Kans op "grote ruil" landbouwbeleid Voorjaarswerkzaamheden flink opgeschoten KNLC wil Braks boodschap meegeven voor EG-Landbouwraad Ir. A. de Zeeuw in Washington Andriessen geeft toe: Vijf miljard voor vrijwillig stoppen "Ook in de Verenigde Staten is men bereid om de steun aan de land bouw te beperken. Dit echter op voorwaarde dat anderen hetzelfde doen. Men wil aldus bijdragen aan het internationaal vrijer maken van de handel in landbouwprodukten. En met als uiteindelijk doel het beteugelen van strukturele (blijvende) overproduktie". Dat zegt direkteur-generaal ir. Aart de Zeeuw van ons ministerie van Land bouw. Wij spraken hem in Washington D.C. waar hij als voorzitter van de Landbouwkommissie van het GATT optrad. De Zeeuw sprak hier met vertegenwoordigers van zowel de Amerikaanse regering als met leden van vier kommissies uit het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Ir. De Zeeuw arriveerde in een Was hington waar hard wordt gewerkt aan eventuele korrekties op de bestaande landbouwwet. Tegelijk wordt hier veel werk gemaakt van de opstelling van een zogenaamde "trade-bill". Dat is een ingewikkelde handelswet die de eigen Amerikaanse markt gaat beschermen, tegen al te massale goed kope importen van buiten. In het Congres (volksvertegenwoordiging) hebben de Democraten onlangs de meerderheid veroverd. Zij neigen er toe hun oor te luisteren te leggen bij bepaalde grote vakbonden en bij de verdedigers van het meer traditione le (kleinere) landbouwbedrijf. Tege lijk zien wij hoe bovendien de Republikein Reagan, minder dan voorheen, zo'n handelswet van de hand wijst. De Zeeuw: "Ik heb geprobeerd om hier te onderstrepen dat aan dergelij ke ontwikkelingen gevaren zitten. Als zulk nieuw protektionisme (het be schermen van de eigen landbouw) werkelijk vorm zou krijgen, dan tast dat de Amerikaanse geloofwaardig heid in het GATT ook aan. Hun reak- tie daarop was positief", aldus De Zeeuw. Hem werd overigens te ver staan gegeven dat de Europese Ge meenschap in dat kader nu dan ook niet met een belasting op oliën en vet ten mag komen, omdat dit de Ame rikaanse soja-exporteurs zou treffen. De Nederlandse direkteur-generaal is uit Washington vertrokken met de in druk dat de Amerikanen bereid zijn om te gaan sleutelen aan de instru menten waarmee zij de landbouw mo menteel steunen. Dit op voorwaarde dat anderen (bijvoorbeeld de EG) dat dan ook doen. Zodat een wereldwijd effekt optreedt. In Washington denkt men er nu bijvoorbeeld hard over ver der te gaan met het uit de produktie nemen van bepaalde landbouwgron den, mits dit elders dan ook gebeurt. Intussen heeft men zowel in de VS als in Europa, althans volgens de heer sende politieke krachten, de grenzen bereikt van wat het landbouwbeleid aan de overheid mag kosten. Tegelijk jaagt de moderne techniek die land- bouwproduktie extra op. Terwijl in de geïndustrialiseerde wereld de vraag naar voedingsmiddelen voorlopig niet meer zal toenemen. Resultaat van dit alles is een permanente druk op de prijzen, die de landbouwer voor zijn produkten ontvangt. Het is tegen deze achtergrond dat wij de heer De Zeeuw vragen wat er nu in dat GATT-kader staat te gebeuren. In twee woorden gezegd komt het er volgens hem op neer dat er maatre gelen moeten komen zodat niet lan ger overproduktie gestimuleerd wordt. Zodat vervolgens de interna tionale handel - waarbij de goed koopste leveranciers hun kans moeten krijgen - wordt bevorderd. Daarbij gaat het in het GATT om met name de granen (rijst en voedergranen), (rund)vlees, vetten en oliën. In die lijn ligt bijvoorbeeld het stre ven van de Verenigde Staten om de steun aan de landbouwers te ontkop pelen van de produktie. Men streeft dan naar meer op de markt afgestem de (lagere) prijzen. Zijn die onvol doende om de sociale positie van de boer te waarborgen, dan zou hij rechtstreekse inkomenssteun krijgen. Daarmee jaag je dan de melk- of graanproduktie niet langer op. Men verwacht in Washington dat de Eu ropese Gemeenschap ook die kant op gaat. De Zeeuw spreekt hier van een "onvermijdelijke en gelukkige ont wikkeling, ook voor ons in Europa". Samengevat zou je kunnen zeggen dat