'Men moet geen misbruik maken van ons gevoel voor verantwoordelijkheid" c Landbouwschap akkoord met uitwerking EG-premie rundvlees Huib van der Maas: KNBTB kiest voor marktgericht beleid KNLC- Commissie Akkerbouw: bij aardappelteelt moet grondontsmetting mogelijk blijven! Kén van mijn eigenschappen is zaken wel eens zo zwart-wit mogelijk Ce stellen. Het komt de duidelijkheid ten goede, zegt Huib van der Maas. Hij neemt ook geen blad voor de mond. Maar hij is bereid te luisteren en zonodig zijn mening te nuanceren. Onze eerste kennismaking dateert uit 1974, het jaar van de grote trek kerblokkades en de massale demonstratie in het Utrechtse voetbalsta dion Galgenwaard. Vanuit het zuidwesten trad Huib van der Maas naar voren als fel verdediger van de akkerbouwers. Hij deed dat op zijn eigen wijze, dus in zwart-wit beelden. Dertien jaar later is de ak- tievoerder van toen voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij ZLM, opvolger van Doeleman en maakt hij deel uit van het hoofdbestuur van het KNLC. Hij is nu 48 jaar, praat bedachtzamer dan destijds, maar is nog altijd even strijdlustig. Hij laat zich niet aan de kant schuiven. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas staat positief tegenover een nauwe samenwerking tus&n de bladen van de standsorganisaties. Deelname door de ZLM aan een gemeenschappelijk projekt is wel afhankelijk van de mogelijkheden om de identiteit van de ZLM- organisatie'via het eigen blad te handhaven. "Het blad is kommunikatie- en bindmiddel tus sen leden en organisatie. Dat moet optimaal funktioneren. De her kenning moet blijven. Eigenlijk komt dat er op neer dat het bui tenblad van de ZLM zal moeten blijven en een deel van de binnen bladen eveneens. Wij hechten er aan dat voorzitter en sekretaris hun kommentaren kwijt kunnen op de voorpagina", zegt Van der Maas. Voorstander is hij van het opzetten van een soort CLO- persbureau of centrale redaktie. "Dat hoeft geen totaal vrijblijven de zaak te zijn. Wij moeten een zo groot mogelijke efficiency be trachten en zeker geen dingen dub bel doen". Wij hebben meer tijd nodig De boerenakties in de zeventiger ja ren kwamen voort uit gevoelsmatige overwegingen. Er was sprake van wel vaartsgroei in ons land, maar door in flatie, kostenstijging en achterblijvende prijzen voelden boer en tuinder dat zij niet deelden in die welvaart. Dat leverde frustraties op. "Nu is dat minder. En tóch staan wij er veel slechter voor dan dertien jaar geleden, zowel financieel als ook wat betreft de vooruitzichten", zegt Van der Maas. Hij wijdt dat aan het alge hele gevoelen dat iedereen moet inle veren. "De landbouw zit midden in een aanpassingsproces. Een situatie die de industrie al heeft doorgemaakt. De boeren zien dat ook". "Men moet echter geen misbruik ma ken van ons verantwoordelijkheidsge voel. Zoals de voorstellen van de Europese Commissie er nu liggen, dat kan natuurlijk niet. De Europese boe- renfederatie COPA gordt zich aan en ik ben bereid daar voluit aan mee te doen. In Brussel en Den Haag moet men beseffen dat wij tijd nodig heb ben om ons aan de nieuwe situatie aan te passen. Wij hebben meer tijd no dig dan men ons nu gunt. De krisis moet niet nodeloos erger gemaakt worden. Om die reden zullen wij ons ongenoegen moeten uiten. Hoe? Ik denk door regionale demonstratieve bijeenkomsten te organiseren. Grote manifestaties houden, dat is een goe de manier van aktievoeren". Aldus Van der Maas, die ook bestuurlijke akties zinvol vindt. Zakelijke overeenkomst Huib van der Maas is geboren en ge togen op Noord-Beveland. Hij is ge trouwd met Betsy van Fraayenhove, afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen. Het echtpaar heeft twee studerende kinderen. Het gezin Van der Maas woont in Kats, vlakbij de imponeren de Zeelandbrug over de Ooster- schelde. Samen met zijn jongere broer runt hij een akkerbouwbedrijf. "Wij hebben een puur zakelijke