'Ruilarresten' over geld en goed Ir.H.Gerritsen: 'Landbouw zeer kwetsbaar bij ongeluk kerncentrale' Inter-Kulturele Manifestatie op 'de Leeuwtjes' trok 4000 bezoekers Pachtbeëindiging en melkkwotum Schadevergoeding in feite 'nul komma nul' Boerenprotest voor behoud inkomens Voorlichting Ruilverkaveling Auvergnepolder Milieufederatie Brabant vraagt gemeenten om beperkingen agrarisch bouwen Het zal nog lang duren voor op alle vragen rond de superheffing en grondoverdrachten (daarin pachten, erfpachten en ontbinding van deze kontrakten begrepen) een duidelijk antwoord gegeven kan worden. In hoofdzaak zal uit jurisprudentie (ge rechtelijke uitspraken die antwoord geven op de vraag wat de wetgever heeft bedoeld) moeten blijken hoe de superheffing beschikking en in 't bijzonder art. 7d daaruit, gelezen en uitgelegd moet worden. Wanneer partijen handelen als hier onder beschreven, lijkt een recht vaardige uitwerking voor de praktijk tot stand te kunnen komen. Er doen zich in de praktijk twee mo gelijkheden voor: A. Pachtontbinding (beëindiging) waarbij wel overeenstemming is over kwotumovergang. Als een pachtontbinding door de pachter (of nabestaanden van een overleden pachter) en verpachter on derling wordt overeengekomen kan in die overeenkomst vastgelegd wor den of er melk op die grond blijft en hoeveel. Deze overeenkomst moet (volgens de pachtwet) door de Grondkamer worden goedgekeurd. Hiermee ligt vast of er (en hoeveel) kwotum op deze grond blijft rusten. Ook is het mogelijk om in een aparte overeenkomst de gevolgen t.a.v. het kwotum op deze grond vast te leggen. Dan geldt deze door partijen onder tekende overeenkomst. B. Pachtontbinding zonder over eenstemming over kwotumo vergang. Als tussen partijen géén over eenstemming wordt bereikt over het al of niet meegaan van kwotum, zal er ook niets in de pachtontbindings- overeenkomst kunnen worden op genomen. De Grondkamer keurt de ze ontbindingsovereenkomst dan goed en er is géén kwotum overge gaan. De verpachter zit dan met grond zonder kwotum. De pachter houdt het gehele kwotum en heeft de 'melk' op zijn overige gronden (pacht eigendom) alzo verdikt. Dit is toegestaan, zelfs indikking tot boven de 20.000 kg/ha. Sommige verpachters zullen niet met grond zonder kwotum willen blijven zitten. Zij zullen dan ook géén ont bindingsovereenkomst onderteke nen, als daarin niets omtrent de kwotumovergang geregeld is. Wanneer er toch redenen tot ontbin ding aanwezig zijn of als een der partijen ontbinding wenst, moet de ontbinding in dat geval via de Pacht- kamer (kantonrechter) gevorderd worden, hetzij door de pachter of de verpachter. In deze pachtrechterlijke procedure kan dan de verpachter (of hij nu eiser is of niet) vragen of, als de pachtrechter de ontbindingseis in willigt, deze tevens bepaalt dat er, en hoeveel, melk op de uit de pacht ge raakte grond blijft zitten. De pachtrechter zal met zijn uit spraak rekening houden met het ver zoek van de pachter is onze mening. A. Lindenbergh Sluiting der Pachtregistratie in Ruilverkaveling Nijs- en Hooglandpolder De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling Nijs- en Hoog landpolder maakt bekend dat het tijdstip, waarop uiterlijk bij haar pachtovereenkomsten ter registratie kunnen worden ingezonden, is vast gesteld op 1 mei 1987. Ingevolge artikel 150, eerste lid heeft iedere pachter, die onroerende goe deren in gebruik heeft binnen het blok, aanspraak op het in pacht ver krijgen van een waarde in kavels naar dezelfde maatstaven, waarmee de toedeling van de kavels aan eige naren plaatsvindt. Daartoe is het noodzakelijk de pachtovereenkomst te registreren. Indien de pachtovereenkomst niet geregistreerd is, zullen de pachtrech- ten weliswaar niet vervallen, maar houdt de Landinrichtingskommissie bij het opmaken van het plan van toedeling geen rekening met deze niet-geregistreerde pachtovereen komsten. Na het hierboven in deze kennisgeving aangegeven tijdstip kunnen derhalve geen pachtovereen komsten meer ter registratie worden aangeboden. Volgens een uitspraak van de Hoge Raad in 1951 hoeft bij ruiling van een bedrijfsmiddel tegen één van de zelfde aard de 'stille reserve' van het