nieuws uit brussel Breuk tussen Nederland en Bondsrepubliek in Landbouwraad Hoofdbestuur bezorgd over overheidsbeleid bij gewasbeschermingsmiddelen Historische ontmoeting Groninger boerenleiders Hoofdbestuur ZLM wil "onaanvaardbaar' prijsvoorstellen onderstrepen van Hoofdbestuur ZLM: Ingrepen in melk produktie leiden tot verstoring export zuivelprodukten De jongste prijsvoorstellen van de Europese Commissie hebben op nieuw gezorgd voor spanningen tussen Nederland en West-Duitsland over de toekomst van de Europese landbouwpolitiek. Dat is maan dag en dinsdag duidelijk gebleken in Brussel, bij de eerste ronde van het jaarlijks overleg over de landbouwprijzen. Het overleg wordt voortgezet in april. Men hoopt in mei definitieve besluiten te nemen, maar het is bepaald niet uitgesloten dat de Europese top (eind juni in Brussel) er aan te pas moet komen om de belangrijkste politiek rimpels glad te strijken. (R. Winkel, Brussel) De rimpels worden voornamelijk veroorzaakt door de Westduitse mi nister Ignaz Kiechle. Hij kwalificeer de voorstellen van de commissie af wisselend als "onaanvaardbaar", "brutaal", en "geen basis voor. Kiechle schroomde zelfs niet om zijn collega's te waarschuwen voor de ex treem rechtse impulsen van de Duit se boeren, als de voorstellen van de Commissie zouden worden overge nomen. "Als een Germaans volk eenmaal op hol is geslagen, is het maar moeilijk in de hand te hou den", zo zou de Westduitse minister zijn verbaasde collega's in het heetst van de discussie hebben voorge houden. Minister Braks reageerde dinsdag geschokt op deze uitlating, maar zei er nog geen conclusies aan te willen verbinden. "Wij willen geen ruzie met de Duitsers". Naar verluid was de reactie van Braks in de raad heel wat voorzichtiger dan tijdens een bijeenkomst vaan de Christen democratische EG-ministers van Landbouw, die zondagavond aan de raad vooraf ging. Tijdens het onder onsje zouden de Christendemocraten Kiechle eens goed de waarheid hebben gezegd. "Het conflict tussen Nederland en West-Duitsland draait voornamelijk om de monetaire compenserende be dragen (mcb's). De Europese Com missie wil daar nu zo snel mogelijk vanaf, omdat ze de handel in land- bouwprodukten dreigt te verstoren. Nederland en de meeste andere EG- landen steunen de Commissie in dit streven, maar West-Duitsland heeft op regeringsniveau duidelijk ge maakt dat hiervan geen sprake kan zijn. "Politiek is dit een onbegaan bare weg", aldus Kiechle van de Bondsrepubliek. Om zijn onwrikba re houding te verklaren wijst de Westduitse minister voortdurend op de ongunstige inkomenssituatie van de Duitse boeren, niet alleen vergele ken met boeren in andere Europese landen, maar ook vergeleken met werknemers in de Duitse industrie. Volgens de Nederlandse bewinds man is het in het huidige klimaat van deflatie onzin om vast te houden aan het huidige mcb-stelsel. Ook het Landbouwschap is het met name met me eens dat de Nederlandse boe ren niet onevenredig zwaar worden getroffen door een afbraak van de bestaande mcb's, aldus Braks. De Raad heeft dinsdag voor de zeker heid besloten het lopende prijsjaar voor de zuivel, voor rundvlees en schapevlees te verlengen tot 1 juni. Tot die datum blijven de huidige mcb's van kracht. Dat is gunstig voor de Nederlandse boeren, omdat zij profiteren van positieve mcb's voor melk (2,9) en granen (2,4), nog afgezien van de negatieve mcb's in andere EG-landen. Andriessen heeft zijn voorstel dat voorziet in lagere garantiedrempels voor koolzaad en zonnebloemzaad en de invoering van dergelijke drem pels voor olijfolie en soja met verve verdedigd. Toch zal de heffing er wat Nederland betreft niet komen, "ook al zullen we natuurlijk niet ons veto gebruiken om het tegen te hou den". Nederland vreest handelspoli tieke conflicten met de VS en vindt bovendien dat noch de verwerkende industrie, noch de consument het slachtoffer mogen worden van deze nieuwe belasting, die door de Euro pese Commissie overigens hardnek kig als "stabilisatie-mechanisme" wordt aangeduid. De commissie Grondgebruik van de ZLM heeft op de vergadering van het hoofdbestuur 30 