Ook zonder overschotten milieubeleid noodzakelijk Mr. H. Wolff, Landbouwschap: Bepaalde categorieën ondernemers kunnen volstaan met vereenvoudigde mest boek houding Verplaatsingsbesluit Bij melding uitgevoerde grondontsmetting voor aardappelteelt altijd kopie kadastrale kaart meezenden Pootgoed staat aan de liasis van een gezond en vlotgroeiend gewas aard appelen. Door het pootgoed bij ont vangst te kontroleren kunnen latere tegenvallers voorkomen worden. Bij de kontrole van het pootgoed moet men uitgaan van de normen die de NAK hanteert. De NAK gaat bij de keuring uit van het maksimum toegestane knollen met ziekten en gebreken per 50 kg aardappelen. Onder ziekten en ge breken vallen o.a. zwarte harten, vreterij, beschadigingen, draadspruiten, vorstschade, groei- scheuren, misvormingen, enz. In de bijgaande tabel staan de toegestane ziekten en gebreken bij aangetaste knollen per 50 kg aardappelen. Naast ziekten en gebreken is het zin vol te letten op: De schurftaantasting wordt beoor deeld aan de hand van foto's (P.D.- schurftschaal). Voor de klassen E, A en B geldt een maksimum van schaal 2VL. Voor de klasse C geldt een mak simum van schaal 3. Omschrijving schurftschaal 2Vz: Bij na alle knollen zijn enigszins door schurft aangetast; per knol komen 5 a 10 ondiepe pokken voor, die soms aaneengegroeid zijn tot een grotere plek. De totale aantasting per knol mag niet meer dan ongeveer 1/8 van het knoloppervlak bedragen. Omschrijving schurftschaal 3: Vrij wel alle knollen zijn door schurft aangetast. Per knol komen 10-15 on diepe pokken voor, die soms aan eengegroeid zijn tot een grotere plek. De totale aantasting per knol mag maksimaal ca. 1/6 deel van het knoloppervlak bedragen. Zilverschurft is te herkennen aan de zilverachtige plekken op de schil. In de partij mogen geen knollen voor komen, die slap of sterk gerimpeld zijn als gevolg van een aantasting door deze schimmel. Bij de kontrole op Rhizoctonia wor den ongewassen aardappelen beoor deeld. Als grens van goedkeuring geldt dat in de klassen E, A, B en C niet meer dan 25% van de knollen licht met sclerotiën is bezet. Maksimaal is in de partij 6% druk plekken toegestaan. Alleen druk plekken met een doorsnede groter dan 1 Vi cm en die bij het doorsnij den blauwkleuring onder de schil vertonen worden als gebrek aange rekend. In de klassen E, A en B mogen mak simaal 4matig glazige knollen voorkomen. In de klasse C mag maksimaal 10% matig glas voorko men. Zwaar glazige knollen mógen niet voorkomen. Wat betreft schot, de spruiten mogen bij aflevering ge middeld niet langer zijn dan 2 cm. Maatsortering: In de partij is 2 ge wichtsprocenten bovenmaat en 3 ge wichtsprocenten ondermaat toe gestaan. Bij de ontvangst van het pootgoed is het gewenst om vast te stellen dat men voldoende pootgoed beschik baar heeft om aan het gewenste aan tal planten per ha te komen. Het blijft noodzakelijk om het aantal knollen per zakje te tellen. maat in mm a. maks. aantal afwijkende knollen b. hiervan maks. aantal ziekten en gebreken waarvan maks. aantal Phy- tophthora, Alternaria en Phoma c. maks. aantal hardgroene knollen (variabel) 25/28 70 20 restant (a-b) 28/35 40 12 4 restant (a-b) 35/40 35/45 40/45 20 2 restant (a-b) 45/opw 10 De agrarische sektor neemt een tweeslachtige positie in als het gaat om het milieu en de milieumaatregelen. De bedrijven worden bena deeld door milieuverontreiniging afkomstig van derden en vanuit de eigen sektor. Tegelijkertijd hebben boer en tuinder alle belang bij een schoon milieu, juist vanuit bedrijfsekonomisch oogpunt. Mr. Hans Wolff, werkzaam bij de kommissie Grondgebruik en Pla nologie van het