p.j. zuid geluid z. A .J. K. Z.A.J.K. zoekt naar strukturele oplossingen! Het "Juweel" is op de goede weg! Provinciale bowling, een gezellige P.J.Z. aktiviteit Mag ik me even voorstellen? Redaktie: Roelie Troost Tien vrouwen In alle R.A.K.'s van het Z.A.J.K. is in het afgelopen seizoen driftig gediskussieerd over het jaarthema van het Z.A.J.K. In het jaarthema 'tijd voor jongerenbeleid' stond de diskussie rond inkomensmogelijk heden voor agrarische jongeren centraal. Gediskussieerd werd over nieuwe gewassen, werk buitenshuis en hoe kan het ook anders: over de overproduktie. Het sterke van de aanpak in het voorbije seizoen was dat niet alleen aandacht besteed werd aan de konstatering dat 't er allemaal somber uitziet voor de toekomst. Nee, tijdens de R.A.K. aktiviteiten werd, duidelijk aktief gezocht naar meer strukturele oplossingen voor de overschottenproblematiek. Zo werden de verschillende vormen van produktiebeheersing naast elkaar gezet: produktiebeheersing door mas sale prijsverlaging vindt het Z.A.J.K. de minst aantrekkelijke vorm om van overschotten af te komen. Ten eerste omdat een prijsverlaging geen garan tie is voor een produktie-afname en ten tweede zullen op de bedrijven waar de produktie niet kan groeien enorme klappen vallen. Met name de minder kapitaal-krachtige bedrijven zullen de dupe worden. Het Z.A.J.K. ziet meer heil in een meer gereguleerde produktie van de marktordeningsprodukten. Met name voor jonge agrariërs is het belangrijk dat zij zekerheid hebben over hoeveel zij kunnen produceren en tegen wel ke prijs, alleen met die 'zekerheid' kunnen zij in een bedrijfsovername stappen. Verplicht braken Een van de vormen van produktiebe heersing die de volle aandacht heeft van het Z.A.J.K. is het verplicht bra ken van landbouwgronden. Argumenten voor braken zijn dat ver plicht braken minder fatale gevolgen zal hebben voor startende onderne mers dan een drastische prijsverlaging en dat braken jongeren de zekerheid biedt hoeveel ze mogen produceren tegen welke prijs. Enige argumenten tegen braken zijn dat intensivering op het resterende be- drijfsoppervlak waarschijnlijk is. Een effektieve braakregeling zal dan ook gekoppeld moeten worden aan een kontingentering van de marktorde ningsprodukten (graan, zuivel en sui ker). Om intensivering op het resterende oppervlak onaantrekkelijk te maken zou ook gekozen kunnen worden voor een premie op extensi- veren van de produktie. Gaan we uit van uitsluitend een braakregeling dan zal door stijging van de produktie per ha elk jaar een groter deel van het be- drijfsoppervlak gebraakt moeten worden. Ter illustratie: In Nederland wordt 8.000 kg/ha graan geproduceerd. Gemiddeld in de EG wordt 5.600 kg/ha geproduceerd. Een toename van 240 kg graan per ha is waarschijnlijk. Verplicht braken zal voor agrariërs al leen interessant zijn als ze een finan ciële vergoeding krijgen voor de te braken oppervlakte. Een vergoeding tot ongeveer ƒ1.300,per ha per jaar lijkt voor de EG haalbaar, immers de huidige overschotten 'kosten' de EG nog veel meer. Het braakplan brengt veel regelingen met zich mee. Veel jongeren staan niet te wachten op extra regelingen. Toch lijkt het erop dat jongeren beter af zijn bij enige zelf bedachte regelingen dan dat zij een ijskoud saneringsplan uit Brussel moeten ondergaan. Tijdens de april-vergadering zal het ZAJK-bestuur uitgebreid stil staan bij de mogelijkheden van een verplichte braaklegging. ZAJK-jongeren willen niet alleen toekomst maar werken ook aan toekomst! Jacques Roumen Dat het Juweel bij de afdelingen van de PJZ weer aanslaat bleek wel uit de goede opkomst 21 maart jl. 120 Le den van de verschillende afdelingen is toch als móói te omschrijven. De plaats van samenkomst