Voor DMV Campina was 1986 een goed jaar Provinciale Raad Zeeland onderschrijft noodzaak tot eenheid in produktiekolom Holland Video Award voor VanderHave videofilm Resultaat steeg met ruim 20% Direkteur WMZ niet optimistisch over gereduceerd watertarief landbouw Wybe van der Meer wordt Hoofd Terreinbeheer bij het Staatsbosbeheer Voor de koöperatieve zuivelonderneming DMV Campina is 1986 een goed jaar geweest. Ondanks de problemen waarmee de onderneming als gevolg van een aantal eksterne faktoren werd gekonfronteerd, waren het behaalde resultaat en de uitbetaalde melkprijs hoger dan in 1985. Het 'resultaat boven interventie' (datgene wat de onderne ming door de produktie en verkoop van een variëteit van produkten netto méér verdient dan de door de EEG gegarandeerde interventie waarde) bedroeg in 1986 135 miljoen gulden en was daarmee 25 mil joen gulden hoger dan in 1985. Dit betekent een melkprijs van ƒ79,51 per 100 kg melk. Dat is zelfs op basis van vergelijkbare vet- en eiwit gehaltes nog een lichte stijging ten opzichte van 1985, toen de melk prijs ƒ77,57 bedroeg. Produktvernieuwing en het aanhoren van nieuwe markten hebben slechts kans van slagen wanneer er sprake is van een goed geïntegreerde produktiekolom. Initiatieven gericht op produktvernieuwing dienen primair van het bedrijfsleven uit te gaan. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van door de overheid beschikbaar gestelde instrumenten als onderzoek en subsidies. Dit stelde de Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland in haar vergadering van 5 maart j.l. Indien de Algemene Vergadering, die op 3 juni a.s. wordt gehouden, daarmee akkoord gaat, zal uit het resultaat een bedrag van ƒ16,6 mil joen (vorig jaar ƒ6,9 miljoen) aan het eigen vermogen worden toe gevoegd. Tekort aan melk De kontingentering van de melkpro- duktie heeft behalve voor de leden ook yoor de onderneming ingrijpen de gevolgen. Hoewel de melkaan- voer t.o.v. 1985 nog met 0,3% steeg tot bijna 2.340 miljoen kg en ook de vet- en eiwitgehaltes hoger waren, had de onderneming in 1986 een te kort aan melk. En ondanks het feit, dat ruim 50 miljoen kg melk kon worden bijgekocht, leidde dit ook in 1986 tot een stagnatie in de omzet ontwikkeling van de onderneming. De jaaromzet daalde van 2.730 tot 2.637 miljoen gulden. De oorzaak daarvan is met name de aanzienlijke verlenging van de overnametermijn voor boterinterventie. Belangrijkste ontwikkelingen In het afgelopen jaar is de fusie met 'St. Lambertus' tot stand gekomen. Daarmede is de konsentratie van de koöperatieve zuivel in Zuid- De direkteur van de Watermij. Zuid west Nederland n.v., ir. P. Stoter, meent dat tuinders in Midden- Zeeland niets moeten verwachten van de mogelijkheid om oppervlak tewater uit de spaarbekkens in de Biesbosch af te kunnen nemen. Het zou daarbij gaan om een af te nemen hoeveelheid water tegen een lager ta rief van ca. 1 miljoen m3. Dat bete kent voor de waterleidingmaat schappij eigenlijk erg weinig. De kosten die voor een dergelijk geringe aanvoer gemaakt moeten worden wegen lang niet op tegen de in komsten. Bovendien liggen de aftap- punten veel te verspreid. Volgens de heer Stoter is de enige mogelijkheid die voor de landbouwers overblijft de aansluiting op het bestaande drink waterleidingnet. Momenteel is bij de WMZ in onderzoek of men tegen een gereduceerd tarief drinkwater voor beregening en druppelbe- vloeïng af zou kunnen nemen. Stoter is hierover