afgestane bedrijfsmiddel niet te wor den belast, maar mag deze overgaan op het vervangende objekt. Dit ar rest was een eerste uit een lange rij arresten die later benaming 'ruil arresten' zouden krijgen. Die ruilarresten kunnen worden be schouwd als de voorloper van de vervangingsreserve, die pas later (in 1964) in de wet werd opgenomen. Een vervangingsreserve kan alleen gevormd worden voor lichamelijke bedrijfsmiddelen. De ruilarresten kunner^ ook op onlichamelijke be drijfsmiddelen worden toegepast. Als een ondernemer een ingrijpende verbouwing verricht in een gehuurd bedrijfspand, ontstaat voor hem een onlichamelijk bedrijfsmiddel. Het huurrecht krijgt hierdoor een bij zondere waarde voor de huurder. Zo'n verbouwing zal fiskaal worden behandeld als een bedrijfsmiddel waarop kan worden afgeschreven. Het doet hierbij niet terzake dat niet het gehuurde pand zelf voor de on dernemer een bedrijfsmiddel vormt - het is immers niet zijn eigendom - maar uitsluitend het huurrecht waar in is geïnvesteerd. Er is sprake van een ekonomisch goed. Voor het ge val de ondernemer een dergelijk on lichamelijk bedrijfsmiddel door een nieuw wil vervangen, dan kunnen slechts de ruilarresten van toepas sing zijn. Eén van de aspekten die, ondanks de vele ruilarresten nog onduidelijk was gebleven, betrof de vraag of deze ar resten konden worden toegepast in dien aankoop in een later boekjaar geschiedde dan in het jaar van ver koop van het te vervangen be drijfsmiddel. Onlangs heeft de Hoge Raad hier over een uitspraak gedaan. Op de inhoud hiervan komen wij de volgende week terug. M.J. Robijn Problemen met kerncentrales in Frankrijk en België (bij Doel) en het feit dat het ongeluk bij Tsjernobyl een jaar geleden is, hebben de veilig- heidsdiskussies rond kernenergie weer op doen laaien. Bij een onverhoopt ongeval met een kerncentrale waarbij de omgeving besmet raakt met radio-aktieve neerslag is het de agrarische sektor die het eerst en ook het zwaarst zal worden getroffen. In dergelijke ge vallen is aan schadevergoedingen een bedrag te klaimen tot maksimaal 400 miljoen. Als er echt iets gebeurt en er een heel gebied gesaneerd moet worden, dan betekent dat niets, 'nul komma nul' in feite. Dat is de mening van ir. Hans Ger ritsen, sekretaris milieustaf bij het Landbouwschap in Den Haag. Wel iswaar is het bedrag dat bij kalami- teiten voor gedupeerden beschikbaar is na Tsjernobyl verhoogd van 200 naar 400 miljoen maar het blijft in de ogen van Gerritsen een volstrekt onvolwaardige vergoedingsregeling. 'Wanneer we maatschappelijk voor goedkope (kern)energie kiezen dan dienen we ook de konsekwenties daarvan te aanvaarden en mogen we niet de landbouw voor de schade op laten draaien'. De Landbouwschapsmedewerker betreurt het dat het Landbouwschap indertijd bij de brede maatschappe lijk diskussie niet tot een echt inhou delijke diskussie is gekomen. 'Men had toen op grond daarvan een wa terdichte regeling af kunnen dwingen'. De heer Gerritsen meent dat het agrarisch bedrijfsleven zich tegen kernenergie zou moeten keren zo lang een waterdichte regeling met harde afspraken over normen, uitke ringen, schadevergoedingen en der gelijke ontbreekt. Tussen november en februari was in Miesbach in Beieren het aantal doodgeboren stuks vee drie keer zo hoog als gevolg van het eten van besmet gras. Het aantal spontane abortussen bij koeien was ook drie keer zo hoog. Vooral het zuiden van West-Duitsland heeft blootgestaan aan hoge doses radio-aktiviteit. De Stichting Natuur en Milieu organi seert op 23 april in Utrecht een kon- gres rond het thema 'Is kernenergie veilig?' Drie scholen voor voortgezet on derwijs in Terneuzen, de Leeuw tjes, Petrus Hondius en de Vaart hebben hun brugklasleerlingen, gezamenlijk in een projektweek, studie laten verrichten omtrent verschillende kuituren op het ge bied van wonen en leven. Vanuit de muzieklokalen klon ken andere klanken uit muziek instrumenten welke bij de lessen handvaardigheid waren na gemaakt. Binnen de lessen lichamelijke oe fening werden volksdansen aan geleerd en werd kennis gemaakt met judo. Kortom, binnen alle lessen werden de brugklasleerlin gen gekonfronteerd met uitingen