De computer wordt op het akkerbouwbedrijf een belangrijk hulpmiddel Computerkursus op meerdere plaatsen Doorberekening kostenbestrijding klassieke varkenspest Minister Braks bepaalt melkkorting op 6,5 procent De afgelopen wintermaanden hebben veel akkerbouwers zich afgevraagd of het al tijd wordt om een computer aan te schaffen. Kursussen en bijeen komsten met als thema "automatise ring" zijn dan ook zeer goed bezocht om een antwoord te vinden op deze vraag. Het is geen uitzondering ge weest dat er een extra kursus ingelast moest worden. Dit is een verheugend feit. Het getuigt niet alleen van de wil tot vernieuwing in de akkerbouwsek- tor maar ook dat een serieuze oriën tatie aan de aanschaf vooraf gaat. De wintermaanden op het doorsnee akkerbouwbedrijf maken een goede overweging tot aanschaf mogelijk. Ook is er tijd om te oefenen en een start te maken met de geautomatiseer de gegevensverwerking. Moeilijker wordt het om in de drukke perioden van het teeltseizoen de noodzakelij ke gegevens konsequent te blijven ver zamelen en te verwerken. Voor hen die nog geen beslissing heb ben genomen heeft SIVAK een ver gelijkend onderzoek uitgevoerd naar akkerbouwprogrammatuur die op de markt verkrijgbaar is. In dit artikel worden een aantal bevindingen uit dit onderzoek beschreven. Meten en regelen Micro-elektronica kan in het akker bouwbedrijf op verschillende manie ren toegepast worden. Als eerste kan de automatisering een rol spelen bij het meten en regelen op werktuigen en in de bewaarplaats. Hierbij wordt over het algemeen gesproken van pro cesautomatisering. De procescompu ter is zodanig geprogrammeerd dat deze een specifieke taak uit kan voe ren. Bijvoorbeeld het koelen van aardappelen of het regelen van de vloeistofhoeveelheid van een sproei- machine. De procescomputer voor het beheersen van het klimaat in de bewaarplaatsen regelt de ventilatie door het automatisch openen en slui ten van de luiken in kombinatie met ventilatoren. Hierbij wordt o.a. reke ning gehouden met de temperatuur binnen en buiten de bewaarplaats, de temperatuur en toestand van het pro- dukt en de luchtvochtigheid. Vergroten inzicht Een andere vorm van automatisering is de administratieve automatisering. Hierbij wordt meer gebruik gemaakt van een zogenaamde bedrijfscompu- ter. Over het algemeen wordt deze be- drijfscomputer in de huiskamer aangetroffen. Met de bedrijfscompu- ter is men in staat om de bedrijfskosten- en opbrengsten syste matisch vast te leggen. Dit vraagt eni ge discipline om de belangrijke gegevens steeds weer te verwerken. Als de akkerbouwer dit op kan bren gen kunnen de verwerkte gegevens een belangrijke ondersteuning bij de bedrijfsvoering vormen. Een vijftal firma's brengt voor deze bedrijfscomputer programma's op de markt. Alle aangeboden program ma's maken het mogelijk om de stan daard bedrijfsgegevens vast te leggen zoals het bouwplan, de percelen en het machinepark. Daarnaast worden gegevens ingevoerd over de uitgevoer de werkzaamheden en de kosten en opbrengsten die daarmee samen hangen. Met name voor de verwerking van de ze gegevens zal men regelmatig (bijv. dagelijks of wekelijks) achter de com puter moeten kruipen. Het nut van deze gegevensverwerking wordt ge vonden in de overzichten die op aller lei manieren gemaakt kunnen worden van de verwerkte gegevens. Er kun nen saldoberekeningen gemaakt wor den per perceel of gewas. Bedrijfsresultaten zoals het onderne mersoverschot en arbeidsinkomen kunnen op elk gewenst moment be rekend worden. De belangrijkste waarde van deze overzichten voor de bedrijfsvoering is «wmi-m- 18» J MüMMi tKHim f ir.m» antii» kik tteax nwa» swBsssr t «ïtwrast» «asaüiss i: J: fOKStS» «WttjeW 8 tntun&zrtBK ixxtts* fftij amzawaavxiK 1 «atm dat er verruiming van het inzicht in het eigen bedrijf ontstaat. Het is moeilijk om deze waarde uit te druk ken in kostenverlaging of opbrengst verhoging. Of een bedrijfscomputer het nodige rendement oplevert wordt in hoofdzaak door de akkerbouwer zelf bepaald. De computer is een hulpmiddel om systematisch bezig te zijn met je bedrijfsgegevens. Ook het maken van begrotingen biedt goede mogelijkheden om niet alleen achterom te kijken maar ook voor ko mende jaren eventuele alternatieven door te rekenen. De marktontwikke lingen in de akkerbouw veroorzaken een grotere behoefte aan het doorre kenen van een gewijzigde bedrijfs- opzet. Bedrijfsvergelijking De waarde van het vastleggen en ver werken van de bedrijfsgegevens kan worden vergroot door de resultaten met kollega akkerbouwers te vergelij ken. Hiervoor