VOOR in: VROIIW Nieuwe mensen - nieuwe ideeën p.j. zuid geluid De grote avond, PJZ-West Zeeuws-Vlaanderen Herwaardering Vrijwilligsters Redaktie: Roelie Troost Een geslaagde 'Ronde van Biervliet' in Oost Zeeuws-Vlaanderen onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De jaarvergadering van de Provinciale afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen mocht zich verheugen in een grote op komst. Het was een goede bijeenkomst, we komen daar binnenkort op deze pagina op terug. Nu willen we de bezoeksters en degenen die niet konden komen, de openingstoespraak van de Presidente, me vrouw J.C. Nijssen-Schrier, geven. In deze toespraak zijn veel van die zaken genoemd die zo heel belangrijk zijn voor het leven op het platteland en voor het werken in de Bond. Een presidente, die na 6 aktieve jaren afscheid neemt van dat deel van het werk, zet duidelijk i iteen hoe ze het zelf heeft ervaren en geeft tevens een toekomstge richt beeld. Na het welkom aan leden en gasten, mevrouw J.C. Nijssen-Schrier: Voor mij betekent dit het einde van een bestuursperiode van 6 jaar. Ik vind het een zeer goede regel in de Bond, dat na 6 jaar een bestuurs- funktie ten einde is en men plaats maakt voor een ander. Zodoende krijgen veel vrouwen de kans zich in te zetten. De bond op een andere manier te leren kennen, ervaringen op te doen buiten de ei gen kring, buiten de eigen afdeling. Het houdt bovendien de Bond jong en levendig. Nieuwe mensen, nieuwe ideeën, ook hier en daar veranderin gen misschien, maar wel vasthou dend aan de grote lijn in het geheel: gestalte geven aan de doelstelling en werken aan de doelstelling. Toen ik deze week hadacht over de afgelopen 6 jaar, werd ik mij er van bewust, dat ik gedurende die periode meer belangstelling heb gekregen voor alles wat met vrouwen te ma ken heeft: de geschiedenis van de vrouwenbeweging, de vrouwenorga nisaties en vrouwenemancipatie. We weten dat vrouwen steeds in de belangstelling staan, als we in één week tijd de krant er op naslaan zien we allerlei berichten van en over vrouwen: vrouwen die eigenhandig een bouwprojekt uitvoeren, een technische hobbyklub voor vrou wen, ook vrouwen als onder neemster is iets wat we meer en meer tegenkomen. Het bijzondere van de ze berichtgeving vind ik dat het alle maal nog als nieuw, als bijzonder er varen wordt dat vrouwen iets onder nemen. De vrouw in de politiek daar beginnen we nu aan te wennen, dat wordt al als vanzelfsprekend be schouwd. Trouwens, ik denk dat vrouwen als onderneemster een redelijke kans van slagen hebben. Immers, het huishouden - tot voor kort gezien als een specifiek vrouwelijke taak - is niet anders dan het efficiënt en eko- nomisch beheren van een klein be drijf, een bedrijf waarin organisatie vermogen en deskundigheid onmis bare vereisten zijn. Wij weten ook dat door alle mogelij ke mechanische hulpmiddelen, die over 't algemeen ook nog binnen ie ders bereik liggen, de taak van de vrouw in het huishouden is veran derd. Er is meer tijd beschikbaar ge komen om andere dingen te doen, andere dingen te ondernemen. Hoe die tijd wordt ingevuld is zeer per soonlijk. Veel vrouwen hebben tegenwoordig een baan of part-time baan. De drang van vrouwen, de behoefte ook om naast het huishoudelijk werk iets anders te doen is de laatste 15, 20 jaar enorm toegenomen. Dat wij daarbij ook wel voor verrassingen kwamen te staan herinnert u zich on getwijfeld. Denkt u maar eens aan de golf van protest toen enkele jaren geleden de tweeverdienersbelasting werd ingevoerd. Er werd zoveel over