Aardappels op de schaal Afzet van knolselderij via R.B.T. eb Z.H.Z. LEI: produktiviteit in akkerbouw stijgt, maar bedrijfsresultaat niet! Nieuw "Wekplan" PAGV Veld- en partijkeuring 1987 Vier reklame-prijzen voor melk. De Witte Motor In deze maand worden weer veel aardappels gepoot, om ons over vier a vijf maanden te voorzien van de gezonde opscheppers 1987. Hoe ziet de situatie op de aardap- pelmarkt er bij de start dit jaar uit? Wij vroegen het aan de heer A.W. Bierens, plaatsvervangend algemeen direkteur van, Cebeco- Zuidwest in Zierikzee. De heer Bram Bierens is als direkteur belast met konsumptieaardappelen. Hij doet de kommerciële zaken van de aardappelafzetorganisatie voor Zuid-West-Nederland bv, Aardappel bv genoemd. De aandeelhouders daarvan zijn een zevental koöperatie- ve telersvereniging in Brabant en Zee land, alsmede Cebeco Zuidwest en Deelco bv. De eerste zeven zorgen voor de aanvoer van een 200.000 ton konsumptieaardappelen. Agrico- Holland - een paritaire ondernemer met twee aandeelhouders, te weten de koöperatie Agrico in Emmeloord en de zojuist genoemde Aardappel bv - voegt daar nog eens 400.000 ton konsumptie-aardappelen aan toe, zo dat Agrico-Holland een 600.000 ton aardappelen ter verkoop kan aanbie den. Op een 3lA miljoen ton Neder landse konsumptie-aardappelen is dat 17 a 18%. De heer Bierens is dus - dit aandeel overziende - in staat een ge zaghebbend oordeel te geven van de situatie als geheel. Bovendien leveren zijn handels- en andere kontakten, voldoende informatie op. Aardappelbalans Bierens geeft aan het begin van ons gesprek snel even de aardappelbalans voor me. In de Europese Gemeen schap worden ruim één miljoen hek- tare konsumptie-aardappelen geteeld. De laatste jaren zijn er geen grote ver anderingen in het EG areaal en Bie rens verwacht voor dit jaar dan ook geen daling. In Nederland werd in 1985 een kleine 75.000 ha konsumptie-aardappelen geteeld. Vo rig jaar liep die oppervlakte terug tot een 70.000 ha en als Bram Bierens mag schatten zal dat dit jaar tussen de 72.000 en 74.000 ha liggen. Wat betreft de voorraden uit de Neder landse oogst van vorig jaar schat Bie rens dat daarvan nog 35 a 40% over is. In de overige lidstaten ligt dat per centage lager, omdat daar eerder ge ruimd wordt, bij gebrek aan die bewaarmogelijkheden die Nederland heeft. De heer Bierens is niet pessi mistisch als het gaat om de afzet van de 35 a 40% vail de oogst 1986. Eén van de belangrijke (positieve) fakto- ren daarbij zal zijn het gevolg van dit late voorjaar. Hierdoor zullen de vroege aardappels uit Griekenland, Spanje, Zuid-Duitsland, België en Frankrijk ons later bereiken, en blij ven wij langer aardappel-oogst 1986 eten. Terugblik Het jaar 1986 is geen slecht aardap peljaar geweest. Als indikatie mag een gemiddelde telersprijs van 18 a 20 ct per kg worden genoemd, tegen een dubbeltje van oogst 1985 en ca. 14 cent van oogst 1984. Veel hangt bij de opbrengstprijs van de individuele boer af van kwaliteit en de sortering.