Landbouwvoorzitter Piet Verhage: Kameroen komt er wel Etam Kuma De frees 'Kameroen komt er wel. Maar het heeft ook nog een lange weg te gaan'. Dit is in twee korte zin nen de stellige overtuiging van Piet Verhage uit Goes. Hij is er nog steeds vol van en kan er uren over praten. Samen met zijn vrouw reisde hij twee maanden geleden door Kameroen. Om met eigen ogen te kunnen ervaren hoe het er nu feitelijk aan toe gaat in een ontwikkelingsland als Kame roen. Een rijke ervaring waarvan bijgaand een verslag. Piet Verhage nam vorig jaar op een druk bezochte receptie afscheid van de Zeeuwse landbouw. Althans van de praktijk, want nog steeds is er aan het eind van een van de gangen in het Landbouwcentrum te Goes een kamertje voor hem vrijgemaakt om een aantal publikaties over ge wasbescherming te voltooien. Ka- do's hadden ze niet zo veel om uit te pakken. Niet dat de gasten met lege handen kwamen, maar ieder deed een bijdrage in één grote pot; geheel naar wens van de Verhages. En dat geld kreeg een speciale bestemming: het kwam uiteindelijk terecht in Etam Kuma, een kleine missiepost in Zuidwest-Kameroen. Voor het geld zijn o.m. freeslicha men aangekocht. Deze ontbreken nog bij een door de Stichting Neder landse Vrijwilligers (SNV) beschik baar gestelde tweewielige tuinbouw- trekker. Daarnaast kon de lokale 'boeren- bonds'-winkel een kleine voorraad van goede handgereedschappen aan schaffen: kapmessen, hakken, schoppen, vijlen, enzovoorts. De Verhages waren in Etam Kuma, een punt midden in de bush ('van uit het vliegtuig is het net een gigantisch veld met boerenkool') niet om te kij ken of het geld toch wel goed terecht was gekomen, maar gewoon, uit in teresse, uit betrokkenheid, om Ka meroen mee te maken en te beleven. Ontwikkelingssamenwerking is voor de Verhages de laatste 20 jaar een belangrijk element in hun leven ge worden. Ze begonnen als gastouder gezin voor kinderen uit Derde we reldlanden, die voor medische be handeling naar Nederland kwamen. En van het een kwam het ander. Ook door betrokkenheid met ver schillende kerkelijke ontwikke- lingsprojekten kwam de Derde We reld steeds dichter bij. Momenteel wonen er twee van hun dochters in de tropen. Een is werkzaam in de ge zondheidszorg in Nicaragua. De an dere is met haar man (werkzaam bij de opvang van vluchtelingen) naar Kameroen vertrokken en zelf nog aktief in de medische zorg. 'En wat is mooier om na je pensioen einde lijk eens zelf te gaan kijken in een ontwikkelingsland waar één van je kinderen leeft en werkt?' legt Piet Verhage enthousiast uit. De in Kameroen opgedane indruk ken zijn eigenlijk nog nauwelijks verwerkt. Als Verhage over Kame roen vertelt, maak ik voor mijzelf de vergelijking met Kenya. Er zijn veel overeenkomsten: de uitgestrektheid, de landschappelijke verschillen, de verschillende bevolkingsgroepen met hun eigen taal en kulturele identiteit. Ook het koloniale verleden en de er fenis ervan die er vandaag de dag nog zijn invloed doet gelden. Maar ook de voor Afrikaanse begrippen stabiele politieke situatie, de buro- kratie en de korruptie. Kameroen heeft het ook allemaal. 'Kameroen is', zo stelt Verhage, 'eigenlijk in een korte tijd vanuit de middeleeuwen in het komputertijdperk terecht geko men'. Als je ziet wat er dan in 25 jaar bereikt is, dan is dat gezien de omstandigheden eigenlijk heel veel. Zoals op het punt van gezondheids zorg, onderwijs en andere algemene voorzieningen. Ook is er sprake van een vrij evenwichtig ekonomisch be leid, waarin zowel industrialisatie als plattelandsontwikkeling hun plaats hebben. Kameroen heeft nog een lange weg te gaan. Maar de wil om er iets van te maken is duidelijk aanwezig. En er is een grote drang paar zelfwerk zaamheid. Ontwikkelingshulp is vooralsnog nodig om verder te komen. Waar het ondermeer op het platteland aan ontbreekt is goed management van uit de eigen bevolking. Dit laatste kwam ondermeer tot ui ting tijdens een van de hoogtepunten van de reis, het bezoek aan de mis