bepaald niet optimistisch: 'Ik betwijfel', zo zegt hij, 'of dit fi nancieel ekonomisch te verdedigen is. Daarnaast lopen we hierbij tegen het probleem wie dan voor een der gelijk verlaagd tarief in aanmerking zouden moeten komen. Het is lo gisch dat agrarische bedrijven die nu al op het drinkwaterleidingnet zijn aangesloten ook een lager tarief zul len claimen. Dat heeft dan voor ons bedrijf te vergaande konsekwenties. De heer Stoter verwacht niet dat een eventueel meerdere waterafname door de landbouw van op termijn ca. 1 miljoen m3 kapaciteitsproble- men voor het leidingnet zal geven. Nederland voltooid en is er thans in deze regio sprake van één krachtige zuivelindustrie. Het in 1986 door DMV Campina be reikte goede resultaat kwam tot stand, ondanks het feit dat de eko- nomische krisis in een groot aantal derde landen ook in 1986 voortduur de, de sterke daling van de Ameri kaanse dollar in vele markten de op brengsten onder druk zette en de ge volgen van de kernramp bij Tsjerno- byl voor DMV Campina - in het bij zonder op de Fillipijnse markt zeer schadelijk zijn geweest. In positieve zin echter werd ons re sultaat beïnvloed door de signifikan- te verbetering van het resultaat van de divisie Kunstmelkvoeders, die in 1985 nog een aanzienlijk verlies boekte, maar in 1986, mede dankzij de reorganisatie een positief resul taat bereikte, de aanzienlijke lagere energiekosten, de goede resultaten van de divisie Konsumptiemelk, de resultaten van de divisie Holland Canned Milk en de divisie Boter, die beter waren dan verwacht, en ook hoger dan in 1985. Tenslotte werd het resultaat in positieve zin beïn vloed door het feit, dat in de divisie Industriële Produkten de erosie van de marges en de prijzen van melkfei- I)e heer Wybe Zander van der Meer, die tot één april de funktie als Direk teur Landelijke Gebieden en Kwali teitszorg in Zeeland vervulde, zal zich na de opheffing van deze funktie in gaan zetten als Hoofd Terreinbeheer bij het Staatsbosbeheer. Zoals bekend zal het bij zijn vorige funktie beho rende werk uitgevoerd gaan worden door de Direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie, ir. C.A.C.J. Oomen. De heer Van der Meer verlaat de pro vincie Zeeland met gemengde gevoe lens. Het was een provincie waar hij zich thuis voelde en waar hij met ge noegen heeft gewerkt. Tot zijn spijt moet hij er nu ook een stuk van zijn leven achterlaten. "Maar ook buiten Zeeland wil ik de Zeeuwse wa penspreuk "Luctor et Emergo" blij vend tot de mijne maken", aldus Van der Meer. Met genoegen had hij aan witten ruimschoots werd gekompen- seerd door de grotere volumes. Het aantal leden-veehouders van DMV Campina bv daalde in het af gelopen jaar - ondanks de fusie met de 192 leden tellende C.Z. "St. Lam bertus" te Veghel (waardoor er nu sprake is van één zuidelijke coöpera tieve eenheid) van 8.597 tot 8.511 eind 1986. De gemiddelde melkleverantie per lid-leverancier steeg met circa 4% tot 276.000 kg melk. De gemiddelde vet- en eiwitgehaltes van de aange voerde melk vertoonden een toename van resp. 4,045% en 3,401% in 1985 tot resp. 4,170% en 3,413% in 1986. DMV Campina investeerde in het af gelopen jaar in totaal 82 miljoen gul den. Als grote projekten kunnen worden genoemd: het gereed komen van de nieuwe mengerij voor de divi sie Kunstmelkvoeders, de bouw van een pakhuis bij de kaasfabriek in Born en de kwalitatieve verbetering van de wei-verwerking, met name ten behoeve van de produktie