- Fritesgeschiktheid kan 5 ct. extra be tekenen en vorig jaar brachten de fri- tesaardappelen tot 25 ct. per kg meer op dan de anderen. Dit verschil is nog nooit zo groot geweest. Bierens geeft als reden de droge zomer in West- Europa, met veel kleintjes. In Neder land was sprake van een normale oogst, zodat aan de vraag naar gro tere maten kan worden voldaan. Bo vendien was de vraag vanuit de industrie naar fritesaardappelen goed, zowel in het binnenland als buiten land. Eind maart was het groothan delprijsniveau voor de Bintjes-klei 35/50 mm in 1984 ongeveer 60 ct, een jaar later 12 ct, in 1986 ca. 5 ct en dit jaar rond een dubbeltje. Bij de klei- bintjes 50 mm - opwaarts was dit rij tje: 85-21-20 en 30 ct. Grote verschillen per jaar en per maat dus. Wat betreft de exportmarkt meldt Bierens dat er dit jaar tot 1 april (dus van oogst AW. Bierens. 1986) bijna 800.000 ton konsumptie aardappelen geëxporteerd werd. Dat is 150.000 ton meer dan een jaar eer der, maar in die plus zit wel een stukje "bovenmaats pootgoed" aangewend voor konsumptie, zodat de export winst wat kleiner is dan de 150.000 ton. Een opmerkelijk feit bij die ex port is dat van de geëxporteerde konsumptie-aardappelen er 20 a 25% naar Spanje en Portugal ging. Deze nieuwe EG-landen hadden van de droogte te lijden. Bierens waarschuwt ervoor deze export niet als "struktu- reel blijvend" aan te merken. Hij denkt dat zoveel export daar naar toe tijdelijk is. Tenslotte moet hij nog wijzen op de steeds groeiende stroom aardappels die tot produkten ver werkt worden. Was deze hoeveelheid van oogst 1985 rond 1,4 miljoen ton, van oogst 1986 was dit 100.000 ton meer. Deze stijging is geheel te dan ken aan de groep voorgebakken pro dukten. Toekomst Bierens meent dat de neiging tot teelt verschuiving in de richting "vrije pro dukten" dus ook van aardappelen voor de hand ligt. Alleen al drie woor den doen dat begrijpen: "superhef fing, graanoverschotten en suikerregeling". Als die ontwikkeling ook van betekenis wordt in andere landen, waarheen wij nu nog veel aardappels exporteren, dan stijgt daar de zelfvoorzieningsgraad - en wordt de konkurrentie veel zwaarder voor ons. We moeten het voorlopig nog doen met de voorsprong die wij hebben op het gebied van kwaliteit en verwer king, maar dat is niet genoeg. De Ne derlandse aardappelsektor zal in de toekomst nog meer klantgericht en in- dustriegericht moeten worden. Dat vraagt om meer produktontwikkeling en rassen die grotere maten geven. "Voorlopig" is Bintje daarbij nog on ze grootste troef en wij moeten - bij voorbeeld in het kader van het aardappelmoeheidsbeleid - geen oude schoenen (rassen) weggooien, voordat wij nieuwe hebben". De allergrootste troef vindt Bierens de aardappel zelf. Deze is de naam van dikmaker al lang te boven en weer steeds gewilder in het gezonde voedingsmiddelenpakket van steeds meer konsumenten. Dat geeft de teler die deze maand de aardappels gaat poten, weer moed. Piet Westra De reklame-campagne Melk. De Wit te Motor van het Nederlands Zuivel- bureau is onderscheiden met vier bekroningen van de Art Directors Club Nederland. De ADCN- bekroningen vormen de Oscars van de Nederlandse reklame en worden jaar lijks uitgereikt. Sedert enkele jaren wordt een deel van de akkerbouwmatig geteelde knolselderij in Zuidwest Nederland verkocht via de veilingen te Breda en Barendrecht. Op 7 april jl. werd door de Knolselderijtelersvereniging Zuidwest Nederland een bijeen komst belegd, waar ervaringen wer den uitgewisseld en waar gepeild werd naar de belangstelling voor de komende oogst. Er wordt gestreefd naar een verdere samenwerking tussen de beide veilin gen en de via de veilingen verkopen de telers. Die zal gestalte moeten krijgen in een vertegenwoordiging van de telers, die met de veilingen af spraken maakt over tijdstippen en de