over geld en goed De waardering van blote eigendom Verpachting B.B.L.-percelen seizoen 1987-1988 Beloning en verzekering van stagiaires m Een stage is een onderdeel van de schoolopleiding. Doel van de stage is dat men in die periode wat leert. Als je de stage zo bekijkt hoeft er eigenlijk geen beloning gegeven te worden. Maar vaak is het zo dat stages vallen in een drukke tijd op het bedrijf en dan is extra hulp welkom. Het lijkt dan ook niet meer dan redelijk dat een stagiair die flink meewerkt hiervoor een beloning krijgt, op basis van de CAO. Van de andere kant moeten de ondernemer en zijn vrouw ook tijd vrijmaken om met de stagiair allerlei zaken te bespreken. Het moge duidelijk zijn dat er geen uniforme betalingsregeling gegeven kan worden. Alles hangt af van wat de stagebieder, dus de boer of tuin der van de stagiair verwacht en wat de leerling kan. Soms wordt overeen gekomen dat de stagiair uitsluitend een kostenvergoeding krijgt of behal ve de kosten ook een beloning zal krijgen. Ook wordt wel een beloning op CAO-niveau afgesproken. Hierbij moet bedacht worden dat de stagiair vaak bij de agrariër in huis is. Kost en inwoning is een vorm van beloning in natura. De tegenwaarde hiervan kan dan in mindering worden ge bracht op het netto uit te betalen loon. Verzekering bij arbeid Van belang is de vraag of de stagiair wel of niet verplicht verzekerd is voor de werknemersverzekeringen. Naar mate de stageperiode meer het karak ter draagt van werken in plaats van leren, zal er ook eerder sprake zijn van verplichte verzekering. Belangrijk daarbij is of er sprake is van een ar beidsovereenkomst of een stage overeenkomst. Bij een arbeidsover eenkomst wordt er tegen betaling op gedragen werk verricht. Er zijn vaste loon- en werkafspraken. In dit geval is er altijd sprake van verzeke ringsplicht. Zelfs kan men stellen dat in dit geval de CAO (collectieve ar beidsovereenkomst) van de betrokken bedrijfstak van toepassing is. De hoogte van de beloning zal dan over eenkomen met het CAO-loon, tenzij werkgever en werknemer stagiai re) een andere beloning over eenkomen. Verzekering bij stage Bij een stageovereenkomst is de sta giair beperkt inzetbaar. Immers de werkzaamheden moeten passen in het leerproces. Echter ook bij stageover eenkomsten kan de beloning ver schillen. De hoogte van deze vergoeding is dan bepalend voor de verzekeringsplicht. Hiervoor gelden de volgende regels: - ontvangt de stagiaire alleen onder richt of uitsluitend een kostenvergoe ding dan is er geen premie verschuldigd voor de werknemersver zekeringen. Te overwegen valt om in deze situatie bij een verzeke ringsmaatschappij een ongevallenver zekering te sluiten waardoor blijvend letsel en aanvullende medische zorg verzekerd is. Een dag-uitkering ver zekeren is niet nodig, omdat er ook geen sprake is van loonderving. - wordt een vergoeding genoten die uitgaat boven de gemaakte kosten, doch beneden het mini- mum(jeugd)loon blijft, dan bestaat er verzekeringsplicht voor de Ziektewet, de Ziekenfondswet en de Wet op de Arbeidsongeschiktheids-verzekering. Er wordt dan immers ook een loon uitbetaald voor de verrichte werk zaamheden. Premie is dan ver schuldigd over dat deel van de vergoe ding, dat als loon moet worden aangemerkt. Uiteraard bestaat er ook recht op uitkering op grond van deze wetten. De premie voor de Zieken fondsverzekering (werkgevers- en werknemersaandeel) kan de stagiaire later terug vragen, als hij reeds elders verzekerd is voor ziektekosten. Dit is meestal het geval. - ontvangt de stagiaire een beloning welke tenminste gelijk is aan het wet telijk minimum(jeugd)loon, dan bestaat er verzekeringsplicht voor al le werknemersverzekeringen. Premie is dan tevens verschuldigd voor de werkloosheidswet, het bedrijfspensi oenfonds (indien ouder dan 21 jaar) en de VUT-regeling. Voor de werk loosheidswet kan men in aanmer king komen voor de lagere premie, mits op de verzamelloonstaat duide lijk is aangegeven dat er sprake is van een stagiaire. Gevolgen verzekeringsplicht De beste wijze van verzekeren is de verplichte verzekering. Daarmee heeft de stagebieder (werkgever) zijn stagi aire (medewerker) op de best denkba re wijze verzekerd. Dit is echter tevens de meest dure keuze. Bovendien ver eist deze keuze een totale loonadmi nistratie. Niet alleen voor de