10.000 ste Accord pneumatische zaaimachine Rekening courant systeem bij bieten voorkomt knelpunten Maartse buien Wikken en wegen Er is niets nieuws onder de zon Leg met maïs uw wijnkelder aan... Projekt hazelnootteelt uit startblokken. Na een voorspoedige start van de werkzaamheden, zijn we in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN nu ge dwongen, de werktuigen weer op stal te zetten. Hetgeen tot nu toe gebeurd is, kan nagenoeg ideaal worden ge noemd, praktisch geen struktuurscha- de, hoewel op de wat lichtere gronden de werkzaamheden wat stagneerden door de vorst en het opgeven van de grond in de namiddag. Als de hoe veelheid regen zich beperkt tot wat tot nu toe gevallen is, zal het werk op het land wel een vervolg krijgen. Deze positieve start maakt een boer weer wat optimistischer na een lange winter van wikken en wegen hoe en wat met het bouwplan en de nodige zwart galligheid op de vele vergade ringen. Ondanks kursussen, met veel rekenwerk en managementsystemen, blijft het toch moeilijk de goede kom- binatie te vinden van de produktie- middelen, die ons voorhanden zijn, hopelijk kan een faktor, die we niet in de hand hebben het een gunstig beïnvloeden. Vanuit Brussel en Den Haag moeten we in ieder geval niet veel goeds verwachten. De objektie- ve rekenmethode geeft weliswaar aan dat de kosten gedaald zijn, maar des ondanks komen we toch voor een dik ke min te staan. Het is alleen jammer, dat deze methode ook al is verheven tot politiek nivelleringsmiddel (alleen gebruiken als het in het over- heidsstraatje past). Het is opvallend dat we als boeren vergeleken met de jaren '70 erg rustig zijn, zelfs gelaten en ongeïnteresseerd!! De problema tiek is zeker niet minder dan toen. We zullen in alle redelijkheid moeten meehelpen, aan een bepaalde vorm van herstrukturering, sanering, maar aan de rode potloden taktiek vanuit Brussel ontbreekt alle redelijkheid. In een gezamelijk opgebouwd EG- beleid van de laatste 30 jaar, waarin ieder zijn verantwoordelijkheid heeft gehad, wordt de zwarte piet nu gelegd bij de minst weerbare, de producent op de onderste regel van de produk- tiekolom. Als we terugkijken naar '57/'58 met welke doelstelling en am bitie de EG gestart is, kan ik me moei lijk voorstellen, dat we dit jaar nu uitgebreid moeten feesten, zoals de ze week in de krant stond. Als men werkelijk niet bereid is een EG-budget overeind te houden, wat de mogelijk heden in zich heeft van een geleide lijke aanpassing, is het nog de vraag wie op termijn het gelag zal betalen: de te duur producerende producent of de nu van voldoende kwalitatief goed en laag geprijsd voedsel verzekerde konsument. Om onze voormannen te steunen in deze harde onderhandelingen, zal de basis toch wat meer aktie moeten on dernemen of zijn we platgewalst door alle maatregelen, prijsverlaging, mi lieuwetgeving (waar veel nuchterheid aan ontbreekt), fiskale maatregelen, afschaffing WIR, BTW verhoging (zelfs bepleit door een ingeweideü) of zouden we dan toch te weinig reke nen, zoals laatst is gekonstateerd in de enquête van de RMAS school te Schoondijke. Na een derde vorstperiode in het jaar 1987 is op THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND de lente aangebroken. Toch vertonen weilanden, graszaad percelen en vrij veel tarwepercelen nog een dor beeld. Er zijn nog al wat tarwe percelen met vorstschade. Zaai- tijdstip, ras en grondverschillen ko men naar voren. De vorst, die voorafgegaan werd door flink wat neerslag heeft als gevolg, dat de tar- weplant door opvriezing los is komen te staan. Het lijkt wel als