van pharmaceutische lactose. Melkprijs bij Melkunie vrijwel konstant De melkprijs over 1986 bij de Mel kunie bedraagt ƒ77,86 per 100 kg, bij 4,23% vet en 3,38% eiwit. In het jaar daarvoor was dat ƒ77,95 per 100 kg, bij 4,15% vet en 3,38% eiwit. Bij de Melkunie is een voorstel in bespreking om het verschil in melk prijs tussen enerzijds herfst en win ter en anderzijds zomer wat aan te scherpen. Het maksimale verschil was 9 cent en wordt 13 cent. Dit om de produktie in de zomer iets te drukken ten gunste van die in de winter. De Melkunie verwacht in de winter op termijn een tekort aan melk. ir. W.Z. v.d. Meer de toekomst van Zeeland verder wil len bouwen. Zijn betrokkenheid mo ge blijken uit zijn in het gedenkboek "25 jaar Landbouwcentrum" ge schreven toekomstverwachting, en zijn wens om over 25 jaar terug te ko men om te zien of deze visie een visi oen was of werkelijkheid is geworden. De Raad diskussieerde over deze on derwerpen aan de hand van de nota "Bedrijfsontwikkeling in de toe komst" van het Landbouwschap. De resultaten van deze diskussies zijn neergelegd in een reaktie. Ten aanzien van de relatie milieu landbouw wordt onderschreven, dat een goed milieu mede in het belang van land- en tuinbouw is. De Provin ciale Raad zal nagaan of het gewenst is een nota over de relatie land bouw/milieu samen te stellen. Een dergelijke nota zou een rol kunnen spelen bij de planvorming op het mi lieuterrein door provincie en gemeen ten. Door de heren Geluk en Olde Monnikhof van de Direktie Verwer king en Afzet van Agrarische Produk ten (VAAP) van het Ministerie van Landbouw en Visserij werd een inlei ding gehouden over het werkterrein en de taken van deze direktie. Met na me werd stil gestaan bij de sektorpro- gramma's voor landbouwzaaizaden en kleine akkerbouwgewassen. De Raad sprak als haar mening uit, dat door de direktie VAAP belangrij ke bijdragen geleverd worden aan het De Holland Video Award is in gesteld door de redaktie van het vak blad Videovisie en betekent een be kroning van de meest originele, kor te bedrijfs- of produktpresentatie, gemaakt door een Nederlands pro- duktieteam. De bekroonde videofilm is geprodu ceerd door de heer Camille Janssen van VIDOC videoproduktie- en ad- viesburo in Gassèl (N.Br.). De mon tage was in handen van de heer FIo- ris van Heukelom van AVC in Cuyk. De commentaarstem is van John Jaspers (Multivoice). VDH Revita is een 100% tetraploïd graszaadmengsel van Engels raai- gras, bestemd voor blijvend gras land en is door VanderHave op de markt gebracht. In 1986 werd 40.000 ha met dit graszaadmengsel in Ne derland ingezaaid. Alle kenmerkende aspekten van het produkt, zoals de smakelijkheid voor het vee, de gezondheid en de opbrengst van het gras krijgen in de behoud en de verdere uitbouw van het vernieuwde elan in de agrarische af zet en verwerking. De Raad is van me ning dat het op ruime schaal bekendheid geven aan aktiviteiten een goede zaak is. Ten aanzien van de privatisering van de voorlichting werd opgemerkt, dat de besprekingen hierover op landelijk nivo gevoerd worden. Terwille van de voeding van diegenen die namens het bedrijfsleven deze besprekingen voe ren is een gedachtenvorming op pro vinciaal niveau van belang. In de volgende vergadering van de Raad zal hier dan ook ruim aandacht aan be steed worden. In zijn openingswoord ging de voor zitter kort in op de wijzigingen in de hoofdstruktuur van het apparaat van het Ministerie van Landbouw en Vis serij in de provincie. De benoeming van één provinciale direkteur kan tot gevolg hebben, dat de afstand van de land- en tuinbouwsektor tot die direk teur groter en mogelijk zelfs te groot zou worden. De voorzitter sprak de hoop uit, dat deze vrees niet bewaar heid zou worden. 