ONKRUID UI JONG GRAAN: WACHT NIETTE IANG VERIGAL Verkavelingskommissie dreigt tuinbouw te vergeten Minder kg van betere kwaliteit levert meer op Op vele graanpercelen hebben onkruiden zich het afgelopen najaar flink kunnen ontwikkelen. Niet alleen duist of kleefkruid, ook o.a. ereprijs en paarse dovenetel hebben van het zachte najaar geprofiteerd en hinderen het graangewas. Een vroeg inzetbaar, breedwerkend herbicide met bodem werking tegen nakiemers schakelt de gewaskonkurrentie uit en (biedt u de vroege zekerheid van een schoon perceel. ZODRA DE ONKRUIDEN WEER AAN DE GROEI ZIJN Tegen breedbladigen Het meest komplete middel, extra sterk op kleefkruid, ereprijs, paarse dovenetel en akkerviooltje Bodem werking tegen nakiemers (6 weken) Tegen grassen en breedbladigen Goed op duist, sterk op breedbladigen met name kleefkruid, ereprijs, kamille, paarse dovenetel, akkerviooltje Bodem werking tegen nakiemers (6 weken) AGRIBEN, dynamisch en deskundig in akker en tuinbouw Toch lenteboden Nu de zomertijd weer is aangebro ken, wordt hier op WALCHEREN toch wel eens verlangend naar het 'echte' voorjaar uitgekeken. De temperatuur is in de maand maart weer op een rekord komen te staan in de koude richting. Lang heeft de vorst stand gehouden, maar het bleek droog uit te dooien Helaas kwam afgelopen week veel regen en koude buien van zee op ons afdrijven. Al met al zijn er tot op he den nog maar weinig aktiviteiten op het land kunnen gebeuren. Een en kel perceel vroege aardappelen zit in de grond, en is afgedekt met plastiek. De storm heeft het plastiek wel een golvend aanzien gegeven, maar de schade is beperkt gebleven. Bij windkrachten van 9-10, zou je het hart vasthouden en vermoeden dat alles kapot waait. Bij de meeste kollega's staan al wat bakken met bloemkoolplanten te wachten. Hopelijk kan er aanstaande week aan begonnen worden. Planningjna- ken is in de vollegrond tuinbouw toch altijd natte vingerwerk, een paar weken later poten of zaaien kan een volgende teelt soms geheel te niet doen of op het nippertje brengen wat oogst betreft. Onze glas mensen hebben in dit opzicht veel voor. Goede planning is toch een nood zaak, afspraken met plantenkwekers dientengevolge ook. Onze teelten zijn over het algemeen arbeidsbe- hoeftig en ook hier kan men gauw mee in de knoop komen te zitten. Het koude weer heeft een wat sterke re vraag op de witlof uitgeoefend, de prijs is wat omhoog. Jammer dat te gen het eind van de week er al weer wat afbrokkeling in het prijsbeeld kwam. Diegenen die nog winterpeen hebben zitten, kunnen op dit mo ment maar beter naar een veehouder uitkijken, dan het klaar te maken voor de veiling. De prijs die er voor gegeven wordt is bij beide ongeveer even hoog, het is beide bedroevend laag. De onder glas gegroeide sla heeft het in het laatst aardig gedaan: 50 cent voor de zware in meerma- lig fust en met een gemiddelde van 30 cent. Het is geen 'vetpot' ge weest maar het kan. Afgelopen week heeft u de ZGO reaktie op de taknota in het ZLM- blad kunnen lezen, velen van ons zullen het hiermee eens zijn. Echter zoet water voor ons gebied kunnen velen niet uit de grond halen. Mis schien kunnen wij gezamenlijk eens aankloppen bij het waterleidingbe drijf. Het is toch niet te rechtvaardi gen dat de stadsmens met zijn gering waterverbruik evenveel per m3 moet betalen als de tuinder die geheel op de kraan is aangewezen. Hopelijk zullen onze organisaties ons hier bij helpen. In andere gebieden die wel zoet wa ter krijgen kost het toch ook handen vol geld van de overheid, ons gebied mag niet vergeten worden. Vergeten is de tuinbouw en zijn toe komst in de ons verstrekte verkave lingskrant. Ik heb het woord tuinbouw en zijn toekomst in de ons verstrekte verka velingskrant. Ik heb het woord tuinbouw er maar eenmaal in gelezen. We dreigen een vergeten groep te raken. Bedrijfsver- plaatsing zou zeker voor onze groep aan de orde gesteld moeten worden. Met name over het stivoorn projekt (gronden die door bemiddeling van de veiling in Voorne worden ver kocht, om daarop een tuinbouwbe drijf te beginnen) wordt niet gerept. Of de 'verkaveling' zo aanspreekt bij de mensen is maar de vraag; hoe veel gaat het geheel kosten. Een opi nie peiling voor de stemming zou al verhelderend werken. Er mag niet beslist worden over ons, zonder ons. Ook de tuinbouw heeft zijn goedvin den getoond aan de voorbereidings commissie. West-Brabants fruitmix. Het is al weer april. Terwijl ik dit schrijf val len buiten nog sneeuwbuitjes en is de temperatuur amper 5°C. Voor de mens onaangenaam, maar voor het bedrijf waarschijnlijk niet zo slecht. Het tempert de ontwikke ling van de natuur, zodat het hele seizoen wat opgeschoven wordt naar een later tijdstip. Statistisch gezien leidt een laat seizoen nooit tot een topoogst en dat is nou juist wat we nodig hebben.Raar eigenlijk, dat we ons geen topoogsten