De maand april op het zuidwestelijk akkerbouwbedrijf Afgelopen winter heeft zich gekenmerkt door 4 vorstperioden. Eind februari kon een begin worden gemaakt met de voorjaarswerkzaam heden. Zo is intussen het overgrote deel van de kunstmest gestrooid, zijn groenbemesters gezaaid en zijn hier en daar ook al veldbonen, erwten, zomergraan en plantuien aan de grond toevertrouwd. Als het weer nog even zo blijft, zullen diverse percelen voor half maart ge zaaid of gepoot zijn. Misschien wel wat aan de vroege kant, maar een zaaier blijft toch een raaier. Dat geldt dit jaar zeker ook weer voor de gewassenkeuze. Het invullen van het bouwplan als gevolg van de slechte prijsverwachtingen en inkrimping, of zelfs verdwijning van sommige teelten, maakt het er niet gemakkelijker op. Veel telers van uien en bruine bonen weten daar van mee te praten. En hoe zullen de prijzen van granen en peulvruchten zich dit jaar ontwikkelen? De struktuur van de grond ligt er als gevolg van de vorst goed bij. De stand van de wintergranen is over het algemeen beter dan vorig jaar. Toch hebben enkele percelen flinke vorstschade opgelopen. Deze zijn soms uitgereden. Bij tarwe betreft het voornamelijk het ras Moulin. Bij wintergerst lijkt het meer schade door opvriezen te zijn. Karwij en winteruien zijn de winter goed doorgekomen. Van graszaad valt nu (half maart) nog niet veel te zeggen. Wenken bij het spuiten Het gebruik van bestrijdingsmidde len in de land- en tuinbouw onder vindt steeds meer kritiek. Zeker niet alleen in ons land. Mede daardoor is het gebruik dit jaar van middelen als Ivosit en Ivorin Super nauwelijks nog mogelijk. Het gebruik van di verse andere, veel toegepaste midde len, zal in de nabije toekomst be perkt of zelfs verboden worden. Dergelijke beperkingen zullen een goede bestrijding er niet gemakkelij ker op maken en zullen ook de kosten voor de boer doen stijgen. Blijft het advies de beschikbare in formatie voor een zo goed mogelijk gewasbeschermingsbeleid op uw be drijf zoveel mogelijk te benutten. Raadpleeg regelmatig de 'Groene PD-berichten', 'Handleiding 1987' en het etiket op de verpakking. Nieuw in deze is de brochure Kennen en Kiezen onlangs door het CAT Goes uitgegeven, waarin voor de meeste akkerbouwgewassen per spuittijdstip de beschikbare midde len met receptinformatie en daarbij behorende onkruidgevoeligheidsta- bellen, zijn opgenomen. Doel ervan is op een snelle manier het voor uw perceelsomstandigheden meest juiste middel te kunnen kiezen. En, wat erg belangrijk is: het goedkoopste. U bepaalt zelf het middel en niet de verkoper. Deze brochure is te verkrijgen door het storten van ƒ10,op giroreke ning 3959908 ten name van de Fede ratie van Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting te Goes, met ver melding van: brochure Kennen en Kiezen. Voor een goed effekt bij het bestrij den van ziekten en onkruiden is een goed funktionerende spuitmachine onontbeerlijk. Heeft u die al gekon- troleerd op mogelijke lekkage, juiste stand van doppen en leidingen, af gifte per dop en de werking van de manometer? Maak de machine na elke bespuiting goed schoon. Voorkom overwaaien op naburige percelen. Laat u vooraf informeren bij even tuele menging van twee of meer pro- dukten. Het kan voorkomen dat bestrij dingsmiddelen bevroren zijn. Ga na op het etiket voor welke middelen dit van invloed kan zijn op de wer king. Nadere informatie kunt u krij gen bij