siepost Etam Kuma zelf. De ontwik keling van de landbouw in dit dun Veld voor maniokteelt, bewerkt met de frees Pater Bernhard van 'Etam Kumabij de trekker freeslichamen bevolkte gebied is niet los te zien van de grote inzet van mensen als de Franse pater Bernhard en zijn mis siebroeders. Bij de hartelijke ontmoeting tussen het echtpaar Verhage en de mensen van de missiepost schetste Pater Bernhard de lokale omstandighe den. In zijn welkomstwoord, die voor deze gelegenheid werden opge nomen op een kassettebandje, richt te hij zich ook tot 'de vrienden in Nederland' die een bijdrage hebben geleverd aan het afscheidskado van Piet Verhage. Pater Bernhard: 'Voor de ontwikkeling van de land bouw in Etam Kuma speelt de groei van de op 80 km afstand gelegen hoofdstad Yaoundé een belangrijke rol. Een geasfalteerde weg dicht in de buurt zorgt ervoor dat deze markt voor de boeren van Etam Kuma open ligt. De boerenfamilies zijn nu nog ge richt op produktie voor zelfvoorzie ning in een rotatiesysteem van een of twee jaar gewassen en zeven jaar rust. Om de groeiende stedelijke bevol king van voedsel te kunnen voorzien moet het landbouwsysteem gemo derniseerd worden. Voor de boeren van Etam Kuma is dat niet alleen een kwestie van voorlichting, technische middelen en vaardigheden. De wijze waarop de gezinnen in Etam Kuma hun voedsel verbouwen hangt samen met hun kultureel-religieuze opvat tingen. Hierin speelt de vrucht die 'de vrouw', Moeder aarde voortbrengt en de betrokkenheid van de vrouw in de grondbewerking een betekenis volle rol. De introduktie van nieuwe landbouwmethoden, zoals grotere werktuigen, kan hier, als dit gefor ceerd wordt, gemakkelijk op stuk lopen. Geleidelijkheid is dan ook het sleu telwoord. De landbouwaktiviteiten die vanuit de missiepost ondernomen worden richt zich op stapsgewijze vernieu wingen die in de praktijk een voor de boeren zichtbaar resultaat te zien ge ven. Demonstraties te velde spelen daarbij een belangrijke rol. Zo is re centelijk een verstuiver voor toepas sing van gewasbescherming verwor ven voor algemeen gebruik. De zichtbare effekten versnelden de ak- septatie en veel boeren huurden bin nen enkele weken de verstuiver. Zo is de missiepost ook doende met introduktie van manioksoorten die minder gevoelig zijn voor wortelrot (na eerst proefveldjes te hebben aam gelegd) en met het vervangen van de hoog - door laagstam - palmbomen, waarbij vrouwen, zonder hulp van buitenaf, zelf kunnen oogsten. In de huishoudelijke sfeer lopen er initiatieven voor het aanleggen van w.c.'s en het verschaffen van een EHBO-doos en een eenvoudige huis apotheek, voor elk huishouden'. Wat de frees betreft, zo liet Pater Bernhard weten, is het plan de kom- binatie trekker/frees in te zetten om het landbouwareaal per familie, uit te breiden. Hierop zal de surpluspro- duktie voor de markt moeten plaats vinden. Bij een van de boeren, die al met de frees gewerkt had, konden de Verhages zelf zien, dat door de bete re grondbewerking de opbrengst van maniok stijgt. Maniokknollen vor men een volksvoedsel en is als zoda nig enigszins vergelijkbaar met onze aardappelen. Terug in Nederland, met foto's, met Pater Bernhards stem op een kasset tebandje, en met vele opgeslagen herinneringen is Piet Verhage nog meer overtuigd van de kansen van ontwikkelingslanden als Kameroen. Meerdere keren benadrukt hij dat er eigenlijk veel bewondering op zijn plaats is voor wat er in 25 jaar zelfstandigheid al bereikt is. Welis waar met vallen en opstaan, met nog steeds grote verschillen, maar er is ontwikkeling op alle terreinen. 'Ka meroen komt er wel', zo is zijn kon- klusie, 'al is de weg nog lang en blijft ontwikkelingssamenwerking nog lang en hard nodig'. Piet Verhage en zijn vrouw hebben hieraan, met de financiële gaven van velen in de Zeeuwse landbouwwe- reld, op hun manier een steentje bij gedragen. phernambucq De landbouw-winkel op de missiepost 'Etam Kuma' 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 25