het werken met bestrijdingsmid delen helemaal zonder risiko's? On danks het strenge toelatingsbeleid durft niemand deze vraag met een volmondig 'ja' te beantwoorden. Daarom wordt er een onderzoek ge houden naar de mogelijke gevolgen van het werken met bestrijdingsmid delen in de bloembollenteelt. Over het effekt op korte termijn is genoeg bekend, maar nu bekijken de onderzoekers wat er gebeurt als het lichaam lange tijd is blootgesteld aan gewasbeschermingsmiddelen. Er zijn klachten over spierstijfheid, ho ge koorts en geheugenstoornissen. Om de opname van de chemische stoffen te bepalen, zal een aantal bloembollenbedrijven bezocht wor den. De onderzoekers meten dan de opname bij de verschillende werk methoden, zoals met de spuitfiets, met de spuitmachine achter de trek ker en met het ontsmetten met kunststof bakken of inrijketels. Dat er bestrijdingsmiddelen in het li chaam belanden is aannemelijk, vooral omdat de veiligheidsvoor schriften vaak te weinig in acht wor den genomen. Geen verbod De onderzoekers zijn niet uit op een verbod van gewasbeschermingsmid delen. 'Dat zou ook niet kunnen, omdat we niet in staat zijn te zeggen welk middel verantwoordelijk is voor mogelijke aandoeningen', zegt koördinatrice mevrouw Brouwer. 'Op het bedrijf worden allerlei mid delen door elkaar gebruikt. Wel zijn aanbevelingen te verwachten hoe het beste met bestrijdingsmiddelen kan worden gewerkt. Die kunnen in de sfeer liggen van een voorkeur voor vloeibare middelen in plaats van spuitpoeder of een andere spuit- techniek'. De gegevens over de bedrijven be handelen we uiteraard vertrouwe lijk', zegt Elly Brouwer tenslotte. 'In het onderzoeksrapport komen geen namen van bedrijven of personen voor. We zeggen dus niet: dat be drijf doet het goed en dat andere doet het verkeerd. Het is ook niet de bedoeling om mensen te betrappen op slecht werken of het gebruik van verboden middelen. De arbeids- inspektie heeft hier niets mee te maken', maken'. URO-HERBIFAtr OMDAT ONKRUID U WEL EEN BIET KAN SCHELEN 1 ®Liro-Herbifam is een geregistreerd handelsmerk van Ligtermoet Chemie B.V. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650 - 32912 Doordat de Nederlandse Vereni ging van Plantenkwekers en de Vereniging van Sierteeltkwekers Ciopora-Nederland voortaan mede deel uitmaken van de Stich ting Zaadbelangen, is de basis van het vakblad zaadbelangen verbreed. Hierdoor was een naamswijziging noodzakelijk. Het vakblad draagt voortaan de naam 'Prophyta'. Naast genoemde Verenigingen participeren in de Stichting de Nederlandse Algemene Keurings dienst voor Groente- en Bloem zaden, de Nederlandse Vereni ging van producenten/kwekers van tuinbouwzaden alsmede van handelaren in tuinbouwzaden en overige tuinmarktartikelen, de Vereniging voor de Handel in Landbouwzaaizaden en de Ne derlandse Kwekersbond. Vrijdag 1 .mei.198.7.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15