N.A.K.-keuringsnormen ter diskussieü Ringrot bedwongen? Nieuwe brochure handig hulpmiddel bij keuze onkruidbestrijdingsmiddelen ngezonden A A-Automatisering- sprijs uitgereikt Bloemenkoningin naar Japan Bronnen Lekken Wanneer de telers van konsumptie- aardappelen het niet eens zijn met de normen, die door de N.A.K. mo menteel worden gehanteerd voor goedgekeurd pootgoed, dan moeten ze volgens mij niet de N.A.K. van al le zijden bekritiseren, maar dan zal er gezamenlijk op bestuurlijk nivo met de betrokken organisaties en in stanties overleg gepleegd moeten worden over de tot nu toe gehanteer de goedkeuringsnormen van de N.A.K., bij de partij-keuring en de veldkeuring. Daar zullen volgens mij ook de vertegenwoordigers van de landbouworganisaties aanwezig moeten zijn!! Met dit schrijven wil ik nog eens héél duidelijk naar voren brengen dat er onder mijn klantenkring, van konsumptie-telers veel onvrede leeft wat de N.A.K.-normen voor poot goed betreft. Volgens mijn opgedane ervaring in de afgelopen 25 jaar dat ik in de pootaardappel-handel meeloop wordt er door de klanten in het alge meen toch nog te weinig bij stil gestaan, dat pootgoed ook een na- tuurprodukt is. Het groeit ook net als zoveel andere landbouwgewassen ook gewoon in de grond! En dat houdt in dat de kwaliteit van het eindprodukt van vele faktoren af hankelijk is. Maar dit stel ik voorop, de pootgoed-afnemers mogen en moeten natuurlijk ten allen tijde ei sen dat hun afgeleverde produkt aan de N.A.K.-normen voor hun aange kochte klasse voldoet! Het valt mij op dat voornamelijk de laatste jaren de Landbouwvoorlichtingsdiensten hier in Zeeland (en misschien ook wel elders) zich ook nogal over de normen van de N.A.K. bezorgd ma ken en zich er mee bemoeien. Dit heb ik zeer recentelijk nog in mijn ei gen klantenkring meegemaakt. Als een klant, die zijn pootgoed via de handel ontvangt aan de kwaliteit van dit produkt twijfelt, is er na tuurlijk helemaal niets aan de hand als hij daar ook nog even de mening van zijn bedrijfsvoorlichter over wil horen. Maar mijn persoonlijke me ning is, dat er toch in Nederland maar één instantie is, nl. de N.A.K., die het recht en de bevoegdheid heeft, om te beoordelen of pootaard- appelen aan de eisen voldoen, ja of nee! Ik vind dat hier in Zeeland de mensen van de voorlichtingsdienst wel eens teveel op de stoel van de N.A.K. gaan zitten en daarmee gaan ze volgens mij buitenom hun verant- Tijdens een feestelijke bijeenkomst is dinsdag 24 maart in het Congresge bouw te 's-Gravenhage door de voor zitter van de NOvAA, J. Los, de AA-Automatiseringsprijs uitgereikt aan Accountants- en Belastingadvies bureau NCB te Tilburg voor het pro gramma Rundvee Administratie Systeem (RAS). De AA-Automatiseringsprijs is op 21 april 1986 door de Nederlandse Órde van Accountants- Administratiekonsulenten (NOvAA) tijdens haar kongres "Automatisering en Besluitvorming" ingesteld om de ontwikkeling van software op het werkterrein van de accountant te sti muleren. De winnaar van de AA- Automatiseringsprijs, het pakket RAS ingezonden door NCB, volgt de goederenstroom in de melkveehoude rij. Het berekent bedrijfsekonomische kengetallen, maakt een bedrijfsverge- lijking en een WIR-berekening voor de veestapel. Dit pakket is zowel goed onderhoudbaar als uitbreidbaar en te vens bijzonder gebruikersvriendelijk. woordelijkheid. Dit zeg ik niet om de Stichting N.A.K. de hand boven het hoofd te houden, maar wanneer er tussen pootgoed-telers en pootgoed-handelaren en pootgoed- afnemers natuurlijk ook nog onbe voegde personen hun mening gaan zeggen over het afgeleverde pro dukt, worden de zaken in deze wel erg gekompliceerd! Ondanks (en dat moet ik hier ook even duidelijk stel len) dat die mening van die onbe voegde instantie niet altijd onjuist hoeft te zijn. Ik zou de mensen van de voorlichtingsdienst dan ook graag het advies willen geven; ver wijs de klagende boer in zulke situa ties direkt door naar hun leverancier en zeg ze verder heel simpel dat het niet aan jullie is om pootgoed af te keuren of goed te keuren. Ik vraag me nl. af, waar we zouden verschij nen, indien dit kontrole-apparaat zoals de N.A.K. (plus de door deze instantie gestelde keuringsnormen) er in ons land niet zou zijn! Verder zal een bonafide handelaar naar mijn mening ten allen tijde zijn in vele jaren opgebouwde goede naam en zijn vaste klantenkring graag wil len behouden. Dus zal hij zijn ver antwoordelijkheden in deze soort zaken heus wel kennen denk ik! En óók een bonafide pootgoed- producent zal om dezelfde redenen zijn uiterste best doen om zo'n goed mogelijk produkt af te leveren. Zijn 'visite-kaartje' (lees telerno.!) is nl. bij elke partij pootgoed aanwezig! Ik hoop dat er eindelijk eens tussen de bevoegde instanties een eerlijke en open diskussie op gang zal komen. Over de normen valt volgens mij al tijd te praten, wanneer men vindt, dat die moeten worden bijgesteld of aangepast. Tenslotte nog iets dat voornamelijk bestemd is voor alle konsumptie- aardappeltelers: pootgoed is een na- tuurprodukt dus er zullen wat de goedkeuringsnormen van de N.A.K. betreft, wel ten alle tijde grensgeval len tussen blijven zitten en daar zul len we mee moeten leren leven. Hier mede bedoel ik dan hoofdzakelijk wat voor het oog goed zichtbaar is op de knol, zoals rhizoctonia en schurft. Onder andere over deze twee zaken komen bij mij de meeste klachten (en daarmee ook de kritiek op de N.A.K.) de laatste jaren vaak binnen, ondanks dat daar dus ook duidelijke normen voor gesteld zijn. Je zult maar kollega- pootgoedproducent zijn op de dag van vandaag! Ten overvloede stel ik hierbij nog- De bekende arrangeuse Irma Mus is op uitnodiging van het Ministerie van Landbouw Visserij als Bloemen ko ningin naar Japan vertrokken. Tij dens het deze week te houden "Cupid Flower Festival" in Tokio vertegen woordigt zij Nederland door acte de presence te geven op diverse officiële ontvangsten, feesten en radio- en televisie-optredens. maals dat, voor een partij poters, die door wat voor oorzaak dan ook, toch niet aan de normen voor zijn klasse voldoet, toch altijd direkt her keuring kan worden aangevraagd. Dit geldt zowel voor de partijkeu ring als de poters pas op de boerderij zijn afgeleverd, als voor de klachten na het planten, dus m.a.w. na op komst in het veld waarbij herkeuring bij aflevering om een aantal redenen de voorkeur verdient. Mijn advies: als er klachten zijn, bekijk dan sa men met uw leverancier en met de N.A.K. uw afgeleverde partij po- Welk middel zal het beste werken? Deze vraag wordt in het voorjaar dik wijls gesteld als er iets gedaan moet worden aan de onkruidbestrijding in de gewassen. Er is daarvoor een groot aantal chemische middelen op de markt. Maar welk daarvan is nu het meest geschikte middel in de situatie waarin u zit? De informatie die u daarvoor aange boden krijgt is echter dikwijls be knopt of te algemeen of alleen gericht op het probleem waar u op dat mo ment mee zit. Om een aanvulling te geven op de bestaande informatie bronnen, heeft het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes een brochure samengesteld, waarmee u zelfstandig tot een gerichte keuze kunt komen. Wat kunt u er mee doen? In deze uitgave wordt aangegeven hoe u systematisch een keus kunt maken uit de beschikbare onkruidbestrij dingsmiddelen. U