meer kunnen veroorloven. Maar wat zijn eigenlijk topoogsten? Het huidige afzetseizoen geeft daar op een duidelijk antwoord, althans naar mijn gevoel. Men hoort vaak spreken over opbrengsten per ha van 40-50 ton. Als ik dan deze op brengsten verder vertaal in kwaliteits-kg, betekent dat geldelijke opbrengsten van ongeveer 50 tot 60.000 gulden per ha. Zo bezien is fruitteelt bedrijven een gouden zaak. Maar owee, de praktijk leert ons an ders en daar zit nou juist de kneep. Men praat over hoge opbrengsten in kg per ha, terwijl men alleen maar zou moeten spreken over kwaliteits- kg per ha, want alleen deze kg wor den betaald en de rest kost geld. Al het fruit beneden de maat 70 mm brengt vaak amper de kostprijs, AGRIBEN NEDERLAND B.V., Postbus 209. 4870 AE Etten-Leur, Tel. 01680-28920. Agriben staat midden in de wereld van akker- en tuinbouw. Ontwikkelt en levert een heel skala van gewasbeschermingsprodukten. Voor granen, aardappelen, suikerbieten, grasland, groenten en fruit als ook sierteelt Agriben leeft mee, denkt mee, werkt mee. In de vorm van advies en begeleiding. En met effektieve produkten. Zoals VERIGAL en FOXTAR DP. agribenvoor een gezonde groei doch vaker veel minder op. Houden wij ons zelf zo graag voor de gek? Of is het meer te doen om prestige? Je krijgt de indruk van wel. Alleen de kg tellen en de rest nemen we voor lief. Als wij als fruitkwekers in staat waren om onze zogenaamde hoge opbrengsten per ha, werkelijk te gelde te maken, op het prijsnivo van de kwaliteits-kg, dan geef ik u de verzekering dat alle fruitkwekers inmiddels allemaal schat- en schat rijk waren. In de praktijk zie je het tegenovergestelde. Alle fruitkwekers werken bijna dag en nacht en dat doen ze beslist niet uit weelde. Ik durf iedere kollega uit te dagen het tegengestelde te beweren en waar te maken. Of het gestelde in de prak tijk is waar te maken, laat ik in het midden. Geef mij echter maar eens een gemiddelde kwaliteits Cox' oogst in kg en van alle andere ras sen, dan zult u ongetwijfeld geheel andere opbrengsten per ha zien. Re sumerend zou ik willen stellen, waar zijn wij mee bezig, om te trachten de opbrengst per ha steeds te verhogen, d.m.v. hoge plantdichtheden in 3, 4 of ik weet niet hoeveel rijen bij el kaar, terwijl wij kennelijk niet in staat zijn, onze kwaliteits-kg per ha op een redelijk en akseptabel nivo te brengen. Denk eens na, wat de wer kelijke waarde voor u is, en hol niet alle trends klakkeloos na. U helpt uzelf en uw kollega's, door minder kg maar meer kwaliteit te leveren. Niet uw bruto kg per ha bepalen uw inkomen, doch alleen uw netto kwaliteits-kg per ha en die liggen zeer beduidend lager dan de prestige gerichte kg per ha. Wees eens rede lijk en durf er eens voor uit te komen!! Ondanks dat het volgens de kalender ook op THOLEN lente is kan men tot nog toe hier op het eerste gezicht weinig van merken. Al werd dan alles wat groeit geleide lijk aan wat groen, het is zeker toch ook verbazingwekkend dat sommige planten zoals bepaalde bloembollen door alle kou heen in staat zijn zich te ontwikkelen en daarmee door de onbegrijpelijke kracht der natuur vertonen dat het werkelijk lente is. Met het instellen van de zomertijd lijkt het haast wel of het voorjaar de laatste jaren steeds kouder, natter en later wordt. Er is dan ook hier nog maar weinig gebeurd op het land en vooral vroe ge aardappelen zitten er nog vrijwel niet in. Meestal krijgt men toch wel de kans om in maart op de vroegste percelen wat te poten maar dit werd eerst belemmerd door de vorst en daarna tot veler teleurstelling een be hoorlijke hoeveelheid regen. Het kan wanneer het eenmaal april is zeker snel weer goed worden, het is dan toch soms zaak even geduld te hebben en niet teveel te gaan knoeien. Hoewel ook onder glas de weerso- vergangen om deze tijd van het jaar bijzonder groot zijn is men minder aan seizoeninvloeden gebonden dan buiten. Zaaien, planten en oogsten gaat dan ook meestal aan een stuk door vooral bij de radijstelers is dit zeker het geval omdat de leeggeko men stukken meestal direkt weer in gezaaid worden. De prijs van de vroege radijs is te leurstellend geweest, hopelijk dat de latere zaaisels dit weer wat goed ma ken. Het is dan ook altijd maar af wachten, elk veilingbericht maar weer. Het kan van de ene op de an dere dag soms enorm verschillen, een zekere spanning blijft er altijd. Alleen de kosten vertonen een vaste stijging, waarbij vooral het ar beidsloon een flinke post is die hier op drukt, want het bossen is behoor lijk arbeidsintensief. Machinaal oogsten is wel mogelijk, waarbij de radijs zonder loof na ver werking in zakjes wordt aan geboden. Doch misschien gelukkig maar blijft de konsument het bosje preferen zo dat dit hopelijk in de prijs tot uit drukking komen en wij hieraan kun nen blijven voldoen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15