VOOR he VROUW Plattelandsvrouwen willen meerbekendheid Flensjes Puzzel Jaarvergadering Nederlandse Bond, afdeling Zeeland Optimistisch karakter vignet symboliseert jaarvergadering Brabantse plattelandsvrouwen onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse, M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Op donderdag 26 maart jl. werd in de Prins vaji Oranje te Goes de jaarver gadering van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Zeeland, gehouden. De presidente mevrouw J.C. Nijssen-Schrier, opende de jaar vergadering en heette iedereen van harte welkom. Er waren veel leden ge komen en de grote zaal was goed ge vuld. Mevrouw Nijssen hield een interessante openingsrede over de ver anderende rol voor de vrouw, in on ze maatschappij. (Deze is geheel opgenomen in het Z.L.M.-blad van 3 april jl.) Mej. A. v.d. Leeden gaf de medede lingen en verzorgde het jaarverslag. Er is gebleken dat nog lang niet iedereen weet wie en wat Plattelandsvrouwen zijn en doen. Dat is ook gebleken in een radioprogram ma, van de RVU op 29 april '86, op genomen in Sint-Annaland, waar mensen op straat beweerden dat ze nog nooit van de Plattelandsvrouwen hadden gehoord. Daar moet iets aan worden gedaan, en daarom komt er in het najaar van 1987 een provincia le Bondsmanifestatie, met als motto: "Leer ons kennen". Een manifesta tiewerkgroep is hiervoor al aan het werk. Het financieel verslag kwam voor de laatste keer van penningmeesteresse, mevrouw A.M. van Liere-Janse, want na 22 jaar dit werk te hebben gedaan, ging ze nu aftreden. Gelukkig zit het financieel allemaal goed en ook de kaskommissie vond alles in orde. Hoofdbestuurslid mevrouw A.P. Dees-de Looff vertelde dat er een nieuw projekt vanuit het Hoofd bestuur wordt georganiserd met het thema: "Plattelandsvrouwen en de 3e wereld". Mevrouw Dees bracht ook de lande lijke manifestatie van de Plattelands vrouwen onder de aandacht, die op 2, 3 en 4 juni worden gehouden in Ede. Daar zal werkelijk alles wat bin nen de Bond leeft te horen en te zien zijn. Bestuursverkiezing Mevrouw Nijssen (de presidente), me vrouw Van Liere (de penningmeeste resse) en mevrouw J. de Vries-Ligthart Schenk aftredend en niet meer herkiesbaar. Mevrouw C. Dees-Kock was wel herkiesbaar. Zij werd dan ook herkozen met vele stemmen. Nieuw in het bestuur kwam mevrouw C.L. Kloet-Eversdijk van de afdeling Middelburg. Mevrouw A. van Weele uit Dreischor wordt de nieuwe penningmeesteresse. De da mes die afscheid namen werden har telijk bedankt, en de nieuwe bestuursleden hartelijk welkom gehe ten. Mevrouw Nijssen is 6 jaar presi dente geweest van het Provinciaal Bestuur. Zij werd toegesproken door mevrouw J. Elema-Meinardi, vice- voorzitter, die vooral de nadruk leg- I de op de rust en het weloverwogen oordeel van de scheidende presiden te. Met grote inzet heeft ze het deze zes jaar gedaan, daarvoor veel dank. Een aandenken en een hartelijk ap plaus van de zaal onderstreepte haar warme woorden. De heer Hoitink, sekretaris van de Z.L.M., sprak over de nauwe banden die er bestaan tussen de Z.L.M. en de Plattelandsvrouwen: "Wij behoren tot dezelfde familie". Hij bedankte mevrouw Nijssen hartelijk voor haar werk en inzet als presidente van het provinciaal bestuur in de samenwer king met de Z.L.M. Een ander die speciaal in het zonnetje werd gezet, wat mevrouw Van Liere, die 22 jaar lang