Landbouwschap, benadrukt dat een schoon produk- tiemilieu (bodem, water en lucht) voor de landbouw een levensvoor waarde is. Overheidsmaatregelen die gericht zijn op het terugdringen van verontreiniging van ons produktiemilieu moeten dan ook in prin cipe positief worden beoordeeld. restant (a-b) Mr. Wolff wijst op de tegenstelling tussen de korte- en lange- termijnbelangen van de agrarische sektor: op korte termijn doen de mi lieuvoorschriften pijn, omdat ze meestal kostenverhogend werken; op lange termijn zijn ze noodzake lijk om te voorkomen dat na ons ko mende generaties met een vervuild produktiemilieu worden opgeza deld. Met name behoud van de bo demvruchtbaarheid is daarbij van het grootste belang. Gefaseerde invoering Omdat een te snelle invoering van maatregelen ernstige gevolgen voor verschillende sektoren kan hebben, kiest de overheid meestal voor een gefaseerde invoering. Het spreekt vanzelf, aldus Hans Wolff, dat wij de noodzaak van deze maatregelen telkens weer kritisch moeten beoor delen. In sommige speciale bescher- mingsgebieden kan op zo'n gefaseer de invoering niet worden gewacht. Zo zullen in waterwingebieden vrij wel meteen strengere normen gaan gelden ter bescherming van het drinkwater. Hier is een financiële kompensatie voor boeren en tuin ders op zijn plaats. Voor zover de milieuvoorschriften gelden voor het land als geheel en zich dus richten tot alle agrariërs, vreest Wolff dat van financiële kompensatie geen sprake zal zijn. Hoe onbillijk som mige bedrijfsgenoten dit misschien ook zullen vinden, hier is geen spra ke van onevenredige schade. Kritiek Veel kritiek heeft Wolff op de pre sentatie van het milieubeleid ^oor de overheid. De voorschriften zijn vaak zeer ondoorzichtig, onoverzichtelijk en worden fragmentarisch gepresen teerd. In feite ontbreekt het aan koördinatie; daaraan wordt overi gens gewerkt. Wolff: 'Voor een.boer is het onverteerbaar dat het sociaal- ekonomisch beleid veelal slecht spoort met het milieubeleid. Hij wordt als het ware met meerdere overheden gekonfronteerd. De ene overheid geeft WIR-premie op in vesteringen, terwij leen andere over heid regels stelt waardoor deze in vestering niet, of niet optimaal, be nut kan worden. Dit verhoogt de ak- septatie van het beleid natuurlijk niet'. Om te drastische maatregelen op korte termijn te voorkomen bena drukt de georganiseerde landbouw in reakties op het milieubeleid haar grote nationaal-ekonomische bete kenis. Maar van buiten de landbouw worden de overschotten in de agrari sche sektor nogal eens gebruikt als argument voor een strenger milieu beleid. Men hoopt dan twee vliegen in één klap te slaan. Strengere voor schriften voor het gebruik van Mr. Hans Wolff. (kunst)mest en bestrijdingsmiddelen geeft een schoner milieu en wellicht ook een lagere produktie, zo is de gedachtengang. Hans Wolff ontkent het bestaan van de diskussie hierover niet, maar noemt het een zeer heikele gedach- tenwisseling, waarbij buiten kijf staat dat, ook als de overschotten- problematiek is opgelost, er een mi lieubeleid gevoerd moet worden. Te gelijkertijd wijst hij op het gevaar dat enkel en alleen ekonomische korte-termijnbelangen in de toe komst wellicht niet langer voldoende zullen zijn om bepaalde milieumaat regelen, gericht op de agrarische sektor, te vertragen of te ver soepelen. Om te voorkomen dat de belangen van de boer en tuinder bij dit alles te veel in het gedrang komen moet de agrarische sektor naar de mening van Wolff een samenhangende visie ontwikkelen op het milieubeleid. Hij noemt het niet ondenkbaar dat het in het kader daarvan verstandig is bepaalde milieuhygiënische ingrepen te aksepteren, om