28ste Keukenhof officieel geopend Kwaliteit en marktgericht sleutel woorden bij aardappelteelt Igrater is hèt onkruidbestrijdingsmiddel voor de hele aardappelteelt, ongeacht grondsoort en ras. Het middel wordt voor opkomst toegepast en heeft een zeer brede werking tegen zaadonkruiden en éénjarige grassen, zoals straatgras, duist en wind- halm. Igrater is veilig voor gewas en volgteelt! Bovendien wordt Igrater in WaterOplosbaar- Folie geleverd zowel in 5 kg- als in 1 kg- verpakking, ideaal voor toepasser en milieu. 'NAK-Keurings- normen ter discussie' II ingezonden Zijne Excellentie O. von der Gablentz, Ambassadeur van de Bondsre publiek Duitsland, heeft donderdag 26 maart 1987 de 38ste Keuken hof off icieel geopend. Hij deed dit door het openen van een voorhang, voorstellende de Keukenhof in volle bloei, waardoor 12 Haarlemse Bloemenmeisjes 1987 de bloemenkas konden binnen treden. Nieuw in 1987 is in Keukenhof de Amerikaanse mode!tuin van niet onaanzienlijke oppervlakte. In de 2e week van mei zal een kunstwerk in bloei staan van de kunstenaar Daniël Buren bestaande uit witte en lila tulpen met afmetingen van 110 bij 1 meten Dit jaar voor het eerst sprak de heer ir. H. van Os een welkomstwoord als voorzitter van de Keukenhof. (Foto: Ab Westerbeek) Weldra gaan de poters weer de grond in voor oogstjaar 1987. Wat gaat het nieuwe jaar ons brengen? Zeker is dat de opper vlakte aardappelen eerder zal toenemen dan afnemen. Zeker is ook dat we het oog zullen moeten blijven richten op kwaliteit, maar ook op "marktgericht". Oppervlakte aardappelen Zonder nog getallen te kunnen noe men of percentages is het vrijwel ze ker dat in Nederland de oppervlakte aardappelen in 1987 op zijn minst gelijk blijft. Dat geldt zowel voor pootaardappelen als voor consump tieaardappelen. De druk op de ande re gewassen in het bouwplan is zo al gemeen en zo zwaar geworden dat zo'n conclusie vrij gemakkelijk te trekken is. Een ieder die over ge schikte grond beschikt zal maximaal aardappelen gaan telen, binnen de regels van de wet op de aardappel moeheid. Wij telen in Nederland be wust teveel aardappelen, omdat we dat "teveel" kunnen afzetten, kun nen verkopen buiten onze landsgren zen. We noemen dat dan export. Zo kunnen we stellen dat de laatste ja ren ons bewust teveel geproduceerde kwantum poot- en consumptieaar dappelen ligt op zo'n 70%. In wezen doet het er in Nederland niet zoveel toe of we nu een paar procent meer of een paar procent minder uitplan- ten. Veel hangt af van de opbrengst per hectare, maar veel meer hangt het af van de vraag buiten pnze landsgrenzen. En dan moeten we op dit moment daar toch wat somber over zijn. Ook de akkerbouwers en ook veehouders in de landen om ons heen zijn in de knoop geraakt met hun bouw plannen. Met enige zorg moet dan ook aange keken worden tegen de ontwikkeling van de Europese oppervlakte aard appelen. Terwijl er jarenlang een aanzienlijke daling optrad in oppervlaktëontwik- keling aardappelen is er sinds kort sprake van een soort stabilisering. Duidelijker gezegd: er is omslagpunt bereikt in de richting van een stijging van het areaal aardappelen „met na me consumptieaardappelen. Kwaliteit De competitie, of zo U wilt de con currentie, zal zich voornamelijk af spelen op het gebied van de kwaliteit en de prijs. Met de voordelen in Ne derland op het gebied van kwaliteit, grond, gunstig klimaat en goed vak manschap hebben we ons als Neder- ONKRUIDEN ZIJNER "WEG" VAN Pi Igrater is een geregistreerd handelsmerk van CJBA-GB|GY