Produktiedoelen van schapen VanderHave introduceert Silage Inoculant 1177 voor het inkuilen van gras Mengelingen (vervolg varkenshouderij) goed geventileerd wordt, want vlie gen hebben een hekel aan luchtstroming. Als u ondanks voorgaande maatre gelen toch vliegen blijft zien, zullen deze bestreden moeten worden. Er zijn twee methoden om vliegen te bestrijden. Een natuurlijke methode met vogels, die de vliegen vangen o.a. de glansspreeuw-Japanse nachtegaal. Een chemische methode, waardoor met chemische middelen de vliegen gedood worden. Alvorens deze laat ste middelen toe te passen, is het van belang de gebruiksaanwijzingen op het etiket goed te lezen en na te vol gen. Bij deze bestrijdingsmiddelen zijn drie systemen te onderscheiden. Spuitmiddelen; hiermee worden vlie gen bestreden, door op plaatsen waar regelmatig vliegen zitten een middel te verspuiten, zonder dat het vee ermee in aanraking komt. Enke le middelen: Tugon, Parasect - Ra- bond etc. Smeermiddelen: door toe voeging van een lokstof worden de vliegen naar deze plaatsen getrok ken. Het vee mag niet aan de behan delde plaatsen kunnen likken. Enkele middelen: Alfacron - Tugon - Golden Malvin etc. Strooimidde- len: Deze middelen zijn werkzaam tegen maden en kunnen het beste over de mest gestrooid of gespoten worden. Ook goed te gebruiken bij een mestvaalt. Enkele middelen: Di- milin - Rabond - Tugon etc. Om goed effekt te verkrijgen is het nood zakelijk om een goede hygiëne toe te passen. Ook is het van belang regel matig van middelen c.q. werkzame stof te veranderen, vanwege re sistentie. Laat de vliegen u niet hinderen, maar probeer hun aantal regelmatig te verminderen door een goede hy giëne en bestrijding onder uw goede leiding. Het effektief bestrijden van ratten en muizen is nog altijd een groot probleem. Iedere pluimveehouder zoekt naar doeltreffende methoden om zijn stallen vrij van ratten en muizen te houden. Met het op de markt komen van elektronische ap paratuur leek de oplossing nabij. Echter na aankoop en plaatsing van dergelijke apparaten bleek nauwe lijks of geen resultaat bereikt te worden. Een onderzoekinstituut van de Deense Overheid (het Danisch Pest Infestation Laboratory, Lyngby in Denemarken) heeft twee typen van elektronische apparatuur on derzocht. Het eerste type produceert ge luidstrillingen van verschillende in tensiteit en frekwentie, die voor het menselijk oor niet hoorbaar zijn, doch door de mens wel waarneem baar. De geluidsdruk is waarneem baar op het trommelvlies. Het ande re type apparatuur produceert elek tromagnetische velden, die de oriën tatie van te verdelgen dieren moeten verstoren, hetgeen zou leiden tot doding. Verder werd er gesteld, dat het appa raat in staat was onderscheid te ma ken tussen ongediertesoorten en huisdieren of andere niet schadelijke dieren Geen uitwerking kon wor den waargenomen op gedrag of voortplantingsvermogen van ratten geplaatst binnen 15 m van het appa raat en gedurende een jaar gebeurde er niets onverwachts in de fokruim- ten van het laboratorium bij ratten en muizen die dichtbij het elektri sche apparaat waren geplaatst. Op de praktijkbedrijven blijkt even eens, dat het gewenste resultaat niet bereikt wordt. Een advies over aan schaf van dergelijke apparatuur lijkt mij dan ook overbodig. Het is beter de gebruikelijke bestrijdingsftietho- den toe te passen, zoals ratten- en muizenkisten gevuld met de toe gestane bestrijdingsmiddelen. Daar naast moet u ervoor zorgen, dat zo min mogelijk voer, in de vorm van voerresten e.d. beschikbaar is. J. v. Aerts en ing. M. Westhuis CR Tilburg ing. G. Meeuwissen en ing. T. van Kerkhof CVP Tilburg Jaarlijks wordt in Nederland onge veer 1,2 miljoen ha gras ingekuild. Daarbij wordt er naar gestreefd om de veldperiode te verkorten. Bij deze ontwikkeling is voor het in kuilen van gras het 'Silage Inoculant 1177' ontwikkeld, dat dit voorjaar door VanderHave op de markt wordt gebracht. 