Ervaringen vanuit het onderwijs in tegenspraak met uitkomsten LHNO- onderzoek Omzet groenten- en fruitexpor- teursin '86 gestabiliseerd Uitkomst overleg pensioenproblematiek bepalend voor status personeel Staatsbosbeheer LHNO is geen eind onderwijs Stand van zaken m.b.t. privatisering bij Ministerie van Landbouw "Steeds als het Lager Huishoud en Nijverheidsonderwijs weer eens in de publiciteit komt is het met een zeer onterechte negatieve klank", aldus directrice mevr. D.P. de Buck van de scholenge meenschap "De Leeuwtjes" uit Terneuzen, welke school o.a. een LHNO-opleiding in het pakket heeft. Zij reageert hiermee op be richtgevingen over een onder zoek waaruit blijkt dat het maar het beste zou zijn als het LHNO zou worden opgeheven. Het on derzoeksrapport heeft zij overi gens nog niet onder ogen had. De consulente voor het onderwijs bij de ZLM mevrouw A.v.d. Leeden heeft geen goed woord over voor het rapport: "De on derzoekers gaan ervan uit dat LHNO eindonderwijs is en dat is bepaald niet zo. Slechts een klein deel van de leerlingen gaat nu het verlaten van de school direkt naar de arbeidsmarkt. Het rap port deugt daarom dus niet. Ge volg is wel dat er opnieuw schade wordt toegebracht aan het LHNO en aan de leerlingen die dit schooltype volgen. "Nee, op zo'n rapport zit niemand te wachten...". Eind vorige week zijn de resulta ten gepubliceerd van een onder zoek dat is ingesteld naar met na me de arbeidsmarktpositie van de afgestudeerde LHNO-leerling. Het betreft een landelijk onder zoek, uitgevoerd door het Rijksin stituut voor Onderwijsonderzoek (RION) van de Groningse universi teit in opdracht van de Stichting voor Onderzoek van het onderwijs (SVO) in Den Haag. De gegevens er voor zijn in 1985 verzameld. De ver klaring voor het feit dat nu pas de resultaten naar buiten komen is dat het rapport onlangs is afgesloten. Volgens de onderzoeker van het RION de heer D. Akkermans heeft het onderzoek zich toege spitst op het LHNO en niet op andere takken van het Lager Be roeps Onderwijs, omdat naar verhouding de werkloosheid on der LHNO-leerlingen het grootst is. In het kader van het onder zoek zijn o.a. enquêtes naar be drijven gestuurd om de vraag naar afgestudeerde LHNO-leer- lingente peilen. Vervolgopleiding Zowel door mevr. de Buck als door mevr. D.S. Bom, direktrice van de christelijke LHNO-school "Oranjezon" te Oostkapelle, wordt fel bestreden dat het LHNO een voorbereiding op een beroep- of een zg. eindopleiding- is. Volgens de twee direktrices is het LHNO vooral een vooroplei ding bijvoorbeeld voor het Mid delbaar Dienstverlenings en Ge zondheidszorg onderwijs. Zij vinden het dan ook zeer onte recht dat de positie op de ar beidsmarkt van de afgestudeerde LHNO-leerlingen als kriterium van een onderzoek naar de on derwijsvorm geldt. "In de prak tijk blijkt nl. dat ongeveer 90% van de leerlingen een of andere vorm van vervolgonderwijs gaat volgen", aldus mevr. De Buck. "De resterende 10% van de leerlin gen komt bovendien voor het me- De voorzitster van de beheerscommissie van Oranjezon mevrouw J.J. de Visser-Geertse spreekt hier een grote groep leerlingen en andere ge nodigden toe tijdens de onthulling van het kunstwerk 30 mei vorig jaar. Door de recente publikaties dreigen vooral de LHNO-leerlingen de dupe te worden. rendeel goed aan de slag Deze er varing wordt gedeeld door mevr. Bom. Zij vindt daarnaast dat er van zeer tendentieuze berichtge ving sprake is als er gelijk het oordeel aan toegevoegd wordt dat er in feite geen bestaansrecht voor het LHNO bestaat. "En", ze verontwaardig, "zulke be richtgeving is niet alleen nadelig voor de onderwijsvorm maar ze ker ook voor de LHNO- leerlingen. Bovendien kloppen de resultaten gewoon niet". In het bewuste rapport wordt overigens ook gezegd dat de overheid een stimulerend beleid moet voeren om de werkgelegenheid voor af gestudeerde LHNO-leerlingen in vooral de gezondheidszorg en de verkoop te vergroten. Het accent van het onderzoek ligt derhalve niet alleen op de opleiding maar evenzeer op de arbeidsmarkt. Onderzoeker Akkermans beaam de tegenover ons dat het ar beidsmarktaspect in de bericht geving overschaduwd is door konstateringen als zou het LHNO geen bestaansrecht meer hebben. Het ministerie van landbouw heeft een voorkeur voor privatisering van het aantal formatieplaatsen van de verzelfstandige directie staatsbosbe heer (1200 a 1300), als een oplossing kan worden gevonden voor de pensi oenproblematiek. De desbetreffende studie heeft echter nog niet tot resul taat geleid. Als