Het blote eigendom Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering geeft restitutie van 15% over geld en goed Kringvergadering Suiker Unie onder de maat Loonakkoord Tuinbouw Ophokplicht postduiven Dankbetuiging Gemeente Tholen wil noodslachthuis sluiten ingezonden Op 18 maart 1987 hield de Onderlin ge Zuidelijke Hagelverzekering haar jaarlijkse ledenvergadering in hotel restaurant 'Het Pannenhuis' te Hoo- gerheide. In zijn openingswoord gaf de voor zitter, de heer Snoek, aan dat 1986 heel wat gunstiger is verlopen dan het jaar daarvoor. Vandaar dat op de agenda een voorstel was geplaatst tot restitutie van 15%. Dit voorstel werd door de vergadering grif aan genomen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van het zeer gewaardeerde bestuurslid, de heer J. Scheele. In diens plaats werd benoemd de heer A. de Feyter te Zaamslag. Voorts werd afscheid ge nomen van de heer L. Mesu te Oude- lande wegens het bereiken van de statutaire eindleeftijd. In zijn plaats werd benoemd de heer C. van Liere te Ovezande. Verder stond op de agenda een voor stel tot reglementswijziging dat in zijn geheel werd aangenomen. Namens de HAFIMIJ waren aanwe zig, de heren mr. P. v.d. Burgh, en mr. J.W. Mijs. De heer v.d. Burgh deed één en ander uit de doeken met betrekking tot herverzekering van het grillige hagelrisiko. Het werd de aanwezigen duidelijk dat het een ri- siko is waarvoor men niet overal in de herverzekeringswereld terecht kan. In het verslagjaar is men gestart met gemeenschappelijke taksaties, waar bij zoveel mogelijk taksateurs van de betrokken onderlingen werden inge zet. Volgens ir. J.P.A. de Koeyer is één en ander uitstekend verlopen en het vertrouwen is dan ook zeker aan wezig dit in de toekomst nog verder te kunnen optimaliseren. Afscheid hoofdtaksateur Na afloop van de vergadering werd tijdens een geanimeerd samenzijn afscheid genomen van hoofdtaksa teur, de heer A.P. Timmers. Na mens de schadetechnische kommis sie van de Nederlandse Vereniging van Hagelverzekeraars memoreerde de heer E. Hogendam dat de schei dende hoofdtaksateur altijd graag aan proeven meedeed om via onder zoek een zo goed mogelijk inzicht te krijgen in de schade, in het herstel lend vermogen van het gewas en in het voorkomen van schade. Uiter aard is hierbij het zo goed mogelijk kunnen takseren van de schade het achterliggend motief. De oud- direkteur van de Onderlinge Zuide lijke, de heer A. Korteweg, wees er op, dat het takseren van hagel- en stormschade erg veel van de taksa teurs vraagt aan vakkennis, inzicht en takt. Je hebt met een levend pro- dukt te maken en met mensen die vaak vanwege de schade in de gewas sen niet in hun beste humeur zijn. Tot Timmers: 'Maar u kon de men sen goed van uw standpunten over tuigen'. Hij memoreerde ook nog het bijzonder slechte hageljaar 1985 A.P. Timmers waarin de werkdruk wel bijzonder groot was. 'Desondanks bleef u rustig, en dat is uw grote verdienste. Hertaksaties kwamen bij u zelden voor. De heer Timmers wordt opgevolgd door ir. J.P.A. de Koeijer (32 jaar). De Koeijer heeft bij leermeester Timmers reeds enige jaren ervaring opgedaan met het takseren van hagel- en stormschade. Hij zei voor al bewondering te hebben gekregen voor de wijze waarop de scheidende taksateur met de verzekerden om wist te gaan: op een innemende maar zelfverzekerde manier. De heer Tim mers tenslotte bedankte het bestuur, van de onderlinge voor de zeer pret tige samenwerking. De voedingsbonden en de centrale landbouworganisaties hebben een principe-akkoord bereikt over een tweejarige cao voor de tuinbouwDe nieuwe cao zal lopen tot 1 maart 1989. Afgesproken is dat de lonen op 1 maart 1987 met 1 procent stijgen. Vervolgens