was de "Meulvliet" in Tholen, alwaar de uit reiking plaats zou vinder* .van de to neelprijzen. De aanvang die avond stond op 20.30 uur. Maar dat werd een kwartier later, omdat een twintig tal verdwaalde schapen, wegens zoek werk, zich niet op tijd bij de kudde kon voegen. Rond 20.45 uur was de eer aan Elles Punt (voorzitster van de organiserende afd. Tholen/St. Phi- lipsland) om iedereen te begroeten d.m.v. een woord van welkom. Zij was zeer ingenomen met het feit dat na een korte afwezigheid de toneelju ry weer nieuw leven ingeblazen was, en dat dit een goede respons had bij de afdelingen. Zij is er ook van over tuigd dat een toneeljury een positie ve invloed heeft op een toneelgroep. En dat kan menigeen bevestigen. Als de toneelgroep weet dat er een jury in de zaal aanwezig is, wekt dat altijd een stuk motivatie op, wat het to neelspel zeker ten goede komt. Tenslotte sprak zij nog de hoop uit dat de toneeljury het volgend jaar een vervolg zal hebben, en dat er dan nog wat meer afdelingen zich aanmelden om gejureerd te worden. In de voor gaande edities van "Het Juweel" was het zo dat het winnende toneelstuk op die avond nog een keer ten tonele ge voerd zou worden. Maar om organi satorische redenen heeft de toneelkommissie besloten er dit jaar van af te zien. Daarom werd er aan de organiserende afdeling Tholen/St. Philipsland gevraagd om voor een goede vervanging te zorgen. En als vervanging vonden zij de plaatselijke theatergroep "Capritholen". Deze groep wordt gevormd door tien vrouwen, die door geheel Nederland al hun kunnen hebben getoond. De ze enthousiastelingen staan onder re gie van Jan Kruijk. Onder het thema "Roeien met de riemen die je hebt" zorgden zij voor een anderhalf uur durende show van zang, dans en gesproken woord. Al de nummers die zij ten tonele voerden hadden betrek king op huidige problemen en onder werpen die langzaam in de vergeethoek dreigen te raken. De kreet "de broekriem aanhalen" maakte ons direkt "al wakker". Dat voor de dames "geen zee te hoog" is bleek wel uit het feit dat "nummers maken" zeer zeker geen kwestie is van even "automatisch uitgeschreven" la ten worden, m.b.v. "chips". Zij hou den niet van een "zo-zo-show", alleen goed is goed genoeg. Gewenst of "ongewenst" de zure re gen werd ook nog even aangekaart. Met het stuk "zuurstok van regen" konden wij ons zeker solidair opstel len. Die "solidariteit" gold niet voor "vroeg uit en thuis". Voor de meeste mensen in de zaal zou vroeg uit en laat thuis meer van toepassing zijn. Al met al kan gezegd worden dat die an derhalfuur zeer zeker geen "ver-quiz- ting" van onze tijd was. Tijdens het dankwoord van Elles Punt aan "Ca pritholen" viel er al te konstateren dat bij de aanwezige spelers, regiseurs en andere betrokkenen de hartjes snel ler gingen kloppen, en het bloed snel ler ging stromen. "Het" moment was aangebroken. Het moment waarop de toneeljury de prijswinnaars bekend zou maken. Ademhalingen stokten (tijdelijk), bloed stolde en zenuwen gierden door de zaal op het moment dat Connie Klaassen het podium op kwam om namens de toneeljury de prijswinnaars bekend te maken. Al lereerst sprak zij haar dank uit na mens de jury voor de vriendelijke en spontane ontvangst bij de betrokken afdelingen. De toneeljury heeft altijd onder plezierige omstandigheden hun werk kunnen doen, aldus Connie. Al vorens zij met de bekendmaking van de winnaars begon, wilde zij eerst de aandacht vestigen op diegenen die niet in de kategorie winnaars zouden val len. Als men geen prijs zou krijgen, hoeft dat niet te betekenen dat men geen aanleg heeft voor toneel. De ver schillen waren in sommige gevallen dusdanig klein, dat wanneer men de volgende keer even de puntjes op de i zou plaatsen, ook best in de prijzen zou kunnen vallen. Dus kop op, en het volgend jaar er weer tegen aan! Hieronder volgt dan de uitslag van de jury. Beste debutant: 1. Jacqueline Hoo- gerland (N.