De Land- en Tuinbouwschool in Dordrecht gaat nieuw bouwen Fruitteeltonderwijs aan de L.A.S.-Kapelle Agrarische opleidingscentra gericht op de toekomst ngezonden De M.A.S. voor volwassenen, een volwaardige opleiding Kaasmuseum opent nieuw seizoen met aquarellen van "koeien" E.V.T.O. een kursus voor elke toekomstige ondernemer Het nieuwe gebouw Agrarisch Onderwijscentrum Vorig jaar in september zijn 8 vrouwen en 13 mannen, in de leef tijd van 24 tot 50 jaar, begonnen aan de opleiding middelbaar agra risch onderwijs met deeltijdcerti ficaten. Dit leerjaar worden de vakken plantaardige produktie en ekonomie aangeboden en het is de bedoeling dat we daar in mei schriftelijk examen voor doen en later ook nog mondeling. Per week worden er acht lesuren gege ven en aan het huiswerk heb je ook ongeveer acht uren nodig. In september, oktober en maart en april worden deze lesuren ver spreid over twee avonden. De rest van het seizoen was dat alleen op donderdag. De school leidt op voor de M.A.S. op B niveau. De opleiding duurt drie jaren, vol gend jaar komen de vakken agra rische produktie en techniek aan de orde en het laatste jaar de vak ken Nederlands en het certificaat projekt. Indien we alle zes certifi caten halen dan kunnen we deze inwisselen tegen een volwaardig M.A.S. B diploma. Als ik persoonlijk terugkijk op de afgelopen zeven maanden, dan kan ik alleen maar zeggen, een stuk wijzer geworden te zijn, er ontbrak bij mij toch veel kennis ovgr de plantengroei en de verzor ging van het gewas en ook de eko nomie sluit erg goed aan bij de praktijk, een stuk algemene eko nomie maar ook een stuk bedrijfs- ekonomie. We hebben een leuke groep en leraren die redelijk goed praktijkgericht bezig zijn wat de stof erg levendig houdt. Juist door het praktijkgerichte lees ik de vak bladen nu met een geheel andere interesse. Het was eerst wel wen nen weer zolang intensief te moe ten luisteren. Het ligt in de bedoeling in septem ber weer met een groep te starten indien er voldoende belangstelling is, waarschijnlijk zullen dan weer de vakken ekonomie en plantaar dige produktie worden aan geboden. Mocht U belangstelling hebben voor deze opleiding dan kunt U het beste eens informeren bij de Rijks Middelbare Agrarische School in Goes. Telefoon: 01100-27203. Een leerling, Aly Wisse, Colijnsplaat Het Hollandse Kaasmuseum in Alkmaar is op 1 april j.l. het vijf de seizoen ingegaan met een ex positie van aquarellen op het the ma "Koeien" van de Noordhol landse kunstenaar Cor Heeck. Het buitenleven speelt een grote rol in het werk van Heeck. Hij ex poseerde al in veel Noordhol landse steden. Zijn aquarellen passen goed in het kader van het Kaasmuseum, dat zowel het ver leden als het heden van de Neder landse kaasbereiding in beeld brengt. Dat gebeurt met voor werpen, foto's, documenten en de uitstalling van produkten. Men kan er ook kaas proeven en er zijn brochures, kookboeken en kado-artikelen. Dagelijks draait een diapresentatie over de historie van de kaasbereiding. Het Hollands Kaasmuseum trekt jaarlijks circa 40.000 bezoekers. Het is geopend van 1 april - 30 oktober, dagelijks van 10.00-16.00 uur, vrijdags van 09.00-16.00 uur, zondags geslo ten. Het adres: Waagplein 1, Alkmaar (in het gebouw van de Kaaswaag). De Middelbare Land- en Tuinbouw school van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité te Dordrecht krijgt een geheel nieuw gebouw. D^linis- ter van Landbouw heeft daar onlangs toestemming voor gegeven. Het nu bestaande nog nieuwe gebouw (1973) zal door de Lagere Land- en Tuin bouwschool in gebruik worden geno men. De Agrarische Hogeschool van Dordrecht, die