overeenkomst. Met vader is de bedrijfsopvolging destijds goed geregeld: de broers zijn niet aan elkaar gebonden", aldus Van der Maas. Toen het voorzittersschap van de ZLM in zicht kwam zijn er nieu we afspraken gemaakt, want deze funktie en alle daaruit voortvloeien de werkzaamheden vraagt de hele man. Het bouwplan is de afgelopen jaren geleidelijk aan gewijzigd. Het graan areaal is van veertig procent terugge bracht naar vijfentwintig procent en ook het bietenareaal naar een vijfde in het bouwplan. Een kwart wordt nu bebouwd met konsumptie- aardappelen (Rode Pipo, een ras met goede afzetmogelijkheden in Enge land). De groep "diversen" is steeds belangrijker geworden met zaaierw- ten, lucerne en graszaad. Voor Betsy van der Maas is de bestuurlijke carrière van haar man geen belemmering om haar eigen weg te gaan. Zij is bezig het ouderlijk ak kerbouwbedrijf aan de overkant van de Westerschelde over te nemen en te exploiteren. Zij zou graag zien dat de vaste oeververbinding met Zeeuws- Vlaanderen zo snel mogelijk wordt gerealiseerd. Om haar landbouwkun dige kennis bij te spijkeren volgt zij de Middelbare Agrarische School voor Volwassenen. Zodoende wordt in huize Van der Maas op het ogen blik met veel kennis van zaken over bemestings- en gewasbeschermings schema's gesproken. Verpaupering tegengaan Hij neemt er even de tijd voor om na te denken over het antwoord op mijn vraag wat zijn grootste zorg nu is als boerenvoorman. "Mijn grootste zorg, vooral gevoelsmatig, is dat de boer in een isolement raakt, in een maatschappelij ke uitzonderingsposi tie. Agrarisch ondernemer zijn en blij ven vraagt tegenwoordig verschrikke lijk veel van onze mensen. Daar richten zij al hun aandacht op. Als groep maken boeren en tuinders echter een steeds kleiner wordend deel uit van de beroepsbevolking. Uit ge makzucht hecht de maatschappij steeds minder waarde aan de voedsel- produktie in eigen land. Zo wordt de positie van de agrarische stand als Donderdag 9 'april j.l. kwam de KNLC-commissie Akkerbouw bijeen. Vele onderwerpen passeerden de revue. Door de strenge vorst is nogal wat schade toegebracht aan verschillende gewassen, met name de wintergranen, graszaad en koolzaad. Plaatselijk zijn ook te vroeg gezaaide erwten kapot gevroren. Er is ook schade door ganzen. De KNLC-commissie Akkerbouw vindt het belangrijk dat de evaluatie van het bewaakt mengprijssysteem voor suiker tijdig plaatsvindt, zodat de telers tijdig weten waar ze aan toe zijn in verband met het bepalen van het bouwplan. De commissie Akkerbouw zou graag zien dat ook de individuele teler de mogelijkheid van doorschuiven van een hoeveelheid C-suiker krijgt. Als gevolg van de onzekere opbrengsten per hektare en de verschillende per ceelsgrootten is het voor de individue le teler onmogelijk om precies zijn toegewezen quotum vol te produce ren. Omdat de meeste telers liever iets meer dan hun quotum produceren dan minder, wordt hierdoor de pro- duktie ieder jaar gestimuleerd. De overheid wil de Rijkslandbouw voorlichting (deels) privatiseren. Dit betreft met name de kategorie voor lichters die rechtstreeks voorlichting geven aan de agrarische bedrijven (eerstelijnsvoorlichting). De commissie Akkerbouw vindt dat eerst de struktuur, de voorlichtings- en personeelsbehoefte bekend moet zijn, alvorens het bedrijfsleven een overeenkomst gaat slui(en met de overheid en de bij de funkties beho rende personen worden over genomen. Bij de verdere invulling moet rekening worden gehouden met de sektorale en regionale verschillen. Speciale aan dacht wordt hierbij gevraagd voor die Huib van der Maas kern van de samenleving ondergra ven. Dat raakt de boerentrots. Als ge volg daarvan vrees ik voor groeiend fatalisme". Volgens Van der Maas kan dat uitein delijk leiden tot een stagnatie van de ontwikkeling in land- en tuinbouw met als resultaat een verpaupering van het platteland. Hij ziet het als