ZEUGEN HOUDERS Onderzoek Landbouwuniversiteit: Tetraploïd engels raaigras smaakt beter en geeft meer melk Cehave nvVeghel Vee- en vleessektor in teletekst Uit een bewijdingsproef met 1'/2-jarige ossen is gebleken dat de gras opname bij tetraploid Engels raaigras gemiddeld 3,4% hoger ligt dan bij een diploid ras. Wanneer zich bij beweiding met melkkoeien eenzelfde opname voordoet dan zou dit theoretisch kunnen leiden tot ongeveer 1 kg melk per koe per dag meer uit tetraploid gras. Dit is één van de belangrijkste konklusies uit een onderzoek dat de Vak groep Landbouwplantenteelt en graslandkunde van de Landbouwu niversiteit te Wageningen in 1986 heeft gedaan naar onder meer de zodekwaliteit en de opbrengst van tetraploïde mengsels van Engels raaigras in vergelijking met diploïde mengsels van Engels raaigras. In de proeven werden daarvoor respektievelijk de rassen Condesa en Wendy gebruikt. De resultaten van het onderzoek werden vrijdag 20 maart in restaurant Campman te Renkum aan o.m. de specialisten voedervoorziening gepresenteerd. Dit wetenschappelijk onderzoek van de vakgroep wordt door Vaiiderhave gesteund. Opvallend was, aldus de leider van het onderzoek, dr.ir. E.A. Lantinga, tijdens de presentatie van de onder zoeksresultaten, dat bij een gelijk droge stof aanbod de grasopname bij het tetraploïde ras Condesa iets hoger lag: 3,4%. Volgens de onder zoekers zouden hiervoor de volgen de verklaringen kunnen worden ge geven: de betere bereikbaarheid van het gras voor het vee, Condesa heeft nl. een steilere groeiwijze en het is ook een hoger gewas, een mogelijk hogere verteringssnelheid (hier zal overigens dit jaar nader onderzoek naar worden verricht) terwijl een an dere verklaring ten slotte zou kun nen zijn het feit dat tetraploid gras luchtiger is als gevolg van een hollere stand en daardoor niet muffig, dus smakelijker. Volgens Lantinga kan worden berekend dat de hogere gras opname bij melkkoeien tot een meerproduktie van melk leidt van ca. 1 kg melk per koe per dag. Dit komt overigens, zo voegde hij eraan toe, overeen met resultaten van En gels onderzoek uit het begin van de zeventiger jaren. Toen was evenwel de standvastigheid van tetraploïde rassen nog een zwak punt. Met de huidige rassen lijkt daarin op goed ontwaterde gronden een niet onaan zienlijke verbetering te zijn opgetre den. In de herfst van 1986 werd na melijk vastgesteld dat er in twee wei- deseizoenen geen verschil in stand vastigheid bij de twee rassen werd vastgesteld. Onderzoek in de ko mende twee jaar zal uit moeten wij zen of dat ook het geval is op alle an dere grondsoorten. De lagere spruit- dichtheid had bij de Condesa aan het begin van het groeiseizoen een iets grotere vestiging van straatgras en muur tot gevolg. De verschillen waren echter klein. Over het seizoen verloop van de grasproduktie vertel de Lantinga tenslotte nog dat Con desa iets produktiever is in het voor jaar. Bij een goede vochtvoorziening bleek Wendy in de zomer wat pro duktiever. Gedurende de droogtepe riode van begin augustus vorig jaar liep de drogestof produktie van Condesa minder snel terug dan van Wendy. In de herfst waren er geen verschillen in grasproduktie. De on derzoekers hebben nog geen verkla ring voor de grotere produktie van Condesa in de droge periode. Hoogtemeting van het gras op het beweidingsproefveld Beweidingsonderzoek Volgens ing. W.J. Bruins laten erva ringen op het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad nu nog niet toe om konklusies te trekken over het verschil in opname van te traploid en diploid engels raaigras maar hij acht het voor de praktijk wel van groot belang om daar meer inzicht in te krijgen. Het proefstati on zet de opnameproeven op stal dit jaar voort. Ook de waarnemingen in voorjaar en zomer worden daarbij betrokken. Er zal dit jaar in Le lystad ook met een beweidingson derzoek