Spanningen in boerenpraktijk nemen toe! Export in gevaar Verdringing Afschaffing WIR zuidelijke landbouw maatschappij In het kader van een bredere oriëntatie op het landbouwbeleid hebben ca. 50 leden van de Agrarische Commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland dinsdag 31 maart een bezoek gebracht aan het Landbouwcentrum te Goes. De direkteur L.N.O. ir. C. Oomen vertelde de dames een en ander over de diensten die in het Landbouwcentrum zijn gehuisvest en over de relaties tussen deze diensten en het ministerie in Den Haag. Staf Medewerker drs. J. Zoetelief gaf een uiteenzetting over de struktuur van het Ministerie van Landbouw. De dames hebben het bezoek als zeer leerzaam en interessant ervaren. Een zeer goed bestede middag, zo stelde commissielid mevrouw C. Dees in haar dankwoord vast. De voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, stelde bij de opening van de vergadering van het hoofdbestuur maandag 30 maart jl. vast dat het een nogal laat voorjaar lijkt te worden. Het is overigens nog veel te vroeg om daar conclusies aan te verbin den. Consequenties van latere zaai, pootwerkzaam- heden en voederwinning zijn absoluut nog niet te trekken. Overigens vroeg hij zich tegen de achter grond van de huidige landbouwpolitiek en afzetmoge lijkheden af of het vandaag de dag nog wel zo van zelfsprekend is om te hopen op een vroeg jaar met ho ge opbrengsten. "In ieder geval", 2o zei hij, "zal de natuur het zelf wel regelen en gaat de boerenpraktijk gewoon door". De ZLM-voorzitter stelde overigens vast dat de spanningen toenemen "niet alleen hier in onze bestuursverantwoordelijkheid, maar ook in en bij die boerenpraktijk. "En de boer, hij ploegde voort" is een deel van de spreekwoordelijke vanzelfsprekend heid aan het verliezen. Voortzetten en voortzaaien wordt in zeer direkte zin een kwellende vraag voor een toenemend aantal bedrijfsgenoten in ons werk gebied. De voorzitter konstateerde verder dat de veel te ver gaande Brusselse prijs- en marktbeleidsvoorstellen m.b.t. de akkerbouw voorlopig als het zwaard van Damocles boven ons hoofd blijven hangen. Onze ZLM-rekensommen en publiciteit hebben in ieder ge val bewerkstelligd, dat klaarblijkelijk het Landbouw- schapsbestuur nu ook het "onaanvaardbaar" zij het met nuances heeft uitgesproken. Landbouwschap zo wel als wijzelf zullen de eventuele consequenties van dat onaanvaardbaar moeten aanvaarden, aldus de ZLM-voorzitter. De zuivelsector wordt geconfronteerd met steeds verdergaande quoteringseisen. Nu weer 1 extra voor Braks. De ZLM-voorzitter sloot zich aan bij de voorzitter van het produktschap vóór Zuivel, de heer H. Schelhaas die gewezen heeft op het gevaar van een te ver gaande produktie-inkrimping in verband met de exportmogelijkheden naar Derde Landen. Tus sentijdse ongedaanmaking van de 4% quotum schor sing moet daarom volgens Van der Maas in het lopen de melkjaar mogelijk worden! Ook oneigenlijke toe passing van de vetquotering moet zo spoedig moge lijk ongedaan gemaakt worden met dien verstande dat de vermenigvuldigingsfactor van 0,26 in feite ge halveerd dient te worden. De ZLM-voorzitter hekelde vervolgens de ergerlijke onduidelijkheid waar het gaat om de quotum en superheffingsregeling bij koop en verkoop van grond i.v.m. de 20.000 kg-grens, en de toetsingsbevoegdheid vari het ministerie tot 3 jaar achteraf. "Van het ministerie zal geëist moeten wor den om duidelijke regels te stellen. De rechtszeker heid van de individuele melkveehouder wordt mo menteel volledig aangetast. Dat is een kwalijke zaak"! De heer Van der Maas zei de stellingname vanuit de tuinbouwsektor met betrekking tot het mogelijke ver dringingseffect vanuit de zuivel- en akkerbouwsekto- ren grotendeels te onderschrijven: "Eventuele beëin digingsregelingen, stimuleringsprogramma's voor an dere produkties en gewassen en eventuele premiere gelingen voor mindere produktie, zullen zoveel moge 'Tk kan mij niet aan de indruk onttrekken dat dit een verminderde aandacht betekent voor essentiële zaken die de