zo'n oplossing er niet komt, kan de afslanking alleen vorm krijgen door werkzaamheden uit te besteden. Secretaris-Generaal mr. G.J. van Dinter van het ministerie van land bouw en visserij schrijft dit in een 2e personeelsbrief over de afslankings operatie, d.d. 1 april 1987. Staatsbosbeheer Als tot uitbesteding van werkzaam heden van Staatsbosbeheer wordt besloten, gaat het om de werkzaam heden van het uitvoerend technisch personeel. Uitgaande van één plaats per 2000 ha betekent dit, dat maxi maal 750 plaatsen zullen worden ge privatiseerd. Het organisatiebureau, dat een onderzoek zal doen naar de organisatiestructuur, zal ook een oordeel geven over de omvang van eigen personeel en uit te besteden ac tiviteiten. Landbouwvoorlichting Naar de mogelijkheden van privati sering van de eerste-lijns- landbouwvoorlichting is nog onder zoek gaande. In ieder geval zal de voorlichting bij consulentschappen in algemene dienst en provinciale vertegenwoordigingen in stand moe ten blijven ter handhaving van de open lijnen tussen voorlichting, on derwijs en onderzoek. Classificatie VIB Midden april zal naar verwachting een voornemen worden uitgebracht over de privatisering van de classificatie-werkzaamheden van geslachte dieren bij het Voedselvoor- zienings In- en Verkoopbureau. In het overleg dat nu gevoerd wordt, ligt de nadruk op het voorkómen van gedwongen ontslagen en op werkgelegenheidsgaranties op lange re termijn. Landbouwkundig Onderzoek Binnenkort zal een beleidsvoorne men worden uitgebracht over de toe komstige invulling van het land bouwkundige onderzoek. Er komt een zelfstandige directie, die belast wordt met de uitvoering, het beheer en de coördinatie over de instituten en proefstations. Een beleidsdirectie wetenschap en technologie zal zich met de programmaring en de finan ciering van het totale landbouwkun dige onderzoek bezighouden. Het is de bedoeling dat het secretariaat van de Nationale Raad voor landbouw kundige Onderzoek (NRLO) bij de ze directie wordt ondergebracht. Het overleg over het ontwikke lingsplan voor het landbouwkundige onderzoek is nog gaande. Naar ver wachting zal in mei besluitvorming plaatsvinden. Provinciale directies Met betrekking tot de provinciale vertegenwoordiging zijn twee be- leiüsvoornemens uitgebracht. Het eerste heeft betrekking op de nieuwe staven van de directeuren landbouw, natuur en openluchtrecreatie. Alle bestaande staffuncties zullen wor den opgeheven en door twee a vier nieuwe staffuncties worden vervan gen. Voor de herplaatsingsoperatie wordt - na een inventarisatie van alle bestaande functies en mogelijkheden - een plan opgesteld. Vermoedelijk kan in mei met de uitvoering van dit plan een begin worden gemaakt. Het tweede beleidsvoornemen heeft be trekking op de plaats en de taak van de inspecteur landinrichting en het technisch-administratieve personeel van de Landinrichtingsdienst in rela tie tot de integratie van het onder deel landschapsbouw. Ook wordt bekeken hoe de werk zaamheden met betrekking tot diver se uitvoeringsregelingen kunnen worden samengevoegd, waarbij te vens een rol speelt of en hoe de voor bereiding en toetsing van de Land bouw en Visserij-maatregelen op het departement in één afdeling of dienst kan worden ondergebracht. Over het totale pakket aan regels, procedures en sociaal kader met be trekking tot de afslankingsoperatie kunnen wellicht eind april maatrege len worden vastgesteld. Met betrekking tot het aanvullende flankerende beleid, waartoe het ka binet nog moet besluiten, ziet het er naar uit dat de geplande ingangsda tum - 1 januari 1988 - met enkele maanden kan worden vervroegd. Wijziging opbouw departement Vanaf 1 april 1987 zullen de Plan- tenziektenkundige Dienst (PD) en de Veterinaire Dienst (VD) ressorteren onder het Directoraat-Generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteits zorg. De directies Landbouwkundig Onderzoek en Ontwikkelingssamen werking Landbouw vallen op dezelf de datum onder het Directoraat- Generaal Landbouw en Voedsel voorziening. Het Stafbureau Agrari sche Vertegenwoordiging Buiten land ressorteert vanaf 1 april onder de Secretaris-Generaal. Beleidsplan Westerschelde verschenen De jacht in het Westerscheldegebied moet meer worden afgestemd op het natuurbeheer, dit omdat de jacht vaak een verstoring betekent van het niet-schadelijke waterwild in de ver schillende natuurgebieden. Dit is één van de uitgangspunten die vermeld staan in het pas gepubliceerde beleids- en beheersplan voor het Westerschelde gebied. Op de nota is tot 