VOOR in; VROIIW p.j. zuid geluid Agrarische kommissie zet zich met succes in voor toekomst landbouw Noord-Brabant PJZ-Langstraat heeft bij oprichting al 60 leden Dropping Hamerknal West-Duilser vindt kropsla ouderwets Nieuwe afspraak rol agrarisch bedrijfsleven bij ontwikkelingssamenwerking Redaktie: Roelie Troost KVO krijgt nieuwe voorzitster onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor A Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De agrarische kommissie van de Bond van plattelandsvrouwen is erg veront rust over de toekomst voor de land bouw, nadat zij het rapport "ontwerp partiële herziening Streekplan West- Brabant en Oost- en Midden- Brabant" had gelezen en besproken. Zij besloot dan ook een bezwaar schrift te schrijven. Mevrouw J. Donken-Spoor, toen nog voorzitter van de agrarische kommis sie, schreef in de volgende brief, ge richt aan de leden van de statenkommissie van advies en bijstand voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting: "Vooropgesteld dient te worden dat de leden van de agrarische kommissie de verantwoor delijkheid erkennen, die wij dienen te dragen ten aanzien van behoud van natuur en milieu". De bezwaren die vervolgens in de brief zijn opgesomd hebben betrekking op: Er komt natuurlijk niet zomaar een oprichting uit de lucht vallen. Al hoewel er in de Langstraat niet veel problemen waren, ging het toch ook niet zo makkelijk. Al een hele tijd was er geen aktiviteit te bespeuren voor agrarische jongeren. Vanuit het ZLM-kringbestuur en de studieklub is eigenlijk het balletje aan het rollen gebracht. Want men was er van overtuigd dat er wel degelijk belang stelling voor was. Uiteindelijk is er een voorbereidingskommissie ge vormd die het verder zo'n beetje zou bekijken en regelen. Op de agrari sche dag in augustus werd de belang stelling gepeild. En die was groot!! De eerste of eigenlijk goedbe schouwd de tweede aktiviteit was de barbecue. Een gigantisch sukses met 100 man. Iedereen had er dan ook wel zin in. De avond die voor de bowling gereserveerd was, zat dan ook afgeladen vol. Met 37 a 40 per sonen werd er op 3 banen gespeeld. Het was niet de opzet om er een kompetitie-element in te brengen, maar meer gewoon gezellig met el kaar wat te doen. 't Was in ieder ge val een goede manier om elkaar wat beter te leren kennen. Ondertussen werd er achter de schermen door de voorbereidingskommissie hard ge werkt aan allerlei bestuurlijke za ken, want hoeveel dingen erbij een oprichting komen kijken is gewoon le. de zwaardere kriteria die worden aangelegd met betrekking tot ge bouwen; 2e. weidevogel- en/of ganzengebied; 3e. de algemene regels bij aanlegvei - gunningen. Deze bezwaren hebben zij konkreet samengevat: "Het is onaanvaardbaar voor de meeste agrarische onderne mers om nog meer beperkingen op gelegd te krijgen dan nu reeds het geval is. Om een voorbeeld te noe men: Het welzijn van weidevogels en ganzen is ons aller belang. Wanneer het voortbestaan en de vrijheid van deze vogels evenwel de "gekooid- heid" van de boer ten gevolg heeft, dan moeten er prioriteiten gesteld worden. De aanduiding weidevogel en/of ganzengebied met de daarbij genoemde voorwaarden vormt voor normaal agrarisch gebruik dan ook onvoorstelbaar. Dat merk je eigen lijk pas als je er mee bezig bent. Ondertussen werd ook nog de drop ping uit de grond gestampt. Eerst is de route uitgezet, waarbij de route- makers nog verdwaalden ook. Toen hebben de andere leden van de voor bereidingskommissie 'm nagelopen om te kontroleren of alles klopte. Er werden dus heel wat kilometertjes gewandeld. Meer dan op de eigenlij ke dropping want toen was iedereen verdacht snel terug (of er moeten en kele rekords snelwandelen gesneu veld zijn). Achter Zidewinde waren de deelnemers in de vrachtwagen ge laden om in er weer uit te ko men. Het duurde even voor iedereen op zoek naar het eindpunt was. Maar gelukkig kwam iedereen daar terecht, daarbij geholpen door de geur van de erwtensoep. Ondertus sen kon iedereen weer bijkomen van de kou en regen. Rond twaalf uur werd de terugreis aanvaard. Na de een groot bezwaar. Immers, de ver taling van deze aanduiding is dat de ze gebieden gelijk gesteld zullen worden met agrarische gebieden met natuurwaarde. Als men spreekt van de zgn. "verfij ning van de normen ten behoeve van de afgewogen belangen op provinci aal en lokaal niveau", dan is onze konklusie, dat er totaal geen afweging van