bijvoorbeeld Europa haar heffingen bespreekbaar maakt en de Verenigde Staten hun invoerbeperkingen. Zoiets zou overigens uniek zijn. Tot nu toe weigeren de grote GATT-partners een dergelijke "grote ruil". Het is nu ook nog niet zover. Want de Amerikaan se regering mag een dergelijk gesprek dan niet langer schuwen, maar de landbouwgroep in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging verzet er zich nog met hand en tand tegen. Daarbij speelt in dit hele spel ook een rol dat de Amerikanen geïrriteerd zijn, omdat zij de voorbije jaren nog al wat terrein hebben verloren bij de internationale afzet van landbouw produkten. Hoe dat nu verder allemaal wordt uit gewerkt in het GATT? De Zeeuw ver wacht dat dit jaar nog wel grotendeels heengaat met het vaststellen van de principes waarlangs men gaat onder handelen. Vervolgens verwacht hij dan voorstellen van de GATT-landen hoe de zaak verder aan te pakken. Eind volgend jaar zou ten slotte een beeld moeten ontstaan van het sche ma van onderhandelingen in de Uruquay-ronde. (Jan Werts, Washington) De boeren hebben er geen gras over laten groeien. Toen eind vo rige week de omstandigheden gunstig waren is er op grote schaal een begin gemaakt met het poten van aardappels. Vele ak kerbouwers zullen nu de poters in de grond hebben. De meeste bieten waren eind vorige week reeds gezaaid. Pal onder de Veersedam was een medewerker van loonwerker Gel dof eind vorige week bieten aan het zaaien bij Langebeke uit Vrouwenpolder. Aan de noord kant van Vrouwenpolder en Oostkapelle zaten toen bijna alle bieten al in de grond, de laatste zijn zo ongeveer vorige week vrij dag gezaaid. Aan de zuidkant kan men in de regel altijd pas la ter zaaien, maar de loonwerker denkt dat ook daar de bieten voor Pasen gezaaid zijn. Bij goed weer althans. Hij konstateert een wat kleiner areaal bieten, waar voor wellicht aardappels in de plaats zijn gekomen. Die was men vorige week op Walcheren al aan het poten. Vlak onder Middelburg probeer de de heer L. Kloet uit St. Joos- land zijn nieuwe aardappelpoot- machine uit. Met twee man op de pootmachine hielden ze in de ga ten of de aardappeltjes (Bintje) wel in het juiste tempo de machi ne verlieten. Na wat onwennigheid met de nieuwe machine verliep alles vlekkeloos, ook de poot- diepte bleek na kontróle goed te zijn. Bintjes werden ook gepoot bij de heer De Roo uit Heinkenszand. De Roo heeft reeds een gedeelte van de aardappels op 4 april la ten poten. Deze zijn nu afgedekt met plastik, waardoor ze enkele weken eerder gerooid kunnen worden. De Roo heeft nog niet de indruk dat er veel minder bie ten gezaaid zijn dan andere ja ren, ondanks het kwotum- systeem: 'Je hebt een bouwplan, daar kun je niet te veel in va riëren. Hij verwacht wel dat als dit na jaar zou blijken dat er veel C- suiker is verbouwd, het areaal bieten meer zal slinken: 'Als je de suikerbieten voor voerprijs nog niet kwijt kunt dan moet je wel minder bieten gaan verbouwen natuurlijk'. De Noordbevelanders Adriaan Hartog en Wil Luik hebben sa men een aardappelpootmachine. Vorige week vrijdag toen wij langskwamen waren ze net een boterham aan het eten. Ze had den wel even tijd voor een praat je. Het was ongeveer zes uur, etenstijd dus. Ontspannen tegen de zakken met poters gezeten rustten ze even uit, waarna ze tot donker doorgingen met eggen en poten. 'Als het een paar dagen mooi weer blijft zitten de aardap pels er ook zo in, dan doen we het daarna wel weer even wat kalmer aan', aldus de twee ak kerbouwers. Vanaf het perceel dat zij onder handen hadden wa ren nog drie andere aardappel- pootmachines aan het werk. 