Pootaardappelteelt en kwikgebruik duphar Epipré-programma ook vanuit Goes verzorgd! spuitpoeder breed werkingsspectrum; prima bestrijding van grasachtige en de meeste breedbladige onkruiden zeer selectief de hoogste opbrengst niet- vertakte pennen Deelname f75,per bedrijf Methodieken Resten dompelvloeistof Kosten Tenslotte Inspektie landbouw wordt uitgebreid voor kontrole mestwet In 1987 zal Epipré voor het eerst niet meer vanuit het PAGV worden ge- koördineerd maar door het Consu lentschap in Algemene Dienst voor Akkerbouw en Groenteteelt in de Vollegrond te Lelystad. In overleg tussen dit Consulentschap en het Consulentschap voor de Akker- en Tuinbouw te Goes is besloten om het programma Epipré ook vanuit Goes te verzorgen en wel voor de Zeeuwse deelnemers. Dit betekent: - dat de gegevens voor Zeeland zijn opgeslagen in de komputer te Goes, - dat de advisering voor Zeeland vanuit Goes wordt verzorgd, - dat vragen over Epripé in Zeeland kunnen worden gesteld aan het CAT te Goes, - dat voor Epipré een speciale tele foonlijn beschikbaar is, - dat vragen over andere zaken aan de eigen bedrijfsvoorlichter gesteld dienen "te worden, - dat als deze afspraak niet wordt na gekomen een volgende deelnemer langer moet wachten dan nodig is. Epipré in Zeeland in 1987 In het seizoen 1987 zal Epipré in Zeeland draaien in de periode 21 april tot 20 juli. Deelnemers kunnen dan advies vragen via de Zeeuwse Epipré-advieslijn 01100 - 37218. Na dat de deelnemer de benodigde gege vens over waarnemingen, uitgevoer de bemestingen en/of bestrijdingen heeft meegedeeld (deze worden di- rekt ingevoerd in de komputer) wordt het advies onmiddellijk, tij dens het telefoongesprek, meege deeld. Dit advies wordt per brief daarna bevestigd. Om de bemanning van deze speciale advieslijn zo effi ciënt mogelijk in te zetten, wordt de tijd waarop gebeld kan worden voorlopig beperkt tot maandag, woensdag en vrijdag en wel van 09.00 - 13.00 uur (na tweede Paas dag en tweede Pinksterdag echter op dinsdag). In geval van kalamiteiten, zoals een ernstige epidemie, zal wor den bezien of uitbreiding van de bel- tijd nodig is. Wij gaan er echter vooralsnog vanuit dat dit streven naar efficiëntie geen problemen zal opleveren. Instruktieset Opgaven voor Epipré in Zeeland kunnen nog worden gedaan bij uw bedrijfsvoorlichter. De kosten voor deelname zijn ƒ75,per bedrijf. Voor dit bedrag kan men met een onbeperkt aantal percelen deelne men. Alle deelnemers ontvangen een instruktieset. Deze bevat een boekje met achtergrondinformatie, de waarnemingskaarten om tellingen te noteren en een herziene uitgave van het boekje 'Ziekten en plagen in graangewassen'. Daarnaast worden de telers uitgenodigd voor het bijwo nen van instruktiebijeenkomsten on der leiding van hun bedrijfsvoorlich ter. De gezondheidstoestand van het gewas bepaalt het aantal veld- instrukties en de plaats en het tijdstip waarop ze zullen worden ge organiseerd. Het zou ideaal zijn, wanneer alle uit gangsmateriaal voor de pootaardap pelteelt in de herfst met een kwikmiddel zou kunnen worden blij ven behandeld. In landbouwkringen vinden wij dat er zoveel geïnvesteerd is, dat er geen reële belemmeringen zijn om zich daar tegen te verzetten. Uitlatingen van minister Nijpels on langs in Stadskanaal, dat kwik "ein delijk" in 1988 zal worden verboden zijn op zijn minst niet goed doordacht en zeker onterecht. Al sinds jaar en dag worden kwikpre paraten gebruikt tegen allerlei ziekten waarmee de aardappelsektor wordt gekonfronteerd. In brede landbouw kringen wordt dit sterk gepropageerd in verband met de brede werking. Kwik doodt niet alleen de zo gevrees de rhizoctoniaschimmel, maar ook andere schimmels zoals phoma, zil- verschurft, fusarium, maar ook even tueel aanwezige bakteriën (zwartbeen, stengelnatrot) en cystenaaltjes (van aardappelen, bieten) en ook het vrij- levende aaltje. Reden genoeg dat er in het verleden zeer veel inspanningen zijn verricht om. het kwikgebruik te stimuleren, maar ook veel investerin gen te verrichten om een verantwoord gebruik mogelijk te houden. De meest eenvoudige methode was om een bak te vullen met water waar aan een hoeveelheid van een kwik preparaat werd toegevoegd (enkele procenten). Een mand werd gevuld met pootaardappelen en deze mand werd gedurende 3, 5 of 20 minuten in het bad geplaatst, zodanig dat alle knollen gedurende de tijdsduur ble ven ondergedompeld. De tijdsduur was in relatie met de konsentratie van het kwikbad. Van grotere bakken en meer manden zijn de methodieken uitgegroeid naar gestroomlijnde syste men. De bakken zijn tenslotte bakken geworden van enkele duizenden liters, waardoor een transportband loopt die de aangevoerde aardappels meeneemt op zodanige snelheid dat de aardap pels de gewenste tijd onder "water" blijven. In een