moet daarvoor uw situatie goed kennen. De titel van de brochure is daarom: "Onkruidbestrij ding door Kennen en Kiezen". De in deling van de informatie is als volgt: a) per gewas. Opgenomen zijn de ge wassen: wintertarwe, aardappelen, suikerbieten, uien, graszaad, vlas, Ringrot is een bacterieziekte die rot veroorzaakt in de knollen, zich ge makkelijk uitbreidt en langdurig als opgedroogd 'slijm' in de grond, in zakken, kratten of machines kan overblijven en in aardappels kan toeslaan. Ringrot wordt wel ge noemd de 'kanker' of ook wel de 'aids' onder de aardappelen om daarmee de ernst en het karakter van de ziekte aan te tonen. Vanouds is bekend dat deze ziekte vooral voor komt in Noord-Amerika en Canada. Vanuit literatuurgegevens vanuit die landen kennen we de symptomen van het optreden en de verschijnse len bij de planten in het veld en later bij de knollen. In vroeger jaren durf den we de naam 'ringrot' nauwelijks uit te spreken, laat staan erover pra ten en erover schrijven. Maar ge heimzinnigheid over andere ziekten en kwalen heeft ons geleerd dat we er eerst 'onder moesten lopen' voor dat aan echte bestrijding kon wor den begonnen. Ik herinner maar aan de phoma bij aardappelen die uit Schotland is komen 'overwaaien', of aan de knolcyperus die via de gladio- lenkralen uit Amerika is binnen ge komen of aan de rhizomanie bij sui kerbieten die een aantal jaren gele den met toen nog minder goed ge schoond zaad uit Italië ons land is binnen gedrongen en nog steeds be zig is vernielingen aan te richten in onze suikerbietencultuur. Vandaar nu zo'n openheid bij ringrot! Naast Canada en Noord-Amerika is de ziekte thans ook bekend in Scandi- ters, direkt na de ontvangst en niet zoals in de praktijk volgens mij nog veel te vaak gebeurt, pas wanneer de poters in de pootmachine worden gedaan, als uw te planten perceel al pootklaar gereed ligt! Voor deze laatste gang van zaken kan en mag u echt niet uw leveran cier of de N.A.K. een verwijt maken! En tot besluit nog een waardevolle tip: bewaar altijd al uw certifikaten die bij uw partij horen en gooi ze niet zomaar ergens op het land neer, zoals ook nog maar te dikwijls ge- actuattteilen 36 ONKRUIDBESTRIJDING door nS\ KENNEN EN KIEZEN karwij, erwten, stam(sla)bonen en veldbonen. b) per gewasstadium. Per gewas wordt een indeling gemaakt naar de tijdstippen wanneer gespoten moet worden, b.v. voor de grondbewer king, voor opkomst, na opkomst. De informatie is verder verdeeld in: - een overzicht van de beschikbare middelen; - van elk middel is een aantal gege vens vermeld, zoals: aktieve stof, do- navische landen en sinds kort ook in West-Duitsland. Er is dus een toenemend aantal bronnen aanwezig waarmee we op de één of andere manier met de zeer kwaadaardige bacterie in aanraking komen. Op een aantal plaatsen in Neder Saksen is de ziekte aange toond in 1985 en in 1986. In verband met meldingsplicht binnen de EG is dat eind vorig jaar gemeld in Brussel en daarmee ook in andere lidstaten. Het gevolg was dat België, Frank rijk, Engeland en Nederland onmid dellijk hun grenzen sloten voor Duit se aardappelen. Op de meest diplo matieke manier is dat o.a. vanuit Nederland aan onze Duitse collegae op overheidsniveau medegedeeld. Vooral bij de Duitse landbouworga nisaties is dat verkeerd gevallen en beschouwd als een soort economi sche maatregel tegenover de Duitse aardappelen. Er zijn ondertussen al heel wat besprekingen gevoerd om ontheffingen te verlenen, daar waar dat verantwoord wordt gedacht (maar wat is verantwoord?). Bespre kingen op overheidsniveau, maar ook tussen de verschillende organi saties van beide landen. Er staan voor beide landen grote