op lange termijn bedrijfsekonomische problemen te voorkomen. (Ontleend aan 'Standpunten, Land bouwschap) Minister ir. G. Braks heeft op 26 maart jl. het Besluit Mestbank en Mestboekhouding en het Verplaat singsbesluit naar de Eerste en Twee de Kamer der Staten-Generaal gestuurd. Naar verwachting zullen beide besluiten op 1 mei a.s. in wer king treden. In het besluit Mestbank en Mest boekhouding wordt de Stichting Landelijke Mestbank te 's Graven- hage aangewezen als mestbank. Daarnaast regelt het besluit de door producenten van dierlijke mest bij te houden mestboekhouding. Ook be paalde gebruikers, beheerders van opslagplaatsen en van verwerkings installaties zullen een mestboek houding moeten bijbehouden. Ten opzichte van het ontwerp-besluit mestbank en mestboekhouding zijn (onder meer) de volgende verande ringen aangebracht. Voor bepaalde categorieën onderne mers wordt een vereenvoudigde mestboekhouding ingevoerd. Dit betreft: -veehouders met een referentiehoe veelheid van 125 kg. fosfaat of min der per ha. per jaar, mits ze aan be paalde nadere voorwaarden vol doen. -akkerbouwers en tuinders (die geen producent zijn van dierlijke mest) in het zogenaamde concentratiegebied en akkerbouwers en tuinders die een mestafzetovereenkomst hebben af gesloten. De genoemde voorwaarden bevatten onder meer regels die afdoende con trole op naleving van de meststof fenwet waarborgen. In het Verplaatsingsbesluit worden de mogelijkheden aangegeven voor de verplaatsing van de mestproductie naar een andere locatie of naar een ander bedrijf. Daarnaast geeft het besluit een aantal uitzonderingen aan op de regel dat de mestproductie verminderd moet worden met 125 kg fosfaat/ha indien de oppervlakte van de tot het bedrijf behorende op pervlakte landbouwgrond wordt verkleind. Ten opzichte van het concept- verplaatsingsbesluit zijn onder meer de volgende veranderingen aange bracht. Verplaatsing van de mest productie binnen het bedrijf is, gere kend naar de situatie op 27 oktober 1986, toegestaan. Dit is de datum waarop het ontwerp-besluit open baar werd. In dit ontwerp stond als datum 31 december 1986. Bij ruiling van grond, mits van gelijke omvang en binnen een kalenderjaar, behoeft de mestproductie niet verminderd te worden. Geen medeverantwoordelijk heidsheffing verschuldigd voor voedermaïs Aangezien de produktie van maïs met het oog op het inkuilen daarvan geen extra uitgaven voor de commu nautaire begroting meebrengt, noch moeilijkheden veroorzaak op het ge bied van het beheer van de markt voor granen, is voor het hakselen van maïs met het oog op vervoede- ring een vrijstelling van de medever antwoordelijkheidsheffing opgeno men. De beschikking werkt, evenals Verordening terug tot en met 1 sep tember 1986. Als u als teler aardappelland ont smet tegen aardappelmoeheid met de bedoeling in aanmerking te ko men voor de ruimere vruchtwisse- lingsvoorschriften, dient deze ont smetting gemeld te worden bij de Plantenziektenkundige Dienst (P.D.) middels daarvoor bij ge noemde Dienst verkrijgbare formu lieren. Om deze melding geregistreerd te krijgen is het verplicht een kopie mee te zenden van het gedeelte van de kadastrale kaart waarop het ont smette perceel voorkomt. De kopie dient een zodanige omvang te hebben dat daarop één of meerde re vaste punten zoals een huis of wegkruising voorkomen. Ook de De ekonomische politierechter bij de arrondissementsrechtbank in Zwolle, mr. J.H. Bosch, heeft vorige week tij dens een marathonzitting, in Lelystad vijftig boeren veroordeeld. De boetes varieerden van 250 gulden voorwaar delijk tot 5000 gulden, waarvan 1000 gulden voorwaardelijk. Voor de zit ting