Si tj •F* Nieuwe sorteermethode vereist door aanwezigheid holle peren KEN Alles barst de grond uit Omzet R.B.T. veiling Breda na daling in 1986 thans weer in de lift Maak wat van snoeihout Vanuit de 'LANGSTRAAT' Te sterke uitbreiding broccoli- areaal verwacht Sierteelt tentoonstelling zeer suksesvol K Na de temperatuurstoot van vorige week en wat vocht zullen er vermoe delijk weinig opkomstproblemen zijn op THOLEN. Met fijne en vooral traag kiemende zaden is het toch elk voorjaar weer afwachten hoe deze voor den dag komen. De start is erg belangrijk voor vele gewassen want een voldoende en ge lijkmatig opkomstpercentage, daar valt of staat een teelt mee. Ze kan b.v. in de witlofteelt het percentage opzetbare wortels per ha er in grote mate toe bijdragen of deze teelt ren dabel kan blijven. Met de huidige zaaimethodes, die toch wel goed zijn, is het jammer dat er aan de kwaliteit van vooral dat witlofzaad nog wel eens wat kan schelen en de verschillen per ras of partij soms groot zijn. Gegevens van kiemkracht en kiemenergie zou dan eigenlijk al tijd op de op de verpakking moeten staan van alle zoden zodat men hier naar kan zaaien en bij vroege zaai alleen zaad met hoge kiemenergie kan ge bruiken. Snelle overgangen naar warm weer is onder glas niet altijd gemakkelijk op te vangen voor zowel planten als mensen die er in moeten werken. Bij de radijsoogst geeft dit pieken welke minder goed betaald worden. Ook de vochtvoorziening mag dan wel goed zijn, toch kan er bij radijs in de laatste fase van de teelt niet veel ge regend worden omdat dit allerlei kwalen in de hand werkt zoals het zwartig worden van de knollen. Daardoor gaat het uiterlijk in kwali teit achteruit. De opbrengsten aan bosjes liggen momenteel erg hoog en men moet bij grof bossen 16 bosjes per m2 wel als een topper bezien. De klasse I grof wordt meestal het beste betaald zodat men hier toch naar zal streven indien de looflengte en de kwaliteit dit toelaten. Doordat er minder zaadteeltgewas- sen voor onder glas aangeboden werden zijn er naast vrij veel radijs ook weer behoorlijk wat snijbonen uitgeplant. Een teelt welke in ons ge bied niet vreemd is en enkele jaren terug algemeen was en zeker ook rendabel kan zijn waarbij vroegheid duidelijk een rol speelt voor de prijs. Ondanks de inkrimping is er toch nog een verscheidenheid van zaad teelt gewassen onder glas met een uitbreiding in de richting van hybri de zaden. Hierin zit voor de geïnte resseerden zeker nog toekomst, daar de vraag voor zowel groente- als bloemzaden sterk is toegenomen. Koöperatief denken betekent samen werken. Dit was een van de kernach tige uitspraken gedaan tijdens de ledenraadvergadering door de voor zitter van de R.B.T. de heer N. Rops. In zijn uiteenzetting over 1986 kwam duidelijk naar voren dat de kernramp in Tsjernobyl een grote invloed heeft gehad op de omzetdaling in 1986. Een tweede negatieve faktor was de grote overproduktie in de vollegrondsteelt en de hiermee samenhangende slech te prijsvorming. De toetreding van de akkerbouw naar vollegronds groenteteelt was een van de oorzaken van deze overproduktie. Negatieve persberichten over gehou den konsumentenonderzoeken heb ben evenzogoed grote invloed op het konsumentengedrag. In dit geval werd gewezen op de soms twijfelachtige en discutabele onder zoeken. Het is namelijk een bekend gegeven dat de Nederlandse tuinbouw hoge eisen stelt aan zijn produkten. Omzet De behaalde totaalomzet bedroeg in 1986 ƒ192 miljoen tegen ƒ220 miljoen in 1985. Thans is de omzet weer ruim ƒ1,9 miljoen hoger dan in 1986. On danks de grote tegenvallers in 1986 Hout uit de tuin. Vaak gaat het weg als afval. Of anders verdwijnt het wel in de open haard. Maar je kunt hout uit de tuin ook zien als kostbare grondstof. Om een eetboom voor de vogels van te maken in de winter. Of een hut. Of een levende heg. Of kaar sehouders. Of een gevlochten schutting of een zitje. Of een gestekte boom om kado te geven. Het aantal verrassende mogelijk heden is enorm. Peter Kouwenhoven, Maak wat van snoeihout, Ekologische Alter natieven nr. 24, prijs ƒ6, Verkrijgbaar in de boekhandel en natuurvoedingswinkels. kon er toch met een positief exploi tatieresultaat worden afgesloten. Dit resultaat van ƒ189.000,— zal na af trek van verplichte reserveringen en belastingen bijgeschreven worden op de ledenrekening. Eveneens zal er ƒ1,3 miljoen van de ze ledenrekening in 1987 aan de leden