Een vroege zaai is niet altijd beter "Pootgoed konsternaties" korte wenken akkerbouw Promest mag verder bouwen Alternatieven geen schijn van kans De natuur zal het zelf wel uitmaken... Is late zaai altijd nadelig? Lente verschaft nieuwe moed Zuid-West Nederland heeft vanaf april een eigen regionaal weerbericht dat telefonisch te beluisteren is op nr. 06-91122342. In Hoeverre deze berichtgeving betrekking heeft op WEST-BRABANT-ZUID is af wachten. Tot heden toe komen de voorspellingen voor ons gebied aardig uit. Het rustiger weertype heeft kans ge geven dat de eerste gewassen gezaaid kondén worden. Op vrij grote schaal is gerst gezaaid met name het brouw- gerstras Trumpf. Het gerstareaal is ongeveer het dubbele van vorig jaar. Bijna een verdubbeling is ook te zien bij de erwtenteelt. Niet de groene erwten maar erwten voor de veevoe derindustrie laten een forse stijging in areaal zien. Op bescheiden schaal zijn er veldbonen uitgezaaid. Deze teelt staat op de zandgronden in West-Brabant nog in zijn kinder schoenen, maar opbrengstgegevens uit andere streken van Nederland komen positief over. De eerste da gen van april zijn er zelfs sperziebo nen gezaaid in de volle grond. Wat we bij zo'n vroege zaai aan op brengst kunnen verwachten is haast Er waait een zoele voorjaarswind door DE WESTHOEK. De zon heeft de lichte bewolking voor een groot deel opgelost. De temperatuur is op gelopen tot 16°C. Dit alles op maan dag 6 april '87. Een buitenstaander vroeg deze morgen "zo, nu kun je toch wel zaaien en poten?". Op m'n "nee nog even wachten het is nog te nat" zag ik die blik verschijnen, "van zie je nu wel nooit goed bij die boeren". Als je dan het weerbericht hoort van morgen: weer buien en regen, moet je jezelf in de hand houden, van het is nog niet goed. Het is te vroeg in het seizoen om nu al te gaan knoeien. Ge duld, hoewel hoe later in de maand april, hoe moeilijker dat gaat. Het wit tot lichtgrijs dat onze polders hebben verkregen heeft nog te veel donkere vlekken, teken van te nat. Door de hogere temperaturen van de laatste dagen heeft wel het eerst ge zaaide van dit voorjaar een verande ring te zien gegeven. Tere sprietjes komen door de grond naar boven ge worsteld en laten een voorzichtig Vanuit ALTEN A-BIESBOSCH heerst er op de bedrijven een doodse stilte en zien vele percelen weiland er nog uit als een dorre vlakte. Vandaag is het echter in dit gebied een zeer zon nige dag en laten wij hopen dat dit het begin mag zijn van het voorjaarsweer waarop wij al enkele weken hebben gewacht. Wel is er enkele weken ge leden een goede gelegenheid geweest om kunstmest te strooien en daar is dan ook een dankbaar gebruik van gemaakt. Ook is hier en daar al wat graan ge zaaid maar verder is er van voorjaars werkzaamheden nog zeer weinig te bespeuren. Hoewel de kalender al en kele weken de lente heeft aangekon digd heeft de natuur daar nog weinig van laten zien. De maand maart heeft volgens De Bilt wel enkele rekords weten vast te leggen en wel als de koudste maart van deze eeuw en met de meeste neerslag. De voorzitter van de ZLM vroeg zich af op de laatstgehouden hoofd bestuursvergadering of wij ons wel zorgen moesten maken met een wat te voorspellen. Praktijkgegevens wijzen uit dat begin april met z'n la ge grondtemperatuur toch te vroeg is om een acceptabel rendement te be halen. Vroege aardappelen zijn er al redelijk veel gepoot en zoals het zich nu laat aanzien zal er geen inkrim ping komen in deze teelt. Sporadisch zijn er op de wat hogere zandgron den al bintjes gepoot. Ditzelfde is te zeggen van de suikerbieten. Gezien de minder gunstige ervaringen van de laatste jaren wat betreft het vroeg zaaien van suikerbieten stellen veel- telers dit uit tot de laatste helft van april. Dat de grond overal al in een goede conditie verkeerde om te zaai en is verre van waar. Op veel plaat sen is echt geknoeid om een gewas in de grond te krijgen. Bij de meeste bedrijven is de oproep voor de land bouwtelling in de bus gevallen. Het lijkt wel of deze telling ieder jaar steeds vroeger gebeurt. Vorig jaar heeft een groot percenta ge van de landbouwers dit formulier pas bij de tweede oproep ingeleverd. Dit jaar zal dat wel niet veel anders