A.G. igtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650 - 32912 landers jarenlang op de borst kun nen slaan. Maar met deze uitdruk king moeten we nu in het jaar 1987 erg voorzichtig zijn. We zien ge1 woon de kwaliteit van de aardappe len "om ons heen" met rasse schre den vooruitgaan. Jarenlang konden we zeggen dat wij Nederlanders de genen waren die aardappelen lang konden bewaren tot diep in het voorjaar, ja zelfs tot bijna aan de nieuwe oogst toe! Met behoud van in 't algemeen een goede kwaliteit. En dat kunnen we nog, maar steeds meer van onze "buren" kunnen dat langzamerhand ook. Een vrij ver keer over landsgrenzen is belangrijk, maar we moeten wel constateren dat op het gebied van de "know how" bij aardappelteelt, behandeling en bewaring ook veel de grenzen is overgetrokken. Voor Nederland blijft daarom alle aandacht voor kwaliteit geboden. Uitbetaling naar kwaliteit moet geen modewoord zijn, maar moet met forse prijsver schillen worden onderstreept en toe- gepaSt' Vermeer Onder het hoofd "NAK- Keuringsnormen ter discussie!" stel de een der pootgoedhandelaren vori ge week in het ZLM Land- en Tuin bouwblad o.a. de bevoegdheid van de voorlichtingsdienst mede ter dis cussie. Dit deel van het ingezonden stuk noopt tot de volgende reactie: Enke le jaren geleden is in Zuidwestelijk verband door de voorlichtingsdienst speciaal aandacht besteed aan de teelt van aardappelen. Diverse aspecten, gericht op het bereiken van een geoptimatiseerde teelt zijn daarbij aan de orde gesteld. In dat verband is ook gewezen op het be lang van het gebruik van gezond en kwalitatief goed uitgangsmateriaal; het pootgoed dus. Om afnemers- telers van consumptieaardappelen - enig houvast te bieden bij de beoor deling van een partij pootgoed zijn de te stellen eisen en normen van de N.A.K. gebruikt. Ook wij waren en zijn nog van mening dat toetsing moet plaatsvinden op basis van offi cieel erkende en gehanteerde nor men. Meermalen is in studiegroeps verband in aanwezigheid van een keurmeester van de keuringsdienst "geoefend" in het beoordelen van pootgoed. Hoe in voorkomende gevallen bij een klacht moet worden gehandeld is ook besproken en er is in artikelen over ge schreven. Onzerzijds is steeds gesteld dat de afnemer zich in ver binding moet stellen met zijn leve rancier. Als een aardappelteler zijn bedrijfsvoorlichter raadpleegt over de hoedanigheid van een partij poot goed (en de geachte briefschrijver is het hiermee eens) zal deze de teler nogmaals attenderen op de bestaan de normen en vervolgens samen met de teler het pootgoed bekijken. Als de teler en de voorlichter daarbij vaststellen dat er redenen tot klagen zijn, zal de voorlichter de betreffen de teler wijzen op de te nemen hap pen. Wij zijn van mening dat een te ler die behoefte heeft aan objectieve voorlichting er goed aan doet zijn bedrijfsvoorlichter te raadplegen. Deze geeft zijn mening, gebaseerd op een waarneming (en keurt niet) aan de teler en zegt vervolgens wat die moet doen. Naar onze mening is de voorlichting bevoegd zo te handelen en gaat zij daarbij niet op de stoel van de N.A.K. (Keuringsdienst) zitten. Een beoordeling van de keuringsnormen behoort niet tot onze taak. Indien de ingezonden stuk schrijvende poot- goedhandelaar behoefte heeft aan nadere informatie, zijn wij op het bekende adres van het C.A.T. in het Landbouwcentrum Zeeland, West singel 58 te Goes, gaarne bereid deze te geven. De Consulent ir. L.Th.J.M. de Wit. 6 Vrijdag 3 april 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6