of er een mes door de grond gegaan is. We hebben op het ogenblik geen ge brek aan vocht. De vooruitzichten tot eind maart zijn van dien aard dat landwerk wel vergeten kan worden. De temperatuursom zal deze week de 180 graden bereiken, zodat een be mesting op de weilanden plaats kan vinden. Het ziet er naar uit, dat het vee een lange stalperiode tegemoet gaat. De voorraden kuil voer zijn overwegend voldoende groot, zodat dit weinig problemen zal geven. Schrijver krijgt de indruk, dat minis- Hoeveel het geregend heeft in WEST-BRABANT-ZUID was in veel regenmeters niet meer af te le zen omdat deze met de tweede vorst periode kapotgevroren waren. Veel regent of sneeuwt het de laatste tijd niet, maar toch te veel om iets op het land te doen. Zoals het zich nu laat aanzien is het zeker dat het een laat voorjaar wordt. Op de zandgronden is in tegenstel ling tot de kleigrond nog niets ge beurd, alleen de kunstmest ligt op wintergraan en graszaad. Tijdens de vorstperiode is dit voor jaar meer drijfmest op het land gere den dan normaal. Dit meer heeft betrekking op mest die is aangevoerd uit andere streken van Brabant. Hoewel in Brabant nog een jaar een royale giftdrijfmest per hektare ge geven mag worden, wordt er van de ter Braks in de gaten krijgt, dat de prijsval voor akkerbouwprodukten te groot is. Door het kritisch volgen van de voorstellen, zoals dit ook door on ze landbouworganisatie plaatsvindt en door het naar buiten treden met goed onderbouwde cijfers, moet de minister er van doordrongen worden, dat de huidige voorstellen onaan vaardbaar zijn. We mogen er toch wel vanuit gaan, dat de minister de be schikking heeft over een goed en ge zond verstand. Een koudere sanering bij het doorvoeren van deze voorstel len is niet denkbaar. Volgens de voorzitter van de Boval is de agrarische sektor overgemechani- seerd. Hij wil dit terugdringen door invoering van het hoge BTW-tarief bij aankoop van traktoren en landbouw werktuigen. Of dit leidt tot minder in vesteren bij loonbedrijven is een dubieuze vraag. Vele loonbedrijven passen de ondernemersregeling toe en krijgen zodoende de BTW terug. Wel moet het voorgefinancierd worden, gedurende de periode tussen aankoop maksimale limiet van 6800 kg droge stof geen gebruik gemaakt. Vooral de akkerbouwers die suiker bieten en aardappelen telen zijn er wat huiverig voor om grote hoeveel heden mest te gebruiken. Dit ondanks het financieel voordeel in vergelijking met kunstmest. Bij de akkerbouw is het wat rassen- keuze betreft voor de diverse teelten vaak een wikken en wegen welk ras de beste cijfers heeft om op het be drijf uitgezaaid te worden. Melkveehouders zijn nu ook aan zienlijk kritischer geworden bij de keuze van welk ras snijmais en graszaad. De tijd is voorbij dat dit onderdeel van de bedrijfsvoering overgelaten werd aan de loonwerker. Jaarlijks komen er nieuwe rassen met betere eigenschappen zoals op brengst, stevigheid, resistentie tegen diverse ziekten enz. Dat deze ver nieuwde rassen niet altijd een voor uitgang zijn is gebleken uit onder en het terugbetalen van de BTW. Mo gen we de konklusie aan deze uit spraak verbinden, dat de huidige Boval tarieven te hoog zijn? Geldt de ze uitspraak ook voor agrariërs, die de landbouwregeling toepassen. Een totale herziening moet dan plaatsvin den. Een omschakeling van landbouw naar ondernemersregeling komt dan ter sprake, die grote veranderingen en extra kosten met zich mee kan bren gen. De besprekingen voor het te han teren systeem van het bewaakte mengprijssysteem voor 1988 komt binnenkort aan de orde. Het invoe ren