-en Z.-Bev.); 2. Annelies Steendijk (N.-en Z.-Bev.); 3. Her- brien Noom (Th./St.Ph.). Beste speler: 1. Piet Kuyper (Sch.- Duiv.); 2. Erik Bostelaar ('s Heer Abtskerke/Nisse); 3. Leo Pielaet (W.Z.-V1.). Beste speelster: 1. Jet Brooymans (Th./St.Ph.); 2. Jacqueline Hooger- land (N.-en Z.-Bev.); 3. Hanja Noom (Th.(St.Ph.). Beste dekor: 1. 's Heer Abtskerke- Nisse; 2. Tholen/St. Philipsland; 3. Schouwen-Duiveland; 4. Noord- en Zuid-Beveland; 5. West Zeeuws- Vlaanderen. Beste toneelstuk: 1. Tholen/St. Phi lipsland; 2. Noord- en Zuid-Beveland; 3. Schouwen-Duiveland; 4. s Heer Abtskerke/Nisse; 5. West Zeeuws- Vlaanderen. De prijzen bestonden dit jaar voor het beste dekor en toneelstuk uit een zeer mooi gegraveerde goudkleurig plaat werk. En al de andere winnaars mochten een zeer geraffineerd op gesteld en ingelijste oorkonde in ont vangst nemen. Voor iedere winnaar moet het een eer zijn om zo'n kunstwerk in huis te heb ben hangen. Als er een prijs was ge weest voor de meest kreatieve PJZ'er (in de ruimste zin des woords) zou die zeker bij hem zijn gevallen. De per soon waarover ik met zoveel lof spreek is de heer Peter Priem. Na mens de hele PJZ nog hartelijk be dankt voor de vele uurtjes die hij in het maken van de oorkondes gesto ken heeft. Na de uitreiking van de prijzen, nam Kees Timmers wegens verhindering van Tonny Flik weert het woord. Hij wilde als vice-voorzitter namens het Dagelijks Bestuur nog een woord van dank uitspreken tot de to neeljury. Hij was zeer te spreken over het feit dat er toch nog zeven enthou siastelingen zich aangemeld hadden voor de toneeljury. Om ze toch even extra in de schijnwerpers te plaatsen werden zij op het toneel geposeerd. Zodoende kon hij Connie Klaassen, Wim Leendertse, Chris Overdulve, Peter Priem, Piet Kuyper, Erik Boste laar en Kees Breure namens de gehe le PJZ een symbolische rode roos overhandigen als dank voor de bewe zen dienst. Na al die prijzen en bedankjes werd het hoog tijd voor een muzikaal ont haal. Dus snel de stoelen aan de kant en de muzikanten op het podium. On der het motto "het feest kan begin nen want wij zijn binnen" werd er menig foxtrot-wals e.d. gedanst. Met in het achterhoofd "een bier maakt nog geen kater" ging menig gerstenat achterover. Maar de vrolijke en zui vere noot was die avond toch wel af komstig van "The Blue Nights". Sfeermaker van huisuit. Tot zover dan hej verslag van "Het Juweel", wat de goede weg is in geslagen. La ten we met zijn allen het volgend jaar er een goed vervolg aan geven. Bij voorbaat dank! g Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* Op 21 februari j.l. werd in Goes de provinciale bowling georgani seerd. Om 17.00 uur konden de eerste teams beginnen. Er zouden in totaal 12 teams meedoen. Ieder een was gelukkig op tijd aanwezig, zodat we zonder oponthoud kon den beginnen. Een goed begin is het halve werk en dat geldt zeker voor het eerste team van afdeling Fijnaart. Zij speelden op baan I en skoorden de ene strike na de an dere. De beide teams van Noord- Beveland speelden ook erg goed. Na drie rondes van een uur had den alle teams een keertje gespeeld. De punten werden opge teld en voor de finale mochten de vier beste teams tegen elkaar spe- - len. Dat waren de beide teams van Noord-Beveland, Fijnaart I en het team van de afdeling Schouwen- Duiveland. Het werd een spannende finale, vooral Fijnaart was erg fanatiek. Na de laatste ronde kon dan de uiteindelijke winnaar aangewezen worden en dat werd.... het eerste team van de afdeling Fijnaart. Zij wonnen voor de derde keer de wis