'Natuurlijke en smakelijke salades verdringen traditionele groente' LEERKRACHT AANLEG EN ONDERHOUD VAN TUINEN Legio mogelijkheden voor biotechnologie in tuinbouw Tiende Westland 19NU' CBT-voorzitter mr. A. Kroon in jaarrede: Westlandse groenteveilingen willen fuseren Het bestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) voor een volledige weektaak. Fruittelers opgelet!! De vraag naar traditionele kookgroenten zal verder afnemen ten gun ste van de saladegroenten. Deze bij konsumenten-onderzoek ge- konstateerde ontwikkeling biedt nieuwe produkten als groene bloem kool, rode slatypen, wit- en roodlof en de verschillende paprikakleu- ren een kans. De konsument hecht in toenemende mate aan natuurlij ke produkten die de gezondheid bevorderen. Groenten en fruit staan er wat dat betreft goed op. Dit stelt mr. A. Kroon, voorzitter van het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen in Nederland, in zijn jaar rede, welke hij dinsdag 24 maart uitsprak in het Haagse Kongres- gebouw. 'Ook de faktor smaak gaat meespe len. Er is echter nog weinig bekend over de faktoren, die smaak bepa len. Ook is er sprake van smaakver schillen in verschillende afne- merslanden. Er zal nog veel konsu- mentenonderzoek moeten plaatsvin den en bij veredeling en teeltonder- zoek moet het smaakaspekt priori teit krijgen', aldus een krachtige konsumentgerichte opmerking van Kroon. Op het gebied van gezondheid noemt de voorzitter de goede residu bewaking in ons land. Ook de houd baarheid van produkten is - zeker in de handelskanalen - een belangrijk kriterium op het gebied van kwali teit. 'Ik wijs daarbij op de enorme financiële inspanningen die de vei lingen zich hebben getroost op het gebied van konditionering; naar schatting 175 miljoen gulden. Wor den er goede resultaten geboekt bij de houdbaarheidskontroles, dan gaan houdbaarheidsgaranties een rol spelen. Voor de klasse I Super (het beste deel van klasse I) zijn wij dit pad al eerder opgegaan', aldus Kroon. De kwaliteitswensen, die bij de handel leven, zoals homogeniteit, betrouwbaarheid en service, zijn sleutelbegrippen. Zelfs met even tueel gewichtsverlies door verdam ping wordt rekening gehouden in de vorm van overwicht en een grotere minimum-diameter. Deze voor telers kostbare maatrege len mogen niet door eventuele spe- kulaties in de handelsfase worden te nietgedaan. Daarom is door de teler aan te brengen datumkodering een logisch sluitstuk, dat het normale kommerciële spel van de handel niet hoeft te bemoeilijken', zegt de voor zitter. Kroon terugblikkend op het verloop van de verschillende sektoren in de tuinbouw konstateert een toegeno men produktie ondanks een areaals inkrimping van 4.650 ha in 1981 naar 4.510 ha in 1986.'De produktie nam in vijf jaar met twintig procent toe. Dit is het gevolg van de teelt op substraat, die naast voordelen ook teeltspecialisatie als nadeel heeft. De slaproduktie is ten gevolge daarvan bijvoorbeeld in vijf jaar tien procent teruggelopen. 'Voorts betekent de substraatteelt een verlenging van het aanvoerseizoen, zowel vervroegend als in het najaar. Dit leidt wel tot een grotere overlapping met het Zuideu- ropese produkt. Een verdere uitbreiding van de teelt op substraat is wellicht een rem op De drie Westlandse groenteveilin gen, samen goed voor ruim 1 miljard gulden omzet, hebben hun leden me degedeeld dat de besturen eensge zind zijn in hun standpunten ten aanzien van fusie van deze veilingen. De besturen zijn van oordeel dat vol ledige konsentratie van de bedrijfs- aktiviteiten op