van een rekening courant systeem kan voor de teler minder knellend werken. Hij wordt dan vrijer in zijn bedrijfsvoering. Bij voortschrijdende referentie is te ler verplicht zijn quotum vol te leve ren, dan wel C bieten te gaan telen. Bij een rekening courant systeem kun nen plussen en minnen in volgende ja ren vereffend worden, met als gevolg behoud van quotum en het telen van zo weinig mogelijk C bieten. zoek met diverse maisrassen. Proeven wijzen uit dat de wat oude re rassen beter voor de dag komen dan de nieuwe. Qua opbrengst wint het pas op de markt verschenen ras het nog wel maar niet in voederwaarde. Uit gemiddelden van 5 jaar onder zoek is gebleken dat in de voeder- waarde vaak een verschil zit van 40 VEM in de droge stof. De oudere rassen gemiddeld onge veer 920 VEM terwijl de nieuwe ras sen niet hoger komen dan 880 VEM. Deze cijfers zeggen natuurlijk nog niet alles omdat bij de afweging van welk ras verschillende faktoren een rol spelen. Een rassenlijst die bij de akkerbou wers meestal ieder jaar aangeschaft wordt, is nu ook te vinden op de meeste rundveebedrijven. Het is misschien voor de rundvee houders een goede zaak dat naast het cijfer dat gegeven wordt voor de opbrengst ook de VEM of VEVI vermeld wordt. Recentelijk is de 10.000 ste Accord pneumatische zaaimachine afgeleverd. De 10.000 ste zaaimachine werd op 3 maart j.l. door dealer Riemens te IJzendij- ke afgeleverd aan Loonbedrijf B.F. Strooband in Heikant (Hulst) in Zeeuws- Vlaanderen. De machine zal door het Loonbedrijf Strooband worden ingezet bij het zaaien van vlas, wortels, granen, uien en erwten. Bij de foto: officiële overhandiging van de 10.000 ste Accord zaaimachine aan Loonbedrijf Strooband. De Belgische zaaizaadleverancier SES komt eksklusief voor België met een wat SES noemt 'super aktie voor de landbouwer'. SES stelt alle afnemers van haar mais- variëteiten namelijk in staat om op een heel eenvoudige wijze de wijnkelder aan te leggen: Op elke zak maiszaad van Sapsa Ses is een blauwe kwaliteitslabel aange bracht. Drie van deze labels ge ven recht op één fles wijn 'Cotes de Buzet' Cuvée Napoléon van het jaar 1984. Afgezien van het public relations-aspekt een niet onaardige manier om het wijno verschot in de EG wat terug te dringen... Vanuit de praktijk in NOORD- BEVELAND valt een nieuwe rustpe riode te melden. Is er al weer 14 dagen geleden bijna alle gerst erwten gezaaid en alle plantuien gepoot, veel meer dan an dere jaren, en ruw geschat 15% van de bieten gezaaid. Nu liggen alle werkzaamheden op verbetering van het weer te wachten. Het zal belang rijk zijn om als het zover is, ook dan voldoende geduld op te brengen en te wachten tot het goed kan; er is nogal wat water in de grond en de struktuur erg gevoelig voor een te vroege bewerking (berijden), maar het is zeker nog niet te laat. De aard appel afzetprijs houdt er voor veel collega's de spanning in. Voor som migen een gedane zaak, voor ande ren een nog zeer belangrijke finan cieel (winst-?) punt van oogst 1986. Met het stilliggen van het veldwerk komen andere spanningen uit de gaarkeukens van Brussel en Den Haag meer boven drijven. Het lijkt toch wel erg rustig in de landbouw gelederen, ondanks alle onheilen die over ons worden uitgestort. Het on aanvaardbaar wordt uitgesproken en landbouwcrisis wordt genoemd, maar als je alle bedreigingen voor de landbouw vergelijkt met bedreiging in andere bevolkingsgroepen en hun reaktie's dan zijn we erg rustig. Is het ook zo rustig naar Den Haag toe? Ik denk b.v. aan het rapport van de comm. Oort, het landbouw schap verklaart