1 juni a.s. inspraak mogelijk. Schriftelijke reacties moe ten voor deze datum worden gezon den aan: Bestuurlijk Overleg, be leidsplan Westerschelde, p/a Pro vinciehuis, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Na verwerking van de binnengeko men reacties wordt het beleidsplan zelf opgesteld. Naar verwachting kan dit in de eerste helft van 1988 worden gepresenteerd. Over het be leidsplan zal een uitgebreidere in spraakprocedure worden georgani seerd. Voor een exemplaar of infor matie: tel: 01180-31400. De omzet van de Nederlandse Groenten- en Fruitexporteurs is met een waarde van 3,6 miljard gulden vorig jaar vrijwel gelijk aan die van 1985. Deze stabilisatie is het gevolg van de hogere produktie in de lan den waarheen de produkten worden geëxporteerd. Door de toegenomen concurrentie daalden de prijzen voor verse groenten en fruit. Dit schrijft de Algemene Nederlandse Bond Van Groenten- en Fruitexporteurs in zijn dinsdag verschenen jaarverslag. Bij de bond zijn 166 exporteurs aan gesloten, volgens de bond is een an dere oorzaak van de stabilisatie de ramp met de Sovjetkerncentale in Tsjernobyl, eind april '86, de omzet verliezen die de exporteurs direct daarna leden konden in de rest van het jaar niet meer worden goedge maakt. De exporteurs pleiten in hun jaarverslag voor het invoeren in ons land van een btw-nultarief voor de export van groenten en fruit. Het voorfinancieren van de btw noemen Afslankingsoperatie Ministerie van Landbouw en Visserij in huidige vorm voor natuurbehoud zeer schadelijk De Natuurbeschermingsraad vindt de reorganisatievoorstellen van het ministerie van Landbouw en Visserij in hun huidige vorm voor het na tuurbehoud zeer schadelijk en daar om onaanvaardbaar. Dit standpunt heeft de raad neergelegd in een brief aan minister Braks. De bezwaren richten zich vooral te gen de privatisering van een deel van het Staadsbosbeheer. Een ander be langrijk bezwaar is het samenbren gen van de landbouwdiensten in de provincies onder één directeur. De raad vreest, dat in. de nieuwe - constructie de consulent Natuur, Milieu en Faunabeheer niet meer in staat zal zijn het natuurbelang toe reikend te behartigen. De raad vindt daarom dat de consulent Natuur, Milieu en Faunabeheer ruimere be voegdheden moet krijgen het beleid van zijn directie in het bestuurlijk overleg met provincies, gemeenten c.a. uit te dragen. Tenslotte bestaan er bezwaren tegen het overbrengen van de sector Landschapsbouw van het Staatsbosbeheer naar de Landin richtingsdienst. zij, vooral in het hoogseizoen, een handicap voor het bedrijfsleven, dat verkeert in een nadelige positie ten opzichte van collega's in andere lan den die wel het nultarief kennen. De exporteurs behaalden vorig jaar een grotere omzet, 46 miljoen gulden, met produkten uit de glasgroente teelt en met champignons (34 mil joen gulden meer). Kiechle kort 8,5 procent op melkquota Duitse boer De melkveehouders in de Bondsre publiek worden in het pas begonnen prijsjaar met 8,5 procent gekort in hun individuele produktierechten. Daarmee moet de Duitse melkvee houder ongeveer 2,5% meer inleve ren dan collega's in andere EG- landen, met uitzondering van Neder land, waar minister Braks een extra korting van 0,9 procent wil door voeren. De Duitse Boerenbond heeft tegen deze maatregel van Kiechle gepro testeerd. Van de quota-korting is drie procent definitief en 5,5 procent tijdelijk. Kiechle heeft van de Euro pese Ministerraad toestemming ge kregen om de voorziene korting vol gend jaar reeds nu te doen ingaan. Als tegemoetkoming in de korting ontvangt de producent voor het defi nitieve gedeelte omgerekend per liter 1,12 en voor de tijdelijke reduktie jaarlijks 0,34 per liter. Hardheidsmeter voor uien Uit marktonderzoek is gebleken, dat de konsument de hardheid van uien, naast b.v. de kleur, een belangrijk kwaliteitsaspekt vindt. De verwerken de industrie heeft ook graag harde ui en omdat zachte uien zich slecht laten schillen en snijden. Omdat men naar een systeem toe wil waarbij op grond van de kwaliteit aan de telers kan worden uitbetaald, is een objektieve meetmethode gewenst. Op het Insti tuut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten (IBVL) heeft men daartoe een eenvoudige, handzame hardheidsmeter ontwik keld. Met het apparaat meet men de vervormbaarheid van de ui en dat is een maat voor de hardheid. Met medewerking van het Kwaliteits Controle Bureau wordt het apparaat in de praktijk getest. Vrijdag 3 april 1987 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17