zullen de lonen ook op 1 januari 1988 met 1 procent omhoog gaan. Deze loonsverhogingen zullen voor volwassenen per week mini maal ƒ5,60 bedragen. Met ingang van 1 juli 1988 wordt de vut- gerechtigde leeftijd verlaagd tot 59 jaar. Deze cao-afspraken voor de tuinbouw komen vrijwel overeen met het akkoord dat twee weken te rug in de landbouw is gesloten. De partijen hebben afgesproken dat bij werkloosheid gedurende de wachtgeldperiode van acht weken de volle vakantiebon wordt verstrekt. Werknemers die volledig arbeidson geschikt worden, zullen aansluitend op de huidige regeling, waarbij de eerste twee jaar 100 procent van het loon wordt uitgekeerd, het derde jaar een uitkering ontvangen van 80 procent. De wachtdag in de zieken- Nu het groeiseizoen weer nadert, komt voor een aantal gewassen ook een jaarlijks terugkerend probleem dichterbij: het probleem van verwil derde duiven. Deze richten elk jaar in teelten als b.v. erwten, bonen, au gurken, spruiten en boomkwekerij gewassen veel schade aan. De schade kan slechts ten dele voor komen worden door het afschrikken en verjagen van duiven. Het afschie ten van deze dieren heeft meestal meer effekt. Daarom zijn ophokpe- riodes vastgesteld. In Noord- Brabant heeft overleg tussen de be trokken instanties geleid tot een op hokplicht voor postduiven in de pe riode van 15 maart t/m 31 mei voor de tijd van 08.00 tot 18.00 uur. In Zeeland is de ophokplicht vast gesteld voor de periode van 6 april t/m 29 mei van 10.00 tot 17.00 uur. De ophokplicht geldt niet voor zon dagen en algemeen erkende feestda gen. In Brabant geldt de ophok plicht ook niet voor zaterdagen in Zeeland alleen niet voor de zaterda gen in mei. geldregeling komt te vervallen. Vöor de werkgevers wordt dit kollektief herverzekerd via het ASF. De moge lijkheid om losse werknemers in de onderbreking te sturen vanwege weersomstandigheden wordt be perkt tot 16 weken per jaar. Hiervan kunnen er maksimaal 3 weken bui ten de winterperiode vallen. In die drie weken moet dan de onderbre kingsuitkering door de werkgever aangevuld worden tot 100 procent van het loon. Het systeem van de automatische prijskompensatie blijft gehand haafd. Prijsstijgingen zullen in de lonen verwerkt worden, indien het prijspeil boven dat van oktober 1986 zou uitkomen. Mede namens mijn vrouw en kin deren wil ik allen hartelijk dank zeggen voor alle blijken van be langstelling ondervonden bij mijn afscheid van de Accountantsunie ZLM b.v. M.N. Overbeeke De gemeente Tholen wil de noodslachtplaats en destruktieruimte in Poortvliet sluiten. De gemeente vindt de kosten voor de door het mi nisterie verplichte aanpassing, die op 35.000 gulden worden geraamd, te hoog. Het exploitatietekort van de noodslachtplaats zou daardoor 20.000 gulden per jaar gaan bedragen. Volgens de Rijksdienst voor de keu ring van vlees en vee moeten in de slachtplaats onder meer een uitsnijde- rij en een extra koelruimte worden aangebracht. In 1985 werden in Poortvliet 52 en in 1986 56 noodslach- tingen verricht. Een groot deel van het vee was van buiten de gemeente af komstig. Met het slachthuis komt te vens de destruktieruimte, die in de zomermaanden een bron van stanko verlast vormde, te vervallen. Veel sla gers en dierenartsen blijken zelf over destruktievaten te beschikken. Stage-adres gevraagd! Hanny de Putter, leerlinge le klas H.B.C.S. in Velp zocht een stage adres van 10 mei t/m 3 juli a.s. op een akkerbouw, een gemengd of een weidebedrijf op Noord-Beveland, Walcheren, Schouwen en Duive- land, Tholen, St. Philipsland of in West-Brabant. Zij dient 1 of 2 weekeinden op het stage-adres te blijven. Wilt u kontakt opnemen met 01150 - 96721 of 085 - 635023. Ooipremie