is het dan wel noodza kelijk dat bedrijfsresultaten op dezelfde wijze berekend worden. Ten opzichte van de andere sektoren in de landbouw wordt hier in de akker bouw slechts beperkt gebruik van ge maakt. Het betreft dan hoofdzakelijk teeltvergelijking zoals het Unitip- systeem van de Suikerunie waarbij ca. 2000 bietenpercelen vergeleken worden. Boekhouding Eenmaal in het bezit van een bedrijfs computer, zal al gauw de wens ont staan om de boekhouding thuis te gaan doen. Voor zover dat het vast leggen van de boekingen betreft is dat ook een goede mogelijkheid. Beseft moet echter worden dat om de boek houding af te ronden de nodige boek houdkundige en fiskale kennis noodzakelijk is. De verwerking en af ronding van de boekhouding zal zo doende voor veel computergebruikers voorlopig nog door het boekhoud- of accountantsbureau worden verzorgd. Programmatuur voor de bedrijfscomputer De vergelijking van een vijftal pro gramma's voor de bedrijfscomputer Iaat evenzoveel verschillen als over eenkomsten zien. Inhoudelijk ver schillen de programma's sterk. De vergelijking wordt bemoeilijkt door dat gebruikte begrippen bij de ver schillende leveranciers niet dezelfde betekenis hebben. Een indeling die een inhoudelijke ver gelijking mogelijk maakt is de volgende: - bedrijfsregistratie; - berekenen bedrijfsekonomische kengetallen; - plannen en begroten; - financiële administratie; - bedrijfstechnisch en teelttechnisch advies; - kommunikatie; - procesbeheersing; - algemeen. Veelal zijn deze onderdelen in aparte programma's beschikbaar. De resul taten van het onderzoek zijn uitge bracht in een rapport dat bij SIVAK verkrijgbaar is. Bij een eventuele aan koopbeslissing verdienen de volgen de punten de nodige aandacht. 1. Volledigheid Er zijn nogal wat verschillen in vol ledigheid van de programma's. Het is verstandig na te gaan, welke bedrijfs gegevens er bijvoorbeeld bij de be drijfsregistratie vastgelegd kunnen worden. 2. Service, garantie, kursussen etc. Veel verschillen bestaan er ten aanzien van de service, het onderhoud, de ga rantie, de begeleiding en specifieke kursussen die bij de programmatuur horen. Vanuit de takorganisaties wordt ge werkt aan landelijke afspraken hier over. De Algemene Handelsvoorwaarden Landbouw werktuigen worden hiertoe aangepast. 3. Gebruiksvriendelijkheid In het algemeen wordt hieronder de eenvoud bij gebruik verstaan. In het begin zal het belangrijk zijn dat het eenvoudig te leren is. Een program ma waar veel mogelijkheden aan zit ten kan daarom in het begin gebruiksonvriendelijk gevonden worden. 4. De prijsverschillen Het vergelijkend onderzoek heeft in drukwekkende prijsverschillen opge leverd. Voor de perceelsregistratie met bijbehorende bedrijfsekonomische overzichten lopen de prijzen uiteen van ƒ750,— tot ƒ4.375,Hierbij moeten de bovenstaande punten wel in ogenschouw genomen worden. Voor een totaal pakket liggen de prij zen tussen de ƒ750,en de ƒ12.000,Ook dit mag riiet zonder meer vergeleken worden al zijn de prijsverschillen niet altijd te recht vaardigen. 5. Uniformiteit Met het oog op de vergelijkbaarheid en kommunikatie is het belangrijk dat de programmatuur voldoet aan de landelijke afspraken. Aan deze af spraken wordt door SIVAK in samen werking met het landbouwkundig onderzoek en bedrijfsleven hard gewerkt. Dit wordt in het zogenaamde infor matiemodel Open Teeltenbedrijf weergegeven. Dit model zal het uit gangspunt vormen voor de toekom stige programmatuurontwikkeling. Samenvattend De automatisering in de akkerbouw begint goed vorm te krijgen. Een aan tal programma's voor de bedrijfs computer zijn beschikbaar. Deze programma's richten zich hoofdzake lijk op verbetering van het bedrijfse conomisch inzicht. Voor de teelttechnische advisering is in Noord- Holland en Flevoland het VITAK- projekt van start gegaan. Met name voor deze teelttechnische advisering zal ook de bedrijfscomputer nog de nodige ontwikkeling door moeten maken om de akkerbouwer van dag tot dag te kunnen ondersteunen bij zijn teeltbeslissingen (o.a. bemesting). Met de bedrijfscomputer heeft de ak kerbouw er een stuk gereedschap bij. Ook hiervoor geldt dat alleen bij een juist gebruik het rendement op kan leveren. Ondanks het feit dat alle programma tuur nog niet gestandaardiseerd is biedt de ver gestandaardiseerde appa ratuur de mogelijkheid zonder veel ri- siko de nodige ervaring op te doen. De prijs van de programmatuur moet hiermee dan wel overeenkomen. SI VAK zal op de werktuigdagen van Liempde in stand nummer 529 aan wezig zijn om uw individuele vragen te beantwoorden. ir. G.Th.M. Kok koördinator SIVAK In tegenstelling tot wat in de blauwe folder staat, wordt het aantal lokaties voor de computerkursus uitgebreid. Het zal ook mogelijk zijn om op de M.A.S. Goes en Schoondijke de ba- siskursus computerkunde te volgen, terwijl het op de L.A.S.