Hard werken voor lage opbrengst Boeren in Nepal Landbouw, algemeen Aardappelen, belangrijk voedingsmiddel Rijst, ook in Nepal Overige granen In oktober 1985 hebben de heer en mevrouw Hirschler samen met vier andere reisgenoten een maand in het bergstaatje Nepal vertoefd. Vroeger werd Nepal vooral be zocht door klim-ekspedities, om dat juist in Nepal de uitdaging ligt van de hoge Mount Everest en een aantal andere toppen van meer dan 8000 m hoogte. Tegen woordig is het ook een trek pleister voor toeristen, aange trokken door de kuituur en de natuur ('rugzaktoerisme'). Het hoge bergland is namelijk betrek kelijk makkelijk bereikbaar door middel van eeuwenoude han delspaden. De vakantie bestond, naast een kultureel gedeelte, uit een trek tocht van drie weken in het hoog gebergte, richting Mount Eve rest. Enige algemene, maar voor al ook landbouwkundige wetens waardigheden beschrijft de heer M. Hirschler. Nepal ligt ingeklemd tussen India en China (zie kaartje). Het is ongeveer tweemaal zo groot als Nederland en België samen en het telt 15 a 16 mil joen inwoners. Nepal is het enige land ter wereld waar de hoogte verschillen op korte afstand zo groot zijn. Het zuiden van Nepal ligt op 100 m hoogte boven NAP, 200 km noordelijker ligt in de Himalaya de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld met zijn top op 8848 m hoogte. Nepal is het enige Hindoe koninkrijk ter wereld. Van de Nepa- lese bevolking hangt 90 procent het Hindoeïsme aan. De overigen zijn bijna alle Boeddhist. Het is opval lend dat het Hindoeïsme en het Boeddhisme niet alleen zonder pro blemen naast elkaar bestaan, maar veelal zelfs in elkaar overlopen. Men bezoekt eikaars tempels, aanbidt de zelfde gqden, enz. De koning wordt gezien als een reïn carnatie van één van de drie belang rijke Hindoe-goden Vishnoe en op basis daarvan oefent hij een absolute monarchie uit. Enkele bomaansla gen in de hoofdstad Kathmandoe in 1985 duiden erop, dat deze absolute monarchie niet meer door alle gele dingen in de bevolking wordt geto lereerd. Nepal is een straatarm land, wat goed te zien is aan de manier waarop de mensen leven, zich kleden én voe den. 80 procent van de bevolking is analfabeet en de kindersterfte is hoog 35 procent van de kinderen tot 4 jaar). De gemiddelde leeftijd van de bevolking ligt rond 45 jaar. Wegen zijn er nauwelijks in Nepal, bijna alle vervoer gaat te voet. Over de paden is het een komen en gaan van Nepali's die voor anderen of voor zichzelf onderweg zijn. De goe deren worden meestal gedragen in manden op de rug. Door ipiddel van een touw over het voorhoofd wordt de zaak vastgehouden en meege- torst. Sommigen dragen soms tot Een Nepalese boer wel 60 kilo! En helemaal onvoorstel baar is dan de enorme vriendelijk heid en de grapjes waar we onder weg mee begroet werden. Let wel: met dus zo'n 60. kg die aan je voor hoofd hangt! Het land is industrieel zeer slecht ontwikkeld. Van de bevolking is 90 procent werkzaam in de landbouw. AI eeuwenlang bedrijven de Nepali's hun landbouw in de vruchtbare ri- viervlakten en - voornamelijk - op de terrassen in de heuvels en in de ber gen. Slechts 10 procent van het hele land is bebouwbaar. In 1955 is ge tracht om d.m.v. landhervorming het feodale stelsel in de landbouw te doorbreken. Men wilde de eigendom van het land, dat voorheen in het be zit was van 450 families, beter verdelen. Het plan was om in het vruchtbare zuiden (de Terai) de be drijven niet groter te laten zijn dan 17 ha, in de bergen 4,11 ha en in de vallei rond Kathmandoe 2,67 ha. Onderhuur werd verboden en de huurprijs werd vastgesteld op 50 procent van de opbrengst. De land eigenaren wisten echter door ver huur aan familieleden hun bezit toch grotendeels in eigen beheer te hou den, Ook wilde men aan schuldsane ring van de boeren gaan doen. Maar nog steeds lenen de boeren voor bij na 80 procent hun geld van partiku- liere geldschieters in plaats van bij de ingestelde agrarische ontwikke lingsbanken. Een verklaring hier voor is mij onbekend. In 1976 moest men toegeven dat de landhervor ming grotendeels was mislukt. De regering gaf nog wel de aanzet tot het opzetten van kleine koöperaties onder plaatselijk bestuur, maar de oplossing van de problemen is nog ver. Alhoewel de mensen in Nepal niet, zoals op sommige plaatsen in India, op straat liggen dood te gaan van de honger, is en wordt voedsel een steeds groter probleem. De bevol kingsgroei is 2Vi procent per jaar, o.a. veroorzaakt door een grote in stroom van mensen uit India, een land waar Nepal ekonomisch en technisch bijna volledig van afhan kelijk is. India dikteerde dan ook, dat de grens naar Nepal voor haar bevolking open moet staan. Uiter aard doet deze instroom van buiten landers een enorme aanslag op het beschikbare voedsel. Kon Nepal zich voorheen nog redelijk zelf bedrui pen, tegenwoordig is dit nog amper het geval. In de lager gelegen vrucht bare valleien haalt men 2 of 3 rijstoogsten per jaar. Vooral in de hoger gelegen delen