Drs. H.H.F. Wijffels:'Voor opslag en verwerking mest anderhalf miljard nodig' Wanneer u schoon genoeg heeft van onkruid spuit u na zaai maar voor opkomst van erwt of veldboon (inklusief tuinboon) Campagard. Omdat goed schoon, schoon genoeg is. Het middel heeft naast een goede kontaktwerking ook een bodem werking. De onderteelt van karwij blijft mogelijk. Minister Braks pakt zelf bosuitbreiding aan Liempde staat weer bol van demonstraties De Nederlandse veehouders zullen de komende vier a vijf jaar zeker anderhalf miljard gulden moeten investeren in de opslag en verwer king van mest. In de loop van de jaren, als de overheid de mestwetge ving aanscherpt, kan dat bedrag nog oplopen. Voorzitter drs. H.H.F. Wijffels van de hoofddirektie van Rabobank Nederland heeft dit donderdag gezegd tijdens een perskonferentie in Liempde. In dit Brabantse dorp worden op 11, 12 en 13 mei de traditionele tweejaarlijkse werktuigendagen gehouden. Op het landgoed Velder worden op een oppervlakte van ongeveer 100.000 vierkante meter land- en tuinbouwwerktuigen tentoongesteld en gedemonstreerd. Op de beurs, waar 600 standhouders zijn te vin den, worden ongeveer 100.000 be zoekers uit binnen- en buitenland verwacht. Voor hen leggen de spoor wegen aan de spoorlijn Eindhoven- Den Bosch gedurende die dagen speci aal een halte aan. nagenoeg geheel in de buitenlucht plaats. Tot voor kort werd gedacht dat voor de opslag en verwerking van mest dat niet op de bedrijven zelf kan worden afgezet, een kleine miljard gulden nodig was. Volgens Wijffels is alleen al voor de opslag op vee houderijbedrijven de komende vier tot vijf jaar 800 miljoen gulden no dig. Voor aanvullende maatregelen zoals erfverharding is ruim 200 mil joen nodig. Voor de verwerking in nog te bouwen fabrieken, zo schatte Wijffels donderdag, is 400 miljoen gulden nodig uitgaande van een te verwerken hoeveelheid van 5,6 mil joen ton mest per jaar. Op de lange termijn zullen de investeringen nog toenemen, onder andere als gevolg van het verbod in de winter mest uit te rijden op het land, waardoor de opslagkapaciteit nog moet worden vergroot. De Rabobank is volgens Wijffels bereid de investeringen, die ekstra zullen drukken op de rentabi liteit van de bedrijven, te financie ren, hoewel hij er niet bij staat te jui chen. De Rabobank heeft echter vol doende vertrouwen in het onderne merschap van de nederlandse boer. Nadat Wijffels onlangs al meldde dat de kredietverstrekking van zijn bank in de agrarische sektor vorig jaar sterk is toegenomen, kon hij donderdag daar nog aan toevoegen dat in 1986 een op de vijf a zes boe ren en tuinders, geld heeft opgeno men, hetzij voor investeringen, het zij voor een klein deel voor schuld vernieuwing. Wijffels trok daaruit de konklusie dat er thans sprake is van grote akti- viteit en mobiliteit in agrarisch Ne derland, investeringen werden voor al gedaan in grond. Melkkwota en machines. Bij schuldvernieuwing be trof het onder andere fruittelers die vorige winter grote schade leden. Samen met 400 schoolkinderen heeft minister Braks de eerste boom geplant tijdens de landelij ke viering van de Nationale Boomfeestdag op woensdag 25 maart jl. Deze viering vond plaats in het toekomstige bos bij Franeker en past in de plannen van de regering om voor de helft van de volgende eeuw ca. 30.000 ha nieuw bos aan te leggen. Als thema voor de Boomfeestdag 1987 is gekozen voor 'de boom in het landschap'. Het Landelijk Komité Nationale Boomfeestdag wil hiermee vooruitlopen op de Europese Campagne voor de Landelijke Gebieden die komend voorjaar van start gaat. Ook wordt dit jaar ekstra aan dacht besteed aan drachtbomen. Dit zijn bomen die veel stuifmeel en nectar leveren en daarom een belangrijke voedselbron zijn voor bijen. In samenwerking met het Konsulentschap voor Insek- tenbestuiving en Bijenhouderij is lesmateriaal gemaakt over dit on derwerp. Imkers