Uit de praktijk Bloemen op de Open zegge en schrijve &fs3> f zuidelijke landbouw maatschappij verzekeringen zlm Verzekeringen ZLM voor het hele gezin Kritisch land- en tuinbouwblad VRIJDAG 10 APRIL 1987 75e JAARGANG NO. 3871 Duizenden uit stad en dorp hebben zaterdag jl. gebruik gemaakt van de gelegenheid om eens een kijkje te nemen in de kas, in de stal of op het bedrijf van land- en tuinbouwers. De belangstelling voor alles wat groeit en bloeit was overweldigend en de opengezette bedrijven moesten alle zeilen bijzetten om de vragen te beantwoorden. Waar dat mogelijk was, zoals op de kaasmakerijen, of bij de bloemenkwekers werden zeer goede zaken gedaan. Bij de familie de Boks aan de Nadorstweg in Middelburg moest men zich inspannen om aan de vraag naar een bos chrysanten te voldoen (zie foto). Afgelopen dinsdag zijn de voorzitter en ik op initiatief van het bestuur van de ZLM-afdeling Roosendaal/Bre da wezen boeren in West-Brabant. In totaal hebben we zeven bedrijven bezocht. Voor ons is dit werkbezoek een uitstekende oriëntatie geworden op de voor ons werkgebied kleinere produkties zoals de plantenkwe- kerij, de geitenhouderij annex kaasmakerij, de varkens vermeerdering, de boomkwekerij, de mestkuikenhouderij, de glastuinbouw en de vollegronds-tuinbouw. Hoe verschillend deze produk ties ook mogen zijn ze hebben in ieder geval gemeen dat het zonder uitzondering zogenaamde vrije produk- ten betreft. Een andere opvallende overeenkomst vond ik de geringe oppervlakte van de bezochte bedrijven waarmee niet gezegd is dat deze bedrijven ook inhou delijk klein zijn. Wat de tuinbouw betreft hebben wij kennis gemaakt met onder andere de teelt van aard beien, prei, winterwortelen, diverse koolsoorten, vroe ge aardappelen, diverse soorten bonen, peulen, radijs, bospeen en zelfs schorseneren. Ik maak deze opsom ming opzettelijk om een indruk te geven van de moge lijkheden binnen de tuinbouw. Gaandeweg ons werkbezoek kwamen wij meer en meer onder de indruk van het ondernemerschap, de inzet en de werklust van de diverse bedrijfshoofden en hun gezinnen. Wij heb ben gekonstateerd dat het blijkbaar ook in een slechte tot zeer slechte markt mogelijk is een redelijke tot goe de boterham te verdienen. De een doet dat bijvoorbeeld door huisverkoop van de eigen produkten. Een ander schakelde om en dat blijkt nu een gouden greep te zijn geweest. Weer een ander dacht het beter te weten dan de voorlichting en ging peulen en bospeen in een kas verbouwen en de feiten stelden hem in het gelijk. De geitenhouder annex kaasmaker vertelde dat zijn bedrijf eigenlijk het resultaat was van een uit de hand gelo pen gril. Nog geen zes jaar geleden begonnen met twee geiten (die als het ware op de keukentafel moesten worden gemolken) verwerkt hij nu met vier volledige arbeidskrachten meer dan een miljoen kilo geitenmelk tot kaas die grotendeels wordt geëxporteerd. Deze ont wikkeling is mogelijk geworden doordat hij eerst de af zet regelde en daarna pas de produktie. Natuurlijk zijn we ook problemen tegen gekomen tijdens ons werk bezoek. Eén daarvan is bijvoorbeeld de mestwetgeving waardoor gezonde bedrijven volledig worden geblok keerd in hun ontwikkeling. Ook voor deze bedrijven is stilstand achteruitgang met alle gevolgen van dien voor de kontinuïteit. Een ander probleem is de overproduk- tie door verdringingseffekten (bijvoorbeeld witlof) waardoor veel kapitaal vernietigd wordt. Tijdens ons werkbezoek hebben wij dan ook pleidooien gehoord voor afscherming van bepaalde produkties tegen nieuwkomers, dan wel om voorrang te geven aan klei ne bedrijven bij het verdelen van de produktie voor be paalde teelten. In mijn ogen een hele moeilijke diskussie waarbij in feite elke oplossing zijn (negatieve) keerzij de heeft. Ook de (al lang slepende) problemen met be trekking tot de gasprijs voor klein verbruikers en de gelegenheids arbeid zijn natuurlijk aan de orde geweest. Mijn mening is - nu ik er weer rechtstreeks