gepraat en geschreven dat het niet ongemerkt aan de overheid voorbij ging. Een en ander had tot gevolg dat in opdracht van het ministerie van eko- nomische zaken een onderzoek werd verricht. Mevrouw dr. Hagenaars, hoogleraar in de ekonomie van de huishoudelijke sektor aan de Eras- musuniversiteit werd belast met het onderzoek. De konklusie van het onderzoek heb ik met zoveel belangstelling gelezen dat ik het graag aan u doorgeef. In een interview met de Volkskrant zegt mevrouw Hagenaars: De welvaart van een tweeverdienend stel is niet groter dan die van een huishouden met een gelijk inkomen, waarvan de een werkt en de ander het huishouden doet. Voor de wel vaart van het huishouden maakt het wel degelijk uit of er iemand thuis is die het huishouden doet en dus een heleboel produktie levert. In een huishouden waar beide partners werken moet diezelfde produktie worden gekocht, want ze hebben minder tijd om het huishouden te doen of klussen te verrichten, aldus mevrouw Hagenaars. Met andere woorden: in het bedrijf dat huishouden heet worden dien sten verricht die geld waard zijn. Het feit, dat over dit onderwerp gepraat en gedacht wordt geeft de golfbewe ging aan, die steeds voortduurt, de mening die zich gevormd en weer ge wijzigd heeft. Vroeger was er het traditionele patroon van huwelijk - de man als kostwinner - de vrouw de zorg voor de huishouding. Later werd het huishouden min of meer verguisd, men was maar gewoon huisvrouw, veel vrouwen voelden dit ook zo. Echter langzamerhand wordt huis houdelijk werk weer in z'n waarde teruggetrokken. Tijdens die 6 jaar heb ik ook het projekt 'Herwaardering van arbeid' binnen de Bond zien verschijnen. De emancipatiewerkster, in tijdelijke dienst van de Bond, mèt geldelijke steun van de regering, heeft het pro jekt in opdracht van het hoofd bestuur opgezet. Er is veel geld in gestopt en veel energie. Mijn vraag is: wat doen we nu verder met het projekt? Wordt het straks na een aantal jaren in de kast gestopt en is het dan alleen nog goed voor een bladzij in de geschie denis van de vrouwenbeweging of doen we er nü iets mee? Ik zou zo graag zien dat de visies en de meningen van vrouwen op dit on derwerp werden gebundeld en dat de Bond van Plattelandsvrouwen daad werkelijk zou kunnen bijdragen tot het emancipatiebeleid van de rege ring. We zijn op het spoor gezet, ik denk dat het de taak van het hoofd bestuur is om dat spoor verder te volgen. Niet alleen voor de komende jaren, maar ook voor de komende generatie. Jonge vrouwen of beter gezegd jon ge mensen gaan zich steeds meer in stellen op een leven, dat meer aktivi- teiten omvat dan alleen de huishou delijke verzorgende taak. Meer vrouwen proberen werk en gezin te kombineren. Denkt u niet dat jonge vrouwen het daardoor gemakkelijker krijgen. Wij weten nog hoe één en ander ont staan is, hoe het gegroeid is, zij zijn opgegroeid in deze maatschappij. Zij kennen naast het huwelijk tal van andere leefvormen: het samen wonen, de homofiele relaties, allerlei tussenvormen of andere leef- of woonvormen. Het aantal echtschei dingen is de laatste jaren toegeno men. Kinderen groeien op bij de moeder of bij de vader of reizen van de een naar de ander, allemaal zaken waar jonge mensen mee te maken krijgen. Alle veranderingen hebben ook tot gevolg dat jonge mensen vaker een keuze moeten maken. Trouwen we of wonen we samen, willen we kin deren, stellen we dit uit of beginnen we er helemaal niet aan. En als we kinderen hebben blijven we dan wer ken of zeggen we onze baan op en geven we de tijd aan