Eerste aardappelen staan er al op Maistelers zien uit naar andere gewassen Het groen krijgt weer de overhand Boeren is vooruit zien... Golden Delicious tijdperk voorgoed voorbij Het voorjaar gaat zich ook op THO- LEN EN SINT PHILIPSLAND weer wat manifesteren. De polders krijgen weer een wat lichtgroene kleur en de eerste bomen en struiken beginnen ook hun knoppen te openen. Na de koude winter is het nu dan weer zo ver dat de temperatuursom van 180 reeds enkele dagen overschreden is. De gevolgen van de strenge vorst en het drogend weer aan het eind van de laatste vorstperiode laten hier en daar nog hun sporen na. Sommige tarwe- percelen hebben nogal wat schade op gelopen. Bij de erg laat gezaaide tarwe valt hier en daar ook wel een plant weg, maar veel minder dan bij het wat laat gezaaide engels raai. Hier is de schade plaatselijk soms erg groot en wat er nog overgebleven is, staat er zeer miserabel bij, zodat hier en daar nog voor een vervangend gewas ge zorgd zal moeten worden. Het saldo hiervan zal zeker lager komen te lig gen dan de bedoeling is. Uitwijken naar teelten die voor een hoger saldo zorgen is ook maar een gok, gezien de ervaringen van het afgelopen jaar. Afgelopen zaterdag zijn er in ons ge bied weer veel vroege aardappelen aan de grond toevertrouwd. De dreigen de komst van een regenperiode zorg de voor veel aktiviteit, hoewel de grond plaatselijk nog wat aan de natte kant was. Maar het risiko nemen om weer voor een langere periode er af te regenen, werd door velen niet ge nomen. De direkt na de vorst gepote aardappelen worden onder het plastik alweer zichtbaar. Eveneens is dat het geval met de toen gezaaide zomergra nen en erwten. Van de reeds gezaai de bieten en uien is nog weinig te zien. Wel dat er plaatselijk piasvorming is opgetreden en er ook al een flinke korst is ontstaan. Hierdoor zal men vooral bij erwten en bieten attent moeten zijn op het voorkomen van vreterij. Nu het weer in het weekend de goede kant is opgegaan, ziet het er naar uit dat deze week flink wat voor- j aars werk verzet kan worden. Het streven van de boer is er immers nog steeds op gericht om zo vroeg moge lijk te gaan zaaien en poten om mede daardoor een voorsprong te krijgen in de groeiperiode om zodoende een zo hoog mogelijke opbrengst te kun nen behalen. Een nobel streven, dat aan het eind van het jaar weer wordt afgestraft door de te lage prijzen voor onze produkten vanwege de te grote produktie. Heeft men dat streven niet, dan is de produktie vaak onvoldoende om de eigen bevolking van voldoende voed sel te voorzien. Op enkele duizenden kilometers afstand lijdt men honger ten gevolge van de mindere inzet van de agrarische bevolking. Als men het van die kant bekijkt, streelt de inzet van de Nederlandse boer toch het hart of niet soms? Vanaf begin april begint de natuur zich in MIDDEN- EN OOST BRABANT kalm aan te herstellen. De temperatuur wordt geleidelijk aan wat hoger, het wordt groeizamer, kortom aangenaam om buiten te ver toeven. Je krijgt er zin in om de eer ste aanzet te mogen geven voor het nieuwe leven. Vanwege de extreme omstandigheden is er weinig verandering gekomen in de temperatuursom in de laatste we ken van maart. De 180°-grens is in Zuid-Nederland (omgeving Eindho ven) de laatste dagen van maart be reikt. Vanaf de eerste dagen van april is het gewenst de N (stikstof) te strooi en over het grasland. Voorwaarde is wel, dat het land goed berijdbaar dient te zijn, zodat struktuurschade tot een minimum wordt beperkt. Het werk op het akkerland (vnl. maisland) begint ook een aanvang te nemen. Het uitrijden van de drijfmest zal in Hier in West Zeeuws Vlaanderen be gint nu ook de ontwikkeling van de knoppen wat op gang te komen. Op vallend is altijd het grote verschil tussen de kuststrook en het achter land, in het bijzonder rond Aarden burg in deze tijd. Nu rond deze tijd beginnen de toeristen ook weer bin nen te komen. Het wordt dan ook tijd dat de snoei, vooral van de pe ren, klaarkomt. De