11,5 minuten durende film de volle aandacht. Het doel van de film is de veehoude rij, maar ook de loonwerker, te in formeren over het gebruik van tetra- ploïde rassen van Engels raaigras bij de graslandeksploitatie. De videofilm 'VDH Revita, smake lijk en produktief' werd eind 1986 geïntroduceerd in Nederland en be gin dit jaar in België. De opnamen voor de film vonden plaats geduren de het jaar 1986, zowel op de Van derHave bedrijven in Kapelle, Ril land en Moerstraten als op lokatie elders in Nederland. Inmiddels zijn op grote schaal kopiëen van de film verspreid onder landbouwscholen, studieklubs, voorlichtingsdiensten, handel en loonbedrijf. Uit de vele enthousiaste reakties is gebleken dat voorlichting en instruktie via het me dium video op hoge prijs wordt gesteld. Ook uit België zijn positieve reakties ontvangen. Momentopname tijdens de montage van de bekroonde videofilm; zittend v.l.n.r. editor F. v. Heukelom (AVC) en producent C. Janssen (VIDOC), staand D.W. Lindenbergh (D.J. Van der Have B.V.). Nieuwe Beheersplannen voor relatienotagebieden in Zeeland vastgesteld De Kommissie Beheer Landbouw gronden heeft op 12 maart jl. drie beheersplannen voor Zeeuwse Rela tienotagebieden vastgesteld. Het gaat hierbij om Inlagen en Kar- revelden op Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord- en Zuid-Beveland en het gebied de Oosterschenge op Zuid-Beveland. De beheersplannen zijn opgesteld door de Provinciale Kommissie Beheer Landbouw gronden.. Landbouwers met gronden in eigen dom of pacht in de Inlagen en Karre- velden of in de Oosterschenge kun nen nu op vrijwillige basis, zoge naamde beheersovereenkomsten aan gaan met het Buro Beheer Land bouwgronden. In hoofdlijnen houden deze overeen komsten in dat maaien en weiden la ter dan gebruikelijk plaatsvindt. De tegenprestatie van de Rijksoverheid varieert van ƒ180,tot ƒ1.500, Aan de videofilm 'VDH Revita, smakelijk en produktief' van D.J. VanderHave B.V. in Kapelle, is door een deskundige jury de Holland Video Award toegekend. Deze videofilm werd uitverkoren uit een zeer groot aantal inzendingen van de beste bedrijfs- en produkt- videopresentaties. De uitreiking van de in de videowereld hoogge waardeerde prijs vond plaats op 31 maart in de RAI te Amsterdam op de tweede dag van het symposium Video Visie '87. per hektare afhankelijk van de over eengekomen aanpassingen in het ge bruik. De drie nieuwe plannen heb ben betrekking op een oppervlakte van ruim 400 hektare waarvoor een beheersovereenkomst kan worden afgesloten. De belangstelling voor het aangaan van dergelijke overeenkomsten is de laatste tijd aanzienlijk toegenomen; ook in Zeeland! Van de ca. 2.150 ha aangewezen en begrensd Relatienotagebied in Zee land is voor ruim 1.250 hektare een beheersplan vastgesteld en daarmede de mogelijkheid gekreeërd een be heersovereenkomst af te sluiten. De PCBL streeft er naar begin 1988 voor ca. 1800 hektare van de 2.150 een beheersplan te hebben op gesteld. Nadere informatie kan worden ver kregen bij de Direktie Beheer Land- bouwg'ronden te Goes, tel. 01100 - 37247/37259/37354. 4 Vrijdag 3 april 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4