een be langrijke opgave voor de organisaties daar tegen te vechten. "Dat zullen wij richting Den Haag goed duidelijk moeten maken". Nieuwe organisatie-opbouw Huib van der Maas heeft vóór hij boer werd, via een uitwisselingspro gramma een jaar in de Verenigde Sta ten gewerkt, een paar maanden in India en in Egypte. "Geweldige erva ringen", als hij terugblikt. Bestuur- regio's, waar relatief zeer weinig ak kerbouw is. De diskussie over het al of niet overnemen van de voorlichting kan zich niet beperken tot alleen de bedrijfsvoorlichters. Dan zou men immers alleen zeggenschap krijgen over een onderdeel van de voorlich ting, terwijl dit onderdeel tegelijker tijd hiërarchisch weer zou vallen onder overheidsfunktionarissen. AM beleid De diskussie met de overheid over de aanpassing van het AM-beleid is gestart. De mogelijkheden van re sistente rassen en grondontsmetting staan centraal in deze diskussie. De Akkerbouwcommissie benadrukt nogmaals dat een bouwplan geba seerd op het afwisselend telen van de vatbare en resistente rassen leidt tot de ontwikkeling van hogere biotypen en dus geen oplossing biedt. De prak tijk heeft dit bewezen. Daarnaast wordt nogmaals gewezen op de eko- nomische konsequenties, wanneer een aanzienlijk deel van het ras Bintje ver vangen moet worden. Grondontsmet ting moet mogelijk blijven, wanneer besmetting is gekonstateerd. Bij de verdere uitwerking van de voorstellen van het bedrijfsleven wordt aandacht besteed aan het verplichte grond- monsteronderzoek en de sankties voor bepaalde teelten op besmette percelen. De Akkerbouwcommissie blijft plei ten voor het in het kader van het Phoma-beleid wederom invoeren van de O-norm voor het binnenland/Be nelux. Tevens zou Phoma voor het binnenland/Benelux moéten worden beschouwd als een quarantaine-ziekte en voor het buitenland als een kwali teitsziekte. De overheid schijnt hier over terughoudend te zijn. Wanneer het bedrijfsleven het hierover eens is moet dit toch kunnen? Gezien de problemen met betrekking lijk is hij aktief geweest in de plattelandsjongerenorganisatie, als provinciaal voorzitter en dagelijks bestuurslid van de PJGN. In 1975 is hij tot kringvoorzitter van Noord- Beveland gekozen en sindsdien is hij hoofdbestuurslid van de Zuidelijke Landbouw Mij. Later komt daar on der andere het lidmaatschap van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap bij en Hoofdpro- duktschap Akkerbouwprodukten. Niet alleen voor de standsorganisatie, maar ook voor de koöperatie heeft Van der Maas zich ingezet. Tot fe bruari jl. is hij bestuurslid geweest van de aan- en verkoopkoöperatie Cebeco-Zuid-West. Vanuit zijn bestuurlijke ervaring stelt Van der Maas dat standsorganisaties en koöperaties meer samen moeten optrekken. "De koöperaties zouden zich in het algemeen wat meer bewust moeten zijn van landbouwpolitieke si tuaties. In ieder geval moeten orga nisaties en koöperaties in hetzelfde spoor op trekken". Van der Maas beaamt de noodzaak dat de landbouworganisaties meer dan tot nu toe de bereidheid moeten hebben met gezamenlijke standpun ten te komen: "Anders zouden de koöperaties vanwege de voortgaande koncentratie weieens zoveel invloed kunnen krijgen, dat wij als organisa ties niet meer aan de bak komen". Vandaag de dag is de politieke invloed evenzeer onmisbaar om doeltreffend de agrarische belangen te verdedigen. "Ik denk dat wij als KNLC best eens naar het zuiden van ons land mogen kijken. Wij kunnen lering trekken uit de samenbundeling van belangen daar", zegt Van der Maas, eraan toe voegend: "Ik ben niet zo voor machtstrukturen en pyramidevormi- ge organisaties. Maar om pragmati sche reden zullen wij ons als KNLC binnenkort ernstig moeten beraden over de organisatorische opbouw. Ik denk dat wij zowel grotere interpro vinciale organisaties moeten maken, als ook het centrale beleid meer tot koprot in uien is er duidelijk be hoefte aan een verordening