wijzen van afzet. Uitgangspunt zal zijn om zodanig te functioneren, dat aan de behoeftes in de markt te gemoet zal worden gekomen. Men is zich er van bewust dat hiervoor in spanningen worden gevraagd, maar voor het behoud van de markt en een redelijk prijspeil zal dat noodza kelijk zijn. Afgesproken is, dat te lers op 27 april om 19.30 uur op het kantoor-van de veiling Z.H.R. te Ba rendrecht opnieuw bijeen zullen ko men om zicht te buigen over een ver dere uitwerking. Ook andere be langstellende telers zijn daar wel kom. Wil men verdere informatie, dan kan die worden verkregen bij M. Jasperse, contactman namens R.B.T. en Z.H.Z. (telefonisch be reikbaar bij Z.H.Z. Barendrecht: 01806 - 55911). Onderzoekverslag proeftuin Westmaas verschenen Op de proeftuin in Westmaas zijn in 1986 proeven uitgevoerd met betrek king tot de vollegronds- en glas groenteteelt. De onderzoekresulta ten zijn voor belangstellenden be schikbaar in de vorm van een jaar verslag. U kunt dit jaarverslag bestellen door 7,50 (incl. porto kosten) over te maken op bankreke- ningnr. 305^.00.789 van de Rabo bank te Barendrecht t.n.v. Vereni ging MOG onder vermelding van "Jaarverslag 1986". Girorekening van de bank: 233469. Het Bestuur van de Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland maakt be kend dat de aangifte voor veld- en partijkeuring oogst 1987 is open gesteld. Aan de betrokken aangeslotenen in de diverse sektoren (groenvoederge- wassen, granen, peulvruchten, vlas etc. en pootgoed van aardappelen), die vorig jaar hebben aangegeven, zijn aangifteformulieren verzonden. Kwekers, licentiehouders alsmede kontrakttelers c.q. telers van vrije rassen dienen met deze openstelling rekening te houden en zo nodig aan gifteformulieren aan te vragen bij de Keuringsdienst Rivieren-Delta- Nederland, Postbus 122, 4460 AC GOES, tel.nr. 01100 - 14710. De veld- en partij keuring worden ver richt uit hoofde van daartoe strek kende bepalingen in de Zaaizaad- en Plantgoedwet 1966, die nader vorm hebben gevonden in het keuringsreg lement van de N.A.K. De sluitingsdatum voor de aangifte is globaal als volgt gesteld (voor een gedetailleerder overzicht wordt ver wezen naar het keuringsreglement): 15 maart voor groenvóedergewas- sen; 15 mei voor aardappelen en gra nen; 1 juni voor land- bouwstam bonen. Met dezelfde hoeveelheid produktie- middelen produceert het gemiddelde akkerbouwbedrijf ca. 20% meer dan tien jaar geleden. Dat komt door ho gere kg-opbrengsten van de gewas sen, een intensiever bouwplan en een doelmatiger gebruik van de produk- tiemiddelen. Zo nemen de kg- opbrengsten van wintertarwejaar- lijks trendmatig toe met 2,5%, die van consumptieaardappelen met 1,5% en die van suikerbieten met l%.Dit blijkt uit het rapport "Ak kerbouw 1985" dat dezer dagen bij het Landbouw-Economisch Insti tuut is verschenen De toenemende kg-opbrengsten per ha leiden tot een grotere produktie die moeilijk op de markt is af te zet ten. De opbrengstprijzen staan daar door onder druk. Het negatieve ef fect van de jaarlijks verslechterende verhouding tussen de opbrengstprij zen en de prijzen van de productie middelen (ruilvoer -3%) is sterker dan het positieve effect van de toe nemende produktiviteit 2,5%). Het bedrijfsresultaat gaat structu reel dus iets achteruit. De teelt van aardappelen en suiker bieten vormt meer dan ooit de kurk waarop de Nederlandse akkerbouw drijft. Op de meeste bedrijven komt 