nu nog deel uitmaakt van het Agrarisch Opleidingscentrum van Dordrecht, zal over enige jaren verhuizen naar Delft. Het huidige gebouw was sinds de ex plosie van het aantal leerlingen in het agrarisch onderwijs in de late zeven tiger jaren voor de 3 scholen (lager, middelbaar en hoger) veel te klein ge worden. Er wordt inmiddels gewerkt met 16 noodlokalen (aangevuld met lessen in kassen en kelders) en in 3 de pendances verspreid over de hele stad. Niettemin moet er met lesroosters worden gewerkt met tijden waarop leerlingen van andere scholen nog of al lang thuis zitten. De nieuwbouw- plannen dateren dan ook al van het jaar 1974 (een jaar na de ingebruik neming van het huidige gebouw). De realisering daarvan is dan ook vooral een inhaalmanoeuvre die een einde zal maken aan een reeds jaren lang be staande achterstandstoestand. De nieuwbouw zal, behalve een gym lokaal, een mediatheek, annex studie ruimte, een techniekhal, een kantine met 2 afdelingen, een lerarenkamer, bestaan uit 16 vak/theorie/projektlo- kalen, 5 praktikumlokalen, 6 kabinet ten en 8 direktie- en docenten kamers. Ter vergelijking: in het huidige ge bouw zijn 19 vak/theorie/projektlo- kalen en 4 praktikumruimten in gebruik. Met de pas geopende nieu we kas (waarin alle nu bekende nieu we snufjes op teelttechnisch gebied in zijn ondergebracht) en met de nieu we tuinschuur waarin ook een toilet- en kleedakkommodatie is onderge bracht, zal de middelbare land- en tuinbouwschool te Dordrecht voor de toekomst goed geoutilleerd zijn. Met de bouw zal binnen een maand wor den begonnen. De bouwer zal zijn Groenendijk/No- delijk Bouwbedrijf B.V. te Dor drecht. De elektrische installaties zullen worden aangebracht door het Electrotechnisch Installatiebedrijf P.A. Verkerk B.V. te Zwijndrecht. Water en energie zal worden verzorgd door Buro Korporaal B.V. te Oud Beijerland. Het gehele projekt met in richting zal ruim 6 miljoen gulden kosten. Het architektenbureau is Ir. J. de Vries te Dordrecht. Ook het ont werp voor het reeds bestaande ge bouw waarmee de nieuwbouw door een gangenstelsel zal zijn verbonden, is van dit architektenbureau. Het totaal zal dan een akkommoda- tie bieden voor ongeveer 1000 leer lingen. Het huidige gebouw zal in gebruik worden genomen door de lagere land en tuinbouwschool nadat het geheel zal zijn aangepast aan de eisen van dat onderwijs. Ook als over enkele jaren de agrarische hogeschool Dordrecht, na een fusie met die van Utrecht, zal zijn verhuisd naar Delft zal Dordrecht dus nog een belangrijke vestiging voor agrarisch onderwijs blijven. Dit zal zich dan uiten in 2 naast el kaar staande grote gebouwen met 2 gymzalen, 2 techniekhallen, aange vuld met 5 ha gras- en akkerland en tuinen met daarop 6 kassen en 2 tuinschuren. Een dierverblijf is in een ontwerpstadium. Verder is dit kom- plex nog voorzien van een tweetal parkeerterreinen. Deze koncentratie is tot nu toe uniek in Nederland. Het Ministerie van Landbouw is be zig het aantal van 50 middelbare agrarische scholen in Nederland terug te brengen tot 35 grotere scholen die dan Agrarische Onderwijscentra (A.O.C.) zullen worden genoemd. Vrijdag 10 april 1987 Lagere agrarische scholen zullen dan, in een wat andere vorm dan nu, daar ook deel van uit gaan maken. De meesten daarvan als nevenvestiging. Deze beide typen onderwijs zullen dan beter op elkaar aansluiten zonder dat daarmee de overstap naar ander mid delbaar beroeps- of ander voortgezet onderwijs wordt afgesneden. Gezien wat er in Dordrecht al tot stand is ge komen en wat er nu wordt toegevoegd ligt het in de lijn van de verwachtin gen dat Dordrecht een van de 35 A.O.C.'s