ter voor koming van afvalhopen. Omdat landelijk zo'n verordening nog niet haalbaar lijkt, staat de com missie niet afwijzend tegenover pro vinciale initiatieven. Rhizomanie bij bieten begint ook steeds een groter probleem te vormen. Er is behoefte aan duidelijkheid voor iedereen wel ke percelen nu wel en welke niet besmet zijn. gestalte moeten geven. Wij zullen het KNLC wat meer centraal gezag moe ten geven". Nu is het vaak zo dat als provinciale organisaties hun standpunt hebben in gebracht in de federatie, zij zich ver der weinig gelegen laten liggen aan de anderen. In de huidige omstandighe den kan dat niet meer. Als ZLM heb ben wij ons ook altijd heel duidelijk geprofileerd. Daar ben ik in opge groeid. Maar wij zullen nu meer ge zamenlijke standpunten moeten proberen te bepalen met onze zuster organisaties. Aldus Van der Maas, die zich ervan bewust is dat zijn ach terban de wenkbrauwen wel zal fron sen als hun voorzitter dit zo zegt. "Ik zie het als mijn verantwoordelijkheid uit te leggen dat het tóch die kant uit moet", zegt Huib van der Maas met stelligheid. Bartele A. Bokma Gewoonlijk behoeven standpunten niet herhaald te worden. Echter ge zien de opstelling van onze Minister bij de Europese prijsonderhandelin- gen moet het nog maar weer eens dui delijk gezegd worden. De door de Europese Commissie voorgestelde prijzen en maatregelen betekenen een aanslag op de portemonnee van de akkerbouwer en zijn daarom onaan vaardbaar. Het Landbouwschap gaat in grote lijnen akkoord met de manier waar op de EG-premie voor rundvleespro ducenten in Nederland wordt uitge werkt. Het schap konstateert echter dat de premie geen reeële tegemoet koming biedt voor gespecialiseerde rundvleesproducenten. Door het ontbreken van een minimumgrens wordt bovendien de vleesproduktie op niet gespecialiseerde bedrijven gestimuleerd. In een brief aan minis ter Braks wijst het Landbouwschap op een aantal punten die bij de uit voering van de regeling nog ondui delijk zijn. Bij de slacht van een dier moet tege lijkertijd een aanvraagformulier worden afgegeven. Het Landbouw schap is van mening dat er spoedig duidelijkheid moet komen over de vraag wie verantwoordelijk is voor de afhandeling van dit formulier. De rundvleesproducent is alleen verant woordelijk voor het formulier totdat het dier geslacht wordt. Het Land bouwschap wil tevens dat duidelijk wordt omschreven hoelang het duurt voordat een producent antwoord krijgt op de aanvraag voor de pre mie. Dit geldt ook voor de manier waarop dit kenbaar wordt gemaakt. Dieren waarvoor een premie is aan gevraagd moeten tot het moment van slachten geïndentificeerd en ge registreerd zijn middels oormerken. De mogelijkheid moet geboden wor den om nieuwe oormerken uit te rei ken als deze verloren gaan in het produktieproces. Bij de uitvoering van de regeling voor de EG-premie is voorlichting op korte termijn naar de producent van belang, aldus het Landbouwschap. De vier gewestelijke landbouworgani saties die samenwerken in de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond hebben zich uitgespro ken vooreen marktgericht landbouw beleid. Deze keuze, die overigens gebonden is aan bepaalde voorwaar den, werd gedaan tijdens een bijeen komst in KNBTB-verband op maandag 6 april 1987. Bij de te nemen maatregelen in het ka der van een marktgericht beleid dient het inkomen op het individueel agra risch bedrijf voorop te staan. Vervol gens zal de werkgelegenheid - min of meer als een afgeleide - toetssteen voor het beleid zijn. Het voorgestane marktgerichte beleid houdt geen of nauwelijks verandering in voor de zgn. vrije en de lichte, marktordeningsprodukten. Voor de zware marktordeningspro dukten, die beschermd worden door een vergaande Europese markt- en prijspolitiek, zal in geleidelijkheid een marktgericht beleid gekozen moeten worden. 4 Vrijdag 17 april 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4