uw handelaar. Onkruidbestrijding over de ploegsneden Momenteel ziet het er niet naar uit maar het zou kunnen dat u reeds groot onkruid door een (diepe) in tensieve grondbewerking wilt gaan bestrijden. Dit kan ten koste gaan van een goed zaai- of poot bed. Een betere oplossing is dikwijls om een chemische bestrijding uit te voeren. Naast de bekende middelen Gra- moxone, Reglone, Actor en Round up, is hiervoor nu ook het middel Finale in te zetten. Al na een paar dagen kan met de grondbewerking worden begonnen. Voor late gewassen kunnen zelfs wortelonkruiden of aardappelopslag enkele dagen voor de grondbewer king met meer sukses worden bestre den. Hiervoor is Roundup het meest aangewezen middel. Vaak zal een pleksgewijze behandeling al vol doende zijn. De dosering verschilt al naar de onkruidsoort. Wintertarwe Indien alsnog duist moet worden bestreden, kunnen hiervoor isopro- turonbevattende middelen worden gebruikt. Houdt bij de keuze reke ning met moeilijk te bestrijden breedbladige onkruiden. Kies uit: Duist 4- kleefkruid: Arelon Kombi of Tentron Duist kamille: Graminon Plus Duist kleine breedbladige onkrui den: Tolkan S of Foxtar DP Wanneer een bodemherbicide in het voorjaar moet worden gebruikt, is een onderteelt van gras of klaver niet meer mogelijk. Tegen alleen breedbladige onkrui den is een groot aantal middelen be schikbaar. Met de toelating van Sta- rane 200 zijn de mogelijkheden om kleefkruid te bestrijden, sterk ver beterd. Voor een breder werkingsspectrum is het gewenst andere middelen toe te voegen, zoals Basagran (kamille, perzikkruid), Bensecal (veenwortel, groter varkensgras) of MCPA (witte krodde). Het zaaien van de suikerbieten is één van van de mijlpalen op het akker bouwbedrijf 1 of 1.5 1 liter met een tussentijd van plm. 10 dagen. Voor voldoende opname van het middel moet de temperatuur bij voorkeur minimaal 10°C te zijn. Spuit echter de CCC niet te laat en wacht zeker niet op het moment van een eventuele voetziektebestrijding. In een aantal gevallen heeft men de eerste stikstofgift gedeeld. Het is be langrijk, zeker bij een dunne schrale stand, het tweede deel van de eerste gift nu zo snel mogelijk te geven. Wintergerst Zie voor onkruidbestrijding bij win tertarwe. Let bij dit gewas goed op het voor komen van schimmelziekten als meeldauw, dwergroest of blad- (net)vlekkenziekten. Tegen meeldauw is Corbel de beste; tegen blad- en netvlekkenziekte, Tilt 250 EC en Sportak. Spuit zodra aan tasting wordt waargenomen. Wintergerst reageert positief pp een deling van de benodigde stikstofgift. Kort voor het verschijnen van de eerste knoop kan de tweede gift wor den toegediend in een hoeveelheid van 30-60 kg per ha. Voor fijne zaden moet de grond niet te diep worden losgemaakt Bij gebruik van Starane 200 moet het kleefkruid goed aan de groei zijn en een lengte hebben van minimaal 5 cm. Ook grote muur wordt bestre den. Het middel is goed te mengen met CCC of fungiciden. Onderzaai van grassen is mogelijk. In deze maand zal ook het moment weer aanbreken om de halmverstevi ger CCC te spuiten. De grootste ste vigheid wordt bereikt door de basis van de stengel te verkorten en te ver dikken. Dit gebeurt bij een vroege toepassing van CCC, namelijk wan neer u in de grootste planten de eer ste knoop voelt. De te gebruiken hoeveelheid hangt behalve van het ras ook af van de standdichtheid, de stikstofrijkheid van de grond en de aanwezigheid van