vastgesteld De ooipremie over het jaar 1986 is de finitief vastgesteld op ƒ46,83 per ooi. Dat meldt het Produktschap voor Vee en Vlees. Aanvragen daarvoor moesten in december en januari wor den ingediend. Daarmee is de premie vijftien gulden hoger uitgevallen dan vorig jaar. Vol gens het PVV is dat een direkt gevolg van de lage prijzen van slachtlamme- ren, met name in de tweede helft van 1986. De ooipremie wordt berekend op basis van de bodemprijs en de marktprijs van slachtlammeren. Onderzoek grondtransakties bij vermoeden ontduiking superheffing Bij het ministerie van landbouw en visserij bestaat het ernstige vermoe den, dat in een aantal gevallen de re gels van de superheffing worden ontdoken. Om deze reden heeft de Algemene Inspektiedienst van het ministerie een nader onderzoek in gesteld. Dit vermoeden is mede gebaseerd op advertenties over kwotumverkoop in de agrarische vakpers, waarbij een kwotumburo zou zijn betrokken. Voorts speelt een recente uitspraak van de President van de Rechtbank te Arnhem een rol. Daarbij werd uit gemaakt dat het niet de taak van een notaris is, grondtransakties en kwo- tumoverdrachten vooraf te toetsen, maar dat het de taak is van de minis ter van landbouw en visserij om der gelijke transakties achteraf te toetsen. Over de kringvergadering van de Suiker Unie van 3 maart jl. te Brou wershaven was ik zeer ontstemd. Vooral de manier waarop de vragen uit de zaal beantwoord werden was uiterst beledigend. Ik zal mijn klacht hieronder toelichten aan de hand van de vragen over het bewaakt mengprijssysteem: Ongeveer vijfmaal werd gezegd, vooral bij het beantwoorden van kri tische vragen, dat het bewaakt mengprijssysteem zo slecht nog niet is. Het lijkt mij bijzonder voorbarig om zoiets te beweren over een systeem, dat nog maar enkele maan den bestaat en nog niet eens in prak tijk is gebracht. Er moet fors ingeleverd worden, vooral door telers, die regelmatig bieten verbouwen. Op basis van de jaren '82, '83, '84, '85 en '86 komen er wel erg frappante verschillen voor zoals nu het kwotum berekend wordt. Het blijkt dat regelmatige te lers tot 22% inleveren, waar onregel matige telers, er zelfs ongeveer 3% op vooruit kunnen gaan!!! Er wordt gezinspeeld op de sociale gevoelens voor kollega boeren (onregelmatige telers). Dat zou een goede zaak zijn, maar alleen dan, als de korting eer lijk gedeeld wordt. Wat opvalt is de wel zeer gunstige re geling voor de industrie. De In dustrie laat het risiko voor een pro- duktie over de referentie helemaal voor de teler. Deze zakt in uitbeta ling van A B (ongever ƒ110, direkt naar C (ongeveer ƒ15,Een absurde situatie. Door de voor gestelde referentie word je wel ge dwongen C suiker te produceren. Het profijt voor de industrie is dat ze nooit onder de 915.000 ton suiker zullen komen, omdat de teler zijn kwotum niet wil laten verminderen. Het late tijdstip van invoeren. Alle betrokken slaan zich op de borst over de snelheid, waarmee het be waakt mengprijssysteem is ontwik keld en uitgevoerd. Ook hierbij zet ik mijn vraagtekens. Al jaren wordt ér intern geprakkezeerd over de be heersing van het areaal bieten. Op z'n minst had er in maart 1986 al een soort schaduwberekening meegeno men kunnen worden bij de definitie ve afrekening 1985. Bijvoorbeeld hoe de mengprijs uit A, B en C is samengesteld. Overigens als men toen nog niets voorbereid had, was dat wel een ern stige nalatigheid van zowel organi saties, landbouwschap als suikerin dustrie. En daardoor moeten de sta biele bietentelers de grootste veer la ten. Het is wel erg gemakkelijk om je daarna op de borst te kloppen voor het snelle doorvoeren van dit (mijns inziens) slecht bewaakte mengprijssysteem. De