selbeker en dat betekent dat ze die nu definitief mogen houden. De tweede plaats werd voor Noord- Beveland II en de derde plaats voor Noord-Beveland I. De laat ste plaats was voor Oost Zeeuws- Vlaanderen. Zij kregen als troost een fles rode wijn mee naar huis. Er waren ook nog prijzen voor de beste en slechtste speler en speelster. De speler en speelster met het minste aantal punten wa ren, Peter van afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen en Willy van afdeling West Zeeuws- Vlaanderen. De beste speler was Jan-Kees van afdeling Walcheren en de beste speelster was Yvonne van afdeling Noord-Beveland. Er was nog een extra prijs (een troetel prijs) voor degene die de meeste strikes had gegooid. Deze prijs werd eveneens gewonnen door Jan-Kees van de afdeling Walcheren. Iedereen nogmaals ge feliciteerd natuurlijk. P.J.Z.-agenda afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen - 24 april trekkerbehendigheidswedstrijd, plaats tijd volgt (zie convokaat). afd. Noord-Beveland - een dropping op 10 april a.s. Vertrek om 20.30 uur vanuit Wissekerke (Dorpshuis). Doe opvallende kleding aan. afd. Schouwen/Duiveland en Tho len/St. Philipsland - op zaterdag 9 friei a.s. organiseren beid°n het pro vinciaal volleybaltoernooi in de sport hal "Onderdak" te Zierikzee. Het wedstrijdprogramma duurt van 9.00 uur tot circa 17.00 uur. Opgave bij El len v.d. Velde 01113-1389 tot 27 april a.s. Kosten zie convokaat. Ieder team levert 1 scheidsrechter, 1 bal 1 teller. afd. Schouwen-Duiveland - op vrij dag 24 april a.s. organiseert de P.J.Z. een kaart- en spelavond in het Dorps huis te Dreischor, aanvang 20.00 uur. Gratis toegang. Leuke spelletjes kun je zelf altijd meenemen. Er zal o.a. klaverjas gespeeld worden en verder allerlei andere spellen waar animo voor is. Piet Kuyper namens de PJZ Graag wil ik me voorstellen als nieuwe administratief mede werkster van de P.J.Z. en P.J.E.D. Ik heet Mirjam Korte- weg en ben in de plaats mogen ko men voor Carola Kanters. In eerste instantie heb ik 3 jaar in de kinder- en jeugdverzorging ge werkt. Helaas liggen de baantjes in deze sektor, net als vele ande re, niet voor het oprapen. Ik besloot daarom om me via kursus- sen om te laten scholen, en ben be gonnen aan een kursus computer-tekstverwerking. Hier ben ik nu nog mee bezig en ik moet zeggen dat het me wel ligt. Via Uitzendburo's heb ik hier en daar kunnen werken in de admi nistratieve sektor. En hiermee ver anderde het soft-wereldje van de kleine ukkies in een totaal andere werkelijkheid. Tot ik voor enkele maanden terug, een tip kreeg om te solliciteren naar een funktie als administratief medewerkster op het landbouwhuis. Als aktief lid van de P.J.Z. zag ik dit baantje wel zitten, en wonder boven won der werd ik nog uitgekozen ook. Omdat ik van kinds af aan al uit de landbouw kom, ook weer met een landbouwer ben getrouwd, is het erg leuk dat je al iets van de achtergronden afweet. Nu na twee weekjes kan ik al zeggen dat ik het erg goed naar m'n zin heb. Het is afwisselend werk, en de samen werking met Henk Tegels gaat ook erg gezellig. En als eventueel de computer er doorkomt, heb ik ook nog wat aan mijn kursus tekstverwerking. Omdat ik nu op het landbouwhuis werk, ben ik ook meteen gecharterd voor het bestuur van de P.J.Z. voor afde ling Zevenbergen. Maar omdat ik nu dicht bij het vuur zit, hoop ik ook een heleboel leuke ideeën te kunnen aandragen. Nog even een praktische tip, ik werk van 12.15 tot 16.15 uur. Dus dan kan iedereen mij bereiken. Verder hoop ik op een heel gezel lige tijd hier, en een fijne samen werking met alle afdelingen. Tot ziens! Groetjes, Mirjam Korteweg-van der Stee Vrijdag 10 april 1987 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17