Hoofdbestuur ZLM wil provinciale verordening uitrijden afvaluien Hoofdbestuur ZLM nam afscheid van twee adviseurs Hoofdbestuur ZLM wil financiële ondersteuning van door vorst getroffen fruittelers en boomkwekers Hoofdbestuur KNLC: Braks dwingt organisaties tot hardere opstelling Kamer vraagt om snelle aanpassing kwekersrecht Hoofdbestuur ZLM bepleit instelling commissie van onafhankelijke deskundigen bij privatisering landbouwvoorlichtingsdienst Tijdens de hoofdbestuursvergadering van de ZLM maandag 30 maart jl. in het Landbouwhuis te Goes is weer uiting gegeven aan de ongerustheid bij de praktijk over koprot bij uien en rhizomanie bij bieten. Naar de oorzaken en het voorkomen van beide ziekten dient verstrekt onderzoek te worden gedaan. De voorzitter van de akker bouwcommissie, de heer J.C. Geluk, zei dat een verordening voor het uitrijden van afvaluien van levensbelang is voor de teelt van uien in het Zuidwesten. Het hoofdbestuur sprak zich op zijn voorstel uit voor het instellen van een provinciale verordening in Zeeland en Noord-Brabant. Deze zal overigens pas volgend jaar van kracht kun nen worden. Ten aanzien van rhizomanie bij bie ten werd opnieuw de wens tot meer duidelijkheid en openheid naar vo ren gebracht. De heer Geluk: "Doordat hier wetenschappelijk nog te weinig van bekend is blijven wet telijke maatregelen uit, maar in de praktijk leidt dit wel tot grote pro blemen op het terrein van de be- drijfshygiëne". Hij zei dan ook te hopen dat de Plantenziektenkundige Dienst spoedig met gegevens en voorstellen zal komen. Ontevreden heid werd geuit over het feit dat veel bietentelers- die bijvoorbeeld in het kader van een ruilverkaveling be zwaren hebben ingediend tegen het hun toegewezen bietenquotum - nog steeds niet weten waar zij aan toe zijn. Bij de suikerindustrie zal op spoed worden aangedrongen om hierin duidelijkheid te verschaffen. De voorzitter van de akkerbouw commissie constateerde in zijn over zicht verder dat de werkzaamheden tijdens de vorstperiode goed zijn gestart. Er is veel gelegenheid ge weest om nog wat percelen te egali seren en voor te bewerken. Ook de kunstmest was gestrooid voordat de vorstperiode eindigde. Bij de droge opdooi zijn er al veel percelen ge zaaid en geplant. Zomertarwe, zo- mergerst, plantuien en veldbonen zitten er praktisch in. Erwten voor het grootste gedeelte. Ook zijn er hier en daar al uien en bieten gezaaid en op het eiland Tholen zitten de eer ste aardappelen al in de grond. De start voor dit jaar is goed geweest. Uitvriezen Vooral Engels raaigras dat wat laat Op de maandag 30 maart jl. gehouden vergadering van het hoofd bestuur van de ZLM heeft de voorzitter van de tuinbouwcommissie, de heer C. Hamelink, aandacht gevraagd voor de vorstschade bij jonge perebomen en op de boomkwekerijen. "Binnen drie jaar", zo zei hij, "wordt de perenteelt - de steunpilaar van de Zuidwestelijke fruitteelt voor de tweede keer geconfronteerd met niet onaanzienlijke vorstschade. Het hoofdbestuur ondersteunde het voorstel van de heer Hamelink om te onderzoeken of het mogelijk is om bedrijven die door vorstschade in de problemen komen, te ondersteunen met het geld plus de renteaanwas die is overgebleven van de twee jaar geleden beschikbaar gestelde MCB-gelden. Deze gelden werden toen beschik baar gesteld ter ondersteuning van toen ook al door de vorst getroffen bedrijven. De commissievoorzitter stelde in zijn sektoroverzicht verder vast dat vanuit het werkgebied van de ZLM de groenteafzet in het alge meen het beste gerealiseerd kan wor den op de veiling ZHZ te Baren- drecht. De afzet van fruit daarente gen kan het beste plaatsvinden op de nieuwe veiling van de CVZ te Kapel- Ie. Het hoofdbestuur ondersteunde het standpunt van de vakgroep Het hoofdbestuur van het Konink lijk Nederlands Landbouw-Comité had in zijn vergadering van 31 maart jl. voldoende aanleiding om groot misnoegen te uiten, met name over de houding van minister Braks. Het KNLC (en het Landbouwschap) hebben met betrekking tot de EG- voorstellen voor 1987/88 op akker bouwgebied het onaanvaardbaar moeten uitspreken. De feitelijke uit werking van deze voorstellen is te berekenen op zo'n 500 per hectare. Productiviteitstijging en andere kostenverlaging kunnen daar niet te gen op. Voor melk en zuivel zijn he laas al maatregelen m.b.t. quotum korting en verzwakking van de bo dem in de markt geenomen van de zelfde funeste uitwerking op het in komen als bovengenoemd. De melkveehouderij voelt zich be drogen als de