en bijenvereni gingen hebben medewerking ver leend aan de voorbereidende les sen op de basisscholen. •Campagard is een geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEtGY AG Ligtermoet Chemie BV., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650 - 32912 De Werktuigendagen Liempde wor den georganiseerd op het landgoed Velder te Liempde en wel op maan dag 11, dinsdag 12 en woensdag 13 mei 1987. Ook nu weer staat ruim 200.000 m2 terrein ter beschikking voor voorlichting, expositie en de monstratie. Het zijn juist de de monstraties die Liempde zo'n uniek karakter geven en die aan grote aan trekkingskracht op het publiek uit oefenen. Tijdens de werktuigdagen zal de be zoeker kennis kunnen maken met het gebruik van microcomputers ten be hoeve van het bedrijfsmanagement op land- en tuinbouwbedrijven Het in formatiecentrum is bedoeld om indi viduele en groepen agrariërs in staat te stellen om op een gewenst tijdstip en dichtbij goede praktijktoepassin gen van management- en procescom puters te gaan zien en daarover informatie te verkrijgen. Bij de prak tijkscholen te Horst, Oenkerk en bin nenkort Schoondijke kan ervaring worden opgedaan met voorlichting via een informatiecentrum. De Suiker Unie zal in samenwerking met enke le dochterondernemingen en de bie- tentelersvereniging C.O.V.A.S. in Limburg en C.S.V. in Oost-Brabant deelnemen aan de Werktuigendagen in Liempde. De deelnemende dochter ondernemingen zijn: Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V.; Gebroeders Mol B.V.; Mol Products B.V.; Koninklij ke Van Gilse Kandijfabriek B.V. en Agriplant N.V. Naast de algemene presentatie van de deelnemende be drijven zal aandacht worden geschon ken aan alternatieve gewassen en uitbetaling van suikerbieten naar kwaliteit. Tuinbouw Gedemonstreerd zal worden met plantmachines voor losse planten, kluitplanten en machines die inzet baar zijn voor beide. Genoemde de monstratie is landelijk erkend. Er wordt ruime aandacht besteed aan di verse aanpassingen aan de bestaande Accord en Super Prefer plantmachi nes. Er zullen hulpmiddelen worden getoond voor een meer universele toe passing. Behalve voor losse planten zijn ze dan ook te gebruiken voor kluitplanten. Ook worden aanpassin gen getoond voor het precies plaatsen van aardbeiplanten op onder andere wachtbedden. Gedemonstreerd wordt verder met een Franse plantmachine, de Preci-fraise, voor aardbeien waar bij in één werkgang plastik wordt ge legd, plantgaten gemaakt en geplant. Tijdens de Werktuigendagen zal door het Konsulentschap voor Akker- en Tuinbouw te Tilburg, in samenwer king met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ruim aandacht worden geschonken aan de nieuwe ge wassen. Zowel de teelttechnische aspekten als de wijzen van verpakking zullen aan bod komen. Er worden op het demonstratieterrein 17 gewassen getoond nl. slatypen, an- dijvietypen, selderij typen, kooltypen, knolvenkel en ui-achtigen. Naast bo vengenoemde gewassen staan ook groene bloemkool, Romanesco, cour gette en suikermaïs in de belangstel ling. Omdat deze gewassen pas later in het seizoen worden gezaaid of ge plant zijn deze op het veld nog niet te bekijken. Fruit Onder het motto: "Verbetering van kwaliteit en presentatie" wordt door de Nederlandse Fruittelers Organisa tie (N.F.O.), in samenwerking met de regionale voorlichtingsdiensten en het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Bedrijfsuitrusting in de Akker en Tuinbouw (CAD-BAT) te Wage- ningen, een voorlichtingsaktie ge voerd rond het sorteren en verpakken van fruit. Bij de boomkwekerij tenslotte staan de demonstraties in het teken van af dekken zaaibedden, plantmachines en enkele noviteiten. Als noviteiten zijn verder nog te zien een rooimachine voor laanbomen met kluit en een nieuwe bind- en bundel machine. 8 Vrijdag 27 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8