nadelige ge volgen van dat snelle doorvoeren on dervonden regelmatige telers zoals ikzelf en vele van mijn kollega's. Ik heb in oktober het volle areaal nog ontsmet, terwijl pas in december werd meegedeeld, dat ik maar liefst 22% van mijn gemiddelde bieten teelt moest minderen!!! U begrijpt, dat deze en nog vele an dere belangrijke punten mijns in ziens een wat betere behandeling zouden moeten krijgen, dan is ge passeerd. Het besef zal moeten doordringen, dat wel op zeer direkte wijze op ons inkomen wordt gekort en dat het wel hard aankomt als daar zo makkelijk over wordt gesproken als ik heb ervaren op de kringverga dering van 3 maart. Het lijkt me dat deze bijeenkomst niet voldeed aan de eisen, waaraan dergelijke verga deringen moeten voldoen. Vooral binnen een koöperatie waar de be langen van de individuele leden ge diend behoren te worden. J.J. Verseput Zonnemaire Het blote eigendom als begrip komt in het burgerlijk wetboek niet voor. Toch is het een onderdeel dat in de praktijk veelvuldig kan voor komen. Denkt u maar eens aan het begrip vruchtgebruik dat bij u al len wel bekend is. Blote eigendom houdt daarmee ternauwste verband. Wanneer op een zaak in volledig eigendom het recht van vruchtgebruik wordt gevestigd ten behoeve van een derde, heeft de eigenaar geen volledig eigendom meer over. Hij is blote eige naar geworden van deze zaak. De blo ten eigendom berust bij hem. Het vruchtgebruik is een beperkt zakelijk genotsrecht dat gedurende het leven van de vruchtgebruiker hem het recht geeft om andermans zaak te gebrui ken en de vruchten daarvan te genie ten. Vruchtgebruik en blote eigendom ontstaan veelal door een testamentai re bepaling welke ingaat na het over lijden van degene die het testament heeft gemaakt. U kunt zich het vol gende voorstellen: bij het overlijden van de eerste van een echtpaar wor den de kinderen als erfgenamen aan gewezen onder de last van vruchtgebruik ten behoeve van de langstlevende van het echtpaar. De achterblijvende ouder is dan de vruchtgebruiker en de kinderen zijn de blote eigenaren van de bezittingen behorende tot de nalatenschap van de overledene. In deze situatie kan zich dc vraag voordoen wie van beide par tijen de bezittingen in het vermogen moet opnemen. De Wet Vermogens belasting is echter daarover zeer dui delijk: dat is de vruchtgebruiker. Deze moet het voor 80% van de waarde in volle eigendom opnemen. Toch komt het voor dat ook de blote eigenaar de bezitting in zijn vermogen moet op nemen, nl. wanneer deze bezitting bij hem bedrijfsmatig wordt gebruikt. Deze situatie doet zich voor in het vol gende geval. De ouders hebben hun landbouwbedrijf overgedragen aan één van de kinderen, waarbij een deel van de landbouwgronden niet in eigendom zijn overgedragen maar aan de opvolger verpacht. Komt één der ouders te overlijden en is bij testa ment bepaald dat de kinderen de erf genamen zijn onder de last van vruchtgebruik, dan betekent het dat de langstlevende het recht op de pachtpenningen van de verpachte grond blijft houden. De bedrijfsop- volger is voor een erfdeel blote eige naar van de betreffende grond geworden en moet dit bezit als be drijfsmiddel in zijn balans opnemen. De op deze grond rustende last van hel vruchtgebruik vormt een bedrijfs schuld. Door het ouder worden van de vruchtgebruiker daalt de last van het vruchtgebruik. Deze afneming van de last moet als winst uit onder neming worden aangemerkt. Blote eigendom van een bedrijfsmid del is dan ook geen voordelige zaak, nog afgezien van de waarderingspro- hlemen die hel met zich brengt. Doch daarover graag een volgende keer. B. Veerbeek Vrijdag 27 maart 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3