maart jl. bij monde van haar voorzitter J. Nieu- wenhuijsse, de bezorgdheid over het overheidsbeleid ten aanzien van de gewasbescherming nog eens geuit. Zoals het er nu naar uitziet zal een groot aantal middelen straks verbo den worden met alle gevolgen van dien. Een en ander dient zeer be hoedzaam en langs de weg van de ge leidelijkheid te gebeuren, zo zei de Heer Nieuwenhuijsse. Het hoofdbestuur onderstreepte de zorgen van de commissie Grondge bruik en besloot het Landbouw schap in Den Haag van haar onge rustheid op de hoogte te stellen. Het hoofdbestuur kon zich ook'vinden in het standpunt van de commissie Grondgebruik dat schade als gevolg van ganzenvraat volledig dient te worden vergoed. Overigens moet overlast van ganzen voor de land bouw zoveel mogelijk worden voor komen. Op speciale fourageerplaat- sen zal o.m. moeten worden overge gaan tot het strooien van stikstof zo dat de ganzen het hier groeiende gras verkiezen boven de wintertarwe. Het Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat de minister van Landbouw ir. G. Braks op niet mis te verstane wijze duidelijk moet wor den gemaakt dat de prijsvoorstellen zoals die onlangs door Brussel naar buiten zijn gebracht onaanvaard- baaf zijn. Het hoofdbestuur heeft het dagelijks bestuur mandaat gege ven om akties en manifestaties die deze onaanvaardbaarheid moeten onderstrepen te steunen. Het bestuur heeft sterk het idee dat de minister te weinig luistert naar het bedrijfsleven. "We krijgen de in druk dat het contact tussen Den Haag en de provincies er nauwelijks nog is". Wat nu aan prijsbesluiten voor ligt, zo werd gesteld, is ronduit desastreus. w.o.v. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich ten aanzien van de aanleg van de Vaste Oeververbinding Wester- schelde bij voorkeur uitgesproken voor het tracé 3 dat loopt van direkt westelijk van Ellewoutsdijk naar Zeeuws-Vlaanderen tussen het in- hoofdbestuur is met de commissie Grondgebruik van mening dat de ganzenschade aan landbouwgewas sen in het Zuidwestelijk Deltagebied onaanvaardbaar groot wordt. Beja ging en verjagen moet mogelijk wor den gemaakt. De ZLM heeft inmid dels initiatieven ontplooid om tot een Zuidwestelijk ganzenoverleg te komen. De commissie grondgebruik ondersteunt het standpunt van het kadaster dat als gevolg van de priva tiseringsoperatie de landinrich- tingstaak van het kadaster in ieder geval niet mag worden afgestoten. Dit standpunt zal in het landelijk overleg worden meegenomen. Met betrekking tot het rapport van de CLC inzake de uitruil van gronden met beperkingen in het agrarische grondgebruik onderschrijft het hoofdbestuur de opmerkingen van de commissie waar deze opmerkt dat de positie van de pachter in dit rap port onderbelicht is gebleven; extra aandacht daaraan in verband met de geschetste problematiek is gewenst. Voorts moeten aan het stelsel van klassifikatie nadere regels worden gesteld zodanig dat de ontwikkelin gen op de betreffende percelen beter kunnen worden gevolgd tijdens de landinrichtingsprocedure. Zaterdagmorgen 28 maart jl met stormachtig weer vond op de zee dijk bij Noordpolderzijl een op merkelijke ontmoeting plaats. Vanuit het verleden traden de oprichters van de Groninger Maatschappij van Landbouw G. Reinders, Dr. E. Wichers en Dr. R. Westerhoffde huidige hoofd bestuursleden van de Groninger Mij. tegemoet. Gezamenlijk her dacht men het feit dat op deze dag honderdvijftig jaar geleden op deze historische plaats de eer ste aanzet op de georganiseerde landbouw is gegeven. Het werd een geanimeerde ontmoeting. Op de foto begroeten de drie voor mannen van weleer de tegen woordige voorzitter van de Gro ninger Mij Jans Leeuwma en voorzitter Elema van het water schap Hunsingo. Dit waterschap gaf gastvrijheid voor een herden kingsbijeenkomst in Water schapshuis te Onderdendam. dustrieterrein van Dow Chemical en de haven van Terneuzen. Overige zaken Het hoofdbestuur nam kennis van de activiteiten van de Zeeuwse boer derijen stichting en de Stichting voor Natuur en Landbouw. Hoofdbestuur d.d. 30 3-'87 H.C. van der