terugbetaald worden. Afhankelijk van de omzet per teler is de provisie voor de RBT leden in 1986 uitgeko men tussen 2,5 en 3,5%. Een omvangrijke investeringsgolf is in 1987 voltooid. Door de ledenraad werd er op gewezen dat voor sommi ge afdelingen van de veiling de behui zing al weer te krap wordt. Hiervoor zijn overigens duidelijke struktuur- plannen aanwezig. De heer A.H. Veeken is op voor dracht van het hoofdbestuur door de ledenraad tot erelid benoemd. De heer Veeken is bijna twintig jaar lid ge weest van het hoofdbestuur. Tijdens deze periode heeft hij grote ver diensten voor de RBT gehad. Vooral aan de afzet in de champignonsektor heeft hij zeer veel bijgedragen. België heeft appelareaal al grondig vernieuwd In tegenstelling tot de traditionele grote Europese producenten (Frank rijk, Italië, West-Duitsland) heeft België sinds 1980 het appelareaal grondig vernieuwd. In 1980/81 was het aandeel van Golden Delicious in de Belgische appelproduktie nog ruim 60%. In 1986/87 is dit aandeel gezakt tot nog geen 36%. Om aan de vraag naar nieuwe en ro dere fruitrassen te voldoen, werd er vooral veel Jonagold aangeplant. Het aandeel van dit fruitras in de Belgische appelproduktie bedroeg in 1980/81 nog minder dan 1% tegen 22% dit seizoen. Andere nieuwe ras sen, zoals Elstar, Gloster en Jonago- red, hebben een aandeel van 7%. In 1990 verwacht men dat de Belgische Jonagold-produktie meer dan 100.000 ton zal bedragen. Het aan deel in de totale produktie zal dan ca. 50% zijn. De vogels bouwen hun nest, de bloe sem staat open. Veel zonneschijn met hoge tempe raturen. De winter is definitief voorbij. Jonge mensen schieten op uit de bodem Geen slechte start voor de tuinbouw. Nog even en dan kan de sla onder het plastic gesneden worden. De prei heeft nu zijn beste tijd gehad. Met dit warme weer zal hij spoedig doorschieten en op de markt ver drongen worden door de malse zo mergroenten zoals sla, spinazie en kelen. Wat dit jaar brengen zal moeten we maar afwachten. Maar hier in de Langstraat zijn we het jaar begonnen met een veel belo vende lente. Ook de WALCHERSE tuinbouw profiteert van het fraaie weer de laatste weken. Hoewel dit weer bij niemand verveelt zal toch voor pas geplant materiaal een buitje gauw nodig zijn. De keerzijde van het mooie weer is dat de vraag naar de wintergroente sterk is afgezwakt. De prijzen die voor winterpeen en witlof gemaakt worden, zijn beneden alle peil. Door het warme weer zal de te velde staan de prei gauw in schot komen. Veel is er van dit produkt niet meer te verwachten. Verheugend is het dat er onlangs een preistudieklub is op gericht. Er zullen door de leden van deze groep proeven gedaan worden met het ter plaatse zaaien. De con tactman voor deze studieklub is de heer P. Besuije uit Koudekerke. Preitelers kunnen zo met elkaar de specifieke moeilijkheden te lijf gaan. Belangstelling voor de veiling en tuinbouw in de omstreken van Ba- rendrecht hebben de Walcherse mensen goed getoond, afgelopen week tijdens de ekskursiedag. Veel is er bekeken van de keur op de veiling tot de keuze van gewassen in die regio. Velen van ons hebben watertandend naar de oogst van ijsbergsla van on der glas gekeken. Het gewas bij die teler was erg mooi en de prijs zat l\em ook mee. Een mooi produkt, maar voor onze mensen eigenlijk te ver af voor de afzet. Bloemkool eventueel broccoli (van het laatste wordt er een te grote uit breiding verwacht) zijn toch wel de gewassen waarmee we hier uit de voeten kunnen. De warm opgekweekte bloemkool- planten hebben de meeste kollega's al aardig aan de groei. De bestrij ding van de koolvlieg moet ruime aandacht krijgen de eerste dagen. Het is het afgelopen seizoen met de kwaliteit van het bewaarfruit, zoals bekend, niet zo goed gesteld. Door de hoge temperaturen vorig jaar tijdens het afrijpen zijn er gaandeweg het be- waarseizoen problemen ontstaan met de opgeslagen appels en peren. De smaak is buitengewoon goed, het ui terlijk ook, alleen schort het aan de in wendige kwaliteit. Het spreekt vanzelf dat hierdoor flin ke financiële stroppen voor de telers ontstaan. Er bestaan wat dit betreft overigens grote verschillen tussen de telers en ook tussen de percelen op één bedrijf. Dit wordt veroorzaakt door de verschillende groeiomstan- digheden. Een probleem apart zijn de gescrubt bewaarde Conference peren. Meldden wij enige tijd geleden nog dat hiervan de kwaliteit zo goed is, ongeveer van af