voetziekten. Hiervoor geldt globaal de volgende richtlijn: Marksman geen CCC Arminda, Granada, Saiga en laurus 1 I CCC/ha Citadel, Granta, Sarno en Miller 1.5 1 CCC/ha Okapi, Obelisk, Pagode, Tombola en Kraka liefst tweemaal, bijv. 1 Zomergranen Tegen zaadonkruiden in een jong stadium kan gespoten worden met 5-8 kg DNOC 50% of 4 1 Herbogil vl. als de plant 2-3 blaadjes heeft. Er zijn diverse groeistofkombinaties beschikbaar die een onderteelt van gras toelaten. Vlas Moet nog vlas worden gezaaid, dan kan direkt na het zaaien worden gespoten met Venzar of linuron, af hankelijk van een eventuele onder vrucht. Wordt karwij ondergezaaid gebruik dan linuron. Wordt gras zaad ondergezaaid dan is het ge bruik van een bodemherbicide niet mogelijk. Bij klaver is Venzar op zijn plaats. Na opkomst is met 3 liter Basagran per ha zwaluwtong, herderstasje, witte krodde, kamille en muur goed te bestrijden. Toepassen vanaf 6 cm gewaslengte. Een temperatuur van meer dan 12°C en veel licht bevorde ren de werking. Ondergezaaide kar wij en erg jonge kiemplantjes van klaver verdragen geen Basagran. Basagran kan aan het vlas zelf ook schade doen als kort vooraf met pa- rathion is gespoten. Tegen tripsen dient kort na opkomst van het vlas 1 a 2 keer met 1.5 litger parathion per ha te worden gespoten. Erwten Het gebruik van Ivorin Super en Ivosit is niet meer mogelijk als ge volg van stopzetting van de pro- duktie. Er zijn echter nog voldoende midde len over om tot een goede bestrijding van het onkruid te komen. Voor opkomst kan gekozen worden uit bijv. Tribunil, Bladex, Camparol en Afarin. Na opkomst kan op een droog en af gehard gewas gekozen worden uit: gewaslengte vanaf: Basagran, droge erwten/5 cm: 2-3 I/ha; doperw ten/10 cm: 2-3 1/ha; Gewaslengte vanaf: Dinoseb, droge erwten/5 cm: 6-7.5 1/ha; doperwten/10 cm: 5-6 1/ha; Gewaslengte vanaf: Basagran dinoseb, droge erwten/5 cm: 1.5-2 3 1/ha; doperwten/10 cm: 1.5-2 2 1/ha. Ondergezaaide karwij verdraagt geen Basagran. De ervaring is dat de laatste jaren, wellicht door de uitbreiding van de teelt, de druk van bladrandkevers steeds groter wordt. Het zijn vooral de larven die de grootste schade ver oorzaken door vreterij aan de stikstofknolletjes. Spuit daarom al kort na de opkomst met 1.5 liter parathion per ha, zodra u de eerste bladvraat konstateert. Herhaal dit zonodig 1 a 2 keer met een tussenperiode van zo'n 5-7 da gen. Vroege akkertrips wordt gelijk tijdig bestreden. Momenteel is onderzoek gaande naar tegen bladrandkever beter wer kende insekticiden. Ga dus niet zelf eksperimenteren. Veldbonen Kort voor opkomst kan in veldbo nen nog worden gespoten met 5 kg Campagard of 1.25-2 kg Camparol per ha. Het is ook mogelijk tot vlak voor opkomst het reeds bovenstaan de onkruid 'af te branden' met bijv. DNOC of Herbogil. Veldbonen ver dragen een chemische onkruid bestrijding na opkomst minder goed dan erwten. Op een droog en afgehard gewas kan bij een lengte van het gewas van 5-10 cm gespoten worden met 1.5 liter Basagran of met 6-7.5 1 DNBP per ha. Vooral bij groter onkruid is het veiliger een zgn. onderbladbespui- ting uit te voeren met 1.5 liter Basa gran 3-5 liter DNBP per ha. Evenals bij erwten moeten bladrand kevers op tijd en zonodig meermalen worden bestreden. Gebruik 1.5 liter parathion per ha. Zaai- en plantuien Een onkruidbestrijding kort na het zaaien of enige dagen voor opkomst mag bij dit gewas nooit achterwege