Maas, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris; R. Hoiting, sekreta- ris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen- Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; F.A. Dees, kring Noord-Beveland; C. Hamelink, kring O. Zuid-Beveland; S.J. Noteboom, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; M. Vinke, kring Hulst; J.C. Ge luk, kring West-Brabant; G.J. de Jager, kring Altena Biesbosch; H. Juin, kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hart- gers, kring Langstraat; J. Nieuwenhuyse, grondgebruik; G. Sterrenburg, tuin bouw; W. van Veldhuizen, veehouderij; D. Hannewijk, veehouderij; K. Tim- mers, P.J.Z. Adviserende leden: ir. C.A.C.J. Oomen; ir. P.P. Koks; mw. R. Crezee-Dam; mw. C.M. Dees; dien sten/instellingen: ing. J. Markusse; mw. J. Priem; J. Wierenga; T. Elzinga. Door de zware ingrepen in de melk- produktie (dit jaar 7% en volgend jaar 2,5%) dreigt niet alleen het ren dement in de melkveehouderij sterk negatief beïnvloed te worden, maar dreigt ook de zuivelindustrie te wor den geconfronteerd met een tekort aan melk. De produktieverlaging zou wel eens zo sterk kunnen zijn dat de afzet van zuivelprodukten naar derde landen gevaar kan lopen. Voor het behouden van deze afzet markten is een continue afzet abso lute voorwaarde. Deze waarschu wing liet de voorzitter van de vee houderijcommissie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen, maandag 30 maart jl. horen op de hoofd bestuursvergadering van de ZLM in het Landbouwhuis te Goes. Het hoofdbestuur onderschreef de vrees van de commissievoorzitter en be- EG boter goedkoop naar Sovjet-Unie (R. Winkel, Brussel) Dankzij de bemoeienissen van Frankrijk's "rode miljonair" Doumenc heeft de Europese Ge meenschap vorige week een aan zienlijk deel van de boterberg kunnen verkopen aan de Sovjet- Unie. De Europese Commissie gaf toestemming voor de ver koop van 181.500 ton. De prijs is ongekend laag: nog geen 50 gul den per 100 kg. De interventie richtprijs ligt momenteel 14 a 15 keer zo hoog. Van de 181.500 ton die naar Rus land gaat is zo'n 70.000 ton af komstig uit Nederland, zo ver klaarde een woordvoerder van de Commissie. Dat betekent dat Ne derland in één klap een kwart van zijn botervoorraad van de hand doet. Niemand is daar erg bedroefd over. De boter is meer dan anderhalf jaar oud en de opslag kost alleen maar geld. Om precies te zijn zo'n 80 gulden per 100 kg per jaar. ve,e M. pleitte dan ook een minder drasti sche korting op het melkquotum. Geschokt zei de heer Van Veldhui zen te zijn door het feit dat nu kort geleden door het Landbouwschap is gekozen voor het A-systeem om daarmee een extra korting bij het B- systeem van 1,3% te voorkomen er toch nog een nationale korting van ca. 1 komt om de door de minister teveel uitgegeven melk alsnog weer terug te halen". De heer Van Veld huizen deelde voorts mee dat met voortvarendheid wordt gewerkt aan een systeem om runderen altijd en overal terug te kunnen traceren. Volgens hem is de totale rundveege zondheidszorg hiermee gebaat. "Een gezondheidstoestand die de laatste decennia met veel inspanning en financiële offers is opgebouwd en waarvoor we ons thans in moeten spannen om die te behouden". 9°e voor de \a°' EG campagne voor landelijk gebied Van juni 1987 tot oktober 1988 zal er een Europese campagne worden gehouden voor het lan delijk gebied. Voor ons land is een nationale stuurgroep geïnstal leerd, die een programma zal opstel- len om de belangstelling te bevorderen bij de jeugd, de bewo ners van landelijke gebieden en de stedelingen. Er zal informatiemate riaal worden uitgegeven, variërend van stickers tot een posterten toonstelling, excursies worden geor ganiseerd en speciaal voor het onderwijs, een audio-visuele pre sentatie worden gemaakt. De cam pagne zal 18junia.s. opdeFlevohof van start gaan. Organisaties of instanties die projecten hebben die passen in het kader van dit jaar, kunnen contact opnemen met de stuurgroep om eventueel voor ondersteuning in aanmer king te komen. Het adres van het se cretariaat is: postbus 20020, 3502 LA Utrecht. Vrijdag 3 april 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5