verplichte werknemersverzekeringen; maar ook voor de belastingdienst, voor het inhouden en afdragen van de loonbelasting en de premieheffing volksverzekeringen. Veelal wordt de loonadministratie uitbesteed aan het accountantskantoor. Uit het bovenstaande volgt dat er vrij wel altijd sprake is van verzeke ringsplicht, behalve indien de stagiaire alleen onderricht of uitsluitend een schadeloosstelling voor gemaakte kosten ontvangt. In de praktijk is men niet altijd zo doordrongen van deze verzekeringsplicht. Ook voor een sta giaire hoeft dat niet zo nodig. Werk loos wordt hij immers niet en met de VUT gaat hij nog lang niet en voor de ziektekosten is hij meestal anders verzekerd. Toch is het altijd raad zaam om minimaal het risiko van blij vend letsel en aanvullende doktershulp in de vorm van een on gevallenverzekering te verzekeren. Soms is dit risiko al via de school ver zekerd, in de vorm van een kollektie- ve ongevallenverzekering. Echter lang niet bij alle scholen. Nader overleg met de stagiaire (en wellicht ook met diens ouders) over de beloning en de wijze van verzekering is echter raad zaam. Mede omdat de hoogte van de beloning ook gevolgen kan hebben voor de hoogte van de kinderbijslag c.q. de studietoelage. Aanvullende informatie is te verkrij gen bij de sociaal-ekonomiSche voor lichter van de ZLM. De ZLM beschikt ook over model arbeidsovereenkomsten en model- stageovereenkomsten. EEG steunregeling voor vlas, oogst 1987 Evenals vorig jaar zal voor de pro- duktie van vlas een steunbedrag worden verstrekt voor in Nederland geteeld en geoogst strovlas. Om hiervoor in aanmerking te ko men dient door de teler, de verhuur der van zaaiklaar land en de huurder van zaaiklaar land, aangifte te wor den gedaan. De vorige week spraken wij over de blote eigendom van zaken wel ke tot een ondernemingsvermogen behoren. De afnemende last van het vruchtgebruik gaat daarbij tot de winst.uit onderneming beho ren. Deze afnemende last moet jaarlijks worden berekend en aan de winst worden toegevoegd. Over de methode van berekening kan verschillend worden gedacht. Een inspekteur meende in een bepaald geval dat het als volgt zou moeten worden gedaan. Op het moment van verkrijging in blote eigendom van zeg 10 ha grond a ƒ14.500,per ha in verpachte staat moet de waarde van het vruchtgebruik worden berekend. De inspekteur meende dit te moeten doen met de fiktie bepaling voor het vruchtgebruik. De fiktieve opbrengst van dit perceel bedraagt alsdan 6% van 10 x ƒ14.500,— ƒ8.700,—. Omdat de vruchtgebruiker op dat mo ment 64 jaar is bedraagt de gekapita liseerde waarde van het vruchtgebruik 10 maal de fiktieve opbrengst, ofwel ƒ87.000,—. Wanneer dit bedrag in stel 10 jaar naar nihil wordt teruggebracht bete kent het dat jaarlijks ƒ8.700,bij de winst moet worden gevoegd. Zelfs ge durende een periode van 15 jaar zal het jaarlijks tot de winst te rekenen bedrag nog ƒ5.800,— bedragen. De belasting die over deze post verschul digd is, is aanzienlijk. Daarom kan gelukkig ook een andere rekenmetho- diek worden toegepast. De jaarlijks door de blote eigenaar te betalen pachtsom aan de vruchtgebruiker be draagt op het moment van ingang van het vruchtgebruik stel ƒ500,per ha of voor het gehele perceel ƒ5.000, Uitgaande van een levenskans van de vruchtgebruiker (oud 64 jaar) van 18 jaar zo bedraagt de kontante waarde van het vruchtgebruik bij een rente voet van 7°7o volgens de algemeen ge hanteerde rentetafels: 10,059 x ƒ5.000,— ƒ50.295,—. Dit bedrag moet over een periode van 18 jaar als vermindering van de last van vruchtgebruik aan de winst wor den toegevoegd, wat een jaarlijks be drag betekent van ƒ2.794,Dit bedrag is al belangrijk lager dan vol gens de eerste berekeningsmethode, doch het bedrag waarover belasting verschuldigt is bedraagt altijd nog ƒ50.295,—. Dit cijfervoorbeeld is ontleend aan een uitspraak van het Hof 's- Gravenhage van 3 juni 1986 en ver eenvoudigd weergegeven. Het Hof ging daarbij akkoord met de tweede berekeningsmethode. Hoewel dit best een gunstige uitspraak ge noemd mag worden, lijkt het mij ook gewenst na te denken over het feit dat zonodig voorkomen moet worden een vruchtgebruik te vestigen op zaken die tot een bedrijfsvermogen behoreq. Voorkomen zal misschien niet altijd kunnen maar voorzichtig ermee om gaan kan geen kwaad. B. Veerbeek