1177 is een Silage Inoculant dat uit melkzuurbakteriën bestaat die speciaal zijn geselekteerd voor het inkuilen van gras bij een korte veldperiode en met een dro gestofgehalte van 15-40%. De melkzuurbakteriën vermenigvul digen zich snel in de graskuil. Op een snelle en zeer efficiënte wijze zetten ze de in het gras aanwezige suikers om in melkzuur, waardoor de PH in korte tijd daalt tot de opti male waarde. Hierdoor krijgen de boterzuurbakteriën geen kans zich te ontwikkelen. De melkzuurbakteriën van Silage Inoculant 1177 domine ren het konserveringsproces. Voordelen De voordelen van het produkt zijn volgens VanderHave duidelijk naar voren gekomeq na meerjarige proef nemingen: de inkuilverliezen dalen als gevolg van een betere konserve- ring, de verteerbaarheid van de dro ge stof is beter, het kuilvoer is sma kelijker en wordt beter door het vee opgenomen, waardoor de voeder- verliezen afnemen en er is minder kans op de ongewenste boterzuur bakteriën in het kuilvoer. Voorkeur konsument voor scharrelei groeit De voorkeur van de konsument voor scharreleieren boven eieren uit leg batterijen groeit. Uit een enquête die het buro interview heeft gehouden in opdracht van de dierenbescherming blijkt dat ruim zeventig procent van de konsument voor eigen gebruik liever scharreleieren koopt. Dit cijfer verklaart volgens de die renbescherming de sterk gestegen verkoop in de afgelopen jaren. Van deze eieren van 220 miljoen stuks in 1984 tot 300 miljoen vorig jaar. Dit cijfer kan volgens haar nog aanzien lijk stijgen als de 'scharrelpluimvee houders' hun produktie kunnen op voeren. Daarnaast groeit de vraag naar scharreleieren bij onze ooster buren. Ook buitenshuis, in restau rants, ziet de konsument liever scharreleieren. Met het oog hierop en Pasen in het vooruitzicht begint de dierenbescherming een speciale aktie in de restaurant wereld. Om een goede groei van de lamme ren te verwezenlijken is een goed graslandgebruik nodig. Gras is goedkoop en wanneer het niet te oud is heeft het een hoge voedings waarde. Lammeren die bijv. 1.2 kg droge stof uit gras opnemen kunnen van goed gras gem. 75 gram per dag snel ler groeien dan van matig gras. Daarom is een goed beweidings systeem voor lammeren erg belang rijk. Omweiden om de 4 a 5 dagen en inscharen bij een graslengte van ca. 8 cm is een goede richtlijn. Om steeds voldoende etgroen te heb ben moet men vroegtijdig beginnen met maaien. Daarbij moet u nu al rekening houden met de stikstofgift. Die percelen die eerst gemaaid wor den, kunnen een gift van 120 kg N/ha hebben. Wanneer men een groter koppel schapen heeft kan men de le snede gras gebruiken om een goede voordroogkuil te maken. Maai het gras wanneer er ca. 3000-3500 kg ds/ha is (de lengte van het gras is dan 2 vuisten plus een duim) en houd de veldperiode kort (maks. 4 dagen). Coccidiose Het probleem 'coccidiose' lijkt in de schapenhouderij elk jaar toe te ne men. De ziekte treedt voornamelijk op bij de lammeren en veroorzaakt aanzienlijke groeivertraging en soms sterfte. Een tijdige behandeling is nodig. Wanneer U het probleem op uw be drijf kent, is het verstandig om pre ventief de lammeren krachtvoer met amprolium te geven gedurende een periode van 3 weken. Het is wel be langrijk dat de lammeren vooraf ge wend zijn aan het opnemen van krachtvoer. Het anti-coccidiose voer is op recept van de dierenarts te verkrijgen (zie ook nieuwsbrief Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders mei 1986). Lammeren krachtvoer bijvoeren of niet Om de lammeren vlot te laten groei en zal in het algemeen krachtvoer bijgevoerd moeten worden. Hoeveel krachtvoer u bij moet voeren en hoe lang, hangt af van verschillende fak- toren. Krachtvoer bijvoeren is nodig wanneer een snelle groei gewenst is, zodat de lammeren op jonge leeftijd slachtrijp afgeleverd Jcunnen wor den, het gras aanbod nogal wisselt en u toch een egale groei wilt berei ken (grastekort wordt dan opgevan gen door ekstra krachtvoer) of wan neer problemen verwacht worden met coccidiose. Krachtvoer bijvoeren brengt ekstra kosten en arbeid met zich mee. U zult voor uw bedrijf de beste be drijfsvoering moeten kiezen. Dat be tekent een keuze uit snel slachtrijp, de lammeren voor de weiderij verko pen of de lammeren pas in het na jaar slachtrijp verkopen. De voeding dient hierop afgestemd te worden. Coccidiose lijkt in de schapenhouderij elk jaar toe te nemen. De ziekte treedt vooral op bij lammeren Temperatuursom 19 maart Weerstation A B Vlissingen 148(136) 25/3 Zierikzee 140(129) 27/3 Rotterdam 136(124) 27/3 Gilze Rijen 134(124) 27/3 