in de bergen is de voedselproduktie vaak niet vol doende om het gehele jaar door te eten te hebben. Veel familieleden van de bergboeren zijn dan gedwon gen om tijdelijk, of het hele jaar, el ders werk en dus eten te zoeken. Omdat de boeren in het grootste deel van het land te arm zijn om hun be drijfsvoering op een verantwoorde wijze te voeren, springt de staat in een aantal gevallen bij. Zodoende kunnen zaden en kunstmest gratis bij de overheid worden verkregen. Dit geldt ook voor bestrijdingsmid delen tegen ziekten en plagen, echter alleen dan als een overheidsfunktio- naris ter plekke heeft gekonstateerd dat er sprake is van een ziekte of plaag. De aardappel is, vooral in het hoog gebergte, een van de belangrijkste voedingsmiddelen. In heel Nepal worden aardappelen verbouwd (zelfs tot op 4000 m hoogte). De be- teelde oppervlakte is ongeveer 60.000 ha en de gemiddelde op brengst is bijna 6.300 kg per ha. In oktober kan je overal in de bergen terrassen zien waarvan het lijkt alsof de oogst reeds achter de rug is. Veel al zijn ze begroeid met onkruid. Toch blijken er nog aardappelen in de grond te zitten, want je ziet groepjes mensen, meest vrouwen, bezig om met een korte brede hak, de aardappelen uit de grond te krab ben. Voor de winter worden de aard appelen voor bewaring soms in klei ne hoeveelheden ingekuild, of ze worden in kisten in huis bewaard. naamde 'paddy-tracer' (tredmolen tje) om de rijstkorrel uit de aar te slaan. Dit apparaat kost ƒ300 en gaat 4 jaar mee. Bij de rijstsoorten waarvan de korrel makkelijk loslaat, wordt de rijst ook wel met de hand uit de aar geslagen door bossen rijst tegen een raam werk te slaan. De verdere verwer king gaat ook met de hand. Een on voorstelbaar karwei. De oogsttijd neemt per oogst 1 Zi maand in beslag. Voor zover de families nog arbeid aantrekken, is deze te koop voor 25 tot 30 roepies oftewel ƒ4 a 5 per dag. Verzekeringen e.d. zijn niet aan de orde. De rijst wordt meestal geoogst met een vochtpercentage van 18 tot 20 procent, terwijl dit voor de houd baarheid 10 procent moet zijn. Het graan dient dan ook na de oogst ver der gedroogd te worden. Daartoe leg je de rijst voor de deur op straat in Rijst wordt meestal gedorst door bossen rijst tegen een raamwerk te slaan Ook vindt bewaring plaats in kelders of ingegraven in holen onder de grond bij de huizen. Hoog in de ber gen zijn aardappelen vaak het enige warme voedsel dat de mensen bij hun maaltijd tot zich nemen. De aardappelén worden of in de schil gekookt of in stukken gesneden en gefrituurd in de olie. Vaak wordt er een soort chilisaus bij gegeten om het lekker heet te maken. Tesamen met thee met yakboter of rijstbier (Tsjang) een Nepalese dilicatesse. Of dit ook zo is als je het elke dag moet eten valt te betwijfelen. Soms bieden de boeren uit de bergen hun aardappelen te koop aan in de stad. Ze laden dan ongeveer 40 kilo in een mand op hun rug en moeten dan eni ge dagen lopen om in de stad te ko men. Daar aangekomen kan het eni ge dagen duren voordat alles is ver kocht. Daarna doen ze wat inkopen en lopen het hele stuk terug. Het heet dat ze dan goede handel hebben gehad. Geen 'tropisch' land zonder rijst. Het wordt verbouwd tot 2500 m hoogte. Veelal wordt het gegeten in kombinatie met linzen: de zoge naamde Dal-bhat, ook wel het natio nale voedsel genoemd. In oktober was in grote delen van de vallei rond Kathmandoe en in de heuvels erom heen de rijstoogst in volle gang. Bij deze rijstoogst troffen wij de enige vorm van mechanisatie aan die we in de landbouw op onze reis tegenkwa men. Vaak gebruikt men een zoge de zon te drogen, nadat je diezelfde straat eerst hebt ingesmeerd met koeiemest om ze te egaliseren. In de oogsttijd lijken de dorpen bedolven onder rijst die op straat ligt te drogen. In 1982/1983 werd 1.264.000 ha land, 50 procent van de kuituur- grond (inklusief de dubbel en drie dubbel geoogste hektares) met rijst ingeplant. Blijkbaar was 1982/1983 een slecht jaar met een gemiddelde opbrengst van 1450 kg rijst per ha. Opvallend is dat het areaal rijst in 20 jaar tijd steeg met 176.000 ha, maar dat de gemiddelde kg- opbrengst per ha daalde van een 5-jaarlijks gemiddelde in de jaren zestig van 1860 kg per ha tot een 5-jaarlijks gemiddelde eind jaren ze ventig van 1770 kg per ha. Degene ratie van de gebruikte rassen, ziek ten en plagen laten ook hier hun spo ren na. Slechts de laatste jaren is weer een aanvang gemaakt met de import van nieuwe rassen en de se- lektie in eigen beheer op proefvel den. Tegenwoordig worden nieuwe re rijstvariëteiten zoveel mogelijk ge bruikt. Het stro dat overblijft van de rijst is voor de dieren en er worden stro- matten, daken en diverse gebruiks voorwerpen van gemaakt. Naast rijst kent men ook nog graan soorten als tarwe, gerst, gierst, mais en boekweit. Om een indruk te ge ven van de opbrengsten van deze ge wassen in 1982/1983: tarwe 1358 kg/ha; gerst 875 kg/ha; gierst 938 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 26