zichzelf had ingezet als penning meesteresse voor de Bond. Zo'n lan ge tijd, dat is toch wel heel bijzonder. Zij deed het altijd heel precies en heel goed. Zij werd door mevrouw Nijs sen heel hartelijk bedankt, en ze kreeg een mooie tinnen kandelaar. De provinciale wedstrijd De wedstrijd ging om het maken van een cadeautje voor maximaal 10 gul den met beschrijving van de daaraan bestede tijd en kosten. Er waren vele schitterende inzendingen. De 3e prijs kreeg mevrouw Lokker uit Noordwelle, voor een mooi beschilderde breinaal denkoker. De 2e prijs was voor me vrouw Van de Wiel uit Renesse voor een kaasplank die zij heel origineel Waar en wanneer ze het daglicht I aanschouwden is ons niet zo pre cies bekend. Maar uit de epicu- ristische vertellingen en de kookboeken, die overigens heel schaars bewaard zijn gebleven, blijkt dat dit soort recepten mon deling werden doorgegeven. Me de daardoor is veel waardevols verloren gegaan. Nog afgezien van de verminkingen waar aan zo'n re cept onderhevig was! Alleen in de kloosters werden deze op tekenin gen gemaakt door monniken, van diverse technieken en recepten voorzien die vrij nauwkeurig wa ren! Hoe het ook zij; al vroeg prijkten in de wat betere hotels de restaurant patisserie op de menu's, die heerlijke fijne zoete nagerech ten waaronder de diverse soorten crêpes (flensjes), een wat dunne re en elegantere uitgave van de pannekoek. De pannekoek is af gezien van de vele gezellige pan nekoekhuisjes, bij ons een nationaal gerecht, en deze is niet op de eerste plaats door de jonge ren maar ook door de ouderen on der ons populair is geworden! Pannekoeken die ons in vele va rianten worden gepresenteerd, als lunchgerecht of als hoofdmaaltijd en dan in pittige smaken, met spek (typisch Nederlands), worst, kaas, de wat minder pittige die met alle mogelijke denkbare vruchten ge vuld en tot slot de zoete pannekoe ken met honing, jam, stroop enz. enz. Maar genoeg hierover we zouden ons beperken tot het maken van flensjes. Waarvan het skala ook enorm is! Door aan de flensjes b.v. diverse likeuren, vruchten, ca cao, cocos, bitter koekjes, gesla gen room, diverse vruchtensausjes en dergelijke toe te voegen ver krijgt men een bijzonder en ver fijnd nagerecht. Men kan ze bij het serveren zowel opgerold in drieën of in vieren gevouwen, op gestapeld of in de vorm van een taart opgestapeld met er tussenin diverse vullingen. Als warm en in vlammen en koud krijgen!! En hieruit hebben wij voor u, op zich al bijzonder moeilijk er een paar uitgekozen. Misschien leuk te maken met oog op de feest(paas)dagen Beslag voor 4 pers. 3 flensjes per persoon. Recept A. 250 gram bloem, 2 eieren, snufje zout, 1 1 karnemelk, 1 ons bitter koekjes, 1 glas rum, 1 theel. ka neel poedersuiker, 1 eetl. citroensap en een kluit boter. Doe in een klop kom de gezeefde bloem het zout en de eieren, on geveer de helft van de melk en roer het goed zodat er een gladde mas sa ontstaat en voeg er nu ook de rest van de melk bij plus de ci troensap en laat het even rusten. Verkruimel intussen de bitter koekjes en parfumeer ze met de rum. yerhit nu wat boter in een niet te grote koekepan en schep er een lepel beslag in, laat het heel dun uitlopen en strooi er wat van de geparfumeerde en verkruimel de bitterkoekjes over en bak de flensjes nu goed droog aan de bo venkant en mooi goudgeel aan de onderkant (niet