van eikaars kuituren. Vanuit de keukens op de Leeuw tjes werden bovendien de geurzin- nen geprikkeld vanwege de berei ding van buitenlandse gerechten - pindasoep en tortilla Espagnola. Leerlingen van Petrus Hondius volgden lessen op de Leeuwtjes en omgekeerd. Op zaterdag 4 april werd de pro jektweek afgesloten met een In- terkulturele Manifestatie op de Leeuwtjes. Het leerlingenwerk van deze week werd tentoon gesteld en omlijst met aktivitei- ten vanuit buitenlandse groepen inwoners: een show van kleding uit Iran, Irak, Marokko en Syrië. Verder waren er een Joegosla- visch, Antilliaans, Turks en Suri naams restaurant ingericht als- mede een Turks koffiecafé. Op tredens van de Turkse band Ay Yildiz, de dansgroep Kavik uit Antwerpen en de Chinese vereni ging uit Rotterdam kregen veel belangstelling. Het werk van de leerlingen wordt drie weken t/m 25 april tentoongesteld in het Terneuzens museum. Op 19 mei 1987 zullen meer dan 10.000 boeren uit alle landen van de Gemeenschap manifesteren voor het behoud van inkomens en werkgele genheid in de land- en tuinbouw. Dit vooral nu gebleken is dat het niet mogelijk is de vervaldag van 1 april 1987, de datum voor het begin van het prijsjaar voor melk en rundvlees, te respekteren. COPA heeft zijn grootste bezorgd heid kenbaar gemaakt ten aanzien van de oriënteringen van de diskus- sies binnen de Raad voor wat betreft de vaststelling van de landbouwprij zen en de hiermee samenhangende maatregelen voor het prijsjaar 1987/1988. Het heeft besloten tot in tensivering van de akties bij de Mi nisters van Landbouw van de lidsta ten en bij de EG-Raad, in nauwe sa menwerking met de leden organisaties van COPA. In dit perspektief is het Presidium van COPA overeengekomen een bij zondere vergadering te beleggen op 28 april 1987 in Luxemburg, ter gele genheid van de volgende zitting van de Europese Raad. Het Presidium is eveneens overeen gekomen op 19 mei 1987 te Brussel een manifestatie te organiseren, waaraan meer dan 10.000 boeren uit de 12 landen van de Gemeenschap deel zullen nemen. Die manifestatie zal de eenheid en solidariteit van alle boeren van de Gemeenschap en hun organisaties tot uitdrukking brengen. De stemming voor de ruilverkave ling Auvergnepolder is vastgesteld op 14 mei a.s. Het lijkt de landin richtingskommissie goed om voor de stemming nogmaals met belangheb benden over het plan te praten. Daartoe zullen in de streek opnieuw voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden. Iedereen, die meer over de ruilverkaveling wil weten, is welkom. Hieronder staat vermeld wanneer, waar en door wie de voorlichtings bijeenkomst wordt gehouden. Woensdag 22 april: Algemene voor lichtingsbijeenkomst. Georganiseerd door Landinrichtingskommissie. Donderdag 7 en vrijdag 8 mei: Voor lichtingsbijeenkomst voor leden van de NCB en ZLM. Geoorganiseerd door de standsorganisaties en maan dag 11 mei: Voorlichtingsbijeen komst speciaal voor leden van de KVO. Georganiseerd door standsor ganisaties. Alle voorlichtingsbijeenkomsten vinden plaats in 'De Wittenhorst', Schoolstraat 6 in Halsteren. Aan vang 20.00 uur. In een brief aan alle Noordbrabantse gemeenten doet de Brabantse Mi lieufederatie (BMF) een dringend beroep op de kolleges van B. en W. en de gemeenteraden, om bij hun ruimtelijk beleid méér recht te doen aan de belangen van milieu, natuur en landschap dan provinciale staten dat in hun streekplannen hebben ge daan. Het provinciebestuur heeft zo als bekend enkele maanden geleden een groot aantal beperkingen aan de bouw van agrarische bedrijfsgebou wen in gevoelige bestemmingen ge schrapt. Die beperkingen waren aanvankelijk wel in de ontwerp-herzieningen van de beide Brabantse streekplannen West-Brabant en Midden- en Oost- Brabant opgenomen; een door het CDA ingediende motie die een meer derheid in de staten kreeg, maakt daar tot woede van de oppositie in de Bossche staten en ongenoegen van de milieubeweging een einde aan. Volgens de Brabantse Milieufedera tie vormen landschappelijke en eko- logische waarden nu geen wezenlijke belemmering meer voor agrarische bedrijfsbebouwing. Vrijdag 17 april 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3