dagen worden wat langer, zodat de snoeipresetaties hoger zijn. Wat betreft de bloemknoppen bij de peren zit het wel goed, met de Doy- enné du Cornice over het algemeen als zeer goed en de Conference toch hier en daar maar matig. Voor zover nu te bekijken zitten ook de appels goed onder de bloemknoppen, de Boskoop en de Cox's zullen geen top- oogst geven. De spuitmachine kon ook weer al van stal gehaald worden. Op 27 maart was er al de waarschuwing voor schurftbestrijding in pereperce len met takschurft. Ook de pere- bladvlo kon deze week bij stil weer bestreden worden. Na de pluk heeft dit kreng zo hier en daar in de Beur- ré Hardy en Gieser Wildeman nog een grote populatie opgebouwd, met het gevolg zwarte bomen. Met de bemesting zijn we wat ver vroegd naar februari, er wordt meer N.P.K. in plaats van kalkammon gestrooid. Het is wel altijd een hele klus om de rijpaden weer vrij van snoeihout te maken, vooral omdat de geschikte dagen om te spuiten nog zeldzaam zijn. En dan waar al les om draait, onze afzet van de oogst. Wat een rotjaar. Slechte prij zen, snelle afleving, veel problemen met bewaren. Met het gevolg: de vraag moet ik zelf sorteren om de kosten te drukken, moet ik zelf gaan koelen? Zaken waar veel consequen ties aan vastzitten. Zet je een koel huis dan ga je koelen, altijd, want dat moet benut worden. Ga je zelf sorteren, komt de snoei dan niet in de knel, want te veel zie je dat dan gesnoeid moet worden om op tijd klaar te komen. Het optimaal in conditie houden van je produktieap- paraat moet altijd voorop staan. Kwaliteit kweken begint met de snoeischaar. Ook het op de voet vol gen van elke ontwikkeling in koelen en sorteren eist veel. Vooral voor de leden van veiling Terneuzen is het opgaan in het O.V.Z. een grote om schakeling met nog veel vraagte kens. Kan op den duur het koelhuis Terneuzen gehandhaafd blijven. Hoe waardevol is het Zeeuwsvlaam- se voor de O.V.Z. om een aanvaard bare continuïteit hiervan te garande ren. Twijfels dienaangaande moeten weggenomen worden. Veel tact, openheid en saamhorigheid is nodig om vertrouwen te kweken voor de toekomst. Het areaal mag zeker niet kleiner worden. Een fieldman kan hier goed werk doen. In onze fruitopstand is de laatste ja ren veel vernieuwd. De meerrijen- systemen zijn hier gemeengoed, ook voor peren. Het Golden Delicious de eerste 3 weken van april op grote schaal geschieden. Ook hier geldt "de tijd afwachten, indien het land nog te nat is". Struktuurschade aan het be gin van het maisseizoen blijft het he le jaar zichtbaar. Veel agrariërs vragen zich momenteel af, wat de prijzen van snijmais zullen gaan doen. Gezien de grote voorraden snijmais op diverse bedrijven is de vraag naar een dergelijk produkt geringer. Ook de a.s. kortingen op het melkquotum vanuit de EG en het Ministerie van Landbouw zullen de vraag naar diver se produkten voor het vee verminde ren. Bovendien zet de dalende trend van de krachtvoerprijzen voor het vee nog steeds door. De verwachting is een belangrijk lager rendement voor de snijmaistelers. In Oost-Brabant gaat men om die reden uitkijken naar andere gewassen. Een mogelijkheid is gevonden in erwten en veldbonen. Vanwege de E.G.-subsidies is op het moment nog een redelijk rendement tijdperk met z'n lange bewaring tot in juli is definitief voorbij. Veel Jo nagold, Elstar en Cox's zijn ervoor in de plaats gekomen. Het vergroten van het toch al be langrijke perenbestand is jammer genoeg door de vorstschade ernstig belemmerd. Van wat de laatste 4 jaar geplant is, zal deze zomer blij ken wat overschiet. We zijn niet ge rust. Is het kweken van peren in het buitenland een oplossing om gauw weer over bomen te beschikken? te verwachten. Deze erwten en veld bonen zullen door de mengvoederin dustrie verwerkt worden tot krachtvoer. Hoelang en op welk ni veau de subsidies blijven bestaan is af wachten. Dit jaar (1987) is er een forse areaal-uitbreiding. Op 5 april is officieel het nieuwe superheffingsjaar (1987-1988) ingegaan. Voor