worden begonnen. Hopelijk is dan aan het eind van dit jaar meer Als varkensfokker weet u dat er bij de bedrijfsvoering veel komt kijken. De Cehave nv kan u daarbij helpen met een uitgekiend voerprogramma en een goed bedrijfsbegeleiding. Immers geldt toekomst door kwaliteit. De Cehave nv kan u helpen met: Uitgekiend voerprogramma Milieuvriendelijk voerprogramma. Apart voer voor dragende en zogende zeugen. Nieuw is CHV-varkenskorrel-opfok, voor een goede opfok van zeugen en beren. Intensieve begeleiding Adviezen op maat. Toegesneden op uw bedrijfssituatie. Over voer en voer- systemen, huisvesting, klimaat, vervangings- en fokbeleid. Voor de administratie kunt u kiezen uit het eenvoudige BAS of het uitgebreide zeugen managementsysteem CBK. Vraag onze gespecialiseerde voorlichters. Bel: 04130-82355. 20 te zeggen over de opnameverschil- len. Overigens wees Bruins erop dat de keus voor één van beide grassoor ten niet alleen afhangt van de gras opname maar dat ook de opbrengst en de levensduur een rol spelen. In een korte reaktie na de presentatie zei Vanderhave-graskweker, dr.ir. A.J.P. van Wijk dat het weten schappelijk onderzoek aan de Land bouwuniversiteit tot zijn vreugde be vestigt wat de praktijk gezien de gro te belangstelling voor tetraploid en gels raai al heeft onderkend, nl. een beter opname, grotere smakelijkheid en een hogere melkopbrengst bij de tetra's, terwijl de vertrappingsgevoe ligheid ook goed is. De graskweker konstateert op de goede lijn te zitten en hij gaat dan ook vol vertrouwen verder met het veredelingswerk bij de tetra's. Sedert begin dit jaar de landbouwru- briek in NOS-teletekst vanuit de land- bouwdatabank Voedsel en bloemen in Viditel aanzienlijk werd uitgebreid is het aantal rubrieken voor de vee- en vleessektor van twee tot drie uitge breid. Tegelijkertijd werd de aanvan kelijke benaming veeprijzen (1 en 2) gewijzigd in veehouderij (1, 2 en 3). (Zie ZLM-blad van 6 maart jl. pag. 8.). In dat verband zal het produktschap voor vee en vlees (PVV) als een van de informatieleveranciers van Voed sel en bloemen in het kader van het gewijzigde EG-interventiesysteem in de rundersektor ook in de teletekstru- briek veehouderij 1 de nieuwe, zich op gezette tijden wijzigende, uit te beta len interventieprijs voor vlees van vol wassen mannelijke runderen opnemen. Wekelijks wordt in deze ru briek momenteel eveneens al de zoge naamde PVV-Europnotering voor slachtrunderen meegenomen. De in formaties die langs deze elektronische weg worden gepubliceerd worden zo kort mbgelijk na het ontstaan daar van in het systeem opgenomen. Daar mee wordt beoogd om betrokkenen een maximale bijdrage te bieden tot de doorzichtigheid van de markten waarop zij opereren. In het landbouwmagazine van Tele tekst is voor de veehouderij naast de informatie in de drie specifieke ru brieken ook de informatie in bijvoor beeld de rubrieken akkerbouw 1 (teletekstpagina 813) en akkerbouw 2 (pagina 614) belangwekkend. Dit be treft o.a. veevoeder (grondstof) prij zen e.d. Dit jaar weer 200.000 ha snijmaïs? Bij Koninklijk Kweekbedrijf D.J. van der Have in Kapelle verwacht men dat er dit jaar in ons land wederom on geveer 200.000 ha snijmaïs geteeld zal worden. Verkoopmanager J. van der Meij leidt dit af uit de zaadverkoop. Deze was tot dusverre zeker zo groot als vo rig jaar. Van der Have had toen even als dit jaar vier rassen o£ de Rassenlijst, te weten Sonia, Irla, Vi- via en Dorina. Met deze rassen is in 1986 in ons land ongeveer 70.000 ha beteeld. Uit dit marktaandeel - ca. 35% - blijkt dat Van der Have met zijn snijmaïs zeer succesvol is. Momenteel investeert Van der Have jaarlijks ongeveer ƒ2 miljoen in de veredeling van snijmaïs. Daarbij gaat de ontwikkeling vooral, in de richting van nog betere, vroege en oogstzeke- re rassen. Vrijdag 27 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20