dat moment bleek dat er in een aantal partijen nogal wat holle peren voorkomen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een kombi- natie van faktoren: rijping, tempera tuur van inbreng, inwendige CO, produktie en koelregimë (zuurstofspanning). De kwaliteitspro blemen bij de gescrubt bewaarde Conference zijn overigens landelijk. Deze problemen kwamen uitgebreid aan de orde tijdens de algemene le denvergadering van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland (C.V.Z.), 22 april jl. in de kantine van C.V.Z. In navolging van andere veilingen heeft ook de C.V.Z. een machine aan geschaft waarmee de holle peren er uit gesorteerd kunnen worden, zo deelde de heer C. Geense de vergade ring mee. Die machine was juist 22 april gearriveerd en nog dezelfde dat in gebruik genomen. Van elke gescrubt bewaarde partij pe ren werden er voordat de machine er was 25 of meer in het water gelegd. Kwamen er daarvan één of meer bo vendrijven, dan werd de partij "in de wacht gezet". Als er geen "drijvers" De holle peren worden met een zeef van het water geschept. Eerste Hollandse druiven aangevoerd! Op veiling Westland-Noord zijn vrijdagochtend 24 april, de eerste Hollandse druiven aangevoerd. De heer Enthoven uit Poeldijk bracht 6 kilo Frankenthalers (3 bakjes) op de veiling. Koper van de druiven was Henk Korzaan uit Den Haag, die er 60,per kilo voor betaalde. In 1986 werd op veiling Noord, de grootste druivenveiling van Nederland, 188.000 kilo druiven aangevoerd voor een gemiddelde prijs van 7,28. waren werd de hele partij beschouwd als zijnde "geen holle peren bevatten de". Nu de machine er is worden de partijen met holle peren, ook die in de wacht stonden, in het geheel ge screend. Zoals bijgaande foto toont worden deze partijen via een aanvoer- band door een waterbad geleid. De holle peren komen bovendrijven en worden van het water afgeschept, ter wijl de peren die goed zijn zinken. De ze worden via de transportband verder geleid en gesorteerd. De holle worden weggegooid, de goede volgen het normale verdere verloop in het handelskanaal. De heer Geense ver wacht dat de C.V.Z. in totaal ca. 300 ton Conference door de "perewater- machine" zal moeten halen, omdat er zoveel partijen zijn waarin vrijwel zeker holle peren voorkomen. Van 150 ton is hij zeker, omdat in die par tijen al holle peren zijn aangetoond. Het gaat daarbij in Goes om 10-15% Varekamp: "Afzet van champignons meer over veiling" De afzet van de champignonteelt zou meer via de veiling moeten verlopen. De individuele teler is geen gelijk waardige partij voor de industrie of het grootwinkelbedrijf. Ook een goed marketing- en kwaliteitsbeleid is nau welijks mogelijk als de champignon telers niet de handen ineen slaan. Marius Varekamp, voorzitter van het Landbouwschap, zei dit onlangs op de algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Nederlandse Champig- nonkwekersvereniging (CNC). Vare kamp roemde het initiatief van de CNC en het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen om tot een bundeling en koördinatie van de totale afzet te komen, maar vond de ontwikkelingen toch te langzaam gaan. van de partijen, waarbij van 5 tot soms wel 40% in bepaalde partijen hol kan zijn. Vergeleken met andere veilingen in ons land komt de C.V.Z. er daarbij nog relatief gunstig vanaf. In de vakature die is ontstaan na het overlijden van voorzitter W. Vermuë is de heer W. de Pagter uit Rhittem tot nieuw bestuurslid gekozen! De sierteelttentoonstelling Flora- Nova - die van 17 tot en met 26 april in Boskoop gehouden werd - is een sukses geworden. Rond 40.000 mensen bezochten de ten toonstelling hetgeen - gelet op het mooie weer - de organisatoren te vreden stelde. Vooral de belang stelling van vak- en persmensen uit het buitenland wordt als zeer positief ervaren. Het was de 6e maal dat de Flora-Nova gehou den werd. Omdat bloemen een onmisbaar element vormen bij de viering van Koninginnedag vermelden wij de eer die het Westland te beurt is gevallen om op 30 april van dit jaar de versiering te ver zorgen van de trappen en het bordes van Paleis Soestdijk. Een rijk assortiment bloemen (en groenten) in oranje- en groene tinten zijn te zien geweest. Daar naast is het wapen van Zuid- Holland als een mozaïek uit Westlandse produkten samen gesteld. Al met al een leuk sukses voor de Stichting PR-Westland. 14 Vrijdag 1 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14