belangen op het spel. Duitsland is nl. voor aard appelen niet alleen onze grootste im porteur (1,3 miljoen ton consump tieaardappelen en produkten èn beurt. In feite gooit u daarmee uw bewijstmateriaal weg en o.a. ook het totaal ontvangen aantal kilo's van een bepaalde teler. We zullen er met zijn allen naar moeten streven om er het beste van te maken in de toekomst. Met een beetje goede wil en begrip voor el- kaars problemen in deze soort za ken, moet dat toch wel kunnen, dacht ik. Een van de vele pootgoedhandelaren in Zeeland, die handelt in (naar de N.A.K.-normen) goedgekeurde klassen pootgoed!! (Naam en adres bij de redaktie bekend). sering, kosten, gegevens over toepassing of beperkingen die er zijn; - onkruidgevoeligheidstabellen. Van de meest voorkomende onkruiden is vermeld in welke mate ze gevoelig zijn voor de beschikbare middelen. U kunt dus op vrij eenvoudige wijze nagaan, welk middel in uw situatie, vooral wat betreft de onkruiden, het beste past en het goedkoopste uitkomt. Hoe bestellen? De brochure "Onkruidbestrijding door Kennen en Kiezen" is uitgege ven door het CAT te Goes in samen werking met de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland. Dit boekwerk is opgenomen als nummer 36 in de be kende serie "Aktualiteiten". In deze uitgave staat op 60 pagina's een schat van gegevens. Deze gegevens zijn nog nooit eerder op deze wijze bij elkaar gebracht. Voorheen moest men diver se boekwerken en folders raadplegen om er achter te kunnen komen. U kunt in het bezit komen van deze brochure door het storten van ƒ10,— op girorekening 3959908 t.n.v. Fede ratie van Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting, Westsingel 58 te Goes, onder vermelding van "Aktualiteiten 36". 50.000 ton pootaardappelen), maar wij op onze beurt zijn ook de groot ste importeur voor Duitse aardappe len 300.000 ton zetmeelaardap- pelen, ruim 100.000 ton vroege aard appelen en 1.000 ton pootaardappe len). Om dan de voeraardappelen, vooral langs de grens, maar niet te vergeten 20.000 ton)! Ondertus sen lijkt de ziekte in Duitsland te zijn 'geïsoleerd' tot een beperkt gebied en is de import uit Duitsland aan vergunningen gebonden, waarbij met name de te nemen maatregelen bij de industrieën als voorwaarden gelden. Door toenemend handelsverkeer in de wereld, maar ook door toene mend toerisme, wordt het aantal lek ken steeds maar groter. Zo komen er door 'overgangsbepalingen' nog steeds pootaardappelen vanuit Ca nada naar Griekenland, Spanje en Portugal. Daaruit groeien de zgn. 'primeuraardappelen' die verkocht worden o.a. naar noordelijke landen binnen onze EEG. Waar worden die aardappelen tijdelijk opgeslagen en wat gebeurt er met overgesorteerde aardappelen of wat met de schillen of andere resten? En wat nemen de toeristen mee in hun koffertjes? Dat zijn heel interessante aardappelen, die daar aan de andere kant van de oceaan worden verbouwd door oom of achteroom! De bedrijfshygiëne blijft ons bespringen als een spook in de nek. Voortdurend en overal liggen ziek ten en plagen op de loer! Van het toeristenkoffertje tot de modder uit de watergangen toe; vanuit aardap pelkoelhuis of vanuit de dierlijke mest. Het is maar dat we het weten. Misschien kan men er rekening mee houden! A. Vermeer Ringrot is de meest ernstige ziekte onder de aardappels. Tot nu toe is deze ernstige ziekte nimmer in Nederland gevonden en het is te ho pen dat we ervan verschoond blijven. Via missers in het bedrijfshy- giënisch denken zijn er echter voortdurend en steeds meer, openingen aanwezig voor de entree van deze ziekte in ons land. Vrijdag 27 maart 1987 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9