'Die zijn net als die van ons in eigen dom en gebruik bij een kombina- tie van twee of drie akkerbou wers', zegt Adriaan Hartog. Rondrijdend over de Noordbeve- landse wegen waren links en rechts van de weg kiepkarren of plattewagens met poters, poot- machines en eggen in vol bedrijf te zien. Hartog en Luik pootten Bintjes. Op zo'n 10 procent van hun aardappel-areaal hebben ze rode Pipo's gezet. Naar hun ver wachting zijn er 'zeker niet min der' aardappels gepoot dan in andere jaren. De meeste bieten waren vorige week op grote delen van Noord- Beveland al gezaaid. Alleen waar het eerder nog te nat was moesten ze nog worden gezaaid. EG-landtoouwcommissaris Frans Andriessen heeft dinsdag jl. in Brus sel nadere voorstellen bekend ge maakt voor financiële steun aan Europese boeren. Het gaat om twee beëindigingsregelingen op vrijwillige basis en een regeling voor inko- mensteun. De Commissie wil daar 5,3 miljard voor beschikbaar stel len. Andriessen heeft met zijn voor stellen vooral rekening gehouden met wensen van de regering in Bonn en Parijs. Voor agrarisch Nederland lijken de voorstellen weining attrac tief te zijn. De Europese gelden zijn bedoeld als aanvulling op nationale steunregelingen. In Andriessens' voorstellen gaat het om een beëindigingsregeling voor boeren van 55 jaar en ouder die stop pen en van wie de grond uit produk tie wordt genomen. De andere beëindigingsregeling biedt de moge lijkheid van herstructurering van het bedrijf waarbij overgeschakeld wordt op niet-overschotprodukten. Andriessen heeft voorgesteld dat de hoogte van de. bijdrage varieert, af hankelijk van rijkdom of armoede van het desbetreffende landbouwge bied. De EG-steun is maximaal 50 procent van de totale nationale bijdrage. Vanuit het EG-landbouwgarantie- fonds (waaruit o.a. de interventie-aan kopen worden betaald) wil Andries sen het geld beschikbaar stellen voor een regeling voor inkomenssteun aan boeren in de armste gebieden van de EG. De Brusselse steun kan maximaal 80 procent bedragen van de totale in komenssteun. Ten slotte stelt Andriessen een rege ling voor om subsidie te geven aan boeren die hun grond beschikbaar stellen voor bebossing. Aan het eind van de maand gaan de landbouwministers opnieuw over landbouwprijzen en de begeleidende maatregelen spreken. Het dagelijks bestuur (voorzittersoverleg) van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité, dat op 14 april jl. bijeen was, vindt het op zijn zachtst gezegd bevreemdend om te vernemen dat minister Braks een feitelijke producentenprijsverlaging van gemiddeld zo'n 10% aanvaardbaar lijkt te vinden. Herhaald werd dat een kleine prijs verlaging verbonden aan afbraak van grensverrekeningen vanwege geldwaardeveranderingen te overwe gen zijn, niet echter de bijkomende verlaging, in het bijzonder bij de granen (en andere akkerbouwpro- dukten) door verzwakking van de bodem in de markt. Naar de mening van het KNLC moet minister Braks nog eens met klem het onaanvaardbaar van het Land bouwschap worden meegegeven, als hij eind april a.s. weer verder be raadslaagt met zijn collega's. Nationaal Het dagelijks bestuur betreurt de be slissing van de minister om, op on voldoende grond, eenzijdig de kor ting van de melkquota per l-4-'87 op meer dan 6% vast te stellen (6,5%). Blijkt later die onvoldoende grond waar te zijn, dan zal alsnog de 6,5% moeten worden verlaagd; ook zal bij de korting volgend jaar met deze ex tra halve procent-punt rekening moeten worden gehouden. Met voldoening werd ervan kennis genomen dat Nederland de vanuit de georganiseerde landbouw zo bekriti seerde vetquotering in Brussel aan de orde gaat stellen, in het bijzonder de hoogte van de straf (de berekende extra melklevering). Het dagelijks bestuur besteedde ook aandacht aan het beleid m.b.t. ge wasbeschermingsmiddelen. Steeds meer blijken in de discussie over het gebruik van deze middelen de land bouwkundige en bedrijfseconomi sche kanten het te moeten afleggen tegen die van het milieu. Die laatste zijn belangrijk, maar verboden mo gen niet te snel worden besloten en doorgevoerd, zeker niet als er geen bruikbare alternatieven zijn. Het da gelijks bestuur vond het tijd worden dat de landbouworganisaties zich duidelijker en gerichter tot de poli tiek wenden om zijn gerechtvaardig de belangen te doen blijven meewegen. Ter sprake kwam verder hoe het KNLC en zijn aangesloten organisa ties zich in hun gezamenlijke opzet en werkwijze beter kunnen toerusten voor de taken die in de toekomst van hen worden verwacht. Dit onder werp zal in een speciale bijeenkomst verder moeten uitgediept, meende het dagelijks bestuur. Vrijdag 17 april 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5