zal worden. Bovendien is hier al een kombinatie van een lagere met een middelbare aanwezig. De hui dige middelbare land- en tuinbouw school van Dordrecht bestrijkt al een Het specifieke fruitteeltonderwijs van weleer is helaas niet meer, doch binnen de al veel besproken veralge mening en verbreding van vakrich tingen kunnen we, gelukkig, weer fruitteeltonderricht aan onze school geven. De laatste jaren werden welis waar al enigszins fruitteeltlessen ge geven maar dan in de praktische les sen beginnend bij praktische biolo gie, want nu als plantenteelt op het rooster staat. Reeds in de 2e klas LAS en ILO wordt hiermee een begin gemaakt. Bedrijven worden bezocht om aller lei aspecten, zoals bedrijfsindeling, mechanisatie, werkmethoden, ar beidsomstandigheden en vele andere zaken toe te lichten. Indien mogelijk worden de leerlingen ook ingezet bij allerhande werkzaamheden, om de bedrijfssituatie van binnen uit beter te leren kennen. In de 3e klas gaan de leerlingen al gerichter op de be drijven werken bv. in de vrucht boomkwekerij, bij de oogst van ap- Binnen de zich wijzigende omstandig heden in de maatschappij, de land bouw en het onderwijs bieden agrarische opleidingscentra (a.o.c.'s) de mogelijkheid tot bundeling en ver sterking van de diverse vormen van agrarisch voortgezet onderwijs. Dit schrijft de minister van landbouw, ir. G. Braks, in een beleidsvoornemen over de vorming van a.o.c.'s. A.o.c.'s zullen in beginsel het lager, het middelbaar, het kort-middelbaar, c.q. het deeltijd-agrarisch onderwijs in een regio omvatten, alsmede oplei dingen in het kader van het leerling wezen en het kursusonderwijs. Naar verwachting zullen er 30 a 35 a.o.c.'s tot stand komen. Een nog geringer aantal is echter niet uitgesloten, als ge volg van regio-overstijgende samen werking. De minister schrijft dat de wens om tot sterke instellingen te komen me de gebaseerd is op de huidige bij gestelde prognoses van het aantal leerlingen. "Het aantal leerlingen van het lager en middelbaar agrarisch on derwijs (l.a.o. en m.a.o.) samen zal in 1995 niet meer dan 40.000 bedra gen. Deze verwachting vraagt om een proces van samenwerking, taakverde ling en koncentratie in het agrarisch voortgezet onder wij s Lagere agrarische scholen en middel bare agrarische scholen hoeven over igens niet tot de vorming van een a.o.c. over te gaan. In dat geval kun nen zij, mits zij voldoen aan te stel len normen, zelfstandig of in samenwerking met overig onderwijs, blijven voortbestaan. Het hoger agra risch onderwijs en de praktijkscholen maken geen deel uit van een a.o.c. De bewindsman is, uitgaande van het specifieke karakter van de agrarische sektor, voorstander van de vorming gebied dat zich uitstrekt over de Zuid Hollandse Eilanden, de Brabantse Biesbosch, W. Brabant en het Rijn mondgebied. De studierichtingen zijn akkerbouw, veehouderij, groenteteelt en bloementeelt. Het nieuw te vormen A.O.C. zal on geveer ditzelfde gebied bestrijken en zal dan, naast dagonderwijs ook kur- sussen, leerlingstelsels, onderzoek en voorlichting in zijn organisatie opge nomen hebben. In het kader van een A.O.C. vorming zijn er onderhande lingen aangaande de start van de stu dierichtingen Aanleg en Onderhoud van Tuinen en Groenvoorzieningen en Bloemschikken en binden met als nevenvestiging in Rotterdam. pels en peren, het sorteren, het plan ten van bomen en toelichting krijgen op de verschillende soorten snoei, en de plantsystemen. In de 4e klas wordt ook theoretisch dieper op de stof ingegaan, in vaktermen; de funktionele theorie. Alle behandelde onderwerpen en facetten daarvan worden in de praktijklessen