zich tegen! Maar dan? afwachten tot "het" geregeld is? Spanning in de landbouw, het weer, de tarwe na de vorst, aard. uien af zet, kwaliteit, prijs, Brussel, Den Haag besluiten. Anno 1987 Van Buurman kreeg ik uit de "oude doos" ter inzage: "Stenografisch verslag van de crisisvergadering op 19 november 1930 te Goes". De in houd: Voorwoord, Opening. Rede Mr. M.P. Dieleman (5 blz.) Rede C.P. Vogelaar (7 blz.) Rede A.H. de Millano (7 blz.) Rede J.M. Bommel van Vloten (7 blz.) Rede Ir. J. Sie- benga (8 blz.) Discussie (33 blz.) 16 sprekers! Blz. 78 vermeldt een motie aan Regering, Volksvertegenwoordi ging en de Nederlandsche pers. Ver der nog 7 blz. verslag van de verga dering "Slot Ostende" en in het voorwoord staat dat er in het "Schuttershof' ruim 1000 en in het slot Ostende" ruim 600 personen aanwezig waren! Verder is zeer inte ressant in het gedeelte discussie een uitgebreide kosten-baten berekening van een groep boeren uit de kring Axel. Bedrijf gesteld op 100 geme ten. Berekening der uitgaven (per gemet). Pacht 55,Inventaris 20.000 a 1/2 if 900,—) 9,—; Ar beidsloon totaal p.j. 7000,—) 70,Zaaizaad en pootgoed zie ber. 11,Bemesting in het geheel if 3000,30,—; Ambachtslie den, molenaar enz. 700, ƒ7,Assurantie vee en oogst (ƒ300,—) 3,—; Dekgeld 150,—) 1,50; Krachtvoer ƒ4,Inval, en ouderd. verz. 220,2,20; on geval verz. (f 80,0,80; ziekte verz. if 100,—) 1,—; Weegloon, marktbezoek, lidmaatsch., lektuur enz. if 400,ƒ4,Totaal 198,50 per gemet. Berekening der ontvangst (per ge met en totaal). 15 gemet tarwe 1200 kg. p.g. 84,— tot 1260,5 gemet gerst 1200 kg. p.g. 50,— tot 250,—; 8 gemet erwten 1200 kg. p.g. 96,tot 768,4 gemet br. bonen 1200 kg- P-g- 108,— tot 432,—; 3 ge met papavers 300 kg. p.g. 84,— tot 252,4 gemet koolzaad 800 kg. p.g. 112,— tot 448,—; 8 ge met vlas p.g. 100,800,8 gemet aard. 8000 kg. p.g. 200, 1600,—; 14 gemet suikerbieten 17000 kg. 170,- 2380,-; Ver koop stroo 400,Opbrengst van 4 melkkoeien a 250,— 1000,—; Verk. rundvee 3 a 300,— paarden 850,— 1750,—; Opbr. 100 kip pen a 5,varkens 250,fruit ƒ150,- 900,—; totaal if 12240,—) 122,40 p.g. Uitgaven per gemet 198,50 496,per ha.; Ontvangsten p.g. 122,40 306,per ha.; Verlies p.g. 76,10 190,per ha. Het verlies op bedrijf van 100 gemeten 7610,af huurwaarde woning ƒ300,—; blijft over ƒ7310,—. Dit verlies moet worden vermeerderd met de uitgaven voor onderhoud van het gezin, (verder vinden we dat een arbeider 900,— /jaar kost.). In de vergadering van dinsdag 24 maart is besloten de hazelnootteelt in de vorm van een proefproject van start te laten gaan. Na enige uitleg over de bedrijfseconomische en teelttechnische aspecten hebben 17 aanwezigen zich bereid verklaard om in principe een aantal hectaren ter beschikking te stellen voor de ha zelnootteelt. In totaal gaat het om ruim 40 hectare. Dit is voldoende om een begin te maken met deze teelt in het Zuidwesten. Eerst zal er de nodige studie moeten worden verricht naar onder meer teelttechnische zaken, mechanisatie, organisatie t.a.v. de afzet en de mo gelijkheden wat betreft financiële steun. Binnen de projektgroep zal worden geprobeerd deze informatie zo snel mogelijk boven water te ha len. Ondanks het feit, dat er nog veel onbekend is over de teelt van hazel noten heeft dit het enthousiasme van de projektgroep niet getemperd. Het tegendeel is eerder waar; ze grijpt de hier geboden mogelijkheid graag aan. Zodra er m.b.t. de afzet een aantal zaken is geregeld, zal getracht worden een optie te nemen op plant- materiaal uit Frankrijk. Vrijdag 27 maart 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7