zijn omdat op veel bedrijven het bouwplan op half april nog wel niet rond zal zijn. groen zien. Hetzelfde kan gezegd worden van de vroeg gezaaide erwten, terwijl de zomertarwe meeijvert om de kleur van de polders een vrolijker aanzien te geven. Daarbij het donker groen van de wintertarwe die veel meer kleur heeft gekregen de laatste dagen. Tellen we de groene dijken daarbij dan zien we een fleuriger beeld dan dat van de lange winter. Deze winter heeft toch wel in ons ge west gezorgd dat er hier en daar een blok met wintertarwe is uitgereden. De hoge bakkwaliteit van dit ras was niet bestand tegen drie vorstperiodes achter elkaar. Je moet dan beslissen: een half gewas of de kosten van uit rijden en opnieuw beginnen. Dat op nieuw beginnen draait dan meestal op zomertarwe zaaien uit. Gerst gaat ook, maar aangezien je het uitgevro- ren gewas nooit helemaal wegrijdt, er altijd een restant overblijft, komt er geen brouwkwaliteit af. En die paar centen minder kunnen we niet hebben. De alternatieven maken geen schijn laat voorjaar, aangezien dat zou kun nen leiden tot lagere opbrengsten bij toch al grote overschotten. De natuur zal wel uitmaken wat eventueel de ge volgen zullen zijn, en het antwoord op de opmerking van de voorzitter zal thans nog een vraag blijven. Wel is een ieder er van overtuigd dat de grote overschotten die er van enkele pro- dukten zijn ontstaan, er niet onbe perkt voortgang plaats kan vinden. Maar de vermindering van op brengsten gunnen wij gaarne onze (verre) buurlanden en niemand is be reid daar zelf vrijwillig iets aan te doen. Met de laatste tijd genomen maatre gelen en prijzen betreffende de land bouw zal ik u maar niet vermoeien, ik neem aan dat u deze al genoeg be kend zijn. Ik spreek dan ook de hoop uit dat wanneer deze bijdrage in ons land bouwblad u zal bereiken u weinig tijd zult hebben dit aandachtig te lezen en de voorjaarswerkzaamheden volledig beslag leggen op uw tijd om uw bouwplan 1987 in daden om te zetten. Het is door de weersomstandigheden erg rustig gebleven op het ZUID- BEVELANDSE land. Velen waren bezig met het kontroleren en doorspuiten van de drains. Door de wat zonnige dagen vorige week zijn er enkelen toe overgegaan een on- kruidbestrijding uit te voeren. Dit was in sommige gevallen hard no dig. Hetgeen wat gezaaid was, ligt im mers gekiemd in de grond. Niet iedereen is direkt na het zaaien in staat geweest een onkruidbestrijding uit te voeren. In veel gevallen is dit daarom een goede zaak geweest on danks de sporen die er gereden zijn. Al het vroeg gezaaide zal niet zonder problemen boven komen. Op de wat lichte, slempgevoelige percelen kun nen we zoals altijd de grootste pro blemen verwachten. Krijgen we daar dadelijk hard drogend weer op dan hebben we binnen de kortste keren een flinke korst. Op die percelen en Ook op SCHOUWEN- DUIVELAND heeft men na de eer ste zaaiperiode lang moeten wachten voor dat men het land weer op kon. Voor april is er dan ook op Schouwen-Duiveland erg weinig ge zaaid. Weinig in verhouding tot an dere gebieden waar procentueel al veel meer gezaaid is. Of de vroege zaai ook altijd zoveel be ter is zullen we af moeten wachten. De opbrengst van de percelen die de ze week gezaaid zijn onder goede om standigheden zouden weieens beter kunnen zijn dan sommige vroeg ge zaaide percelen. Zeker weten doe je het echter nooit. Kijk nu maar naar de vroeg gezaaide gerst en zomertar we die nu al boven staat. Ook de veld- van kans. Hopen uien en wortelen lig gen aan de dijken te rotten, stinken en het landschap te ontsieren. Terwijl de knolselderij zo maar te geef wordt aangeboden. Het is een slechte zaak geweest om liefst zo snel mogelijk te vergeten, hoewel stille getuigen nog een tijd te ruiken en te zien zijn. Tot slot een wat zonniger verhaal, on danks alle onkruiden die weer naar boven komen ondanks alle kevers, tripsen en slakjes waar we straks weer achterheen moeten. Ondanks alle sombere geluiden uit Brussel gaan we weer aan het mooiste seizoen beginnen, namelijk dat van zaaien en poten. Het uit de grond zien komen van de gewassen. Het ieder jaar opnieuw beleven van dit proces. Door uitbreiding van de erwten- en veldbonenteelt in 1986 kunnen we dit jaar méér bladrandkevers verwach ten. Kontroleer Uw percelen vanaf opkomst tweemaal per week. Bestrijd de kever OP HET MOMENT dat de ze aanwezig is, nog voordat er eieren zijn afgezet. Deze bespuiting werkt te vens tegen vroege akkertrips. OOGVLEKKENZIEKTE in winter tarwe bestrijden als deze op 15 a 20% van de stengels voorkomt. Kontroleer tot half mei elke week. Tombola, Ci tadel en Obelisk zijn het meest gevoe lig. Op zandgrond komt deze ziekte veel minder voor, zodat bestrijding hier niet wordt geadviseerd. 