ver werkt b.v. ook afzetmethoden en bedrijfs-economische zaken. Het doel is tweeledig; ten eerste een gede gen voorbereiding in de fruitteeltsec tor van ons soort onderwijs om daarmee de overstap naar vervolg onderwijs gemakkelijker te kunnen maken. Ten tweede, de praktisch in gestelde leerlingen gelegenheid te ge ven de praktijk in te gaan, al dan niet gekoppeld aan een opleiding of cursus op fruitteeltgebied. Deze kunnen zijn: het leerlingstelsel fruit teelt per 1 september a.s. ook aan onze school verbonden, (de voorma lige fruitteeltvakschool) of avond- of partime cursussen, bv. koeltech niek e.d.. van vertikale 1.a.s.'en en m.a.s.'en in scholengemeenschappen, omdat daarin de samenhang van onder wijsprogramma's voor de agrarische sektor optimaal tot uitdrukking kan komen. Bestuursvorm en omvang De bestuursvorm van de nieuwe in stellingen dient volgens de minister uiteindelijk te leiden tot een scholen fusie. Hierbij is sprake van één be voegd gezag, waarin één of meer 1.a.s.'en en m.a.s.'en zijn opgeno men. De nieuwe instellingen moeten een minimumomvang van 600 leerlin gen hebben, waarbinnen het l.a.o.- gedeelte 120 leerlingen dient te omvat ten; voor het m.a.o.-gedeelte geldt een aantal van 400 leerlingen. Om re denen van regionale spreiding kan ge bruik worden gemaakt van een beperkt aantal nevenvestigingen. Als een m.a.s. niet in een a.o.c. deel neemt, is voor die m.a.s. de norm van 600 leerlingen van toepassing. Volgens de minister zullen genoemde normen aanleiding zijn voor een om vangrijk fusieproces, wat ertoe zal lei den dat op termijn sprake zal zijn van een beperkt aantal a.o.c.'s. "Ik ver wacht dat 30 a 35 a.o.c.'s tot stand zullen komen, maar een nog geringer aantal als gevolg van regio- overstijgende samenwerking sluit ik niet uit". De bewindsman is van me ning dat met de le fase van a.o.c.- vorming spoedig een begin kan en moet worden gemaakt. In het school jaar 1987-1988 moeten alle besturen van lagere en middelbare agrarische scholen hun voornemens over de vor ming van a.o.c.'s kenbaar kunnen maken. Daarna zal in het schooljaar 1988-1989 een landelijk overzicht van a.o.c.'s worden vastgesteld. Woensdag 25 maart j.l. werd in Goes voor de 20e keer in Zeeland de kur sus Ekonomische Vorming Toekom stige Ondernemers afgesloten. In aanwezigheid van vele ouders en part ners werd aan alle kursisten het ge tuigschrift uitgereikt. Kursusleider H.M. van der Weele sprak van een zeer enthousiaste groep waar het pret tig was om mee samen te werken. Hij merkte op dat het zelden voorkomt dat aan het eind van een kursus aan alle kursisten het getuigschrift kan worden uitgereikt. De kursus is bedoeld voor jonge on- derne(e)m(st)ers die binnen enkele ja ren het bedrijf overnemen of nu reeds in maatschap met hun ouders gaan boeren. Als vooropleiding wordt gesteld: diploma M.A.S. (of gelijk waardig) met ekonomie in het pakket. Ook dames die een E.V.A.V. hebben gevolgd worden tot de kursus toege laten. Mensen die aan deze toelatings voorwaarden niet kunnen voldoen, kunnen de vakgebiedskursus ekono mie volgen (soort opstapkursus). De nieuwe E.V.T.O. wordt gehouden in Terneuzen. Drie jaar geleden is de kursus eveneens in Zeeuws- Vlaanderen geweest. De deelnemers kwamen toen m.n. uit het westen. De verwachting is dan ook dat er met na me in Oost Zeeuws-Vlaanderen tien tallen toekomstige ondernemers in aanmerking komen om deze kursus te volgen. Tijdstip: woensdag van begin november tot eind maart. Inlichtin gen en aanmelden: M.A.S. - Goes, Ravelijn de Groene Jager 8, 4461 DT Goes, tel. 01100 - 27203. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15