omkeren). Vouw ze vervolgens in vieren en serveer ze dakpansgewijs op een goede warme schaal en bestrooi ze tot slot met wat poedersuiker ver mengd met de kaneel. Recept B. 250 gram bloem, 2 eieren, snufje zout, 1 1. melk, 1 glas grand ma nier, 1 glas cognac, 1 a U/2 dl. gekookte, niet te dunne room (custard) en poedersuiker. Maak het beslag op dezelfde wijze als re cept A. en kook wat dikke room. Bak de flensjes als in recept A be schreven met dien verstande dat u de flensjes nu wel aan beide zijden goudgeel bakt. Vervolgens de flensjes dik met de gekookte room bestrijken en vouw ze dubbel en hou ze warm(!) in een flambeer- pan of indien niet aanwezig in een wat ruime koekepan. Bestuif ze rijkelijk met poedersuiker en giet er de even voorverwarmde grand marnier en de cognac over. Steek dit tot slot aan (flamberen) en laat het vrolijk opvlammen. En tot slot recept C. 250 gram bloem, 2 eieren, wat zout, poedersuiker, 1 1. melk, 250 gram amandelspijs, 1 eetl. cocos (verkrijgbaar in winkel of super markt) Zi theel. citroensap, 1 dl. dunne room of koffiemelk, Zi theel. kaneel. Maak het beslag op dezelfde wijze als recept A en bak de flensjes aan beide zijden goud geel en niet te dun, hou ze weder om goed warm. Meng intussen de amandelspijs met de slagroom, de cocos en de kaneel zodat er een gladde massa ontstaat en vul er de flensjes goed mee en sla ze dub- bel. Bestrooi ze zeer rijkelijk met poedersuiker of bestrijk ze met si naasappel marmelade. In het eer ste geval kunt u de flensjes ook laten karamelliseren door ze in een withete oven of salamander te zetten! M.A. van der Vliet had ingebrand. De le prijs was voor mevrouw Nouwens uit Krabbendijke. Zij had een prachtig popje gemaakt, dat heel goed geschikt is als kraam- cadeautje. Zij had er 2 uur aan ge werkt en de materiaalkosten waren ƒ4,20. Show van de handwerkkommissie De handwerkkommissie bracht ont spanning met een show rondom het thema de kruissteek. Alles wat ge toond werd was versierd met kruissteekjes. Mevrouw M.J. Hooge- deure, voorzitster van de handwerk kommissie, vertelde er het een en ander over. Fraai was hetgeen in de zaal getoond werd door handwerksters. We zagen prachtige geborduurde blouses, tas sen, poppejurkjes, een japon en een driedelig pakje. Alles was versierd met kleine of grote kruissteekjes. Het was erg leuk om te zien, en een goe de onderbreking van de agenda. Afscheid kommissieleden Van de volgende dames werd afscheid genomen. Mevrouw'Klompe van de agrarische kommissie, mevrouw Pui- jenbroek van de tuinkommissie, me vrouw Kraak van de internationale kommissie, mevrouw Doeleman van de kulturele kommissie, en mevrouw Goettsch van de kulturele kommissie. Mevrouw Nijssen bedankte de dames hartelijk voor hun werk en inzet, en gaf ze allemaal een mooie roos. Na de middagpauze was er een prach tig programma van zang en proza, ge bracht door de dames. B.S. de Vrieze-van Wingen en mevrouw F. Boezeman-Panman. Beiden zijn lid van de afdeling Dronten. M.T. Vleugel-Mandemaker Ondanks de regen zijn er dit jaar weer veel leden naar de jaarverga dering van de Plattelandsvrouwen van Noord-Brabant gekomen. In de hal van het gebouw van Zide- winde zijn de vrouwen blij elkaar weer te zien, vooral diegenen die lelkaar nog van kursus of vormings centrum "De Guldenberg" kennen. Precies om 10 uur opent mevrouw Brandenhorst-Lucas de