LELYi INDUSTRIES NV Streven hogere produktie moet gewoon doorgaan Hoogleraar Struik LU Wageningen: Fosfor in veevoeder kan omlaag Halffabrikaten Maiszaad behandelen tegen fritvlieg Dyrene plus Bayfidan vervangt Bayleton 'Het is een veel gehoorde domheid, dat de landbouwwetenschap zich maar niet meer moet bezighouden met opbrengstverhoging, omdat er toch alom overschotten zijn. Over schotten zijn in de eerste plaats een maatschappelijk probleem en niet een teeltkundig vraagstuk'. Dit zei dr.ir. P.C. Struik bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogle raar in de akkerbouw (gematigde klimaatsgebieden) aan de Landbouw universiteit te Wageningen. Volgens Struik blijft het voor een boer onder vrijwel alle omstandighe den aantrekkelijk om te streven naar een maksimale opbrengst per hekta- re. Het zou dan ook fout zijn om on ze kennisvermeerdering omtrent de produktiviteit af te remmen. Temeer omdat volgens Struik het maat schappelijk en ekonomisch gezien het meest aantrekkelijk is om in on ze behoefte aan agrarische produk- ten te voorzien door deze intensief op de betere gronden te laten ver bouwen door bekwame en ekono misch sterke boeren. In zijn rede 'Geleiden van groei' be nadrukte Struik ook dat in de toe komst niet alleen de hoeveelheid maar ook de geschiktheid van het produkt voor het doel waarvoor het wordt gebruikt, steeds meer de waarde van een oogst gaan bepalen. 'Dat zal vooral ook het geval zijn voor produkten die voor verschillen de doeleinden worden geteeld. Het is dan onvermijdelijk dat teeltwijze wordt aangepast aan gebruik'. Teeltbegeleidingssystemen en telede- tektie, een methode waardoor indi vidualisering van planten in een ge was kan plaatsvinden en vroegtijdig stress, ziekten of plagen opgespoord kunnen worden, zijn ontwikkelingen die een grote invloed op de planten teelt zullen gaan hebben. Minimali sering van de negatieve effekten van het produktieproces verdient dan ook alle aandacht, volgens Struik. Ook zal de teler zich steeds meer gaan toeleggen op het produceren Dr. Ir. P.C. Struik van halffabrikaten in plaats van grondstoffen. Biotechnologie zal niet alleen teelttechnisch van beteke nis zijn voor de landbouw, 'maar de landbouw als producent van grondstoffen voor de biotechnologie gaat ook een nieuwe grote toekomst tegemoet'. Zoals Struik stelde: 'De wetenschap landbouwplantenteelt is de kunde en kennis van het geleiden, niet alleen van het gewas, maar ook van zijn belagers, begeleiders, voorvrucht en zelfs omgeving en gebruikers'. Dit als uitgangspunt nemende wacht de landbouwplantenteelt, gezien de ontwikkelingen die op ons af ko men, nog een drukke tijd. De samenstelling van het voer heeft grote invloed op de vertering en be nutting van fosfor. Een gerichte keuze van veevoedergrondstoffen kan tot een aanzienlijke verhoging van de verteerbaarheid van fosfor leiden en daarmee ook tot een ver mindering van de hoeveelheid fos faat in de mest. Dat zijn enige uitkomsten van een onderzoek dat ir. A.W. Jongbloed wetenschappelijk medewerker van het Instituut voor Veevoedingson derzoek (I.V.V.O.) in Lelystad heeft PZ wil keuze voor B-systeem nog openhouden Als de uitwerking van de nu nog in Brussel in bespreking zijnde vetre- gels voor ons land ongunstig uitvalt, wil het Produktschap voor Zuivel de vrijheid houden om nog dit melk prijsjaar naar het B-systeem over te stappen. In de bestuursvergadering van afgelopen woensdag heeft het bestuur besloten een brief van die in houd aan minister Braks te sturen. Bij de vetregeling gaat het vooral om twee punten: de mogelijkheid om een vetonderschrijding te verevenen, en het terugbrengen van de omreke- ningsfaktor van 0,26 naar 0,13. Nu, beslist een Nu beslist een Lely, want de Lely maaier-kneuzer met een werk- breedte van 2,40 meter heeft een kneusinrichting die over bijna de hele breedte van de maaibalk werkt. Het gemaaide gewas wordt direct vanaf de maaibalk door de kneus- rotor opgenomen. De 84 op de rotor gemonteerde vingers bewerken het gewas intensief. Het gekneusde gewas wordt vervolgens, zonder kans op verstoppingen, afgelegd. De Lely maaier-kneuzer 240, de ideale machine voor grote capaciteit en optimaal werk. Het toerental van de kneusrotor is 780 t/min bij 540 toeren van de aftakas. De tandwielbak bevat uit wisselbare tandwielen, waardoor het toerental