het tot centrale vei ling uit te bouwen bedrijf van Vei ling Westland-Noord tot de meest optimale bedrijfsvorm en het hoog ste rendement leidt. De fusie bétreft drie groenteveilin gen, die tot de grootste in Nederland behoren: Koop. Tuinbouwveiling 'Westland-Noord' W.A. gevestigd te Poeldijk, omzet ƒ478.933.000, Koöp. Tuinbouwveiling 'Delft- Westerlee' W.A. gevestigd te De Lier, omzet ƒ320.361.000,en Koöp. Tuinbouwveilingvereniging 'Westland-Zuid' W.A. gevestigd te 's Gravenzande, omzet ƒ214.879.000,De totale omzet van de veilingen overschreed in 1986 voor het eerst de grens van 1 miljard gulden. Deze omzet is een derde van de omzet van alle 37 Nederlandse groente- en fruitveilingen (ƒ2,9 mil jard). Gezamenlijk hebben de veilin gen 287 mensen in dienst. De belang rijkste produkten zijn: tomaat, sla, paprika, komkommer en aubergine. Het besluit om tot fusie over te gaan is pas definitief wanneer de leden vergaderingen van de drie Westland se veilingen elk afzonderlijk ak koord gaan met de door de besturen voorgestelde plannen. vraagt per 1 september a.s. aan de Lagere Agrarische School en de Vakschool Groenverzorging te Kapelle een Sollicitaties te richten aan de afd. onderwijs van de Z.L.M., Grote Markt 28, 4461 AJ Goes. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de directeur van de school, de heer L. Burger, telefoon 01102-1812. Mr. A. Kroon de assortimentsverbreding. Geen goede ontwikkeling, omdat een breed assortiment juist de kracht is van onze tuinbouw. De teruggang van de slateelt moet nauwlettend worden gevolgd, omdat dit produkt de 'drager' is in de wintermaanden. Witlof, prei en spruiten kunnen die rol op korte termijn nog niet overne men', meent Kroon. Het groeizame 1986 bracht een enor me produktie in de vollegrondssek- tor tot gevolg, hetgeen tot lage prij zen leidde. Inkrimping van het are aal lijkt welhaast onvermijdelijk. Het vergroten van het Nederlandse marktaandeel in het buitenland is niet eenvoudig. Hoopvol, ondanks ook lage prijzen, is de witlof- en prei-eksport, die met respektievelijk 65 en 25 procent stegen. Met hard- fruit neemt in de EG een bescheiden aandeel van vijf procent in. Echter, in deze markt met strukturele over produce, is plaats voor het ge noemde Nederlandse produkt. De betere bewaarkondities moeten wor den gebruikt voor een beter uitstalle- ven in de winkel en een betere eet- kwaliteit en niet voor een langere be waring in de cellen. Kroon roemde de assortimentsuitbreiding in de ap- pelsektor. De champignonsektor bevindt zich in een moeilijke fase, doch de markt voor het verse produkt ontwikkelde zich in 1986 zeer positief, vooral door de eksport, aldus Kroon, die nog grote mogelijkheden van de eksportmarkten voor verse champig nons verwacht. Verdere konsentratie In het kader van het honderdjarig bestaan van het koöperatieve vei lingsysteem zei Kroon: 'Het is geble ken dat veilen bij afslag een uiterst efficiënte methode is. Verdere kon sentratie van de veilingen is, mede door konsentratie in de (buitenland se) distributie noodzakelijk. Binnen afzienbare tijd is het niet uitgesloten dat produkten door middel van tele- veilen nationaal worden aangeboden via de synchroon lopende klokken'. Kroon hekelde het buiten de veiling om verkopen. Bredase veiling beschikt over biogasinstallatie Sinds kort heeft de RBT-veiling in Breda de beschikking over een biogas installatie, waarmee zij in staat is om plantaardig afval (waaronder door- draaiprodukten) om te zetten in bio gas. Met dit gas kan op het energieverbruik van de