belangen heeft plaats gevonden en de landbouwbelangen steeds meer naar achteren worden geschoven. De normale agrarische gebruiksregels, als waterhuishouding, drainage, om zetten van grasland in bouwland, zou den aan aanlegvergunningen worden gebonden, terwijl deze gebieden nu overwegend als primair agrarische ge bieden zijn ingedeeld en als zodanig funktioneren. Dat is voor de agrari- dropping vroeg de voorbereiding voor 6 maart even alle aandacht. Ie dereen die belangstelling had en van wie het adres bekend was, kreeg een boekje met allerlei informatie over de op te richten PJZ-Langstraat. Niet alleen wat de PJZ precies is stond erin, maar ook wat er allemaal voor en door leden georganiseerd kan worden. Om 20.00 uur was het volgens de uit nodiging zover. Na het Brabantse kwartiertje nam de voorzitter van de avond het woord. De mensen achter de tafel werden voorgesteld aan de mensen voor de tafel. Er werd wat verteld over de financiën, wat er ge organiseerd was en het sekretariaats- werk. Door de voorbereidingskom missie werd een kontributievoorstel gedaan, dat voor de 65 personen in de zaal aanvaardbaar was. Dank zij de fantastische voorzittershamer liep het allemaal gesmeerd. Voor de pauze vond de bestuursverkiezing plaats. Er waren uiteindelijk 6 kan didaten voor een 5-koppig bestuur. In het bestuur zijn gekozen: Jan Huibert Boll, Adri Verhoeven, Ro nald Timmermans, Jan de Man en Berdien van Everdingen. Frank de Jong kreeg een aantal stemmen te weinig om er nu in te komen. Maar wie weet in de toekomst. Na de pauze kwam de vraag: 'Gaan we tot de oprichting van de vereni ging over?' Niemand had er bezwaar tegen waarna met een geweldige knal van de hamer de oprichting van de PJZ-Langstraat een feit was. Daarna kon het bestuur achter de ta fel plaats nemen, wat er op neer kwam dat alleen Jan de Man van sche kommissie onaanvaardbaar. Bo vendien lijkt het niet reëel dat de financiële konsequenties van de voor gestelde herzieningen in de streek plannen gedragen moeten worden door de individuele ondernemer. Een bijkomend aspekt, dat vaak over het hoofd wordt gezien, is dat niet alleen de financiële lasten, maar ook het welzijn van de ondernemer en zijn ge zin kan worden aangetast. Wanneer men dagelijks gekonfronteerd wordt met beperkingen in de bedrijfsvoering en bij het maken van nieuwe plannen, dan kan dit veel spanningen teweeg brengen. Want hoewel in het streek plan gekonstateerd wordt dat de land bouw in zijn algemeenheid moeilijke tijden tegemoet gaat en dat de agra riërs met vele beperkingen gekonfron teerd zullen worden van overheidswege, zou men toch mogen veronderstellen dat men vanuit deze visie de landbouw meer "ruimte" zou geven in dit ontwerp streekplan. De agrarische kommissie is na bestude ring van het plan de mening toege daan dat de landbouw die meerdere ruimte juist niet krijgt en door aller lei overwegingen veel strakker aan banden gelegd wordt. Zij maakt zich dan ook grote zorgen over de toe komst van de agrarische bedrijven en de daarbij betrokken gezinnen. Zoals al gekonstateerd, de toekomst zal er niet gemakkelijker op worden en door de beperkingen in dit streekplan zul len de problemen nog groter worden en zullen er voor de jonge bedrijfsop- Tijdens de algemene jaarvergadering van de Katholieke Vrouwenorgani satie van de NCB op 24 maart in de Stadsschouwburg te Tilburg heeft mevr. Riet Roosen - van Pelt de voorzittershamer overgedragen aan mevr. Nel v.d. Nieuwenhof - Crooymans. Mevr. Riet Roosen, nu Tweede Ka merlid voor het CDA, heeft sinds het jaar van de Vrouw 1975 op voort varende wijze de skepter gezwaaid. Zij heeft de KVO gemaakt tot een moderne plattelandsorganisatie waar de 29.500 aangesloten leden trots op mogen zijn. stoel wisselde. Na deze historisch ge beurtenis vertelde Kees Timmers iets over de PJZ provinciaal. Ideeën voor aktiviteiten konden gespuid worden. Er kwamen wel een aantal bruikbare dingen uit. (Modderge- vechten en zo!) Na de vergadering werd het tijd om een lekker drankje te pakken en kon iedereen zich opge ven als lid. Hier werd goed gebruik van gemaakt. Een beginnende vere niging met 60 leden is natuurlijk niet niks! Degenen die nog geen lid zijn en dat wel willen worden kunnen bellen voor verdere informatie met Ber dien. Tel. 04161-1258 ('t liefst tussen 12.00 en 12.45 uur). Dit kan trou wens iedereen doen die informatie wil hebben over de PJZ-Langstraat en de aktiviteiten die