Eindhoven 132(121) 28/3 Volkel 125(116) 29/3 Zuid Limburg 113(104) 1/4 Wouw 151(138) 25/3 A: temperatuursom van 1 januari tot 19 maart (erachter die van 12 maart) B: datum waarop per 19 maart de T- som van 180 wordt bereikt CAD Voedervoorziening Lelystad Premie voor stieren en nieuwe EG-interventieprijs per 6 april Met ingang van 6 april aanstaande worden de effekten van het ingrij pend aangepaste EG- rundvleesbeleid duidelijk. Het uit de markt nemen van vlees van manne lijke dieren, verandert dan namelijk drastisch. Het prijsnivo van de over name van stierevlees zakt per die da tum naar schatting met maar liefst 15%. Bovendien wordt het feit of er wel of niete geïntervenieerd wordt afhanke lijk gemaakt van de prijsontwikke lingen. Gevolgen voor het inkomen lijken niet uit te kunnen blijven. Om deze (enigszins) te verzoeten zal per bedrijf voor de afgeleverde eerste vijftig volwassen mannelijke runde ren een speciale premie worden uit gekeerd. Elke producent van ossen en stieren kan onder bepaalde voor waarden, een premie ontvangen van ruim ƒ67,per dier. Tot de op 6 april ingaande veranderingen besloot de raad van landbouwmi nisters in de EG in december vorig jaar. Vooreerst zal het nieuwe re giem gelden tot en met 31 december 1988. Om de schok van de overgang naar het nieuwe systeem nog enigs zins te matigen is voor de maand april nog een overgangsmaatregel van kracht. Het schaap is een veelzijdig nuts- dier; het levert veel produkten. Als landbouwhuisdier heeft het reeds een lange geschiedenis van enige tientallen eeuwen. Reeds vanaf de vroege historie werden vacht en wol tot stoffen en kleding ver werkt. Vlees, melk en de uit melk bereide produkten als boter en kaas dienen voor menselijke voe ding. Het vel werd al vanouds tot leer verwerkt met een veelzijdige bestemming. In vroegere tijden werden, gedroogde magen ge bruikt voor o.a. waterzakken ter wijl van darmen snaren voor muziekinstrumenten werden ge maakt. De horens van rammen de den dienst als blaasinstrumenten. De verzamelde mest wordt van ouds voor de landbouw benut. Bij geen huisdierensoort is het produktiedoel, waarom men haar gehouden heeft, zo vaak gewijzigd als bij het schaap. Nu eens was de wolproduktie hoofdzaak, later was het de vleesproduktie. Soms was de melkproduktie het voor naamste doel terwijl het ook is voorgekomen dat de mest het pro dukt was waarom men schapen hield. De schapemest heeft vooral in de vorige eeuw en het begin van de ze eeuw een belangrijke rol gespeeld bij het in kuituur bren gen van wat men toen woeste gronden noemde. Ook voor de toen bestaande landbouw was schapemest waardevol daar anor ganische meststoffen toen nog maar weinig bekendheid hadden. De schapen in kudden gehouden, werden overdag gehoed op gron den als heidevelden, dijken en schorren. De dieren werden 's nachts in een stal (schaapskooi) opgesloten voor het verzamelen van mest. Bij het in kuituur bren gen van de arm aan plantenvoe- dende stoffen zijnde heidegronden was de betekenis van de schapemest groot. Naast de plantenvoedende bestanddelen was het inbrengen in de grond van bakterieleven met deze mest zeer waardevol. In 1900 bedroeg de op pervlakte aan heideveld nog rond 500.000 ha. Thans is dit nog circa 40.000 ha. Ook op de kleigronden als in Zeeland was de schapemest voor de akkerbouw van betekenis. I.G.J. van den Bosch destijds di- rekteur van de Maatschap de Wil- helminapolder schreef in 1843: "Men zal zeldzaam achteruitgang vinden op hofsteden, waar scha pen worden gehouden". Schape mest is een warme mest. Het bevat een hoog gehalte aan stikstof en kali en bevat weinig vocht. Bij de snelle ontleding wordt veel warmte ontwikkeld vandaar de naam van warme mest. In de vorige eeuw was er aan de Zuidelijke Veluwerand (Amersfoort-Wageningen) een vrij omvangrijke tabakskuituur. In het midden van de vorige eeuw om vatte de oppervlakte van deze teelt jaarlijks ruim 1500 ha in dat ge bied. Schapemest had een gunsti ge invloed op de kwaliteit van dit gewas en was hiervoor zeer gewild. Hierdoor werd schapemest van ver aangevoerd naar dat gebied. De tabaksteelt is aldaar verdwenen en de schapemest is niet meer zo nodig. J.H. Lantinga Vrijdag 27 maart 1987 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 18