waren 68 boeren uit voorname lijk Flevoland gedagvaard. Zij werden verdacht van overtreding van het besluit bestrijding aardappelmoeheid. De ziekte aardappelmoeheid, die wordt veroorzaakt door het aardap- pelcystenaaltje, komt in een steeds groter deel van de IJsselmeerpolders voor. Voor een effektieve bestrijding moeten de aardappeltelers zich aan het betreffende besluit houden. De hoogste boete viel ten deel aan een boer uit Nagele (Noordoostpolder). noordpijl en de schaalverdeling moeten op de kopie worden aange geven. Zonder de gevraagde kopie is registratie op de karteringskaarten zeer problematisch hetgeen kan in houden dat u in het jaar dat u op het bewuste perceel weer aardappelen teelt, de A.I.D. op bezoek kunt krij gen, omdat u niet voldaan hebt aan de vruchtwisselingsvoorschriften. Haal op het gemeentehuis, bij het Kadaster of bij het Waterschap een overdruk van de kadastrale kaart(en) van uw gehele bedrijf. Als u eenmaal in het bezit bent van (een) dergelijke overdruk(ken) kunt u hiervan op het postkantoor of bij een boekhandel zelf kopieën maken. Zend zo'n kopie mee met de melding nadat u het ontsmette perceel(s)- gedeelte daarop duidelijk hebt aan- Deze werd veroordeeld tot een boete van 5000 gulden, waarvan 1000 gul den voorwaardelijk. Officier van Justitie, mr. J.R. Krol zag daarmee zijn eis van 7000 gulden waarvan 1000 voorwaardelijk niet gehonoreerd. Te gen een boer uit Dronten eiste de of ficier van Justitie een boete van 10.000 gulden, waarvan 4000 gulden voorwaardelijk. De officier achtte be wezen dat de verdachte moedwillige foutieve aanmelding van ontsmetting van zijn grond had gedaan, waardoor hij een voordeel van bijna 6000 gul den genoot. De officier eiste daarom naast de boete vordering van dit be drag. Deze zaak werd aangehouden in afwachting van een globaal onder zoek naar de bedrijfsvoering van de verdachte om te bepalen of de boete niet diens faillissement zou betekenen. gegeven. Er zijn nog oude formulieren voor het melden van een grondontsmet ting in omloop, waarin gesproken wordt over het maken van een schets. Deze zijn dus niet meer geldig. Vraag daarom bij het Distriktskan- toor van de Plantenziektenkundige Dienst nieuwe formulieren aan en vernietig de eventueel nog in uw be zit zijnde verouderde eksemplaren. Zaaiuien De prijzen van zaaiuien liggen ge middeld op een wat hoger niveau dan in de twee voorgaande seizoe nen, maar ze zijn nog wel laag. On danks een inkrimping van het areaal met 1000 ha kwam de bruto- produktie van zaaiuien met 581.000 ton toch hoger uit (ca. 10 pet.) dan in het voorgaande seizoen. Het gun stige weer zorgde voor een recordop brengst van gemiddeld 51 ton per ha. Zo merkt het Produktschap voor Groenten en Fruit. Inmiddels is het seizoen al zover gevorderd dat het wederom als een teleurstellend sei zoen kan worden gekenmerkt. Wat wel opvalt in de laatste 3 seizoenen is de relatieve grote export in januari als gevolg daarvan een hogere te- lersprijs. In de maanden die ons nog resten tot het einde van het seizoen (juni) krijgen we weer te maken met de overzeese concurrenten zoals bijv. Zuid-Afrika, Australië en Chi li. De Franse Camargue-uien en de Westduitse winteruien komen resp. in mei/juni en juni/juli aan de markt. Volgens de laatste gegevens is er door de vorst in Pfalz wel scha de aangericht, terwijl de Camargue- uien de winter goed zijn doorgeko men. Wat dit allemaal voor conse quenties zal hebben op de Neder landse export en daaraan gekoppeld de prijs is moeilijk te voorspellen. Boete voor vijftig boeren wegens overtreden AM-besluit 8 Vrijdag 3 april 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8