van de kneusrotor kan worden gevarieerd. De Lely maaier- kneuzer kan hierdoor onder alle omstandigheden worden ingezet. Ook breukgevoelige gewassen kun nen worden bewerkt. De op de rotor gemonteerde vingers verwijderen voor een deel de waslaag van het blad en knikken de dikkere sten gels. Na de kneuzing wordt het gewas in een zeer luchtig zwad neergelegd. De zwadbreedte is in stelbaar. De maaier-kneuzer 240 is geschikt voor de 3-punts hefinrichting. Voor transport wordt de machine hydrau lisch omhoog geklapt en is dan niet breder dan de trekker. Bij het keren zorgt een speciale aanslag ervoor dat de machine hydraulisch gehe ven kan worden bij draaiende aftak as. Geen extra tijdverlies derhalve bij het keren. Met de Lely maaier-kneuzer is het Lely maaier programma nog verder uitgebreid. Ook de Lely maaier-kneuzer heeft de onder voorspanning aaneengeregen maai-eenheden. Bijgaande bon zonder postzegel zenden aan Lely Industries NV, Antwoordnummer 650,3140 VE Maasland. WEVERSKADE 10 f POSTBUS 26 3155 ZG MAASLAND TEL.01899-12644 TELEX 21617 gedaan naar het effekt van fosfor in varkensvoer. Op 29 april hoopt hij op een proefschrift, waarin verant woording van het onderzoek wordt gedaan, te promoveren. Uit het on derzoek blijkt ook dat de behoef) aan fosfor door mestvarkens ondi andere afhankelijk is van de groe|- snelheid en de soort groei (vlees of vet). Tenslotte kon geen verband tussen het fosforgehalte in het voer en de frekwentie van beengebreken worden aangetoond. In het derde deel van zijn proefschrift doet de auteur voorstellen omtrent de ge wenste gehalten aan verteerbaar fos for, een nieuwe maatstaf voor de voedingswaarde van fosfor, in voe ders voor mestvarkens. Hierbij is re kening gehouden met groeisnelheid, voederverbruik en soort groei. Het bijna 350 pagina's tellende proefschrift van ir. A.W. Jongbloed is verkrijgbaar bij het IVVO, afd. publikaties, Postbus 160, 8200 AD Lelystad. Landbouwschap: Meer aandacht voor paardenfokkerij nodig Een betere kwaliteit en een stimule ring van de eksport van het Neder landse paard is nodig om de konkur- rentiepositie te verbeteren ten op zichte van het buitenland. Dit heeft het Landbouwschap geschreven aan minister Braks van Landbouw en Visserij. Volgens het schap komt een groot deel van de overheidssteun te recht bij de paardensport terwijl maar een klein deel wordt gebruikt om de paardenfokkerij te sti muleren. Jonge maisplanten kunnen worden aangetast door de larven van de frit vlieg. Deze vlieg legt zijn eitjes tussen de bladscheden. De larven die hieruit komen boren zich bij het groeipunt in het kokertje van de opgerolde blaad jes van de maisplant. De schade wordt later zichtbaar aan sterk gera felde bladeren met langgerekte gaten en achterblijven in groei. Als de schade aanwezig is, is bestrij ding te laat. U kunt schade alleen voorkomen door vooraf het zaad te behandelen met mesurol. Behalve een werking tegen fritvlieg beschermt dit middel tevens het zaad tegen vo gelvraat. Niet al het maiszaad wordt standaard behandeld met mesurol. U kunt dit het beste even navragen. De kosten van een behandeling (ƒ26,/ha) zijn alleszins verantwoord. Nieuw totaalherbicide van Hoechst Begin april heeft Hoechst de toela ting ontvangen voor NU-SOL SR, een totaalherbicide op basis van amitrol, diuron, simazin en minerale olie. Het middel, dat ook in water wingebieden mag worden toegepast, bestrijdt onkruiden onder appel- en perebomen, op bestratingen en per manent onbeteelde terreinen en spoor- en trambanen. Het bestrijdt zowel grasachtige als breedbladige onkruiden, inklusief de, normaal moeilijk te bestrijden, wortelonkrui den. Ook algen en mossen worden bestreden. NU-SOL SR is snel re- genvast. Meer informatie over NU-SOL SR kunt u verkrijgen bij Hoechst Hol land N.V., Agro Chemie, postbus 12987, 1100 AZ Amsterdam-ZO, te lefoon 020-5908437. De Kommissie Toelating Bestrij dingsmiddelen heeft onlangs beslo ten de minister te adviseren Dyrene plus Bayfidan op de Nederlandse markt toe te laten als fungicide ter bestrijding van afrijpingsziekten in tarwe. Met Dyrene plus Bayfidam wordt het nivo van het inmiddels niet meer toegepaste Bayleton CF, zowel in werking op blad en aar als in opbrengst overtroffen, zo meldt fabrikant Bayer. Vrijdag 17 april 1987 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11