minister nu alsnog in systeem A extra gaat korten vanwe ge het teveel uitgegeven (ondanks de suggestie van niet, toen hij het Deen se systeem hier onmogelijk maakte). De vetgehalte-regeling is ook nog steeds onacceptabel. De wijze waarop hij gerechtvaardig de verlangens van de landbouworga nisaties miskent en min of meer dic taten oplegt, begint op arrogantie van macht te lijken. Zo kan met het overleg met deze minister eigenlijk niet verder worden gegaan, werd op gemerkt. Als geen begrip voor de landbouwpraktijk van vandaag wordt opgebracht, zal naar het oor deel van het hoofdbestuur een har dere opstelling van de landbouwor ganisaties nodig zijn. Het hoofd bestuur vindt het onjuist dat een breed gesteunde aanpassing van het Phoma wordt afgewezen. Houdt het in het kader van de diergeneesmid delenwet voorgeschreven logboek voor de veehouder toch praktisch hanteerbaar, zo vroeg het hoofd bestuur. En zorgt voor behoud van de eigen werkzaamheid van de vee houder onder verantwoordelijkheid van de dierenarts; een zwart ge neesmiddelencircuit moet worden voorkomen. Overige aangelegenheden Wat de tuinbouw betreft werd gesproken over het nu toch begon nen overleg over een nieuw aardgas contract; een prijsverhoging is kwa lijk voor de Nederlandse exportposi tie en een opschuiving van de kleine- verbruikersgrrens is ook gewenst. Aandacht werd gevraagd voor re cente plaatselijke vorstschade in jon ge fruit-aanplant. Zo ook voor de kwalijke gevolgen van tendentieuze berichtgeving over nitraat in blad groente. Een aanpassing van het kwekers recht voor de produkten van bio- technologische manipulaties heeft de voorkeur van de vaste Kamerkom missie voor Landbouw boven het toepassen van het octrooirecht. Dat bleek uit het overleg dat vorige week donderdag plaatsvond tussen minis ter en kommissie. Een octrooi op genetisch gemanipu leerd planten- en dierenmateriaal zou ook de voortbrengselen en eind- produkten daarvan omvatten, wat het gevaar van monopolievorming in de verwerkende industrie oproept. Alle partijen waren het met minister Braks eens dat dat in ieder geval voorkomen moet worden. Ook was er overeenstemming over de nood zaak om snel te handelen, en minis ter Braks zegde toe vóór het zomer reces een vervolgnotitie te pro duceren. Tot voor kort was er geen reden om het oktrooirecht in de landbouw in te voeren. Plantenmateriaal viel on der het kwekersrecht, en aan een ei gendomsrecht op dierlijk materiaal bestond weinig behoefte. De bio technologie heeft dit veranderd. Een gen, de drager van de erfelijke eigen schappen, kan immers in een ander organisme worden overgeplant en daar voor bepaalde eigenschappen zorgen. Anders dan een totaal orga nisme kan een gen echter nauwkeu rig chemisch worden beschreven, en gezaaid was heeft het erg moeilijk en er zijn nogal wat percelen die uitge reden zullen moeten worden. Ook Italiaans raaigras is slecht de winter doorgekomen. Er zijn nogal wat percelen wintertarwe die veel schade hebben opgelopen, vooral op de lichtere gronden, door een combina tie van slemp, daardoor piasvor ming, schade door ganzen en eenden en mogelijk ook door de extreme weersomstandigheden. Er zijn per celen bij die er zo slecht bijstaan dat uitrijden of doorzaaien de enige mo gelijkheden zijn om nog een redelij ke opbrengst te verkrijgen. Pootaardappelen Op veel bedrijven worden of zijn de pootaardappelen al afgeleverd. Ge luk wees nog eens op het belang van controle van de partij op ziekten en gebreken. Immers goed pootgoed staat aan de basis van een gezond en vlotgroeiend gewas. "Gebruik bij de controle de normen die de NAK hanteert. Tel bovendien de aantallen knollen in de zak zodat u inzicht heeft hoeveel kg. u per ha. nodig heeft. Bij het voorkomen van Rhi- zoctonia mag niet meer dan 25 van de knollen besmet zijn met scle- rotiën (zwarte hoopjes)". Zo luidde het advies van de voorzitter van de akkerbouwcommissie van de ZLM. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft deze maand twee van haar adviseurs zien vertrekken. De direkteur Lan delijke gebieden en Kwaliteitszorg ir. W.Z. van der Meer verlaat Goes als gevolg van een reorganisatie bij het Ministerie van Landbouw. Per 1 april wordt hij elders in Nederland hoofd Terreinbeheer. Ir. P.P. Koks was tot 1 april direkteur Landbouw en Voedselvoorziening in Noord- Brabant. Per die datum wordt hij adviseur Mestaangelegenheden bij het Ministerie van Landbouw in Den Haag. Beide ministeriële vertegen woordigers kregen als blijk van dank voor hun aan de ZLM bewezen dien sten het ZLM-herinneringsbord aan geboden. Ir. Koks nam het bord tijdens de maandag 30 maart jl. gehouden hoofdbestuursvergadering in ont vangst. De heer Van der Meer kreeg het bord vorige week reeds aangebo den door de voorzitter en de secreta ris van de ZLM. Voorzitter H.C. van der Maas kwalificeerde ter gele genheid van het afscheid van de heer Koks de reorganisatie bij het Minis terie als een ad hoe beleid waarvan hij sterk het gevoel heeft dat een en ander onvoldoende evenwichtig is uitgewerkt. Hij zei de beide advi seurs met gemengde gevoelens te zien vertrekken. Enerzijds sprak hij er zijn teleurstelling uit dat de heer Koks Noord-Brabant gaat verlaten anderzijds was er toch ook tevreden heid met het feit dat een deskundige uit het veld - wie de landbouw na aan het hart ligt - op het ministerie zijn invloed zal kunnen aan wenden waar het o.m. de mestproblematiek betreft. De heer Koks sprak ook van gemengde gevoelens. Hij zei de ver gaderingen van het hoofdbestuur al tijd met veel animo bijgewoond te hebben. "Ze waren nuttig en vonden plaats in een goede sfeer". De heer Koks gaat zich in zijn nieuwe functie met name richten op het begeleiden en stimuleren van een goede in frastructuur bij de mestproble matiek. groente en fruitvakgroep van Copa m.b.t. beperking van import van ap pels en peren van het Zuidelijk hal frond. De import mag het gemiddel de van de afgelopen jaren niet te bo ven gaan, er dient controle te zijn op kwaliteit en de te importeren pro dukten mogen de residubepalingen niet te boven gaan. Gesteld kan wor den dat de EG-voorraad groot ge noeg is om een juiste marktvoorzie- ning te garanderen. De voorzitter van de tuinbouwcom missie wees er verder op dat verschil lende bedrijven als gevolg van de zeer lage fruitprijzen vann seizoen 1986/87 in liquiditeitsproblemen ge raken mede daarom dient hernieuw de aandacht gevraagd te worden voor belasting faciliteiten en investe ringsmogelijkheden. De WIR dient tot de mogelijkheid te blijven behoren. Als dank voor de bewezen diensten tijdens zijn adviseurschap aan het hoofdbestuur krijgt de heer Koks het ZLM-herinneringsbord aangeboden. Het hoofdbestuur van de ZLM wil een commissie van onafhan kelijke deskundigen opdracht la ten geven om de gehele proble matiek van de privatisering van de landbouwvoorlichtingsdienst te gaan bestuderen. Het hoofd bestuur schaarde zich maandag 30 maart jl. spontaan achter dit voorstel dat werd gedaan door de heer J.H. Hartgers. Deze stelde daarbij als voorbeeld de commis sie Dekker die juist vorige week met een rapport naar buiten kwam waarin de herstrukture- ring van de gezondheidszorg wordt behandeld. Het hoofdbestuur discussieerde indringend over de privatisering van de landbouwvoorlichting. Aan de hand van een nota van het KNLC werd een eerste inven tarisatie gemaakt van de gedach ten die in de ZLM-kringen leven ten aanzien van deze operatie. Aan de orde kwamen o.m. het takenpakket en het te privatise ren deel van de voorlichting, de financiering, de organisatie vorm, de samenwerking met an dere diensten, de struktuur en de formatie en de verdere procedu res. Met als uitgangspunt de ver schillende reacties van de kring voorzitters zal een aantal gerichte vragen worden opgesteld. Op de volgende hoofdbestuursvergade ring zullen deze ter beantwoor ding aan het hoofdbestuur wor den voorgelegd. De dan in te ne men standpunten zullen aan het KNLC worden doorgegeven. het valt daardoor potentieel onder het oktrooirecht. De kern van de vraag is waar oktrooirecht moet op houden en kwekersrecht moet begin nen. In navolging van het Land bouwschap vond de meerderheid van de kommissie dat het oktrooi recht wellicht op een geïsoleerd gen van toepassing kan zijn, en op de voor inplanten benodigde methode, maar niet op het biologisch aktieve stadium van het behandelde orga nisme. Verder zou het kwekersrecht aan het genetisch gemanipuleerde materiaal moeten worden aange past, waarbij vooral de internationa le afstemming en een beloning voor de kweker belangrijke aspekten zijn. Minister Braks meende dat niet de preciese plaats van de grens oktrooi- kwekersrecht het belangrijkst is, maar het feit dat er duidelijke en eenduidige afspraken komen. Hij zei met de kommissie mee te kunnen gaan in de keuze voor het aange paste kwekersrecht, maar wilde het door D'66 gesuggereerde 'kort ok- trooi' van vijf jaar ook in gedachten houden. 10 Vrijdag 3 april 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10