vanuit de praktijk mee ben gekonfronteerd - dat we door moe ten blijven gaan om deze voor de praktijk onwerkbare regelingen in goede banen te leiden. Verzekeringen ZLM heeft het boekjaar 1986 met een po sitief resultaat van ruim 6 miljoen gulden (na belasting) afgesloten (1985 bijna 4,5 miljoen). Alle branches behaal den een positief resultaat. Voor motorvoertuigen, onze hoofdaktiviteit, is dat zeer opmerkelijk omdat vele ver zekeraars juist in deze branche verliezen boekten. De premie-ontvangsten stegen met ruim 12%. Deze stijging werd enerzijds veroorzaakt door een doorgevoerde pre mieverhoging per 1-1-1986 en anderzijds door een behoor lijke groei van de portefeuille. Vele leden ontdekten dat onze opstal- en inboedelverze keringen erg goed en voordelig zijn. Het premie volume in deze sektor steeg met niet minder dan 20%! Omdat Verzekeringen ZLM primair streeft naar kwaliteit en lage premie menen wij dat het een ledenbelang is wan neer U al Uw verzekeringen bij Verzekeringen ZLM on derbrengt. U maakt zo uw eigen maatschappij nog sterker. En omdat Verzekeringen ZLM een echte onderlinge is plukt u daar de vruchten van. Gezinsongevallen verzekering De gezinsongevallen verzekering wil ik graag onder uw aandacht brengen. Deze verzekering blijkt bij veel leden niet bekend te zijn. De naam zegt het eigenlijk al, het ge hele gezin is verzekerd; man, vrouw en kinderen, pleeg- of stiefkinderen, mits ongehuwd en inwonend en niet ouder dan 21 jaar. Ook als "inwonend" worden be schouwd kinderen, niet ouder dan 21 jaar, die wegens stu die of militaire dienst buiten de ouderlijke woning wonen. De kinderen zijn ook op straat en op school meeverze kerd. Alle kinderen die na het sluiten van de verzekering geboren worden vallen automatisch onder de verzekering. Tot "gezin" wordt door ons ook gerekend, degene met wie de verzekeringnemer langer dan 1 jaar samenwoont. De gezinsongevallen verzekering kent twee vaste ru brieken: - rubriek A: deze houdt in een geldelijke uitkering ineens bij overlijden van een verzekerde ten gevolge van een ongeval; - rubriek B: deze houdt in een geldelijke uitkering ineens als een der verzekerden t.g.v. een ongeval blijvend inva lide wordt. De verzekering is van kracht in de gehele wereld. Wan neer u deze verzekering hebt afgesloten komt de behoef te aan de scholierenongevallen verzekering te vervallen. Wanneer U de ZLM premie gaat vergelijken met die van andere verzekeraars dan zult u ontdekken dat.... U ver standig verzekerd bent bij Verzekeringen ZLM. Bel even voor een aanvraagformulier met uw vertegen woordiger of ons kantoor in Goes (01100 - 38880). Zie voor de door Verzekeringen ZLM geboden kombinatie- mogelijkheid pag. 7. H. Doeleman HZN. direkteur Tenslotte is mij tijdens dit werkbezoek aan zeven West brabantse bedrijven - hoe verschillend ook - nog een overeenkomst opgevallen. Ik heb namelijk gekonsta teerd dat de betreffende ondernemers over het alge meen niet traditioneel gebonden zijn aan hun bedrijf. Ik bedoel daarmee dat ze óf niet uit de agrarische sek tor afkomstig zijn, óf eerst een beroep buiten de land en tuinbouw hebben gehad dan wel vanuit een andere tak zijn overgestapt. Wellicht dat dat hen als agrarisch ondernemer flexibeler maakt. Wellicht ook dat ze daar door wat kritisch staan tegenover bijvoorbeeld de (tra ditionele) akkerbouwer en daar soms ook - al dan niet terecht - uiting aan geven. Die kritische kanttekenin gen werden er trouwens ook gemaakt richting land bouworganisatie (inklusief de ZLM) waarbij een enkeling zich afvroeg wat de organisatie eigenlijk nog voor hem kan doen. Een vraag die voor ons een aan sporing dient te zijn ons funktioneren voortdurend kri tisch aan de praktijk te toetsen. Al met al is een dergelijk informeel werkbezoek voor ons zeer nuttig ge weest. Om ons werk goed te doen zullen we immers voortdurend voeling moeten houden met de praktijk. Dat is gebleken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1