de verzorging en opvoeding van het kind. Allemaal vragen omdat de mogelijkheden om het leven in te richten zoveel groter geworden zijn, niet gemakkelijker denk ik. Naast emotionele argumenten van een keuze-bepaling komen er ook fi nanciële redenen om de hoek kijken. De financiële zelfstandigheid, of die dan wel of niet gegrond is gezien het beeld van het onderzoek dat ik zo juist schetste, speelt een grote rol in het leven van een vrouw. Kortom, de maatschappij verandert, het leven van de vrouw verandert en hoe zit dat dan met de Bond van Plattelandsvrouwen? Mevr. J.C. Nijssen-Schrier Kan de Bond die veranderingen aan, kan ze er op inspelen en is een vrou wenorganisatie al de onze nog zin vol? In de afgelopen 6 jaar ben ik tot de stellige overtuiging gekomen dat de Bond zeer nuttig werk verricht, voor veel vrouwen zeer waardevol en zelfs onmisbaar is. Daarom is het zo jammer dat wij bij het vinden van vrijwilligsters op bestuurlijk nivo moeilijkheden ondervinden. Door bezuinigingen van de regering wordt steeds meer een beroep ge daan op vrouwen, die zich vrijwillig willen inzetten in b.v. bejaardente huizen, ziekenhuizen en in andere verzorgende beroepen. Door vrijwil ligerswerk is men ook direkter be trokken bij de samenleving. Ook bij onze vrouwen in de Bond is dit het geval. Veel bestuursleden zijn regelmatig op stap om invulling te geven aan de doelstelling. Ik denk dat deze vorm van vrijwilli gerswerk in de toekomst meer ge waardeerd zou moeten worden. Vor ming en ontwikkeling is van 'zeer grote waarde voor onszelf, voor de mensen om ons heen en voor de sa menleving waarvan wij deel uitma ken. Wij moeten de maatschappelij ke ontwikkelingen volgen en ons er mee bezig houden. Dat kan binnen de Bond. Op allerlei manieren. De Bond biedt zoveel mogelijkheden, denk eens aan de leeskringen die er in de loop van de jaren door heel de provincie gekomen zijn of aan de studiedagen van de verschillende kommissies. Ook de speciaal opge leide diskussieleidsters leiden diskus- sieavonden en zetten de leden aan het denken. Tegen nog meer vrouwen zouden wij als Bondsleden moeten zeggen: Leg het breiwerk eens terzijde, zet de te levisie uit en pak eens een boek er is zo veel geschreven wat de moeite van het lezen waard is. Er zijn, ook in Zeeland, schitterende voorzieningen in de vorm van biblio theken. Het ligt allemaal binnen ons bereik, het is echter niet altijd de ge makkelijkste manier van ont spannen. Echter, ik leg er nog eens de nadruk op: de Bond kan niet blijven voort bestaan zonder de inzet van vrijwilli ge bestuursleden. Het vrijwillige moet er evenwel niet toe leiden dat vrouwen er als het ware een halve of komplete baan aan hebben, het schrikt dan andere eventuele kandi daten af. Gedurende 6 jaar heb ik gezien dat de belangrijkheid van het werk van een vrouwenorganisatie zowel op gemeentelijk, provinciaal als landelijk nivo nog meer onder de aandacht gebracht zou kunnen wor den. Meer ondersteuning zou zeker gewenst zijn. Soms bekruipt mij wel eens het ge voel dat vrouwen te veel met zichzelf bezig zijn. Vrouwenemancipatie is goed maar ik vind dat vrouwen het niet moeten overdrijven. De maat schappij bestaat niet enkel uit vrou wen, de maatschappij bestaat uit mannen en vrouwen, laten vrouwen dat niet uit het oog verliezen. Op 27 februari jl. hadden wij onze grote avond. De kersverse voorzit ter, Pieter Nortier, opende die avond, door het woord te nemen en iedereen te verwelkomen. De hele zaal bij de heer Wijffels zat zo vol dat de laatste mensen achteraan moesten