18 a 20 Stengels per m2 vormen bij konsumptie-aardappelen de beste uit gangssituatie. Een poter van de maat 35/45 levert - afhankelijk van de vochttoestand en de zwaarte van de grond - 5 a 6 stengels. De BESTE POOTAFSTAND voor 35/45 be draagt 37 cm in de rij. Kontroleer dit ook even tijdens het poten. Waren Uw aardappelen ook "f rites- geschikt" of bakten ze bruin? Bruin bakken komt vooral door reduceer- bare suikers, hetgeen wil zeggen: te koude bewaring. Is de isolatie van Uw bewaarplaats wel voldoende? Heeft U tijdig intern geventileerd? Meet U ook de temperatuur onder in het produkt en LANGS DE ZIJKANTEN? onder die omstandigheden zullen er heel wat planten sneuvelen en perce len overgezaaid moeten worden. Dit geldt dan met name voor de bieten en de uien. Krijgen we dadelijk tegen de opkomst af en toe een buitje dan zal de schade wel meevallen. Eerdaags zullen er in de verschillen de bieten- en uienpercelen weer stok jes verschijnen, waar men dan iedere of om de andere dag de opkomst gaat bekijken. Het is een goede praktische methode om te kijken of er al genoeg planten uit staan. Een gewas wat zich de laatste weken enorm goed ontwikkelt is zonder meer de wintertarwe. Was men in het begin bevreesd dat er een aantal per celen, vooral op de lichtere grond met een te losse struktuur, zou sneuvelen, dan is dit door de regen ten goede ge keerd. De tarwe stoelt goed uit. Ook de nieuwe bakwaardige rassen, met name het Duitse ras Urban doet het bonen komen al de grond uit. Deze percelen beginnen toch behoorlijk wat vroeger te groeien en een lange groei periode is voor veel gewassen belang rijk om een optimale opbrengst te geven. Deze week zijn er ook nog enkele per celen wintertarwe en wintergerst over- of doorgezaaid. Vooral op de natte re plekken zijn op sommige percelen te weinig planten overgebleven. Voor al de laatste vorstperiode heeft veel schade gedaan. Het probleem is nu welk gewas het beste ter vervanging gezaaid kan worden. Als er op plaat sen toch nog behoorlijk wat planten staan zaait men veelal zomertarwe door. Vanwege ongelijke afrijping heeft niet iedereen hier positieve er varingen mee. Aan onderploegen of doodspuiten wordt dan ook vaak de voorkeur gegeven. Als vervangend ge was komen dan vooral erwten en zo- mergerst in aanmerking. Maar goed laten we hopen dat alle percelen toch spoedig groen worden. Het circus van Eindelijk is het dan zover: de lente breekt door en het is te merken ook, wanneer we even door het gebied van onze KRING LANGSTRAAT rijden op deze eerste zaterdagmiddag van april. Plotseling na een toch wat lan ge grillige winter weer volop aktivitei- ten in de polders. De hoger gelegen percelen weiland worden weer gesleept, gerold en er wordt kunstmest gezaaid voor het nieuwe seizoen. De maispercelen op de zandgronden worden weer bewerkt met de kultivator zodat de natuur haar weer bekwaam kan maken voor het groeiseizoen. Al het gekrakeel van de laatste maanden maakt plotseling plaats voor de noodzakelijke plannin gen voor het komend seizoen. Al met al werden we gewoon murw gepraat door allerlei beperkende maatregelen. Bij het afsluiten van het derde jaar, dat we met superheffing hebben leren leven, kunnen we onze berekeningen weer maken, zij het dat er nu bij een vetgehalte-overschrijding nieuwe fak- toren een belangrijke rol spelen. Op veel bedrijven in onze kring blijkt Het verzoek van de Dorpsraad Brouwhuis om de bouwvergunning, die was verleend aan Promest, te schorsen, is door de Raad van State afgewezen. Door deze uitspraak mag Promest verder gaan met de bouw van een mestverwerkings fabriek. Promest bouwt zoals bekend een proeffabriek voor mestverwerking op het bovenregionale