aantal gevallen zijn de moderne systemen op wielen geplaatst waardoor van de ene plaats naar de andere kan worden gereist. In een aantal andere gevallen zijn de dom pelsystemen in vaste opstellingen sta tionair gemaakt. Het zal duidelijk zijn dat er na afloop van de behandeling restvloeistoffen ontstonden waar een plaats voor moest worden gevonden. Tot 1972 lie ten we, liet men, de afgewerkte vloeistof gewoon in de sloot lopen! Bijna ondenkbaar! De bestrij dingsmiddelenwet is toen, in goed overleg, aangepast in die zin dat rest vloeistoffen moesten worden gefil treerd, voordat verzinking in de bodem kon plaatsvinden. Filters en grondresten moesten worden verza meld en onschadelijk gemaakt. Eén en ander is in zeer straffe regie geor ganiseerd en uitgevoerd door de Sto- pa. Doordat flink moest worden betaald voor de inlevering van afge werkte filters en grondresten werd de praktijk steeds vindingrijker. Be Witloftelers, als u op zeker wilt varen, kiest u voor onkruidbestnjding natuurlijk Lees voor het gebruik de gebruiksaanwijzing en de voorzorgsmaatregelen. Kerb is een produkt van Rohm and Haas Company, Philadelphia U.S.A. DUPHAR NEDERLAND BV. POSTBUS 7133. 1007 JC AMSTERDAM. TEL. 020-440911 staande ontsmetsystemen zijn steeds meer gekoncentreerd tot slechts een zeer beperkt aantal plaatsen. En op die plaatsen zijn zgn. voorwassers ge bouwd, waardoor "schone aardap pels" in het bad kwamen. Eén en ander heeft geleid tot langduriger ge bruik van de dompelbaden en in een groot aantal gevallen tot zgn. herge bruik. Daar de filtreer-systemen niet voldoende werkten, is een paar jaar geleden besloten (weer in goed over leg met de overheid) om de dompel baden op te halen en op één plaats in Nederland (Dronten) te reinigen, zo danig dat slechts schoon water over blijft. In Dronten is een zodanige reinigingsinstallatie gebouwd dat we thans kunnen zeggen dat we in prin cipe ons milieu, het milieu, niet meer met kwik verontreinigen. Alle kritiek is dan ook verdwenen. Inmiddels heeft de Stopa in de loop der jaren al enkele miljoenen geïn vesteerd in het belang van de natio nale pootaardappelproduktie 70% export!). Maar ook een aantal ontsmetbedrijven hebben meerdere duizenden guldens geïnvesteerd in o.a. automatisering, voorwassen enz. Het merendeel van de kosten wordt verhaald op de individuele pootgoed- teler. Zo'n 15 jaar geleden betaalde men ongeveer één cent per kilo te ont smetten aardappelen. Thans is dat op gelopen tot zo'n 6 cent per kilogram. Bij een gemiddeld gebruik van zo'n 3500 kg pootgoed per ha, betekent dat een kostprijsverhoging per ha van ƒ35,tot ruim ƒ200,Ondertussen is door de aangepaste, soms zeer ge avanceerde systemen, de hoeveelheid kwik per eenheid zeer sterk afgeno men (efficiënter gebruik) en de rest- vloeistof, van eens 20.000 m3 naar 200 m3. Een goede organisatie van de Stopa waarborgen samen met de AID een waterdicht kwikgebruik. Het voorgaande kon met enige trots vanuit de Stopa worden neergeschre ven. Dat is werken volgens het zgn. harmoniemodel. Er wordt slechts ge werkt met één merk, met één kwik middel, de zgn. Aardisan: een kwikbromide. Hebben we niet de pech van ons leven dat de grondstof- fenstroom om de Aardisan te maken is stopgezet! Thans wordt koortsachtig gewerkt om de kwikchloride weer van stal te halen. Dat vereist een nieuwe toela ting. Onze gezamenlijke inspanningen geven aan dat we er recht op hebben. Maar tussen gelijk hebben en krijgen zit vaak een groot verschil. Onze pootgoedsektor kan bogen met de beste kwaliteit ter wereld. Wij zijn ook veruit de grootste exporteur ter wereld met een export van 550.000 ton. Om de kwaliteit te handhaven hebben we wel enkele hulpmiddelen nodig. Daar is het kwikgebruik er één van- A. Vermeer De Algemene Inspektiedienst van het Ministerie van landbouw en vis serij wordt met vijftig personeelsle den uitgebreid. De personeelsuit breiding is volgens minister Braks nodig om de naleving van de mest wetten te kontroleren. Braks zei dit woensdagavond in de Kamerkom missie voor Landbouw. Het is volgens Braks een algemeen gevoelen in de Ministerraad dat hier nieuwe regelgeving nodig is en daar om kan het kabinet in een tijd van afslanking toch instemmen met per soneelsuitbreiding bij deze dienst. Braks kreeg felle kritiek van de ka merkommissie vanwege het late tijdstip waarop de kommissie werd geïnformeerd over de ministeriële besluiten over de mestbank en de mestboekhouding. Tazelaar (PvdA) noemde de gang van zaken nauwe lijks aanvaardbaar en Te Veldhuis (VVD) zei dat het de laatste keer moest zijn dat de Kamer zo met de rug tegen de muur wordt gezet. Eer der op de dag had Braks ook al een aanvaring met de Kamerkommissie over zaken van procedurele aard. Vrijdag 17 april 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7