jaarvergade ring. Zij had het o.a. over het vignet van de bond. Dat vignet geeft sym bolisch, een vrolijk en optimistisch karakter weer. De gedachte is uitge gaan van koren en bloem. "Op deze jaarvergadering zouden wij als thema moeten hebben het optimistisch ka rakter, zoals het tot uiting komt in het vignet", aldus mevrouw Brandenhorst-LucasVerschillende soorten vorming vinden plaats in de bond, bijv. de schijf van drie: rekrea- tie, edukatie en emanciperende vor ming. Bij de emanciperende vorming gaat het erom of U als bondsvrouw daar mee bezig bent, de wijze waar op je de dingen ervaart en het belang dat je hebt aan je eigen ervaring. Bij vorming moet de aktiviteit een mid del zijn tot het doel, een weg tot het roeien naar een bewust levende vrouw. Mevrouw Brandenhorst richt te een speciaal woord tot de oudere leden. "U bent opgegroeid met waar den en normen waarin de taak van de vrouw als vanzelfsprekend uitsluitend in het gezin lag. Nu leven we anders en in een andere tijd, waar we als bond op in moeten spelen. Het is no dig dat vrouwen die dat willen zich beter in de maatschappij kunnen op stellen. Zij kunnen dit op de gratis bondsschool leren en hebben geen vooropleiding nodig". Het samen wordt op de ochtend goed gevoeld zeker als er met elkaar het bondslied wordt gezongen. De woor den zijn natuurlijk uit de tijd, maar het is voor Brabant nog altijd een lied dat hecht. Van veel dames wordt af scheid genomen. Het mooie van de bond is dat er altijd weer vrouwen zijn die de taken overnemen. De ochtend wordt besloten met het zingen van het Brabantse volkslied. Zou er 1 provin cie zijn waar zoveel wordt gezongen? De handwerktentoonstelling: woor den schieten tekort hoe schitterend deze tweedaagse tentoonstelling is. Heel apart was de expositie handwer ken uit grootmoeders tijd. Duidelijk was te lezen en te zien, dat het ma ken van stukken een doel had. Men leerde verstellen enz. en de door ons zo bewonderde merklap, was gewoon een leerstuk voor meisjes. Duidelijk werd gemaakt dat een vrouw die dat soort werk kon maken, meer waard was. Het was dus werk wat zichtbaar was. Een tentoonstel ling die ieder jaar mooier wordt. Toos in 't Veld-Blonk Van boven naar beneden dienen eerst woorden van vier letters te worden in gevuld. 1. zeegras; 2. vaste grond; 3. inrich ting voor het drogen van mout; 4. me taal; 5. maatstaf: 6. voorzetsel; 7. telwoord; 8. ontkenning; 9. natuur; 10. roede; 11. te eniger tijd; 12. ad vies; 13. lang staand stuk hout; 14. ge reedschap; 15. deel van een opera; 16. rivier in Duitsland; 17. ijverig insekt; 18. bijbelse figuur. Vervolgens dienen in de nog lege hok jes ook letters te worden geplaatst, zo dat woorden van vijf letters ontstaan. 19. elegantie; 20. hertachtig dier; 21. zandgrond tussen duin en polderland; 22. naald op een plaat van een uur werk; 23. geweldig; 24. elpenbeen; 25. deel van etmaal; 26. in elkaar; 27. tuin; 28. bewijs van beleefdheid; 29. op geen enkele tijd; 30. naaigerei; 31. melkachtig witte halfedelsteen; 32. hafachtig zoutmeer; 33. allerlei; 34. plaats in Drenthe; 35. Arabisch vorst; 36. adreskaartje. Als u alles juist hebt ingevuld, vormen de letters in de vakjes met de cijfers 19 tot en met 36 een bepaalde spreuk, die tevens de uiteindelijke oplossing van onze puzzel vormt. Vrijdag 10 april 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19