40 a 50% van de omzet uit aardap pelen. Halverwege de jaren zeventig was dat nog 30 a 35%. Onder in vloed van de wisselende Europese aardappeloogsten schommelen de opbrengstprijzen sterk. In de LEI-studie is berekend wat het bedrijfsresultaat op de grotere be drijven zou zijn bij normale kg- opbrengsten en prijzen. De op brengsten per 100,kosten zou den onder deze "genormaliseerde" omstandigheden in 1985 uiteen gelo pen hebben van 96,— in het Noor den een 100,in het Zuidweste lijk kleigebied tot 105,— in het Centrale kleigebied. Dit niveau steekt, ondanks de licht neerwaarts gerichte trend, gunstig af bij dat in de veehouderij-sectoren. In de publikatie is verder onder an dere aandacht besteed aan de sprei ding in bedrijfsuitkomsten, de ge- biedsverschillen, de prijs- en volu meontwikkeling van produkten en produktiemiddelen en aan de conti nuïteit van de bedrijven. "Ing. W.L. van de Ree, nieuwe regio-medewerker bij Schering AAgrunol B.V. De heer Van de Ree (27) zal per 1 mei 1987 in dienst treden bij Sche ring AAgrunol B.V. als landbouw kundig technisch medewerker in Zuidwest-Nederland en zal daarbij belast worden met het technisch ont wikkelingswerk en de technische ser vice in de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Na een opleiding aan de Hogere Agrarische School te Dordrecht is de heer Van de Ree enige tijd in dienst geweest bij de firma Zwaan en de Wiljes. Vervolgens is de heer Van de Ree werkzaam geweest bij het Con sulentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes als bedrijfs- voorlichter april 1987). Akkerbouw (1982-eind Het "Werkplan 1987" van het PAGV in Lelystad is zojuist verschenen. Het "Werkplan 1987" geeft een beknopt, volledig overzicht van de onderzoek- projekten van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond en de daarmee verbon den Regionale Onderzoek Centra. Ook dit jaar zijn er weer veel nieuwe proeven gestart, om daarmee de pro blemen die zich in de praktijk voor doen zo goed mogelijk op te lossen. Enkele nieuwe projekten: Onderzoek naar bedrijfshygiënische aspekten bij de aardappelteelt. Rhi- zoctoniabestrijding in de fabrieks aardappelteelt. Beïnvloeding van het knoltal en de sortering van aardappe len. Onderzoek naar tarraverminde- ring bij suikerbieten via een gewijzigde bietvorm. Korrelzetting bij veldbonen. Verbetering van de op komstzekerheid en de begingroei bij de kruidenteelt. Vruchtwisselingson- derzoek bij snijmais. Perspektieven van de teelt van groene asperges. Ver betering van de kwaliteit van winter- prei. Minerale voeding van witlof. Koolvliegbestrijding in spruitkool. Beregening in schorseneren. Verbete ring van de kwaliteit van zaaiuien. Be regening en stikstofvoorziening bij stamslabonen. Effekt van beworteling op het in stand houden van de struk- tuur van de ondergrond. Verbetering van de spuittechniek in suikerbieten. Effekt van bouwplan en vruchtwisse ling op schade door Rhizomanie. De teelt van groentegewassen in een geïn tegreerd bedrijfssysteem. Onderzoek naar de mogelijkheden van viewdata bij teeltbegeleiding. Ekonomische evaluatie van vruchtwisse- lingsproeven. Werkplan 1987, PAGV-publikatie nr. 34, 92 blz., is te bestellen door ƒ10, over te maken naar girorekening 2249700 van het PAGV in Lelystad, met vermelding van: "Werkplan 1987". Nadere informatie via tel. 03200-22714. Vrijdag 10 april 1987 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11