land- en tuinbouw nodig hebben", zo zei Varekamp in zijn openingswoord. "Het gevaar dreigt dat op het ni veau van de regering een duidelijke belangenbehartiging voor de agrarische sector zal ontbreken. Dit noodzaakt ons om onze belangen scherper en indringender bij de minister op tafel te leggen", aldus de voorzitter. Het Landbouwschap houdt vast aan een quotumkorting van zes procent voor dit melkprijsjaar, tenzij het minis terie van Landbouw kan voorrekenen dat een hoger per centage onvermijdelijk is. Lukt dat de minister niet, dan is de verhoogde quotumkorting voor zijn verant woording. Met deze woorden resumeerde de voorzitter van het Landbouwschap, Marius Varekamp, de overheersende mening onder de bestuursleden. Hij reageerde hiermee op de aankondiging van het ministerie dat verdere quo tumkorting tot bijna zeven procent nodig is als compen satie van de melkquota die het vorig jaar extra heeft uit gegeven. Uit een brief van de minister viel eerder immers' op te maken dat bij keuze van het A-systeem geen extra korting te verwachten viel. "Dit heeft veel ongenoegen gewekt", vatte Varekamp de teneur van de betogen sa men. "De achterban voelt zich bedrogen". Minister Braks is overigens bereid om verder met het landbouw bedrijfsleven te overleggen over de quotumkorting voor de melkveehouderij. In het maandelijks overleg tussen, de bewindsman en het Landbouwschap is woensdag af gesproken om volgende week donderdag het kor tingspercentage definitief vast te stellen. Het gaat daar bij met name om de hoogte van de extra korting boven de al door de EG vastgestelde korting van 6 procent. WIR Landbouwschapsvoorzitter Varekamp sprak in het over leg met de bewindsman zijn zorg uit over de sluipende ontmanteling van de WIR. Minister Braks gaat er vanuit dat de WIR gehandhaafd wordt, maar gaf toe dat het re- geeraccoord ruimte laat voor aanpassing op onderdelen. Het Landbouwschap heeft de bewindsman een overzicht toegezegd van de jongveeopfokkers die in het kader van het mestregistratiebesluit problemen hebben gekregen met hun mestquotum. lijk gepaard dienen te gaan met een tijdelijke blokke ring van switch-mogelijkheden naar bepaalde onder delen van de tuinbouwsektor". Overigens, zo voegde hij er aan toe, zal het zo'n vaart nog niet lopen met een structureel verdringingseffect, omdat vakman schap en kwaliteit de bepalende voorwaarden zullen zijn voor nieuwe producenten in de tuinbouwsektor. Een volledig "op slot gaan" van de tuinbouwsektor is daarom volgens hem niet oppertuun. De uitvoering van de ongebreidelde bezuinigingsme thode van onze huidige nationale regering, en de arro gante wijze van presenteren blijven grote zorgen ba ren. Bij de lange rij van reeds bekende zaken, komt nog de voorstellen betreffende de afschaffing van de WIR. Het gaat hier om een extra investeringsbijdrage van een half miljard gulden op jaarbasis voor de Ne derlandse land- en tuinbouwsektor! Verder de herzie ning van de BTW-tarieven, met als klapper het voor stel tot rangschikking onder het hoge (20%) tarief van landbouwwerktuigen. Tenslotte lopen bij de herziening van het stelsel van inkomstenbelasting en premieheffing de voor de land bouw zo belangrijke middelingsmogelijkheid en de hantering van het bijzondere tarief gevaar "onder ta fel te verdwijnen". Een en ander zou de komende tijd veel aan energie en overtuigingskracht van ons eisen met name in de richting van de volksvertegenwoordi ging, aldus de ZLM-voorzitter tot slot van zijn ope ningswoord. land- en tuinbouwblad VRIJDAG 3 APRIL 1987 75e JAARGANG NO. 3870 Voorzitter Landbouwschap: Minister verwaarloost agrariërs Het ministerie van Landbouw heeft steeds minder oog voor de belangen van de agrarische sektor. Marius Vare kamp, voorzitter van het Landbouwschap, zei dit op 1 april op de bestuursvergadering van het Landbouw schap. Volgens Varekamp leidt de reorganisatie op het departement ertoe dat het beleid zich steeds meer richt op natuur, landschap, recreatie en het milieu.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1