Landbouwtelling 1987 Door de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen voor de pro vincie Zeeland zal in het tijdvak van 30 maart t/m 5 juni 1987 weer de ge bruikelijke landbouwtelling woren gehouden. Aan ieder bij de distriktsburohouder (d.b.h.) geregistreerd bedrijf zal een oproep worden gezonden om op de zitdag te verschijnen. Voor een vlot verlopende telling en om het wach ten te beperken is het voor een ieder van belang dat hij zoveel mogelijk op de, op de oproep vermelde datum en tijd en met een zo volledig moge lijk ingevuld oproepformulier op de zitdag komt. Alle niet geregistreerde personen die een landbouwbedrijf van tenminste 10 s.b.e. (standaard bedrijfseenhe- den) eksploiteren zijn verplicht zich te melden bij de d.b.h. De adressen en telefoonnummer van de d.b.h.'s zijn als volgt: voor Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland: Oude Haven 53, 4301 JK Zierikzee, tel. 01110 - 12751; voor Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren: Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel. 01100 - 37126; voor Zeeuws-Vlaanderen: Beethovenhof 76, 4536 AB Terneu- zen, tel. 01150-95409. Op de zitdagen kan tevens aangifte worden gedaan van de teelt van vlas in het kader van de E.E.G.- steunregeling voor vlas, oogst 1987. Voor telers/verhuurders van vlas, die bij de landbouwtelling opgave doen van de teelt van vlas, zal gelijk tijdig een aangifteformulier voor de vlasregeling worden ingevuld. Telers/verhuurders van vlas, die geen opgave voor de landbouwtel ling verstrekken, alsmede huurders van vlas, dienen om in aanmerking te komen vóór 1 juli 1987 aangifte te doen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen, West singel 58, 4461 DM Goes (tel. 01100 - 37143). Voor de inmiddels verworven gron den in de ruilverkavelingen Walche ren, Yerseke Moer, Nijs- en Hooglandpolder, Sluis-Oostburg, Breskens-Zuidzande, Schoondijke en buitenruilverkaveling West Zeeuwsch-Vlaanderen, zal binnenkort worden begonnen met de uitgifte voor het groeiseizoen 1988. De uitgifte vindt plaats aan grondgebruikers bin nen het ruilverkavelingsblok op basis van éénjarige pachtkontrakten. Grondgebruikers die in aanmerking wensen te komen voor het grondge bruik in 1988, dienen het bijgaande aanvraagformulier in te vullen en on dertekend toe te zenden aan het Hoofd Beheer Landbouwgronden in de Provincie Zeeland. Aanvragen waarop gegevens niet volledig zijn vermeld, kunnen niet in behandeling worden genomen. Bij de toewijzing zal onder meer gel den dat de grondgebruiker niet ouder mag zijn dan 65 jaar, tenzij er een be- drijfsopvolger is, dat het hoofdberoep van de grondgebruiker landbouwer dient te zijn en dat de te pachten per celen inpasbaar moeten zijn in het be drijf voor wat betreft grootte en ligging. De verpachting vindt plaats onder normale voorwaarden behoudens het recht van het B.B.L. om voor de bouwlanden voorwaarden te stellen met betrekking tot een goede vrucht wisseling. De door het B.B.L. ge maakte kosten (bijvoorbeeld wintervoor ploegen), dienen door de toekomstige gebruikers te worden vergoed. Bij de oplevering per 1 november 1988 dienen de sloten in schouwbare staat te zijn en de bouwlanden gestop- pelploegd respektievelijk met de kul- tivator te zijn bewerkt. Met nadruk wordt er op gewezen dat aanvragen die niet volledig zijn, danwel te laat worden ingediend, niet in behandeling kunnen worden genomen. Uw aanvraag dient u binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan: Het Hoofd Beheer Landbouwgron den, Westsingel 58, 4461 DM GOES. Aan het Hoofd beheer landbouwgronden, Aanvraagformulier s,ts,LnAe'5j? a 4461 DM GOES. Aanvraag 1-jarige pacht B.B.L.-grond Ondergetekende wenst in aanmerking te komen voor 1-jarige pacht van B.B.L.-grond van de ruilverkaveling Naam en voorletters: Geboortedatum: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoonnummer: Naam opvolger: Geb.datum: Bedrijfstype Bedrijfsomvang: Akkerbouwha, Graslandha, Fruit-/boomteelt ha, Vollegrondsgroenteteelt ha. Overige: Aantal stuks vee: Hoofdberoep: Nevenberoep: Reeds eerder grond gepacht van B.B.L.: Jaar: Oppervlakte: Eventuele opmerkingen c.q. voorkeuren voor bepaald perceel: Verklaart naar waarheid te hebben ingevuld, Datum Handtekening: Vrijdag 3 april 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3