de over schrijders is de laatste melk in het oude jaar op donderdag 2 april op gehaald (Campina). Bij de onder- schrijders is dit voor het laatst op zaterdag gebeurd. Hoe groot de kortingen op het melk quotum zullen zijn, is nog niet be kend. Naar verwachting zal in de week van 6 tot 10 april het officiële percentage korting worden bekend gemaakt na een gezamelijke vergade ring van het Landbouwschap en de minister van Landbouw. De vetquo- tering zal nog een extra korting op het melkquotum geven. Alles bij elkaar zullen zware offers gebracht moeten worden. In april en mei zullen de Voorlich tingsdagen van dierlijke mest worden gegeven door medewerkers van o.a. de diverse konsulentschappen. Voor Midden- en Oost-Brabant zullen de maatregelen, die op stapel staan, in grijpende wijzigingen met zich mee brengen. Het bewaren, vervoeren en uitrijden zullen vanaf 1 mei 1987 aan regels worden gebonden. Bovendien heeft het ministerie van Landbouw een uitgebreid boekwerk toegestuurd aan de diverse agrariërs. Bestudering van het boekwerk is ge wenst, alvorens de voorlichtingsbij eenkomst te bezoeken, zo staat in een begeleidend schrijven. De agrariër/veehouder heeft in de ze drukke tijden in ieder geval de ge legenheid zich op de hoogte te stellen van de komende ontwikkelingen. De voorjaarsinzaai op WALCHE REN is nog beperkt gebleven tot het geen in de loop van de maand maart is gedaan. Het soms regenachtig en weinig drogende karakter van het weer, belette dat de inzaai hervat kon worden. Op 5 april de eerste mooie voorjaars dag. De temperatuur steeg tot 15°C. De knoppen van bomen en struiken zwollen harder dan de voorgaande 14 dagen. Met de temperatuur gaat het nu de goede kant op. Bij aanhoudend droog weer zal het mogelijk zijn met de inzaai te beginnen. De grond droogt echter langzaam vanwege de mooie struktuur. Krijgen we een pe riode met vast drogend weer, dan kunnen we het drogen van de grond bevorderen door een eerste grondbe werking. Voorwaarde is wel dat de grond zodanig bekwaam is, dat er geen sporen ontstaan. Een vroeg voorjaar wordt het in ieder geval niet. Hoewel, voor Walcherse omstandig heden is het zeker nog niet laat. Er begint wat kleur te komen in het landschap. De wintertarwe heeft de groei hervat. Van een bruine kleur tij dens en na de vorst in maart naar een fris groene kleur in april. Het zach tere weer van de laatste week laat dui delijk zijn sporen achter. Ook de weilanden krijgen weer een groene kleur. Komt de grasgroei weer een maal op gang dan kan het vlug gaan. Zo het er nu echter naar uitziet den ken we dat toch het meeste vee nog op de stal verzorgd moet worden tij dens de komende paasdagen. Maar de natuur zorgt dikwijls voor verrassin gen. Het kan een laagje gras worden maar ook een laagje sneeuw. Een melding aan uw rubriekschrijver geeft het volgende beeld. Op 14 maart jl. vlas gezaaid, $p 31 maart jl. vlas aan het boven komen. Dat was dus op de 90ste dag van het jaar. Inder daad het gaat snel, we zijn alweer be zig in het 2e kwartaal van 1987. Ook de vroeggezaaide veldbonen ko men hier en daar boven. Met de komst van groeizamer weer zullen we ook weer attent moeten worden op de onkruidontwikkeling. Het beste resul taat bij een chemische onkruidbestrij- ding wordt altijd nog verkregen op klein onkruid. Wat de onkruidbestrij- ding betreft hebben we nu naast de handleiding een brochure over "on- kruidbestrijding door kennen en kie zen", aktualiteiten 36. We vinden dit een zeer overzichtelijk en informatief boek, zeker o.a. wat betreft de on- kruidgevoeligheidstabellen. Dat deze nu voor alle gewassen zijn gebundeld is een grote vooruitgang. Dit boek verdient zeker een opvallende plaats in de boekenkast of op het bureau. Mogelijk dat een 2e exemplaar nog gewenst is voor gebruik in de bestrij dingsmiddelenopslag. Deze ruimte is echter niet de ideale plaats voor lang durige studie. De bezorging van het zeer gewaar deerde Z.L.M.