blijven. Er kan gekozen worden uit: Stomp, 3-4 liter per ha Propachloor (Ramrod), 7 kg of 8-10 liter per ha Alicep, 3-4 kg per ha Stomp Ramrod, 2 liter 4-5 liter per ha Voor een zo breed mogelijke wer king bevalt de kombinatie Stomp Ramrod in de praktijk het beste. Op lichtere gronden waar meer kamille kan voorkomen doet men er goed aan wat meer propachloor en wat minder Stomp te nemen. Op zware grond juist andersom. Omdat in uien de eerste weken na opkomst weinig mogelijkheden zijn is het raadzaam voor opkomst een 'scheermesmiddel' in te zetten. Hiervoor zijn beschikbaar: 2-4 liter Gramoxone per ha, 2-4 liter Reglone per ha, 2-4 liter Actor per ha, 2 liter Roundup per ha of 3 liter Finale per ha. Alle middelen tot uiterlijk 2-3 dagen voor de opkomst spuiten, behalve Reglone dat tot vlak voor opkomst gespoten, weinig of geen schade zal te zien geven. Suikerbieten De voorjaarsgrondbewerking mag pas uitgevoerd worden als de grond voldoende droog is. Een goed zaaibed moet goed vlak liggen, voldoende verkruimeld en niet te fijn zijn, regelmatig en ondiep losgemaakt (2-3 cm) zijn en zo wei nig mogelijk bereden zijn. Goede werktuigen zullen daarom voorzien moeten zijn van een egali- satiebalk en verkruimelrollen, een goed instelbare diepteregeling moe ten hebben en een grote werk- breedte. Allerlei ziekten en plagen kunnen uw gewas belagen, doch gelukkig zijn de meeste te voorkomen door preven tieve maatregelen te nemen. Dat be gint al bij de keuze van het soort zaad; de behandeling met insektici den en fungiciden welke het zaad heeft ondergaan. Verwacht u schade door ritnaalden of emelten, spuit dan volvelds met 3.5 - 5 liter lindaan per ha en werk dit middel direkt in. Wanneer bieten na bieten worden gezaaid, gebruik dan 12 kg Curater- granulaat ter voorkoming van scha de door bietekevers. Zaait u bieten naast een perceel bie ten van vorig jaar, spuit dan een daar aangrenzende strook van 30 m breedte volvelds met 5 liter lindaan 21%, eveneens ter voorkoming van schade door lopende bietekevers. Worden bieten gezaaid op met aal tjes besmette percelen, dan is het ge bruik van 12 kg Temik per ha, in de rij toegepast, vooral wanneer de bie ten laat worden gezaaid, zeker aan te bevelen. Kontroleer na opkomst van de bie ten het gewas op vreterij door trip sen en bietekevers en spuit zonodig met 2 liter parathion per ha. Bietekevers zijn het best te raken 's avonds tegen zonsondergang. Bij een verantwoorde onkruid bestrijding hoort een toepassing met een bodemherbicide aan de basis, d.w.z. spuiten direkt na de zaai. Als deze goed slaagt kan men na op komst met weinig kosten en soms zelfs zonder verdere kosten het on kruid de baas blijven. Beschikbaar zijn 3-5 kg of 4.5-9 1 Pyramin en 4-6 kg Goltix. Pyramin is goedkoper. Goltix heeft de voorkeur bij humusrijke grond, bij gronden met minder dan 25% slib of indien veel zware nachtschade wordt verwacht. Op zware kleigronden kan 1-2 kg Profam (IPC) worden toegevoegd om een beter effekt tegen duist en varkensgras te verkrijgen. Grasachtigen kunnen beter na op komst worden bestreden. In bepaal de gevallen is het verantwoord Ava- dex BW te gebruiken, bijv. als toch al lindaan moet worden ingewerkt of als opslag van roodzwenkgras mag worden verwacht. Vanaf het moment dat ongeveer de helft van de bieten boven staat kan op het dan nog kleine onkruid met 16 Vrijdag 27 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16