industrieter rein in Helmond in de buurt van het dorp Brouwhuis. De bouwvergun ning is door de gemeente Helmond verleend voor de bouw van een kan toor, een werkplaats, een mestver werkingshal, twaalf silo's en twee ruimten voor gaszakken. Op den duur moet er in Helmond 500.000 ton mest per jaar worden omgezet in gas en kunstmest. erg goed. De tarwe staat er gezond bij, maar een onkruidbestrijding is in sommige gevallen aan te raden zodra de mogelijkheid zich voordoet. Wat eigenlijk ieder jaar weer het punt van diskussie is, is het pootgoed. Het kan niet vaak genoeg gezegd en geschre ven worden: bij thuiskomst kontro leren! In het "ZLM-blad" wordt er dit jaar ook regelmatig over geschre ven. Een reaktie van de handel ge volgd door een antwoord vanuit de landbouwvoorlichtingsdienst. Het geeft min of meer aan hoe gevoelig dit onderwerp ligt. Echter bij twijfel over de kwaliteit van het geleverde poot goed kan men altijd kontakt opnemen met de desbetreffende handelaar of uw bedrijfsvoorlichter in overleg kan men dan altijd zelf beslissen over te gaan tot herkeuring door de NAK.. De studieklubs op Zuid-Beveland zul len, nadat de veldwerkzaamheden ge daan zijn, weer beginnen met hun veldekskursies. Geïnteresseerden kun nen zich altijd aanmelden en meedoen. ziekte en onkruidbestrijding gaat dan weer beginnen. Het is misschien goed om u nogmaals op de veldbijeen- komsten te wijzen. Deze bijeen komsten gaan binnenkort op drie bedrijven verspreid over het eiland van start. Als u problemen heeft tij dens het groeiseizoen dan kunt u met vragen op deze bijeenkomsten te recht. Alle aktuele zaken worden besproken en in de gewassen bekeken. U hoort binnenkort waar en wanneer deze bijeenkomsten plaats vinden. Als laatste wil ik u nog even op een an der belangrijk punt wijzen welke ge durende dit seizoen voor u van belang kan zijn. Dit betreft namelijk de kon- trole in het kader van de hinderwet. Deze hinderwet kontrole zal dit jaar op S.-D. veel intensiever plaats gaan vinden onder andere vanuit de lucht. Vooral de zelfspuiters en loonspuiters zullen hierop bedacht moeten zijn en zorgvuldig moeten werken willen ze geen problemen krijgen. In dit kader zal ik willen afsluiten met het gezeg de: een gewaarschuwd mens telt voor twee! nogal wat vetgehalteoverschrijding plaats te vinden. Hoe kan het ook an ders na een seizoen met veel goede kwaliteit ruwvoer en de gerichte resul taten van een fokkerijbeleid en selek- tiemogelijkheden. Daarnaast worden we opnieuw gekonfronteerd met quo tumkortingen en een 10097b superhef fing voor het nieuwe melkprijsjaar. Na een maand uitstel wordt op 1 mei a.s. weer een aantal regelingen van kracht uit de mestwetgeving. Omdat ook deze regelingen weer behoorlijk ingewikkeld zijn krijgen we dezer da gen opnieuw een oproep voor een voorlichtingsbijeenkomstAllemaal zaken die samen met een te koude maand maart onze wilskracht lang op de proef hebben gesteld. Psychisch komen veel jonge boeren steeds meer onder spanning vanwege al deze ont wikkelingen om vervolgens ook nog eens tegen lege plaatsen in de stal aan te lopen kijken. Het werd daarom hoog tijd, dat de voorjaarszon door brak en de temperatuur langzaam maar zeker omhoog kruipt. Want dan ga je weer met nieuwe moed en ple zier naar buiten en dat moet ook, want er is genoeg te doen op het land. Na een wat kritische algemene be schouwing nog enkele positieve za ken: Een zestigtal jongeren in onze kring hebben na een maandenlange voorbereiding zich enthousiast vere nigd in een nieuwe P.J.Z.-afdeling. Voor de aktiviteiten van onze jonge ren hopen en wensen we, dat de ge schiedenis zich herhaalt als toen eens jonge boerenstand in het Sprang- Capelse zich manifesteerde. Daarnaast krijgen we in de eerste week van juni een 25 tal leerlingen van een 3e klas Atheneum van een Amers- foortse scholengemeenschap in onze kring op bezoek voor een landbouw- werkweek. Zij worden ondergebracht bij gastgezinnen, leden van onze Z.L.M.-kring Langstraat. Met deze aktiviteiten hopen we in onze kring weer nieuwe aanzetten te vinden om er weer flink tegen aan te gaan in het voor ons liggend seizoen! Vrijdag 10 april 1987 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9