-blad verloopt in onze regio nog niet overal vlekkeloos. Er zijn nog enkele gevallen waar deze ze ker niet de schoonheidsprijs verdient. Een belangstellende lezer meldde dat het blad op zaterdagavond op 28 maart jl. om 19.30 uur wintertijd in de brievenbus viel. Kennelijk nog een bezorger van de oude stijl die werkt van maandagmorgen tot zaterdaga vond. Een voorspoedige voorjaarsin zaai en rustige Paasdagen toegewenst! Temperatuursom per 2 april Weerstation A B Vlissingen 227 (182) 8-4 Zierikzee 221 (177) 9-4 Rotterdam 212 (170) 10-4 Gilze Rijen 215 (174) 9-4 Eindhoven 215 (172) 9-4 Volkel 211 (167) 9-4 Zuid Limburg 192 (192) 12-4 Wouw 239 (239) 7-4 A: Temperatuursom van 1 januari tot 2 april (er achter die van vorige week). B: Verwachting per 2 april wanneer T-som van 280 wordt bereikt. CAD Voedervoorziening Lelystad Afgelopen weekend was het opeens beter weer. De zon scheen weer, de wind was matig, de tem peratuur steeg en de lente scheen in zicht. Een week eerder werden we geconfronteerd met de zomer tijd en eigenlijk zou dat beter passen met ingang van de maand mei. Gelukkig viel de voorspelde regen niet meer, maar de baro meter gaat toch nog iets naar re gen en wind. De grond is nog nat en vooral de zware grond deugt nog nergens voor. Op de hele lichte grond waarop we niets kunnen bederven, kunnen we een gokje wagen. Vorige week zagen we hier in de buurt nog plassen op het land. Duidelijk steken de percelen met een nieuwe drainage er in kwaliteit bovenuit. Op zulke percelen kunnen we op 100% van de oppervlakte een goede oogst verwachten. Hoge grondprijzen zoals nu zijn altijd te hoog en ze ker als bovendien de drainage nog zeer slecht is. Iedere are moet een goed opbrengend ver mogen hebben en daarom moe ten we streven naar een goede bo- demstruktuur en een prima ont watering. De winter heeft ook struktuur- verbeterend gewerkt en we zullen daarom op moeten passen dat we niet te diep zaaien. Nu we wat laat zijn met het zaaien van de bieten is het de vraag of we er wel goed aan doen om de bieten op 20 cm in de rij te zaaien. Zaaien op YlVi cm is de veiligste weg, maar je weet het nooit. Een zaai er is een raaier en het zal altijd wel zo blijven ook. In de herfst vroeg ploegen voor aardappelen en bieten is een goed systeem wat de gezondheid van de grond ten goede komt. Met zo'n Iaat voorjaar heeft het ech ter het grote bezwaar, dat de zaad onkruiden mede gesteund door de vroege stikstofgift zich vrije lijk kunnen ontwikkelen. Kamil le en muur zijn al aan de groei en plaatselijk al 2 cm lang. Tijdens het poten van de aardappelen kunnen we goed in het pootbed mechanisch roeren en daarmede de zaadonkruiden vernietigen. In het bietenland zijn we met het klaarmaken van het zaaibed veel lichter en ondieper bezig dan bij de aardappelen. Levens begraven van de zaadonkruiden gaat goed als ze nog klein zijn. Zijn ze ech ter groter dan lukt dat niet ten volle meer en dan kan de kamille- doder bij uitstek, u allen welbe kend, chemisch nog uitkomst bieden. Op de spuitkosten zullen we moeten blijven besparen. Dit kan alleen als we vooraf een goed en bewust spuitplan opmaken en daarbij een kostenbegroting op stellen. Het laatste onkruidje kost het meeste geld en daarom is het volgen van een spuitkursus onmisbaar. Wat een rijbewijs is voor het besturen van een auto, is het spuitdiploma voor het rij den met een spuitmachine. Bij beiden is het zaak ongelukken te voorkomen en dat is alleen met kennis van zaken te bereiken. Kleine zaadonkruiden laten zich het gemakkelijkst en het goed koopst bestrijden. Grote zaadon kruiden zijn de grootste konkur- rent van de gewassen en die kosten het meest. Voor een goede groenbemester is het nu de hoog ste tijd om die in te zaaien; een snelle grondbedekking onder drukt de onkruiden, verbetert de bodemstruktuur en bevordert de kwaliteit van het ploegen. Een boer moet immer vooruit kijken en jammer genoeg wordt hij daarvoor slechts karig beloond. 8 Vrijdag 10 april 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8