georganiseerd w orden. Daar lees je hier binnenkort meer over. Dus houd deze bladzijde goed in de gaten. Groeten, Berdien van Everdingen Het Landbouwschap, het ministerie van Landbouw en de minister voor Ontwikkelingssamenwerking hebben een nieuwe afspraak gemaakt over de manier waarop het agrarische be drijfsleven betrokken wordt bij Ne derlandse projekten voor ontwikkelingssamenwerking. De Landbouwkommissie Ontwikkelings samenwerking van het Landbouw schap krijgt via bestaande en nog te vormen w erkgroepen gelegenheid om deskundigheid en "zwaarwegende ad viezen" in te brengen bij het kiezen, voorbereiden en uitvoeren van agra rische ontwikkelingsprojekten en - programma's. De minister voor Ont wikkelingssamenwerking, drs. P. Bukman, heeft dit toegezegd in het volgers minder perspektieven bestaan. De agrarische vrouwen vinden dat de provincie een open oog moet hebben voor de boer en zijn gezin als onder nemer. De landbouw in onze provin cie moet niet sekundair worden. "Wij hebben als landbouw oog voor de be perkingen, maar wij zijn bang voor de toekomst dat U als provincie meer oog zult hebben voor natuur en mi lieu en kuituurhistorie". Op de hoorzitting hebben de dames Donken-Spoor en Van Steenbergen dit bezwaarschrift toegelicht. Na het oplezen van deze belangrijke feiten kregen zij een applaus van de aanwe zigen. Om dit bezwaarschrift te voor zien van vele handtekeningen heeft mevrouw Van Steenbergen alle boe rinnen in de omgeving opgebeld, ook de leden van onze zusterorganisaties van de katholieke signatuur om zo doende zich gedragen te voelen door een zo breed mogelijke maatschappe lijke vertegenwoordiging. De resultaten lieten niet lang op zich wachten. Diverse regelingen die men wilde invoeren zijn, mede dankzij de aktie van de agrarische kommissie, behoorlijk afgezwakt. Bij deze grote inzet van de agrarische kommissie is te merken dat een deel van de doelstelling in praktijk is gebracht nl. leden te stimuleren tot grotere betrok kenheid bij en deelname aan de maat schappij. Toos in 't Yeld-Blonk Voor haar stimulerende werk op het gebied van Vrouw, Kerk en Samen leving werd haar op de feestelijke af- scheidsmiddag de pauselijke onder scheiding: 'Pro Ecclesia et Pontifice' uitgereikt door Rektor A. Merkx, geestelijk adviseur van de KVO en NCB. Vervolgens werd haar door Dhr. A. Latijnhouwers de gouden NCB- speld aangeboden. Tot slot werd mevr. Riet Roosen uit geroepen tot ere-voorzitster van de KVO, hetgeen is vastgelegd op een fraai gecalligrafeerde rol. Uit een onderzoek, uitgevoerd door het Instituut voor Tuinbou- wekonomie van de Universiteit van Hannover, blijkt dat de kropsla door veel Duitse konsu- menten wordt gezien als een "alt- modisches" (ouderwets) produkt. Zo'n twee derde van de jongeren noemen salade als één van hun lie velingsgroenten. Jonge konsu- menten, maar ook andere konsumenten die vee! bladsalades kopen, wensen een grotere varia tie en meer afwisselingsmogelijk heden van het sla-aanbod. In de toekomst zullen de "moderne" slasoorten zoals ijsbergsla en de nieuwe of liever gezegd, opnieuw ontdekte bladsla zoals eiken bladsla, veldsla, frisee, rode kropsla, snij- en pluksla mogelijk de kropsla gaan vervangen. periodieke overleg met het Land bouwschap en het ministerie van Landbouw en Visserij. De afspraak komt in de plaats van een overeenkomst uit 1977 over de in breng van het agrarische bedrijfsleven bij ontwikkelingsprojekten. De gesprekspartners zijn het erover eens dat ontwikkelingslanden net als de EG de gelegenheid moeten krijgen hun voedselproduktie via een eigen landbouwbeleid te stimuleren. Het Landbouwschap heeft in het overleg een inventarisatie toegezegd van de deskundigheid die in het agra rische bedrijfsleven aanwezig is op het gebied van markt- en prijsbeleid in ontwikkelingslanden. Na de vergadering kon iedereen een drankje pakken en zich opgeven als lid. Hiervan werd goed gebruik gemaakt Iedereen zal natuurlijk in het vo rige ZLM-blad gezocht hebben naar een uitgebreid verslag van de oprichtingsvergadering van PJZ-Langstraat op 6 maart. Het kan kloppen dat je niets hebt kunnen vinden, 't Was te kort tijd om nog wat in elkaar te zet ten. En daarbij komt dat er fo to's gemaakt zijn bij de vergade ring. Maar die zwemmen eerst nog rond in hun fixeerbadje bij de ontwikkelcentrale. Vandaar dat het even duurde. Vrijdag 27 maart 1987 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 25