blijven staan. De voorzitter roerde alle aktiviteiten van het afgelopen jaar aan. Hij zei ook hoe het nieuwe bestuur er uit zag. Daarna kondigde hij de dave rende klucht 'Pas op voor de buren' aan. Deze was door een aantal en thousiaste PJZ-leden ingestudeerd, onder leiding van onze befaamde re gisseur Tonny Rijnberg. Deze klucht had drie bedrijven, en speelde zich af in het huis van Dr. Pil, die op dat moment op vakantie was. De buurman Jan van Dalen (Jan de Hullu) had dat huis ver huurd, maar zijn vrouw Klazien (Marion de Nood) was het daar niet mee eens. Hij verhuurde het aan een boer van het platteland Kees van Aalst (Leo Pielaat) voor 750 gulden Op vrijdag 20 maart werd ook bij ons de Ronde van Biervliet gespeeld, een spel dat in het teken staat van het gebruik en misbruik van alko- hol, met medewerking van Henk Tegels. Met ruim 20 personen werd het spel aktief gespeeld. Iedereen was en thousiast, en ook de vragen die je tij dens dit spel schriftelijk moest beantwoorden, werden met knarsen de hersens beantwoord. Er waren allerlei soorten vragen, b.v. kennisvragen, eigen menings- vragen, e.d. Ook waren er 2 mensen uitgenodigd van de A.A. (Anonieme Alkoholisten). Tussendoor het spel werd er ook bij deze mensen om raad gevraagd voor het helpen bij het invullen van de vragen of gewoon over een bepaalde vraag te diskussiëren. Na het spel hebben deze 2 mensen uitgelegd wat het is om alkoholisl te zijn, de gevolgen ervan en hun eigen verhaal verteld; en hoe ze tenslotte bij de A.A. terecht kwamen. Nader hand was iedereen toch wel onder de indruk. De avond werd besloten met een drankje wel of niet met alkohol. We kunnen terugkijken op een geslaagde avond. Roelie Troost Oost Zeeuws-Vlaanderen per week. Zijn vrouw Koba (Marian Dekker) had namelijk een prijs ge wonnen in een plaatselijke loterij, zodat ze eens op vakantie konden gaan. Maar, o wee, toen ze eenmaal geïnstalleerd waren, kwam ineens de dochter José Pil (Marjan Dees) thuis. Dit leidt tot zeer vreemde ge beurtenissen. En als haar vriend Aart (Frans Die- leman) ook nog eens langs komt, omdat hij José nog even wilde zien voordat zij op vakantie ging naar Frankrijk, wordt hij aangezien als een inbreker. Hij wordt drie maal geboeid en op de bank gelegd, en weet vreemd genoeg iedere maal te ontsnappen. Kees van Aalst wordt aangezien als dokter door een bewoonster van de in de buurt gelegen kamping 'Rustenburg'. De kampingbe- woonster, genaamd Klara Koe (Mar- tine Overdulve) schotelt hem allerlei kwaaltjes voor, die hij met middel tjes uit grootmoederstijd heel goed op weet te lossen. De kampingbewoonster is hem er zo dankbaar voor dat ze er hem een zoen voor geeft. Later komt Klara in kontakt met Jo sé en haar vriend. Die ontvangen haar zo vriendelijk, dat zij gratis een autootje mogen huren om mee naar Frankrijk te gaan. Dan komt buurman Van Dalen er achter dat hij goed fout zit. Hij weet dit gelukkig samen met Kees van Aalst toch nog goed op te lossen. Een daverend applaus en een bloe metje maakten het tot een zeer^ geslaagd opgevoerde klucht. Daarna nam de voorzitter het woord weer en men begon aan de verloting. De lootjes waren in de pauze ver kocht. Men had waardevolle prijzen gekregen van de sponsors. De voor zitter sloot het af door iedereen en de sponsors te bedanken. Na het toneelstuk bleef de stemming er tijdens het bal onder leiding van de 'Joe Nielsenband' er goed in zitten. Dit was een zeer goed geslaagde Grote Avond! Martine Overdulve Vrijdag 3 april 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19