veiling worden bespaard. Het ontwerp van de installatie is ge baseerd op de resultaten van proeven, die zijn uitgevoerd met een proef installatie bij de CSM. Met deze oor spronkelijk voor suikerbieten bedoelde installatie zijn met positief resultaat uitgebreide proeven gedaan met doordraai- en andere afvalpro- dukten. De gerealiseerde installatie heeft een maximale toevoerkapaciteit van ruim 23 ton per uur (140 ton per dag). Een overzicht van de toepas singsmogelijkheden van biotech nologie in de tuinbouw is te vin den op de vakbeurs Amsterdam Biotechnology 87. Deze vakbeurs wordt van 15 tot en met 18 juni aanstaande georganiseerd in de RAI te Amsterdam. De belang rijkste instituten en bedrijven in Nederland die zich bezig houden met onderzoek op dit gebied pre senteren zich op dit toonaange vende biotechnologie- evenement. Een van de mogelijkheden is regene ratie. Dit lijkt op weefselkweek, al leen gaat men nu uit van een plante- cel i.p.v. een groeipunt, bijvoor beeld een bladcel. Regeneratie biedt grote mogelijkheden om de genera- tietijd in de veredeling te verkorten. Door middel van een bepaalde bak- terie kan men nu vreemd erfelijk materiaal in een plantecel brengen, zonder dat ongewenste eigenschap pen mee overgebracht worden. Op die manier zijn het laatste jaar resistenties ingebouwd tegen on kruidbestrijdingsmiddelen. Het be drijf Monsanto heeft een ta baksplant gemaakt die bestand is te gen zijn herbicide Round Up, terwijl een Belgisch bedrijf erin geslaagd is om tabak bestand te maken tegen de onkruidverdelger Finale van Hoechst. Andere mogelijke toepassingen van biotechnologie zijn het toepasbaar maken van een virus als bestrij dingsmiddel tegen de Floridamot, het in de plant inbouwen van een gifstof-produktie tegen vraatinsek- ten en het kontroleren van bloem bollen op ziekten en plagen door middel van zg. monoklinale antili chamen. De beurs is geopend dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur. Onder het motto '100 jaar rond de klokstartte vorige week vrijdag de Bloemen- en groentetentoonstelling 'Westland 19NU' voor de 10e keer. Een jubileum, want 100 jaar veilingen 1887 - 1987 werd gevierd! De tentoonstelling werd geopend door mr. F.H.J.J. Andriessen, vice- voorzitter Europese Kommissie. Na zijn openingsspeech drukte de heer Andriessen op een rode knop waarna een aantal verkeerslichten die op rood stonden, op groen sprongen, waarme de de tentoonstelling Westland 19NU was geopend. Bij zijn rondgang bekeek de heer Andriessen met zijn echtgenote diverse stands, zoals op bijgaande foto is te zien. De tentoonstelling duurde drie dagen en trekt jaarlijks 50.000 bezoekers. Foto: Ab Wester beek In september a.s. start aan de GROE NE SCHOOL te Kapelle een 2 jarige opleiding tot vakbekwaam fruitteler in het kader van het leerlingstelsel. Dit is een pure vakopleiding, er wordt gedurende de gehele opleiding geleerd in de praktijk op de bedrijven en in de theorie op school. Zowel de vak technische als de ekonomische kanten van het vak krijgen de aandacht. Inlichtingen: GROENE SCHOOL KAPELLE tel. 01102-1812. Oproep: stuur enquêteformulier regionaal fruitteeltonderwijs terug! Fruittelers, onlangs heeft de R.M.A.S. te Goes u een enquête toe gestuurd om uw mening te peilen over het regionale fruitteeltonderwijs. Als u deze enquête nog niet heeft te ruggestuurd, zou u dat dan zo spoe dig mogelijk willen doen. Uw mening is van groot belang! Dank voor uw medewerking. De schoolleiding Vrijdag 27 maart 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21