-Kapelle mo gelijk is een algemene vervolg-kursus te volgen en op de L.A.S.-Terneuzen een vervolg-kursus speciaal voor de akkerbouw. De volgende computerkursussen wor den aangeboden: 1. Basiskursus computerkunde: wat: vertrouwd maken in de omgang met de computer; waar: - L.A.S.-Kapelle; - L.A.S.- Terneuzen; - M.A.S.-Goes; - M.A.S.- Schoondijke. 2. Algemene vervolgkursus compu terkunde: wat: uitdieping van de stof van de ba siskursus; waar: - L.A.S.-Kapelle; - L.A.S.- Terneuzen. 3. Vervolg computerkursus in de ak kerbouw: wat: werken met bestaande program ma's voor de akkerbouw; waar: - Vlissingen, door M.A.S.- Goes; - Terneuzen, door L.A.S.- Terneuzen. 4. Vervolg computerkursus in de vee houderij: (mits er volle groepen ge vormd kunnen worden) wat: werken met bestaande program ma's voor de veehouderij; waar: Vlissingen of Goes, door M.A.S.-Goes. 5. Vervolg computerkursus in de var kenshouderij: (mits er volle groepen gevormd kunnen worden) Bijblijven is belangrijk! Nog 1 week voor het aanmelden gesubsidieerde kursussen. Informatie: 01100 - 37144. wat: werken met bestaande program ma's voor de varkenshouderij; waar: Vlissingen of Goes, door M.A.S.-Goes. Aanmelden: voor 1 mei bij de betref fende school. Adressen: zie blauwe kursusfolder. De kursuskoördinator Bij een uitbraak van klassieke var kenspest in 1987 kan een gedeelte van de kosten worden doorberekend aan de varkenshouders met terug werkende kracht tot 1 april jl. Door berekening vindt plaats via een nog te publiceren heffingsverordening waarmee het bestuur van het Land bouwschap in principe akkoord is gegaan. De regeling vloeit voort uit een overeenkomst tussen het Land bouwschap en de Stichting Gezond heidszorg voor Dieren enerzijds en het ministerie van Landbouw en Vis serij anderzijds. Omdat de met de overheid gemaakte afspraken voor het hele jaar 1987 gelden en de klassieke varkenspest in principe kan uitbreken voor de des betreffende verordeningen definitief zijn goedgekeurd is het noodzakelijk dat deze met terugwerkende kracht wordt ingevoerd. De doorbereke ning van de kosten van de na- entingen bij de bestrijding van klas sieke varkenspest wordt via een retributie-verordening van het Land bouwschap opgelegd aan de var kenshouders. Dit kan uiteraard al leen als na uitbreken van var kenspest de overheid op grond van de Veewet besluit dat enten noodza kelijk is. Voor 1987 is overeengekomen dat het bedrijfsleven in de kosten van stamping-out maatregelen 50 pro cent bijdraagt met een maksimum van 5 miljoen gulden. Afgesproken is dat het bedrijfsleven de helft van de kosten van de start-entingen en de na-entingen betaalt. België houdt vast aan importverbod mest Uit de laatste besprekingen tussen landbouwminister Braks en de Belgi sche regering is duidelijk geworden, dat het importverbod voor Neder landse mest voorlopig blijft bestaan. Dit mestseizoen (het lopende voor jaar tot half mei) moet voor met na me de mest eksporterende Brabantse boeren dan ook als verloren worden beschouwd; de overschotten zullen elders moeten worden onderge bracht. Daarmee vervalt voor de Nederland se veeboer ook het voordeel, dat hij voor het mestoverschot dat hij weet te eksporteren, maar de halve over schotheffing hoeft te betalen. De Nederlandse melkveehouders moeten in het melkprijsjaar 1987/1988 hun produktie met 6,5 procent verminderen, 0,5 procent meer dan de EG heeft opgelegd. Mi nister Braks heeft dit percentage vo rige week donderdag definitief vast gesteld, na hernieuwd overleg met het Landbouwschap. Het Land bouwschap acht de ekstra korting niet nodig en heeft zich dan ook van het besluit van de bewindsman ge distantieerd. Minister Braks dacht aanvankelijk 0,9 procent ekstra nodig te hebben voor het kompenseren van teveel uit gegeven kwota en voor kwota die nog nodig zijn voor bedrijfsoverna mes, in ruilverkavelingen en in het kader van bezwaar- en beroeps schriften. Op basis van recent cijfer materiaal over de zogenaamde on- derschrijdingen bracht hij de korting in het gesprek met het Landbouw schap terug tot 0,5 procent. Moch ten de ontwikkelingen in de loop van het jaar daartoe aanleiding geven dan is de minister bereid opnieuw overleg te voeren. 8 Vrijdag 17 april 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8